Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για ebay...


vlachaquito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ήξερα οτι είναι μεγάλο ρίσκο, αλλά είπα να το ρισκάρω γιατί ήταν σχετικά χαμηλή η τιμή (απο δημοπρασία).

Το ebay δεν κάνει τίποτα σ' αυτήν την περίπτωση?

 

Όσο για το πρώτο, να περιμένω ή να κάνω charge back απο την τράπεζα?

Με charge back, θα πάρω όλο το ποσό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Και κάτι άλλο που δεν ανέφερα,στη δεύτερη περίπτωση, ο πωλητής δήλωσε στο ebay οτι η πληρωμή έγινε ( The seller has marked this item as "Payment Received" on Apr-25-07). Αυτό βοηθάει καθόλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ήξερα οτι είναι μεγάλο ρίσκο, αλλά είπα να το ρισκάρω γιατί ήταν σχετικά χαμηλή η τιμή (απο δημοπρασία).

Το ebay δεν κάνει τίποτα σ' αυτήν την περίπτωση?

 

Απ'οσο ξερω, δεν κανει τιποτα (κακώς βεβαια, αλλα ετσι ειναι τα πραγματα). Με τον ιδιο τροπο παντως (μεσω western union), χιλιαδες κοσμος εχει χασει λεφτα. Επισης, να ξερεις οτι το ατομο που σου πηρε τα λεφτα, μπορει να ειναι ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ στον κοσμο.Δεν εχει σημασια αν εσυ τα εστειλες Hong-Kong ή Κινα, αυτος μπορει να ειναι στην Αγγλια, Αφρικη κα.

 

 

Όσο για το πρώτο, να περιμένω ή να κάνω charge back απο την τράπεζα?

Με charge back, θα πάρω όλο το ποσό?

 

Με charge back παιρνεις ολο το ποσο, αλλα θα σου μπλοκαρουν το λογαριασμο στο paypal. Γνωμη μου, περιμενε λιγο, και προσπαθησε (ξανα) να επικοινωνησεις με τον πωλητη.

 

Ισως, αν εισαι γραμμενος στο ebay πολυ λιγο καιρο και με μικρο feedback, να φοβαται (ο πωλητης) οτι εχεις πληρωσει με κλεμμενη πιστωτικη καρτα, και περιμενει να δει μπας και δηλωθει στην τραπεζα ΠΡΙΝ στειλει το αντικειμενο.

 

Αν θες, δωσε τον κωδικο της δημοπρασιας (ή το username του πωλητη) να ριξουμε μια ματια, για να σου πουμε μια πιο εμπεριστατωμένη αποψη. Ειναι ΠΑΡΑ πολλα πραγματα που κοιτα κανεις για να κρινει αν θα πρεπει να συμμετασχει σε μια δημοπρασια, ειδικα αν αυτη περιλαμβανει αντικειμενα αξιας.

 

Και κάτι άλλο που δεν ανέφερα,στη δεύτερη περίπτωση, ο πωλητής δήλωσε στο ebay οτι η πληρωμή έγινε ( The seller has marked this item as "Payment Received" on Apr-25-07). Αυτό βοηθάει καθόλου?

 

Μπα...δυστυχως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κωδικός της δημοπρασίας είναι 160108684821.

 

Όσο για την δεύτερη περίπτωση, με τον seller είχαμε καλή επικοινωνία.

Μεχρι που μια μέρα μου είπε οτι του έστειλαν το δέμα πίσω, γιατί δεν είχε τηλ. δικό μου πάνω. Έτσι του το έδωσα για να το ξαναστείλει.

Τελευταία απάντηση που πήρα ήταν την προηγούμενη Τρίτη, που μου ανέφερε οτι έστειλε το δέμα την προηγούμενη μέρα.

Απο τότε τίποτα, καμία απάντηση στα mail.

Και φυσικά ξέχασα να αναφέρω οτι είναι και "no longer registered user"

 

Ο κωδικός της δεύτερης δημοπρασίας είναι 290107830288.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον λιγο γρηγορα που τα κοιταξα μιας και πρεπει να φυγω...

 

Ο γερμανος φαινεται ενταξει, τωρα γιατι εγιναν ετσι τα πραγματα... μιας και εχεις ανοιξει το dispute, κανε και το λεγομενο "report seller to ebay safety team" μπας και βγαλεις ακρη. Περιμενε λιγο, κι αμα δε βλεπεις φως, κανεις το charge-back.

 

Για τον δευτερο (blu-ray), εχει ΟΛΑ τα στοιχεια που αποτρεπουν καποιον να ασχοληθει μαζι του. Καμπανακια βαρανε απο ολες τις πλευρες (only western union, και private feedback με καμποσες αρνητικες).

 

Kουραγιο παντως... ειναι να μην μπλεκει κανεις με τετοια περιστατικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα στις 12 το βράδυ, τελικά μου απάντησε και είπε οτι έστειλε το ps3, στις 3-05-07.

Ελπίζω να λέει την αλήθεια.

Αναμονή λοιπόν πάλι, αν και μου φαίνεται παράξενο γιατι έχω παραγγείλει αρκετά πράγματα απο Γερμανία και κανένα δεν έκανε πάνω απο 7 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση με το ebay αλλά δεν ήξερα σε ποιο θέμα να ρωτήσω.

 

Θέλω να αγοράσω ένα μπλουζάκι από αμερική και συγκεκριμένα από το cafepress, εκεί υπολογίζει και πόσο θα κοστίσει η αποστολή αλλά αναφέρει οτι μπορεί να υπάρχουν πρόσθετες χρεώσεις στα τελωνεία κάθε χώρας.

 

Εσείς που έχετε παραγγείλει πολλές φορές υπάρχει τέτοιο πρόσθετο κόστος? Μια φορά που πήρα dvd apo to play.com δεν είχε κάποια επιπλέον χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τελικα την εκανα την πατατα..

Παραγγειλα απο το γερμανικο ebay.de,

δεν ξερω γερμανικα κ δεν προσεξα πως αυτο που ηθελα να αγορασω,το μαγαζι το οποιο το πουλουσε δεν δεχοταν paypal,

εγω ομως χωρις να ξερω γερμανικα προχωρησα και τελικα εκανα την αγορα και τωρα μου ζηταει να κανω καταθεση σε γερμανικη τραπεζα,τι να κανω για να ακυρωσω την αγορα?

 

Τελικως μου αναφερουν πως δεν μπορω να ακυρωσω πλεον την αγορα!

Ομως εχω στειλει πολλα email στον seller για καποιες διευκρινισεις,δεν απαντησε ποτε εδω και 3 μερες,

αν δεν πληρωσω τι γινετε?-(Η πληρωμη ειναι με καταθεση στην τραπεζα)

Χρειαζομαι καποιες διευκρινισεις κ εχω κανει προσπαθεια να επικοινωνησω με το μαγαζι για να με ενημερωσουν,απο την στιγμη ομως που δεν μου απαντανε γιατι να παω εγω να κανω καταθεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν πληρώσεις θα φας την αρνητικούλα σου και με το δίκιο του θα σου τη ρίξει.

 

Το να ακυρώσει την παραγγελία σου είναι στη διακριτική του ευχέρια, δεν είναι υποχρεωμένος. Αντίθετα, υποχρεωμένος είσαι εσύ να πληρώσεις ή να υποστείς τις συνέπειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν πληρώσεις θα φας την αρνητικούλα σου και με το δίκιο του θα σου τη ρίξει.

 

Το να ακυρώσει την παραγγελία σου είναι στη διακριτική του ευχέρια, δεν είναι υποχρεωμένος. Αντίθετα, υποχρεωμένος είσαι εσύ να πληρώσεις ή να υποστείς τις συνέπειες.

 

Συμφωνω οτι φταιω κατα κυριο λογο εγω μιας κ ειμουν πολυ βιαστικος κ δεν ηξερα κ τα γερμανικα κ ετσι εκανα λαθος.

Οταν λες οτι θα φαω αρνητικο feedback,τι σημαινει δλδ?

Ποιες ειναι οι συνεπειες ακριβως?Υπαρχει περιπτωση δλδ να μην μαφησουν ναγορασω?Το λαμβανουν υποψη τους οι sellers?(γιατι να γινω εγω πωλητης αποκλειεται)Δεν μπορω να καταλαβω ακριβως.

 

Το θεμα ειναι πως αν επικοινωνησει μαζι μου σαφως κ θα πληρωσω,

απλα δεν θελω να καταθεσω τα λεφτα κ να μην μου ερθει το αντικειμενο.

Καλυτερα αρνητικο feedback παρα 90ευρω μειον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω οτι φταιω κατα κυριο λογο εγω μιας κ ειμουν πολυ βιαστικος κ δεν ηξερα κ τα γερμανικα κ ετσι εκανα λαθος.

Οταν λες οτι θα φαω αρνητικο feedback,τι σημαινει δλδ?

Ποιες ειναι οι συνεπειες ακριβως?Υπαρχει περιπτωση δλδ να μην μαφησουν ναγορασω?

 

Το θεμα ειναι πως αν επικοινωνησει μαζι μου σαφως κ θα πληρωσω,

απλα δεν θελω να καταθεσω τα λεφτα κ να μην μου ερθει το αντικειμενο.

Καλυτερα αρνητικο feedback παρα 90ευρω μειον

 

Είναι 100% δικό σου το φταίξιμο. Διάβασε στο Ebay τι είναι το feedback.

 

Έχε υπόψη σου ότι αν είναι σοβαρός πωλητής (και κατά 99% οι Γερμανοί είναι), θα παραλάβεις αυτό που αγόρασες εφόσον πληρώσεις. Έχε επίσης υπόψη σου ότι κατά 80% οι Γερμανοί πωλητές δε μιλάνε Αγγλικά. Από αυτούς που μιλάνε, ένα 30% δεν απαντάει σε μηνύματα στα Αγγλικά, εφόσον πουλάει στο γερμανικό Ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι 100% δικό σου το φταίξιμο. Διάβασε στο Ebay τι είναι το feedback.

 

Έχε υπόψη σου ότι αν είναι σοβαρός πωλητής (και κατά 99% οι Γερμανοί είναι), θα παραλάβεις αυτό που αγόρασες εφόσον πληρώσεις. Έχε επίσης υπόψη σου ότι κατά 80% οι Γερμανοί πωλητές δε μιλάνε Αγγλικά. Από αυτούς που μιλάνε, ένα 30% δεν απαντάει σε μηνύματα στα Αγγλικά, εφόσον πουλάει στο γερμανικό Ebay.

 

Χρησιμες οι επισημανσεις σου,ευχαριστω

Θα πληρωσω κ ελπιζω να βγαλω συννενοηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησ κατ _ εγω ρε παιδια εχει κανει κανεις withdraw τα λεφτα απο το paypal που βγαζει απο το ebay? οταν κανεις Transfer funds to your bank account τι βαζεις στο Bank Name +στο Bank Location ,<- κυριως .. βαζεις την περιοχη της αθνας πχ που εισαι? η το κατασημα οπως ανεφερτ στο winbank?? τα βαζεις σε ελλνικους χαρακτηρες σαν το ονομα poy το θελει ακριβως η λατνκους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...