Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για ebay...


vlachaquito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά πότε επιτέλους θα γίνει ο εκτελονισμός ένos usps ems? Έχουν περάσει 15 μέρες στο τελωνίο κλεισμένα..

 

Ο εκτελωνισμος δεν γινεται απο μονος του. Ειτε θα τον κανεις εσυ πηγαινοντας στο αεροδρομιο είτε θα βαλεις εκτελωνιστη να το κανει (τον οποιο θα πληρωσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Όχι ρε παιδιά λέω για τα usps ems!

Μιλάμε από τις 6 του μήνα είναι στο τελονίο!! Καλά τι κάνουνε εκεί οι άνθρωποι ρε παιδιά? Έλεος δηλαδή!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα μια αγορα απο Αμερικη, αλλα μετα απο μερικες μερες ο πωλητης βγηκε ως ''no longer registered on eBay''. Του εστειλα και mail για το ποτε εστειλε το προιον αλλα δεν μου απαντησε.

 

Φανταζομαι οτι απο δω και στο εξης θα περιμενω λιγες μερες και αν δεν ερθει θα πρεπει να ανοιξω dispute στο Paypal. Οποτε θα ηθελα να ρωτησω τα παρακατω:

 

 

1) Ειναι σωστη η διαδικασια που θελω να ακολουθησω?

2) Το Paypal σε αποζημιωνει ευκολα και σε ποσο καιρο περιπου?

3) Λογικα η αποζημιωση θα αφορα το ποσο χωρις τα μεταφορικα, σωστα?

 

Ευχαριστω για τις τυχον απαντησεις και αν θελει καποιος ας κανει και καποια αλλη επισημανση για το θεμα.

(ευτυχως μιλαμε για μικρο ποσο, 22e μαζι με μεταφορικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σε ολους :-D

θα ηθελα να μαθω αμα υπαρχουν μερικα καλα tricks-tips

για γρηγορο και αποτελεσματικο bid.:-D

 

Aφου εχεις εξετασει ΟΛΟΥΣ τους παραγοντες (πχ αξιοπιστια πωλητη, εξοδα αποστολης κτλ) και εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ για το τι αγοραζεις, ο χρυσος κανονας λεει οτι κανεις την μεγιστη προσφορα σου τα τελευταια δευτερολεπτα (snipe στα ελληνικα...) της δημοπρασιας, για να αποφυγεις το λεγομενο bidding war.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχουν στείλει ένα δέμα με την εταιρία http://www.parcelforce.com. Με το track number βρήκα το δέμα και απ' ότι φαίνεται έχει φτάσει στην Ελλάδα. Ξέρει κανείς με ποια εταιρία συνεργάζεται εδώ στην Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα μου στείλανε ένα δέμα από UK με ParcelForce αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος με τι μου ήρθε, ή με τις Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ ή με την ACS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει τηλέφωνο και στις δύο και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάποιο δέμα και το πιθανότερο είναι να μην έχει αποσταλεί απο αυτούς...

Υπάρχει καμία περίπτωση να έχει να κάνει με το ταχυδρομείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια παραγγειλα απο hong-kong ενα δεμα αξιας 300 ευρω και ειπα στων πωλητη να το δηλωσει γαι 45% ασφαλισμενο!

 

ο πωλητησ το εστελνε με απλο airmail και EMS SPEEDPOST(ME TRACKINIG NUMBER).διαλεξα την ems!!

 

Το δεμα εφυγε απο εκει 23/5 και απο τις 25/5 εχει κολλησει στο τελωνειο!

(ολα αυτα τα ειδα με απο το trck&trace της hongkong post)

 

http://app1.hongkongpost.com/CGI/mt/e_detail.jsp?mail_type=ems_out&tracknbr=EE753833172HK&localno=EE753833172HK

 

υπαρχει περιπτωση να πληρωσω τελωνειο με δηλωμενη αξια 45$?

 

 

ΥΓ: Πηρα τηλ. τα ελτα και μου ειπαν οτι εχει το δεμα εχει μπλοκαρει στο αεροδρομιο λογο ελλειψης υπαλληλων, και ακουστε το καλυτερο σημερα εκτελωνιζαν τα δεματα που ειχαν φτασει στις 11/5!!!!

 

εκανε απο κινα μεχρι την ελλαδα 1,5 μερα και απο το αεροδρομιο μεχρι το τοπικο ταχυδρομιο θα κανει 10 μερες!

(ειναι και speedpost)

 

ελεος!!!:twisted: :twisted: :???: :confused: :cry:

 

 

φεξε μου και γλυστρησα!!!

 

αν εχει κανενας αλλος εμπειρια με ems speedpost και τελωνεια,δασμος και τα σχετικα ας βοηθησει!

 

Μου έχουν στείλει ένα δέμα με την εταιρία http://www.parcelforce.com. Με το track number βρήκα το δέμα και απ' ότι φαίνεται έχει φτάσει στην Ελλάδα. Ξέρει κανείς με ποια εταιρία συνεργάζεται εδώ στην Ελλάδα;

 

:-| μαλλον με "γενικη ταχυδρομικη":-|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει τηλέφωνο και στις δύο και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάποιο δέμα και το πιθανότερο είναι να μην έχει αποσταλεί απο αυτούς...

Υπάρχει καμία περίπτωση να έχει να κάνει με το ταχυδρομείο;

 

Δε νομίζω. Ρώτησες στα τηλέφωνα αν αναλαμβάνουν αυτοί τα δέματα της ParcelForce? Αν λέει το tracking ότι είναι στην Ελλάδα, είναι εδώ και ίσως είναι στα χέρια κάποιας άλλης εταιρίας. Αν θέλεις στείλε κι ένα mail στην εταιρία στην Αγγλία για να σου πουν ποιος αναλαμβάνει τα δέματά τους.

 

@nikiforospav, παρατηρώ ιδιαίτερη καθυστέρηση στα τελωνεία τελευταίες βδομάδες, ίσως να έχουν μείνει όντως με λειψό προσωπικό.. τι να πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω. Ρώτησες στα τηλέφωνα αν αναλαμβάνουν αυτοί τα δέματα της ParcelForce? Αν λέει το tracking ότι είναι στην Ελλάδα, είναι εδώ και ίσως είναι στα χέρια κάποιας άλλης εταιρίας. Αν θέλεις στείλε κι ένα mail στην εταιρία στην Αγγλία για να σου πουν ποιος αναλαμβάνει τα δέματά τους.

 

Τελικά ήρθε χθές με ACS. Και ενώ λίγο πρίν που είχαμε μιλήσει μου είχαν πεί ότι δεν υπάρχει κάποιο δέμα...:???:

 

Κάτι άλλο. Όταν θέλω να αγοράσω απο κάποιον πωλητή περισσότερα απο ένα αντικείμενα, τότε τι γίνεται με τα μεταφορικά. Λογικά θα μπούν όλα σε ένα πακέτο οπότε δεν χρειάζεται να πληρώσω για το καθένα ξεχωριστά τα μεταφορικά. Έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ήρθε χθές με ACS. Και ενώ λίγο πρίν που είχαμε μιλήσει μου είχαν πεί ότι δεν υπάρχει κάποιο δέμα...:???:

 

Κάτι άλλο. Όταν θέλω να αγοράσω απο κάποιον πωλητή περισσότερα απο ένα αντικείμενα, τότε τι γίνεται με τα μεταφορικά. Λογικά θα μπούν όλα σε ένα πακέτο οπότε δεν χρειάζεται να πληρώσω για το καθένα ξεχωριστά τα μεταφορικά. Έτσι δεν είναι;

 

Οχι απαραιτητα.Καποιοι κανουν το λεγομενο 'combine shipping', καποιοι αλλοι δηλωνουν ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ οτι αυτο ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ (για διαφορους λογους). Αν δεν το αναφερουν στη σελιδα της δημοπρασιας, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ρωτησεις. Μη παιρνεις τιποτα ως δεδομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν καποιος αγοραστης κανει χρηση του combined shipping (που το προσφερει ο πωλητης στην αγγελια του) αλλα οταν ερθει το δεμα τελικα δεν ειναι μεσα ολοκληρη η παραγγελια (πχ δυο τεμαχια απ'τα τρια που πληρωσε) τοτε τι γινεται? Στην περιπτωση λαθους ο σωστος πωλητης λογικα θα το στειλει σε συμπληρωματικο δεμα αλλα αν το "λαθος" εγινε συνειδητα?

 

Ειναι αδυνατον ο αγοραστης ν'αποδειξει κατι τετοιο... :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι απαραιτητα.Καποιοι κανουν το λεγομενο 'combine shipping', καποιοι αλλοι δηλωνουν ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ οτι αυτο ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ (για διαφορους λογους). Αν δεν το αναφερουν στη σελιδα της δημοπρασιας, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ρωτησεις. Μη παιρνεις τιποτα ως δεδομενο.

 

Του έστειλα μήνυμα να δω τι θα μου απαντήσει...

 

 

Κάτι άλλο. Σκέφτομαι να κάνω μια παραγγελία απο Αμερική γύρο στα 83 δολάρια. Να το διακινδυνεύσω;:-?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας χρήστης ενώ έχει πάρει στο account του τα χρήματα μου λέει πως δεν μπορεί να στείλει το αντικείμενο γιατι έχω πρόβλημα στο Paypal.Στο Paypal μου ζητάνε σε μια -to do list- γιατί έχω -Your account access is limited- να κάνω αυτο : Enter Expanded Use Number...Αυτό που το βρίσκω?

Ας πούμε πως δεν λύνω το πρόβλημα,έχω χάσει τα λεφτά μου απο την στιγμή που τα πήρε ο 'πωλητής' και δεν στέλνει το αντικείμενο μέχρι να λυθεί το πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...