Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για ebay...


vlachaquito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας χρήστης ενώ έχει πάρει στο account του τα χρήματα μου λέει πως δεν μπορεί να στείλει το αντικείμενο γιατι έχω πρόβλημα στο Paypal.Στο Paypal μου ζητάνε σε μια -to do list- γιατί έχω -Your account access is limited- να κάνω αυτο : Enter Expanded Use Number...Αυτό που το βρίσκω?

Ας πούμε πως δεν λύνω το πρόβλημα,έχω χάσει τα λεφτά μου απο την στιγμή που τα πήρε ο 'πωλητής' και δεν στέλνει το αντικείμενο μέχρι να λυθεί το πρόβλημα?

Ο χρηστης δεν εχει πρακτικο προβλημα αλλα ηθικο.Δηλαδη δεν τον μπλοκαρει κανενα συστημα να σου στειλει το αντικειμενο απλως φοβαται να το κανει γιατι εσυ επειδη δεν εχεις επιβεβαιωμενο λογαριασμο εισαι εν δυναμη "απατεωνας" που μπορει αφου παραλαβει το αντικειμενο να του παρει πισω τα λεφτα με μια μπινια που κανουν ορισμενοι κακοι ebayers.

 

Μολις κανεις εισοδο στον λογαριασμο σου,στο κεντρο κατω απο τ'ονομα σου γραφει Status και διπλα απο εκει εχει ενα λινκ με την λεξη Unverified.

Πατας εκει και δινεις εντολη να σου στειλουν τον expantion code.

Αφου το κανεις μ'επιτυχια περιμενεις μεχρι να σου ερθει ο επομενος αναλυτικος λογαριασμος στο σπιτι απο την τραπεζα αν εχεις πιστωτικη.Αυτο μπορει να παρει κι ενα μηνα! Αν εισαι χρηστης online banking μπαινεις να δεις την κινηση του λογαριαμου σου και θα υπαρχει ο τετραψηφιος αυτος κωδικος στην αρχη μιας χρεωσης που θα εχεις υποστει απο την PayPal και η οποια θα ειναι 1,5ευρω (αυτο το ποσο σου επιστρεφεται μετα την ενεργοποιηση του λογαριασμου σου σαν πιστωση).

Αν παλι πληρωνεις με τραπεζικη εντολη τοτε πρεπει να περασεις απο το γκισε της τραπεζας σου για να πληροφορηθεις τον κωδικο (παντα μετα απο 5-6εργασιμες οπως και στην περιπτωση του online banking )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ευχαριστώ ' a$wto$ ' ....Θα περιμένω τον κωδικό...αλλά και πάλι άμα δεν στέλνει το προιόν χάνω τα λεφτά μου ή μπορώ κάπως να ακυρώσω την αγορά?

Μπορεις να του ζητησεις ευγενικα για refund (επιστροφη χρηματων).Αν δεχτει να το κανει εχει δικαιωμα να κρατησει τα εξοδα της αγγελιας που εβαλε στην eBay(κανα ευρω) και συναλλαγης με την PayPal(νομιζω 3,5% επι του πληρωτεου ποσου).

Μην αναστατωνεσαι αδικα,τα λεφτα σου δεν τα χανεις.Μπορεις να υποβαλεις αιτημα στην PayPal (εντος 40 ημερων απ'την συναλλαγη αν δεν κανω λαθος) με αιτιολογια μη παραλαβης αντικειμενου.Αλλα αυτο δεν εχει νοημα να γινει στην φαση που εισαι και το διαπραγματευεσαι με τον πωλητη...Στην περιπτωση που ενας πωλητης λεει "ταχυδρομησα την παραγγελια" και δεν μπορει να το αποδειξει με track number τοτε η PayPal δινει πισω τα λεφτα του αγοραστη.Γενικα ποτε να μην αγοραζετε απο πωλητες με feedback <98% γιατι ειναι "ψιλα γραμματα" που αναφερει η PayPal στις προυποθεσεις προστασιας του αγοραστη.

Το πλεον χρησιμο εργαλειο στο eBay ειναι η επικοινωνια μεταξυ αγοραστων-πωλητων και ενιοτε η φοβερα της PayPal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα τον πωλητή για combine shipping και μου απάντησε το παρακάτω. Τι εννοεί ακριβώς; Να πληρώσω κανονικά για το κάθε προϊόν; Και πως θα ωφεληθώ απο το combine shipping;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ακούς combine shipping σημαίνει πάντα έκπτωση της αξίας των εξόδων αποστολής.

 

combine shipping=συνδυασμένα έξοδα αποστολής. Όταν έχεις αγοράσει παραπάνω από ένα προιόντα από τον ίδιο πωλητή, μπορείς να πληρώσεις για τα έξοδα αποστολής όλων των προιόντων μαζί αντί καθενός ξεχωριστά.

 

Οι πωλητές συνήθως προσφέρουν φθηνότερα έξοδα αποστολής στο δεύτερο,τρίτο και ούτω καθεξής προιόν που αγοράζεις από αυτούς. Π.χ. 5 δολλάρια έξοδα αποστολής για την αγορά ενός προιόντος + 2 δολάρια για κάθε έξτρα προιόν. Το combine shipping για δύο προιόντα είναι 7 δολάρια αντί για 10 που θα ήταν κανονικά. Για τρία προιόντα 9 δολάρια αντί για 15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, κατάλαβα. Ξέχασα να βάλω εδώ πέρα το μήνυμα που μου απάντησε ο πωλητής. Το βάζω παρακάτω. Σύμφωνα με αυτό, αν θέλω να πάρω τέσσερα προϊόντα απο τον πωλητή τη διαδικασία θα πρέπει να ακολουθήσω; Μου λέει για παράδειγμα το τελικό ποσό και του το στέλνω στο mail του στο paypal; Τι διαδικασία ακολουθήτε συνήθως;

 

 

If you buy more than one item. You need to pay shipping fee for all, but you can save GBP0.50 shipping for each additional item
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θέλω να πάρω τέσσερα προϊόντα απο τον πωλητή τη διαδικασία θα πρέπει να ακολουθήσω; Μου λέει για παράδειγμα το τελικό ποσό και του το στέλνω στο mail του στο paypal; Τι διαδικασία ακολουθήτε συνήθως;
Μπορει να σου στειλει ο πωλητης "invoice" στο email σου.Η αποδειξη αυτη θα εχει ενα κιτρινο κουμπι που θα γραφει "Pay now".Το πατας και μεταφερεσαι στο PayPal account σου για τα περαιτερω.

Εναλλακτικα μπορεις να συμπληρωσεις μονος σου το ποσο των ταχυδρομικων τελων κατα την διαρκεια της πληρωμης που κανεις (γενικα παντα να ελεγχετε τι γραφει η αποδειξη πριν πατησετε το γκρι κουμπι "Pay" που βρισκεται στο PayPal account σας).

 

Στην περιπτωση σου οπως γραφει ο πωλητης σου κανει εκπτωση στα ταχυδρομικα μιση λιρα για καθε αντικειμενο.Δηλαδη αν η αγγελια γραφει οτι για Ελλαδα πληρωνεις Postage&Packing πχ 3λιρες κι εσυ θελεις ν'αγορασεις 4 κομματια τοτε τα ταχυδρομικα σου θα ειναι (3-0,5)x4=10λίρες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

If you buy more than one item. You need to pay shipping fee for all, but you can save GBP0.50 shipping for each additional item

 

Λέξη προς λέξη μετάφραση: "Αν αγοράσεις πάνω από ένα αντικείμενα. Πρέπει να πληρώσεις έξοδα αποστολής για όλα, αλλά μπορείς να σώσεις(δηλαδή θα έχεις έκπτωση) 0.5 λίρες στα έξοδα αποστολής για κάθε έξτρα αντικείμενο."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να σου στειλει ο πωλητης "invoice" στο email σου.Η αποδειξη αυτη θα εχει ενα κιτρινο κουμπι που θα γραφει "Pay now".Το πατας και μεταφερεσαι στο PayPal account σου για τα περαιτερω.

Εναλλακτικα μπορεις να συμπληρωσεις μονος σου το ποσο των ταχυδρομικων τελων κατα την διαρκεια της πληρωμης που κανεις (γενικα παντα να ελεγχετε τι γραφει η αποδειξη πριν πατησετε το γκρι κουμπι "Pay" που βρισκεται στο PayPal account σας).

 

Στην περιπτωση σου οπως γραφει ο πωλητης σου κανει εκπτωση στα ταχυδρομικα μιση λιρα για καθε αντικειμενο.Δηλαδη αν η αγγελια γραφει οτι για Ελλαδα πληρωνεις Postage&Packing πχ 3λιρες κι εσυ θελεις ν'αγορασεις 4 κομματια τοτε τα ταχυδρομικα σου θα ειναι (3-0,5)x4=10λίρες ;)

 

Δηλαδή να πατήσω buy it now, να τα δεσμεύσω δηλαδή χωρίς να πληρώσω αμέσως και να περιμένω απο τον πωλητή να μου στείλει στο mail μου link προς το paypal για να πληρώσω. Σωστά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a$wto$ για το πρώτο προιόν πληρώνεις τα κανονικά έξοδα αποστολής. Η έκπτωση ισχύει από το δεύτερο και μετά. Το εξήγησα με παράδειγμα παραπάνω.

 

Οπότε στο παράδειγμά σου δεν είναι (3-0,5)x4=10λίρες , αλλά 3+(2.5x3)=10.50λίρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

georgep800 σωστά.

 

Eπίσης αν αγοράσεις παραπάνω από ένα προιόντα χωρίς να πληρώσεις (από τον ίδιο πωλητή), πας στο My eBay και σου έχει το συνολικό ποσό που πρέπει να πληρώσεις μαζί με την τυχόν έκπτωση στα έξοδα αποστολής. Έλεγξέ το βέβαια πριν πληρώσεις.

 

Και στη σελίδα που πληρώνεις μπορείς να κάνεις edit στα έξοδα αποστολής, να τα μειώσεις ή να τα αυξήσεις ανάλογα με το τί έχεις συμφωνήσει με τον πωλητή και να προχωρήσεις άμεσα στην πληρωμή αντί να περιμένεις το invoice.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έκανα την διαδικασία και είναι έτσι όπως τα αναφέρεται. Με την διαφορά όμως ότι το ποσό της έκπτωσης είναι μικρότερο!

Αγόρασα 4 προϊόντα και τα μεταφορικά είναι £17.00. Η έκπτωση που κάνει είναι £ 0.75. Κανονικά σύμφωνα με τα παραπάνω δεν θα έπρεπε να ήταν £1.50;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην έκπτωση την ορίζει ο πωλητής, εμείς παράδειγμα δώσαμε... Και ο συγκεκριμένος είναι εμφανώς τσιγκούνης στην εκπτωσή του. Εκτός και αν πήρες προιόντα που ζυγίζουν αρκετά.

 

Γενικά εγώ πάντα κάνω παζάρι για τα ταχυδρομικά έξοδα όταν αγοράζω από τρία προιόντα και πάνω γιατί έτσι μ'αρέσει. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στη σελίδα που πληρώνεις μπορείς να κάνεις edit στα έξοδα αποστολής, να τα μειώσεις ή να τα αυξήσεις ανάλογα με το τί έχεις συμφωνήσει με τον πωλητή και να προχωρήσεις άμεσα στην πληρωμή αντί να περιμένεις το invoice.

 

Τώρα βλέπω το edit. Αυτό που ακριβώς βρίσκεται; Είμαι στην σελίδα "Review payment details" αλλά δεν έχει τέτοια επιλογή. Έχει βέβαια παρακάτω μια επιλογή όπου λέει "Request total from seller". Μήπως να επιλέξω αυτό; Μήπως να ζητούσα κάποια έκπτωση στα μεταφορικά απο τον πωλητή; Μου φαίνονται πάρα πολλά τα £17.00.

Μπορεί να μου γράψει κάποιος τι ακριβώς να του στείλω ώστε να του ζητήσω αν είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο;:-)

 

Edit:

Φίλε Skylined έχεις δίκιο! Τα προϊόντα θα έρθουν απο Hong Kong αλλά είναι πολύ μικρού βάρους και μικρού όγκου. Έχεις καμιά ιδέα τι να του πώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...