Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για ebay...


vlachaquito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To Combined Shipping είναι μια μεγάλη ιστορία επειδή το Shipping & Handling Cost δεν είναι ακριβώς αυτό που λέει η λέξη.

 

Δηλαδή στο Shipping & Handling Cost δεν περιλαμβάνονται μόνο τα γραμματόσημα, αλλά κι άλλα έξοδα που είναι καθαρά στο χέρι του πωλητή. Αυτά μπορεί να είναι ειλικρινή έξοδα όπως το κόστος της συσκευασίας, το κόστος μετάβασης στο ταχυδρομείο κτλ. Από την άλλη όμως μπορεί να είναι απλά νούμερα για την αύξηση της τιμής!

 

Στην πρώτη περίπτωση είναι δυνατόν να γίνει έκπτωση στα έξοδα αποστολής. Στην δεύτερη περίπτωση ο πωλητής δε θέλει να σου κάνει έκπτωση στα έξοδα αποστολής και στην καλύτερη σου προτείνει κάτι υποτυπώδες πχ 0,50 GBP.

 

Το θέμα είναι ότι ακόμα και στην δεύτερη περίπτωση μπορεί να στα στείλει πακεταρισμένα μαζί, αλλά δε μπορείς να κάνεις κάτι γιατί αυτό είναι αποκλειστικά στο χέρι του πωλητή. Απλά όταν θέλεις να πάρεις παραπάνω από ένα ίδια αντικείμενα, πρέπει να δώσεις σημασία στο συγκεκριμένο θέμα όταν θα ψάχνεις.

 

Επίσης κάτι ακόμα που είναι σημαντικό όταν ένας πωλητής προσφέρει Combined Shipping είναι να αγοράσεις όλα τα αντικείμενα από το ίδιο eBay για να μπορέσει να σου κάνει την έκπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

giankyr είναι ακριβώς αυτό που λένε οι λέξεις Shipping & Handling Cost(Shipping=ταχυδρομικά τέλη & Handling=συσκευασία κατά κύριο λόγο). Γενικά το Combined Shipping είναι εντελώς μικρή και απλή ιστορία.

 

Τί το μπερδεύεις φίλε μου λέγοντας "να αγοράσεις όλα τα αντικείμενα από το ίδιο eBay για να μπορέσει να σου κάνει την έκπτωση". Κουβέντα να κάνουμε, ή λες το παιδί να αγόρασε απ'το ebay india και απ'το ebay Uk και μάλιστα απ'τον ίδιο πωλητή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αναλογιζόμενος ότι τα αντικείμενα είναι μικρού όγκου και βάρους βρίσκω τα μεταφορικά υπερβολικά! Μάλλον εμπίπτει στην δεύτερη κατηγορία που αναφέρεις. Παρ' όλα αυτά λέω να του στείλω, δεν έχω να χάσω κάτι;

Καμιά ιδέα στο τι να του στείλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

georgep800 επικοινώνησε με τον αγοραστή πρώτα για να ζητήσεις έκπτωση στο Shipping.

 

Στην σελίδα "Review payment details" βρες που λέει recalculate, το πατάς και βάζεις τα μειωμένα ταχυδρομικά τέλη(αφού πρώτα τα έχεις συμφωνήσει με τον πωλητή). Διαφορετικά Request total from seller όπως είπες.

 

Από Hong Kong δεν αγοράζω. Έχουν πολύ φθηνές τιμές, αλλά ΠΟΛΥ μεγάλους χρόνους παραλαβής και συνήθως κακή επικοινωνία. Θα μου πείς δεν ίδιοι όλοι οι έμποροι.

 

Στείλε του μύνημα και πες του πως νομίζεις ότι τα ταχυδρομικά τέλη είναι ακριβά και πρότεινέ του μία μειωμένη τιμή ή πες του να σου προτείνει αυτός. Εγώ πάντα προτείνω. Επειδή οι απαιτήσεις μου είναι λογικές και τους λέω πως θα αγοράσω άμεσα για να τους δελεάσω, δεν υπάρχει ούτε μία φορά που να μην έχω πάρει έκπτωση.

 

Όταν τα έξοδα αποστολής που ζητάνε είναι σε λογικά πλαίσια δε ζητάω έκπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Skylined Μίλησα γενικά στο post μου, και επειδή μου έχει συμβεί να αγοράσω επίτηδες από τον ίδιο πωλητή 3 αντικείμενα για να έχω έκπτωση στα έξοδα αποστολής αλλά να μην προσέξω ότι τα 2 ήταν από το .com και το άλλο από το .com.au είπα να το σημειώσω για όποιον ενδιαφέρεται. Εσύ προφανώς δεν ενδιαφέρεσαι, οπότε απλά ξέχνα το!

 

@georgep800 Αν στη σελίδα της δημοπρασίας έλεγε ότι για κάθε πρόσθετο αντικείμενο έχεις έκπτωση 0,50, τότε ισχύει αυτό. Τώρα αν στη σελίδα που πας για να πληρώσεις σου βγάζει άλλα, τότε χρησιμοποίησε το πεδίο που έχει για να προσθέσεις/αφαιρέσεις ποσά και φέρε το νούμερο στο σωστό. Στο καπάκι στέλνεις στον πωλητή μήνυμα λέγοντας τι έκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε giankyr απλά δε μου άρεσε που πήγες να περιπλέξεις το θέμα ενώ είναι απλό. Δεν είναι πυρηνική φυσική.

 

Και η περίπτωση που λες είναι υπαρκτή αλλά πολύ απίθανη! Δηλαδή πήγες στο ebay.com.au και αγόρασες ένα προιόν από τον πωλητή, και πήγες και στο ebay.com και αγόρασες άλλα δύο προιόντα απ'τον ίδιο πωλητή! Με συγχωρείς αγαπητέ giankyr αλλά δεν ενδιαφέρει και πολλούς αυτό το θέμα.

 

Αυτά. Δεκτή η παρέμβασή σου φυσικά και η βοήθεια που προσφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογή recalculate είναι για να διορθώσω το ποσό, έτσι; Το πατάω αλλά δεν γίνεται τίποτα. Φορτώνει ξανά την σελίδα χωρίς να αλλάζει κάτι. Λέω να του στείλω ζητώντας μια έκπτωση και προτείνοντας το Shipping & Handling Cost στα £10.00 απο £17.00.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος georgep800 με μία παρατήρηση. Το παζάρι είναι καλύτερα να το κάνουμε πριν αγοράσουμε.

 

Από μνήμης, γιατί δεν μπορώ να αγοράσω κάτι για να δω την σελίδα, κάπου στα shipping costs έχει edit ή κάτι παρόμοιο. Το κάνεις edit πατάς recalculate και μετά σου βγάζει το καινούριο ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η περίπτωση που λες είναι υπαρκτή αλλά πολύ απίθανη! Δηλαδή πήγες στο ebay.com.au και αγόρασες ένα προιόν από τον πωλητή, και πήγες και στο ebay.com και αγόρασες άλλα δύο προιόντα απ'τον ίδιο πωλητή! Με συγχωρείς αγαπητέ giankyr αλλά δεν ενδιαφέρει και πολλούς αυτό το θέμα.

 

Αυτά. Δεκτή η παρέμβασή σου φυσικά και η βοήθεια που προσφέρεις.

 

Όχι πήγα στα αντικείμενα του πωλητή και εκεί βρίσκονταν όλα, από όλα τα eBays..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω στο παραπάνω: Όταν αγοράσεις δεσμεύεσαι να πληρώσεις την τιμή που έχει ορίσει ο πωλητής.

 

Τώρα εσένα ο πωλητής σου έχει δικαίωμα να σου πεί "ας μην αγόραζες αν σου φαινόταν ακριβά τα έξοδα συσκευασίας και αποστολής". Φυσικά θα του κάνεις το παζάρι σα να μη συμβαίνει τίποτα.. Απλά την επόμενη φορά θα ξέρεις.

 

 

 

 

 

Ααα μάλιστα giankyr, δε μου έχει τύχει αυτή η περίπτωση. Δεν την ήξερα, αλλά την έμαθα τώρα και θα το προσέχω από δω και πέρα όταν μπαίνω στο κατάστημα κάποιου. Οπότε επέτρεψέ μου να διορθώσω. Ίσως να ενδιαφέρει κάποιους το συγκεκριμένο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Skylined εχεις δικαιο εκανα λαθος στον υπολογισμο μου πριν :wink:

 

Βασικά αναλογιζόμενος ότι τα αντικείμενα είναι μικρού όγκου και βάρους βρίσκω τα μεταφορικά υπερβολικά! Μάλλον εμπίπτει στην δεύτερη κατηγορία που αναφέρεις. Παρ' όλα αυτά λέω να του στείλω, δεν έχω να χάσω κάτι;

Καμιά ιδέα στο τι να του στείλω;

Μια φορα μου ετυχε να χτυπησω σε δημοπρασια πολυ φθηνα ενα αντικειμενο (καμια 300γρ ηταν τελικα) σε τιμη 30λιρες και ο πωλητης στο invoice μου εστειλε 34 λιρες μεταφορικα!

Του γραφω λοιπον οτι δεν βιαζομαι ιδιαιτερα να παραλαβω το αντικειμενο κι ετσι μια υπηρεσια του στυλ "next morning delivery" ή super express κτλ δεν μου χρειαζεται.Τον ρωτησα να μου πει ποσο ζυγιζει το πακετο και τον παρεπεμψα στο site της Royal Mail οπου υπαρχει Οnline Calculator για να το ξανακοιταξει.

Το αποτελεσμα ηταν να μου ζητησει συγνωμη για το υπερογκο ποσο και να με χρεωσει 10 λιρες τελικα συνολικα για τα εξοδα του (συσκευασια,ταχυδρομειο,εισιτηρια μεταφορας του ιδιου στο ταχυδρομειο).

Eνα λινκ που ισως βοηθησει στην παραπανω πρακτικη για αγορες απο Ηοng King _EΔΩ_

 

Πολυ σωστα ειπωθηκε οτι αρκετοι πωλητες προσπαθουν να βγαλουν παραπανω χρηματα απ'τα μεταφορικα.Γιατι πληρωνουν προμηθεια ενα ποσοστο επι του ποσου πωλησης στην eBay.Τα μεταφορικα δεν εμπιπτουν σ'αυτη την προμηθεια οποτε...

 

Επιμενω,η καλη επικοινωνια ειναι για μενα το σημαντικοτερο εργαλειο στο eBay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορα μου ετυχε να χτυπησω σε δημοπρασια πολυ φθηνα ενα αντικειμενο (καμια 300γρ ηταν τελικα) σε τιμη 30λιρες και ο πωλητης στο invoice μου εστειλε 34 λιρες μεταφορικα!

Του γραφω λοιπον οτι δεν βιαζομαι ιδιαιτερα να παραλαβω το αντικειμενο κι ετσι μια υπηρεσια του στυλ "next morning delivery" ή super express κτλ δεν μου χρειαζεται.Τον ρωτησα να μου πει ποσο ζυγιζει το πακετο και τον παρεπεμψα στο site της Royal Mail οπου υπαρχει Οnline Calculator για να το ξανακοιταξει.

Το αποτελεσμα ηταν να μου ζητησει συγνωμη για το υπερογκο ποσο και να με χρεωσει 10 λιρες τελικα συνολικα για τα εξοδα του (συσκευασια,ταχυδρομειο,εισιτηρια μεταφορας του ιδιου στο ταχυδρομειο).

Eνα λινκ που ισως βοηθησει στην παραπανω πρακτικη για αγορες απο Ηοng King _EΔΩ_

 

Πολυ σωστα ειπωθηκε οτι αρκετοι πωλητες προσπαθουν να βγαλουν παραπανω χρηματα απ'τα μεταφορικα.Γιατι πληρωνουν προμηθεια ενα ποσοστο επι του ποσου πωλησης στην eBay.Τα μεταφορικα δεν εμπιπτουν σ'αυτη την προμηθεια οποτε...

 

Επιμενω,η καλη επικοινωνια ειναι για μενα το σημαντικοτερο εργαλειο στο eBay.

 

Πολύ χρήσιμα τα όσα αναφέρεις!!

 

Ο πωλητής δεν μου απάντησε ακόμα αλλά απ' ότι είδα στο mail μου ήρθε το invoice. Αυτόματα ή το στέλνει χειροκίνητα ο πωλητής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το ψάχνετε. Ότι θέλουν χρεώνουν σε ταχυδρομικά. Εγώ για το ίδιο αντικείμενο,από Αγγλία, από διαφορετικούς πωλητές πλήρωσα 1,50 λίρα παραπάνω. Μικρό το ποσό βέβαια,αλλά κατάλαβα οτι ο καθένας χρεώνει ο,τι θέλει. Πάντως γεγονός είναι ότι θέλει πολύύύ ψάξιμο και προσφορές υπάρχουν άπειρες. Πρόσφατα πήρα 2 Mp3 σε πολύ χαμηλή τιμή κ ο πωλητής ήθελε μόνο 10Ε για ταχυδρομικά από Hong Kong.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xειροκίνητα σου έστειλε το invoice. Οπότε ίσως δε δέχεται παζάρια ο πωλητής.

 

Μπορείς να πληρώσεις.

 

Μπορείς να συνεχίσεις το παζάρι λέγοντας του ότι είσαι καινούριος και νόμιζες πως μπορείς να πετύχεις μείωση στα έξοδα αποστολής μετά την αγορά και πως δεν διαθέτεις τις 17 λίρες.

 

Μπορείς να του ζητήσεις να ακυρώσετε την αγοραπωλησία. Το eBay θα ακυρώσει τις χρεώσεις που του επέβαλε για την πώληση.

 

Μπορείς να του πείς πως βρίσκεις υπερβολική την χρέωσή του και θέλεις να επικοινωνήσεις με το eBay πριν τον πληρώσεις.

 

Μπορείς να του πείς ότι θέλεις εσύ. :-)

 

Δώσε link αν δε σε πειράζει για να κρίνω καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...