Προς το περιεχόμενο

Τα αναντικατάστατα FREEWARE που χρησιμοποιούμε!


nemos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ καλό το VirtualVCR. Πολύ καλύτερη ποιότητα και ευχρηστεία από όσα εμπορικά προγράμματα δoκίμασα.

virtualvcr.sourceforge.net

 

Καλό είναι και το WinAVI Video capture.

http://www.winavi.com/download/WinAVI_Video_Capture.zip

 

Θα ήθελα να προσθέσω στα παραπάνω και το Debut Video Capture Software

http://www.nchsoftware.com/capture/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

παιδια συγνώμη επειδη γραφω πρωτη φορα στο φορουμ μπερδευτικα λιγο κ δεν ξερω αν γραφω σε σωστο μερος!

 

ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με το CDex προγραμμα !

αν το χρησιμοποει καποιος ξερει να μου πει πως μπορω να βαλω στοιχεια κ πληροφοριες (πως βαζουμε ονομα καλλητεχνη, αλμπουμ κλπ αυτο !)

 

απλα επειδη δεν κανω rip απο cd στον σκληρο δισκο (που αφηνει να βαλεις στοιχεια) αλλα απο τον σκληρο δισκο μετατρεπω ενα αρχειο wav σε mp3 κ θελω να βαλω καποιοα στοιχεια κ δεν ξερω πως !

 

κοιταξα κ στο settings αλλα δεν εβγαλα ακρι αν γνωριζει καπιος ας απαντηση ευχαρηστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια συγνώμη επειδη γραφω πρωτη φορα στο φορουμ μπερδευτικα λιγο κ δεν ξερω αν γραφω σε σωστο μερος!

 

ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με το CDex προγραμμα !

αν το χρησιμοποει καποιος ξερει να μου πει πως μπορω να βαλω στοιχεια κ πληροφοριες (πως βαζουμε ονομα καλλητεχνη, αλμπουμ κλπ αυτο !)

 

απλα επειδη δεν κανω rip απο cd στον σκληρο δισκο (που αφηνει να βαλεις στοιχεια) αλλα απο τον σκληρο δισκο μετατρεπω ενα αρχειο wav σε mp3 κ θελω να βαλω καποιοα στοιχεια κ δεν ξερω πως !

 

κοιταξα κ στο settings αλλα δεν εβγαλα ακρι αν γνωριζει καπιος ας απαντηση ευχαρηστω!

 

To cdex δεν κάνει αυτό που θέλεις - χρειάζεσαι άλλο πρόγραμμα.

 

Δες αυτό...

 

http://www.audiograbber.com-us.net/gettingstarted.html

>>> 5η εικόνα από το τέλος <<<

 

...που είναι επίσης δωρεάν (...και πιο ποιοτικό από το cdex...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γειά χαρά σε όλους/ όλες,

 

κατέβασα το foobar2k αφού ήθελα ένα lightweight mp3 player και ήθελα να ξεφύγω από το winamp. Το κατέβασα, έκανα εγκατάσταση, όλα οκ. Μικρό και απλό, καθώς μου άρεσε και ο ήχος (αν και δεν ξέρω πόσο % παίζει ρόλο το πρόγραμμα. Είχε διαφορά από το winamp αλλά όχι τεράστια).

 

Όμως, κάθε φορά που έτρεχα script στην Gauss (http://www.aptech.com/) μου έβγαινε ένα μύνημα του στυλ: "error in "########" process, cannot write "0x0000" memory" όπου ##### ήταν κάτι αριθμοί. Δυστυχώς δεν θυμάμαι καλά το μύνημα. Μετά από αυτό, το πρόγραμμα έκλεινε μόνο του. Δοκίμασα τα πάντα, και συνέχεια το ίδιο μύνημα. Ώσπου, εφ'όσον το μόνο πρόγραμμα που εγκατέστησε από χτές μέχρι σήμερα ήταν το foobar, το απεγκατέστησα και δια μαγείας.... η Gauss ΞΑΝΑΔΟΥΛΕΨΕ!!!!! Είναι δυνατόν;;; Δεν ξέρω για ποιόν λόγο συνέβη αυτό, απλώς το λέω στο φόρουμ μήπως το foobar 'παρεμβαίνει' και σε άλλα προγράμματα, να το προσέξετε.

 

Αυτά.

Φ.

 

Σημ.: Η Gauss, σε πολλά πολλά εισαγωγικά, είναι σαν την matlab. Ή μάλλον, η matlab είναι σε πολλά πολλά πολλά εισαγωγικά μία πιο "εύχρηστη" Gauss.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χω βάλει σε πάρα πολλά μηχανήματα το foobar2000 (XP, Vista, Vista x64, με τελείως διαφορετικό hardware και ρυθμίσεις λειτουργικού το καθένα) και δεν έχω παρατηρήσει καμία παρέμβαση ποτέ.

 

Στην θέση σου θα ριχνα και μια ματια σε μια portable έκδοση =)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kleidokratwr,

 

thnx για τις πληροφορίες. Βασικά, τώρα το έχω βγάλει τελείως και από εχτές (που έτρεξε η Gauss χωρίς πρόβλημα) μέχρι σήμερα δεν υπάρχει καμία δυσκολία. Μάλλον θα δοκιμάσω κάποιο άλλο, αν και στο τέλος θα ξανακαταλήξω στο winamp.

 

Για όσους έχουν γνώσεις, βρήκα το χαρτί που είχα σημειώσει το error και το έψαχνα στο google. Το μύνημα ήταν:

 

'The instruction "0x7c91103c" referenced memory at "0x00000000" The memory could not be "written". Click on OK to terminate the program'

 

Όσο το έψαχνα στο νετ βρήκα κάτι άκυρα του στύλ ότι αυτό είναι "σημάδι θανάτου" της cpu και άλλες τέτοιες βλακείες. Προσοχή!! Δεν το συζητάω αυτό στο φόρουμ για να φοβηθούν όσοι το έχουν ή όσοι σκέφτονται να το βάλλουν, αλλά για να προειδοποιήσω ότι ίσως κάποια προγράμματα (που μέχρι τώρα μόνο το Gauss έβγαλε πρόβλημα) ίσως παρουσίασουν δυσκολίες και αναγκαστείτε να το σβήσετε.

 

Απλώς ήθελα να μάθω, αν ήξερε κανείς, τί μπορεί να έχει ή να χρησιμοποιεί η Gauss το ίδιο με το foobar2k και έτσι είχα το πρόβλημα. Αλλά, μάλλον το post θα πάει off topic οπότε αν έχετε κάτι στείλτε μου ένα π.μ. Καλή συνέχεια με τα freeware. Μας ενημερώνετε πολύ καλά!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για το CCleaner τι γνωμη εχετε?

θελω να σβησω καποια απομειναρια απο τον πινακα ελεγχου στα προγραμματα

τα εχω κανει απεγκατασταση,εχουν σβηστει αλλα παραμενουν σαν [ρογραμματα φαντασματα

πως μπορω να τα εξαφανισω?

επισης για ανασυγκροτηση ποιο προγραμμα χρησιμποπειετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το CCleaner τι γνωμη εχετε?

Την καλυτερότερη

 

θελω να σβησω καποια απομειναρια απο τον πινακα ελεγχου στα προγραμματα

τα εχω κανει απεγκατασταση,εχουν σβηστει αλλα παραμενουν σαν [ρογραμματα φαντασματα

πως μπορω να τα εξαφανισω?

Επέλεξε διαγραφή του ξεχασμένου entry μέσα απο το ccleaner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
To cdex δεν κάνει αυτό που θέλεις - χρειάζεσαι άλλο πρόγραμμα.

 

Δες αυτό...

 

http://www.audiograbber.com-us.net/gettingstarted.html

>>> 5η εικόνα από το τέλος <<<

 

...που είναι επίσης δωρεάν (...και πιο ποιοτικό από το cdex...)

 

ευχαρίστω φιλε για την απάντηση αν και άργησα να την δώ !

 

προσπάθησα να κατεβάσω την ελληνίκη έδκοση του audiograbber αλλα δεν τα κατάφερα κατέβαινε ένα αρχιάκη το οποίο στην συνέχεια δεν άνηγε σαν έφαρμογή για setup αλλα μου άνηγε με "γραμμή εντολών" τσπ να μην πολυλογό..

το κατέβασα απο το emule με το απαραίτητο αρχείο lame μεσα κλπ κλπ..

 

το έκανα εγκατάσταση, και έχω το εξής πρόβλημα δεν μπόρω να κάνω rip απο τον σκληρό δισκο.. δοκίμασα απο CD κ ολα okay (με τα βήματα που εχει κ στην σελίδα που εγραψες τις audiograbber) όμως δεν κατάφερα να βρώ απο που κανεις εισαγωγή το κομματι που θέλεις απο τον σκληρό δίσκο κ μετά το μετατρέπεις πχ. απο .wav σε .mp3?

 

δεν μπόρεσα να βρώ κ την greek version κ με δυσκολέυη λιγακη στο συγεκριμενο που θελω να κανω.. αλλα γενικα φενεταί πολυ καλο προγραμμά κ ευχαριστώ που μου το πρότεινες αν μπορόυσες να μου πείς και πώς να κάνς αυτο που θέλω θα σου ήμουν ευγνόμων

 

 

-----Προστέθηκε 15/1/2009 στις 03 : 42 : 35-----

 

 

όσο για την 5 εικόνα που μου είπες..

οταν εισάγω το wav κομμάτι δεν μου το κάνει rip :(

 

 

audiog10.jpg

audiog11.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ.... λέει ότι δεν υποστηρίζει το αρχείο επειδή είναι 48000 ΗΖ.... Τί να πω, δεν έχω ψαχτεί τόσο πολύ με το θέμα....

 

Αλλος ένας μετατροπέας που έχω χρησιμοποιήσει είναι και ο SUPER...

http://www.erightsoft.net/SUPER.html

...ο οποίος είναι κι αυτός της προκοπής - αν δεν βαριέσαι δοκίμασέ τον.

 

...Και, βέβαια, υπάρχει πάντα η ΑΠΟΛΥΤΗ λύση: μετατρέπεις το wav σου σε audio cd και ριπάρεις εκ νέου αυτό το audio cd είτε με το audiograbber είτε με το cdex που γνωρίζεις περισσότερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα cd κανονικά είναι στα 44,1 και όχι στα 48, πρόσθεσε και το οτι το audiograbber είναι αρχαίο πρόγραμμα.

 

αρχαιο ξεαρχαιο,

εχοντας ριπαρει εκατονταδες δισκακια εξακολουθω να το χρησιμοποιω απορβληματιστα.

 

τη δουλεια που ειναι να κανει , τη κανει τελεια

κ δε νομιζω οτι ανηκει στα προγραμματα που επηρεαζει η εξελιξη της τεχνολογιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα ενδιαφέρον όλα αυτα..

λεω να δοκιμάσω κ το αλλο π προτίνεις nemos

βασικά με ενδιφέρει να κανει την δουλεία που θέλω έιτε τe νεο έιτε αρχαίο..

 

anyway θα ρίξω μια ματία στο άλλο να δω

 

thanx again :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς ένα free προγραμματάκι που να είναι tray για να μπορώ να ελέγχω τις θερμοκρασίες του λαπτοπ μου;Να ενεργοποιείται αυτόματα με τα windows και να μπαίνει στην γραμμή εργασιών δεξιά.

(task manager δεν λέγεται;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...