Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για ebay...


vlachaquito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ σωστα ειπωθηκε οτι αρκετοι πωλητες προσπαθουν να βγαλουν παραπανω χρηματα απ'τα μεταφορικα.Γιατι πληρωνουν προμηθεια ενα ποσοστο επι του ποσου πωλησης στην eBay.Τα μεταφορικα δεν εμπιπτουν σ'αυτη την προμηθεια οποτε...

Αυτό περιλαμβάνεται και στις τεχνικές πωλήσεων του eBay, δεν είναι κάτι παράνομο. Επίσης αυτό συμφέρει το eBay (και το PayPal) επειδή οι αποζημιώσεις κτλ σε περίπτωση μπερδέματος δεν περιλαμβάνουν τα "έξοδα αποστολής".

 

1. Μπορείς να πληρώσεις.

 

2. Μπορείς να συνεχίσεις το παζάρι λέγοντας του ότι είσαι καινούριος και νόμιζες πως μπορείς να πετύχεις μείωση στα έξοδα αποστολής μετά την αγορά και πως δεν διαθέτεις τις 17 λίρες.

 

3. Μπορείς να του ζητήσεις να ακυρώσετε την αγοραπωλησία. Το eBay θα ακυρώσει τις χρεώσεις που του επέβαλε για την πώληση.

 

4. Μπορείς να του πείς πως βρίσκεις υπερβολική την χρέωσή του και θέλεις να επικοινωνήσεις με το eBay πριν τον πληρώσεις.

Κύριε κριτή!

1. Λογικό.

2. Παζάρι? Όταν πατάς Confirm Bid, διάβασε τι λέει. Συμφωνείς λέει με τα έξοδα αποστολής κτλ κτλ.

3. Το eBay δε θα ακυρώσει καμία χρέωση, από τη στιγμή που κλείνει μία δημοπρασία ο πωλητής χρεώνεται.

4. βλ. 2!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

giankyr τί εννοείς με το "κύριε κριτή" παρακαλώ;

 

Για το 2 διάβασε τί έγραψα λίγο παραπάνω σε παρακαλώ πολύ παλικάρι μου καλό και ωραίο.

Για το 3 κάνεις λάθος, αν συμφωνήσουν αμοιβαία σε ακύρωση δεν πληρώνει ο πωλητής.

Για το 4 βλέπε 2! Και επίσης το eBay κυνηγάει τις υπερβολικές χρεώσεις σε S&H.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Μου έστειλε πρίν λίγο απάντηση ο πωλητής το παρακάτω:

"the product are quite heavy. Our shipping fee base on weight"

To προϊόν δεν ξεπερνάει σίγουρα τo ένα κιλό και είναι μικρό σε όγκο. Απ' ότι καταλαβαίνω δεν θα προχωρήσει η παραγγελία. Να προσθέσω επίσης ότι είχαμε συμφωνήσει ότι το combine shipping θα μου έδινε έκπτωση £0.50 για το κάθε προϊόν, αλλά τελικά μου έδωσε £0.25.

Επιθυμώ να κάνω ακύρωση της παραγγελίας. Απο μέρος μου χρειάζεται να κάνω κάτι γι' αυτό; Είμαι σχετικά νέο μέλος και έχω κάνει μόνο μία αγορά στο ebay. Τι ακριβώς να στείλω στον πωλητή, ώστε να του προτείνω ακύρωση της παραγγελίας και να μην κάνει αρνητική αξιολόγηση(είναι σοβαροί λόγοι τα παραπάνω για να το κάνει; ). Αν μπορεί κάποιος ας μου γράψει το μήνυμα να του το στείλω...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες του ότι διαπίστωσες πως δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να αγοράσεις το προιόν, οπότε ζητώντας του συγνώμη για την αναστάτωση του λες ότι επιθυμείς να ακυρώσεις την αγορά.

 

Ανοίγει αυτός ένα unpaid item dispute, στο οποίο θα συμφωνήσετε από κοινού not to complete the transaction για να πάρει και αυτός τα χρήματά του πίσω.

 

Αν το κάνετε αυτό μπορείτε να αφήσετε ο ένας feedback στον άλλο. Έχεις σαν "όπλο" το feedback που μπορείς να του αφήσεις εσύ άρα μην ανησυχείς. Και επίσης δεν έχει λόγο να μη συμφωνήσει στο παραπάνω αρκεί να είσαι ευγενικός και τυπικός.

 

Τώρα δεν πιστεύω να θέλεις το παραπάνω στ'αγγλικά.. :-) Εύκολο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν σε ρωτήσει γιατί διαπίστωσες πως δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα, θα του πεις πως σου συνέβει κάτι έκτακτο και χρειάστηκε να ξοδέψεις χρήματα.

 

Λογικά θα σου απαντήσει πως δέχεται να συμφωνήσετε από κοινού not to complete the transaction.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό περιλαμβάνεται και στις τεχνικές πωλήσεων του eBay, δεν είναι κάτι παράνομο. Επίσης αυτό συμφέρει το eBay (και το PayPal) επειδή οι αποζημιώσεις κτλ σε περίπτωση μπερδέματος δεν περιλαμβάνουν τα "έξοδα αποστολής"

Ουτε ειπα αλλα ουτε κι αφησα να εννοηθει οτι ειναι παρανομο.Απλα ετσι εξηγειται πως τα ιδια προιοντα απο διαφορετικους πωλητες εχουν ακομα και τριπλασια μεταφορικα... Ειναι μια κουτοπονηρια που κανουν πολλοι πωλητες να βαζουν τιμη προιοντος μικρη (για να βγαινει και στο search πανω πανω) και παιρνουν το υπολοιπο του ποσου που εχουν κατα νου απ'τα "μεταφορικα".Οι ιδιοι μπορει δε να εχουν πολλες αγγελιες με το ιδιο προιον και διαφορετικο συνδιασμο μεταφορικων-τιμης προιοντος.

 

 

Η πρακτικη που ακολουθω ειναι να υπολογιζω το συνολικο κοστος ενος αντικειμενου και ν'αγοραζω απο εκεινον τον πωλητη που εχει το καλυτερο feedback σε συνδιασμο με τα λιγοτερα μεταφορικα (γιατι ποτε δεν ξερεις αν χρειαστει να βοηθησει η PayPal).Aυτο μ΄οδηγει ν'αγοραζω αντικειμενα που φαινομενικα ειναι ακριβοτερα αλλα το συνολικο ποσο εν τελη ειναι το ιδιο με αλλους που φαινεται οτι τα δινουν "φθηνοτερα".

 

Επισης εχω παρατηρησει οτι καποιοι πωλητες που εχουν μαγαζι σε παραπανω απο ενα eBay μπορει το συνολικο κοστος του ιδιου προιοντος τους ν'αποκλινει καποια ευρω απ'το αλλο.Πχ ενα usb tuner να βγαινει συνολικα στο αμερικανικο μαγαζι του πωλητη 24ευρω και στο αυστραλιανο του μαγαζι να βγαινει 20ευρω.

 

 

georgep800,εγω φιλε αν ειμουν σιγουρος οτι δεν τηρησε αυτα που γραφει στην αγγελια του ο πωλητης θα του το'λεγα ευθεως.Η συναλλαγη μαζι σου κυριε δεν μπορει να προχωρησει γιατι γραφεις -0.5λιρες και τελικα χρεωνεις -0.25.Ειναι η κοροιδια οχι τα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Έχω παραγγείλει 2 αντικείμενα από Αμερική και ο seller τα έστειλε μέσω U.S. Postal Service (Express Mail International) από το αεροδρόμιο του Chicago.Στο Track & Confirm μου αναφέρει Dispatch, May 31, 2007, 7:07 pm/Electronic Shipping Info Received, June 02, 2007 και από τότε τίποτα.Μήπως ξέρετε πόσο καιρό κάνει να έρθουν τα πακέτα από Αμερική?Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω τον αριθμό πτήσης του αεροπλάνου και το πότε φτάνει στο Ελ.Βενιζέλος?Όταν φτάσουν τα αντικείμενα θα με φωνάξει κανείς στο τελωνείο ή πρέπει να πάρω εγώ κάποιο τηλ.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατά μέσο όρο 10 εργάσιμες ημέρες.

 

Θα στείλεις e-mail εκεί που βλέπεις το Track & Confirm και θα τους ρωτήσεις.

 

Μπήκα σε φοβερό πειρασμό να σου κάνω πλάκα- όχι δε χρειάζεται να περιμένεις το αεροπλάνο. Αφού βλέπω πως έχεις tracking θα σου τα φέρουν στην πόρτα και πρέπει να υπογράψεις για να σου τα δώσουν. Αν λείπεις θα σου αφήσουν σημείωμα να τα παραλάβεις από το (τοπικό) ταχυδρομείο. Πάρε μαζί σου ταυτότητα.

 

Αυτά, πρέπει να φύγω. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Έχω παραγγείλει 2 αντικείμενα από Αμερική και ο seller τα έστειλε μέσω U.S. Postal Service (Express Mail International) από το αεροδρόμιο του Chicago.Στο Track & Confirm μου αναφέρει Dispatch, May 31, 2007, 7:07 pm/Electronic Shipping Info Received, June 02, 2007 και από τότε τίποτα.Μήπως ξέρετε πόσο καιρό κάνει να έρθουν τα πακέτα από Αμερική?Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω τον αριθμό πτήσης του αεροπλάνου και το πότε φτάνει στο Ελ.Βενιζέλος?Όταν φτάσουν τα αντικείμενα θα με φωνάξει κανείς στο τελωνείο ή πρέπει να πάρω εγώ κάποιο τηλ.?

Όταν λες από τότε, εννοείς από χτες? :P Περίμενε παιδί μου 3-4 εργάσιμες μέρες τουλάχιστον.. Θα σου έρθει ειδοποιητήριο στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμενη λειτουργία tracking ισχυει μονο εντος συνορων ΗΠΑ, οποτε δεν προκειται να δεις που βρισκεται το δεμα.

 

Αν η αξια του δεματος ειναι χαμηλη, θα σου ερθει συντομα (εντος μιας εβδομαδας περιπου), άλλως θα σου ερθει ειδοποιηση για εκτελωνισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oraio to topic den ebales omws gia tis apates tou ebay mesa px

spoiler autokinitwn min agorasi kaneis sas apo ebay ,lastixa kai zantes ;)

kalinixta file pou agorazeis pios kserei ti einai...twra teleutea epidi exoume gemisi me dsl 16000 edo sto ebay perimenoun mexri kai ta teleutea deuterolepta meta anebazoun tis times katakorifa...loipon paidia epidi kai egw poulaw kai agorazw apo to 97 mesa sto ebay 8eli prosoxi idika se auta ta idi pou sas eipa zantes lastiga spoiler kai genika autokiinta!!an proseksete me mikra gramata grafoun verkauf als bastler fahrzeug diladi gia hobby tunner pou lene :) kali sinexia !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάνα 2-3 χρόνια στο ebay αλλά δεν έχω πουλήσει ποτέ για να δω κάτι στο paypal balance.

Λοιπόν, είχα αγοράσει κάτι από USA 102,22?(99,99$+30,80$ postage), και το tracking μου έδειχνε ότι είναι στο Βενιζέλος εδώ και 2,5 μήνες, να μην τα πολυλογώ, έστειλα όπως ζήτησε ο πωλητής, δήλωση ότι δεν πήρα τίποτε και επειδή καθυστερούσε η ασφάλεια την αποζημίωση αλλά και ύστερα από email που του έστειλα, φιλοτιμήθηκε ο ίδιος να μου τα στείλει , (η διαφορά στο ποσό είναι από την ισοτιμία πιστεύω ).

Επειδή δεν έχω δηλώσει τράπεζα, το ερώτημα είναι τι γίνεται τώρα; παραμένουν τα χρήματα(όπως είναι στη φώτο) και αφαιρούνται όταν αγοράσω κάτι ή πρέπει να τα βάλω στην τράπεζα και πως;

520rngy.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@harrysvr Αν έχεις σκοπό να αγοράσεις ξανά απ' το eBay, δεν υπάρχει λόγος για να τα πηγαινοφέρνεις. Όταν χρειαστεί να ξαναπληρώσεις θα τραβήξε χρήματα πρώτα απ' το διαθέσιμο balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...