Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για ebay...


vlachaquito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, έστειλα το εξής mail:

 

Hello again.

 

Unfortunately, I also can guarantee you that I still have not received the item, and I was said that the tracking number you sent me does not exist. So, I proceed to the next step. I would like you to send me a scanned dispatch receipt, and tell me what do you suggest doing. I would like to have my money back, so either you return me the payment (especially if you had insured the package), or I contact eBay with all the details and report the item as "Not Received", and contact PayPal and report the dispute to get the money back.

 

I wait for your answer to further act. I am sorry things turned out this way, but I was a perfect buyer, and being one I am not willing to lose £34.

 

 

Και πήρα αυτή την απάντηση:

 

We have received the item back as your address details are incorrect, please confirm your correct details.

 

 

ΟΚ, ήμαρτον. Με τα ίδια address details παρέλαβα γρήγορα αντικείμενα από Γερμανία, Ισπανία, Χονγκ Κονγκ και αμέτρητα δέματα από Play.com και Amazon (.co.uk, .de, κτλ.), χωρίς κανένα πρόβλημα. Του έστειλα ότι πλέον δεν ενδιαφέρομαι να περιμένω πάλι, ότι θέλω refund τα χρήματα στο PayPal, και ότι αν αυτό γίνει θα του αφήσω και θετικό feedback πάραυτα. Ελπίζω να τελειώσει έτσι αυτή η ιστορία, πολύ με κούρασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το παρακάτω το έλαβα απο κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα. Τι ακριβώς εννοεί; Ότι την Τρίτη θα στείλουν το προϊόν αυτοί σε 'μένα ή ότι την Τρίτη θα στείλουν το προϊόν οι προμηθευτές σ' αυτούς;

 

There has been a delay on the xxxx – they will be dispatched Tues next week. We have been delayed getting them in stock from the suppliers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αμερικάνος για να το ξανά στείλει ζητάει... 80$ για να επιστραφει... 60$ για να το ξανά στείλει με usps... + οτι πληρώσω στο τελωνίο των ελτα!

 

Ενώ αν το εκτελωνίσει η dhl θα πάει γύρως τα 140ευρω με τους απατεώνες.. σαν αγορά μιλάμε είναι άθλια... αυτή την στιγμή αν το πάρω θα μου έχει στοιχίσει πάραααα πολλά λεφτά.. καλύτερα να το έπερνα από Ελλάδα από μαγαζί 1000 φορές!!!

 

Καμιά ιδέα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nomizw pws an den dexteis na plirwseis tous dasmous ktl to stelnoun pisw to dema ston apostolea xwris na plirwseis . Pantos apo empeiria mou aksizei na stalthei to dema me usps mias k den plirwneis perissious forous koroidias k peritta merokomata ektelwniston.H olh diadikasia mporei na arghsei mias k ta demata ton teleutaio kairo einai para polla k to proswpiko den eparkei gia na ta ektelwnizei se suntomo xroniko diasthma.

 

p.s ta demata dhlwmena ws 'gift' dexontai dasmous kanonika

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κανω μια ερωτηση παιδια.

Γραφτηκα εδω κ λιγο καιρο στο ebay.co.uk (στο αγγλικο ebay δλδ),εχω κανει ηδη 2 αγορες,ολα καλα.

Ομως διαπιστωσα πως κ στο ebay.de(το γερμανικο δλδ) εχει διαφορα πραματα που με ενδιαφερουν,θελω να γραφτω και σε αυτο ομως δεν ξερω γερμανικα κ ετσι δεν μπορω να κανω την εγγραφη,δεν ξερω επακριβως τι στοιχεια μου ζηταει κλπ,ψαχνω για επιλογη μηπως μπορω να αλλαξω γλωσα στο γερμανικο ebay αλλα δεν βρισκω επιλογη.Υπαρχει τετοια επιλογη?Και αν ναι πως την κανω?Υπαρχει καποιος τροπος να παραγγειλω απο το γερμανικο ebay μεσω του Αγγλικου?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κανω μια ερωτηση παιδια.

Γραφτηκα εδω κ λιγο καιρο στο ebay.co.uk (στο αγγλικο ebay δλδ),εχω κανει ηδη 2 αγορες,ολα καλα.

Ομως διαπιστωσα πως κ στο ebay.de(το γερμανικο δλδ) εχει διαφορα πραματα που με ενδιαφερουν,θελω να γραφτω και σε αυτο ομως δεν ξερω γερμανικα κ ετσι δεν μπορω να κανω την εγγραφη,δεν ξερω επακριβως τι στοιχεια μου ζηταει κλπ,ψαχνω για επιλογη μηπως μπορω να αλλαξω γλωσα στο γερμανικο ebay αλλα δεν βρισκω επιλογη.Υπαρχει τετοια επιλογη?Και αν ναι πως την κανω?Υπαρχει καποιος τροπος να παραγγειλω απο το γερμανικο ebay μεσω του Αγγλικου?

 

Ευχαριστω

 

to account pou exeis sto aggliko isxiei kai gia to germaniko alla kai gia to amerikaniko (diladi gia ola)

 

Twra gia tin glwssa den eimai sigourow ean mporis na tin alaksis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια help...Εχω παρει ενα παιχνιδι απο τις 1 Μαϊου και ακομα δεν εχει ερθει...Εχω μιλησει με το παλικαρι στις 10 του μηνα και μου ειπε οτι θα παραδοθει συντομα...Ακομα περιμενω.Το εχω πληρωσει το αντικειμενο εδω και καιρο(1 μερα μετα την αγορα παντα πληρωνω)και δε ξερω τι να κανω.Εχει συμβει σε κανεναν κατι παρομοιο(παπαρια ερωτηση στανταρ εχει συμβει αλλα anyway)?

 

Βασικα η ανυσηχια ειναι επειδη εχω παρει αλλα 2 παιχνιδια απο Αγγλια και μεσα σε 5 μερες σκασανε μυτη.Το συγκεκριμενο(αν και 1-2 Μαιου στην Αγγλια δεν δουλεψανε ταχυδρομεια μου ειπανε και παιζει να μαζευτηκανε πολλα δεματα)εχει καθηστερησει σε σχεση με αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to account pou exeis sto aggliko isxiei kai gia to germaniko alla kai gia to amerikaniko (diladi gia ola)

 

Twra gia tin glwssa den eimai sigourow ean mporis na tin alaksis

 

ok thanks,

η γλωσσα ειναι ενα προβλημα παντως,θα δω τι μπορω να κανω

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τελικα την εκανα την πατατα..

Παραγγειλα απο το γερμανικο ebay.de,

δεν ξερω γερμανικα κ δεν προσεξα πως αυτο που ηθελα να αγορασω,το μαγαζι το οποιο το πουλουσε δεν δεχοταν paypal,

εγω ομως χωρις να ξερω γερμανικα προχωρησα και τελικα εκανα την αγορα και τωρα μου ζηταει να κανω καταθεση σε γερμανικη τραπεζα,τι να κανω για να ακυρωσω την αγορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω δύο ερωτήσεις.

 

1. Παρήγγειλα ενα ps3 απο Γερμανία και το πλήρωσα με Paypal στις 29-04-07.

Το δέμα δέν το πήρα ακόμη.

Έτσι αναγκάστηκα να το δηλώσω dispute στην Paypal.

Ο πωλητής δεν επικοινώνησε μαζί μου και έτσι έκανα το dispute escalate.

Τι γίνετε σ' αυτήν την περίπτωση, θα πάρω τα λεφτά μου πίσω και αν ναι πότε?

 

2. Παρήγγειλα ένα blu-ray recorder απο Xong Kong και το πλήρωσα με Western Union και, κλασσικά γκαντέμης, δεν το έλαβα ποτέ.

Μετά τα καθέκαστα dispute, καμιά επικοινωνία και τα λοιπά.

Σ΄αυτήν την περίπτωση τι ελπίδες έχω για επιστροφή χρημάτων, καλύπτει το e-bay ή να τα κλαίω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε tacuma, αυτό που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με τον seller και να του πεις οτι δεν το πρόσεξες και οτι είσαι καινούριος στο ebay.

Αυτός λογικά θα το δεχτεί.

Υπάρχει όμως περίπτωση να σου ζητήσει να πληρώσεις το ποσό που του κρατάει το ebay για την συναλλαγή, το οποίο λογικά είναι μικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω δύο ερωτήσεις.

 

1. Παρήγγειλα ενα ps3 απο Γερμανία και το πλήρωσα με Paypal στις 29-04-07.

Το δέμα δέν το πήρα ακόμη.

Έτσι αναγκάστηκα να το δηλώσω dispute στην Paypal.

Ο πωλητής δεν επικοινώνησε μαζί μου και έτσι έκανα το dispute escalate.

Τι γίνετε σ' αυτήν την περίπτωση, θα πάρω τα λεφτά μου πίσω και αν ναι πότε?

 

2. Παρήγγειλα ένα blu-ray recorder απο Xong Kong και το πλήρωσα με Western Union και, κλασσικά γκαντέμης, δεν το έλαβα ποτέ.

Μετά τα καθέκαστα dispute, καμιά επικοινωνία και τα λοιπά.

Σ΄αυτήν την περίπτωση τι ελπίδες έχω για επιστροφή χρημάτων, καλύπτει το e-bay ή να τα κλαίω?

 

Στη πρωτη περιπτωση θα αποζημιωθεις λογικα(τουλαχιστον ενα μερος του ποσου), αλλα προσπαθησε να ξαναεπικοινωνησεις με τον πωλητη. Τωρα στην 2ρη καλυτερα να τα κλαψεις μιας και θα ηταν καλο να αποφευγουμε τις πληρωμες μεσω Western Union οταν περνουμε απο ebay(γιατι δεν μπορεις να αποδειξεις μετα οτι πληρωσες κ να αποζημιωθεις).Eξαλλου δεν ειναι τυχαιο που ολες οι κομπινες γινονται μεσω της Western Union .

 

"Never pay for your item with an instant cash transfer service such as MoneyGram or Western Union. These services are like sending cash to a stranger - they are an extremely unsafe way to pay"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

2. Παρήγγειλα ένα blu-ray recorder απο Xong Kong και το πλήρωσα με Western Union και, κλασσικά γκαντέμης, δεν το έλαβα ποτέ.

Μετά τα καθέκαστα dispute, καμιά επικοινωνία και τα λοιπά.

Σ΄αυτήν την περίπτωση τι ελπίδες έχω για επιστροφή χρημάτων, καλύπτει το e-bay ή να τα κλαίω?

 

 

Δεν εισαι "κλασσικα γκαντεμης". Η προκειμενη περιπτωση δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ θεμα τυχης. ΗΤΑΝ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΗ και ΚΑΛΟΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΗ ΑΠΑΤΗ, κι αν ειχες ρωτησει εδω μεσα πριν πληρωσεις, θα στο ειχαμε πει.

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1577447&postcount=1883

 

Κριμα παντως, αλλα τουλαχιστο παλι καλα που δεν "αγορασες" και το PS3 απο τον ιδιο...

 

Για τα υπολοιπα (περι αποζημιωσης), ο,τι σου ειπε ο iNorganic.

 

Keep walking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...