Προς το περιεχόμενο

Τα αναντικατάστατα FREEWARE που χρησιμοποιούμε!


nemos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members
βρήκα τυχαία το site freeweird.com (απο καποια siganture μελους νομίζω) και συγκεκριμένα αυτό εδώ το πρόγραμμα που κίνησε το ενδιαφερον.http://www.freeweird.com/search?q=tabs

το κατέβασα το εγκατέστησα και μου λέει στο τέλος ότι η εγκατάσταση εγινε με επιτυχία και χρειάζεται να κάνω log off απο το Pc.Κάνω αποσύνδεση (και επανεκκινηση εκανα βασικά) αλλά δεν βλέπω κάτι.

 

το πόσταρα εδώ γιατί είναι και freeware και μπορεί και κάποιον αλλο να ενδιαφερει και μήπως εχει καμια ιδεα κανεις επι του θεματος.δεν ξερω αν παίζει ρόλο αλλά έχω πανω στα xp το vista pack ultimate.

 

Στα Vista που το έχω, έπρεπε να πάω View / toolbars και να ενεργοποιήσω το QTTabbar για να εμφανιστεί η σχετική μπάρα. Λογικά κάτι παρόμοιο θα ισχύει και για τα ΧΡ.

 

edit: δες και το σχετικό απόσπασμα από το FAQ του προγράμματος:

 

Installation finished successfully. Then what do I do?

 

After relogon to Windows, open folder, then right click on the toolbar of explorer.

Check "QTTabBar" and "QT Standard buttons".

If you use Vista, press Alt key to show menu bar beforehand.

 

 

και

 

I can't see "QTTabBar" on toolbar menu.

 

Open "Internet Options" -> "Advanced" -> "Browsing" ->

check "Enable third-party browser extensions".

 

 

(http://qttabbar.wikidot.com/faq)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στα Vista που το έχω, έπρεπε να πάω View / toolbars και να ενεργοποιήσω το QTTabbar για να εμφανιστεί η σχετική μπάρα. Λογικά κάτι παρόμοιο θα ισχύει και για τα ΧΡ.

 

edit: δες και το σχετικό απόσπασμα από το FAQ του προγράμματος:

 

 

 

και

 

 

 

(http://qttabbar.wikidot.com/faq)

ok thanx φιλε μου.τελικα ολα οκ.την βρήκα την toolbar.αν και τώρα πρέπει να το δουλέψω και λίγο.εγώ νόμιζα ότι θα ανοίγω ένα φάκελο ας πούμε τα εγγραφα μου και μετα θα ανοιγα ενα αλλον φακελο πχ limewire και αυτά θα μπαίνανε σε διπλανές καρτέλες.και δεν μπορώ να βρω καμια επιλογη open in a new tab

 

εντάξει αποτι καταλαβα κάνεις κλικ πάνω στο μπλε βελάκι σε ενα φακελο και μετα επιλεγεις open containing folder.απλα τα tabs θα είναι το ένα κατω από το άλλο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
ok thanx φιλε μου.τελικα ολα οκ.την βρήκα την toolbar.αν και τώρα πρέπει να το δουλέψω και λίγο.εγώ νόμιζα ότι θα ανοίγω ένα φάκελο ας πούμε τα εγγραφα μου και μετα θα ανοιγα ενα αλλον φακελο πχ limewire και αυτά θα μπαίνανε σε διπλανές καρτέλες.και δεν μπορώ να βρω καμια επιλογη open in a new tab

 

εντάξει αποτι καταλαβα κάνεις κλικ πάνω στο μπλε βελάκι σε ενα φακελο και μετα επιλεγεις open containing folder.απλα τα tabs θα είναι το ένα κατω από το άλλο?

 

Για να ανοίξεις έναν φάκελο σε νέο tab θα πρέπει είτε να τον κάνεις middle click (με το scroll του ποντικιού) ή να τον κάνεις drag-n'-drop πάνω στη μπάρα του QTTabBar. Ανοίγουν όπως φαίνεται στην φωτογραφία:

 

qttabbar_top.png

 

Αυτό με το βελάκι είναι απλά μια συμπληρωματική λειτουργικότητα (που να σου πω την αλήθεια δεν την πολυχρησιμοποιώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά σε όλους!!

 

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν έχετε υπόψη σας κάποιο προγραμματάκι ανάλογο του Power Pack 2005, αλλά να είναι freeware και όχι shareware,γιατί έχω πρόβλημα με την αργή εκκίνηση των Windows στον -παλιό,κατά τα άλλα- φορητό μου υπολογιστή (μνήμη.... 256MB),εξαιτίας -πιστεύω εγώ- των πολλών άχρηστων προγραμμάτων που φορτώνουν με την εκκίνηση των Windows (έκδοση XP Home).

Επειδή κάποτε ένας φίλος μου-κομπιουτεράς μου είχε λύσει ανάλογο πρόβλημα με το Power Pack 2005,γι'αυτό σας ρωτώ εάν έχετε υπόψη σας κάτι ανάλογο σε free έκδοση.

 

 

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

;););)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dvd Decrypter και Dvd Shrink χρησιμοποιούσα εγώ παλιότερα(δεν θυμάμαι αν είναι freeware).Αλλά νομίζω και το ImageBurn κάνει για αυτή την δουλειά και είναι standar freeware.Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Imgburn απλά τα καίει. Για να ξεκλειδώσεις και να κάνεις rip την ταινία πρώτα στον σκληρό, γίνεται με το dvdfab HD Decrypter. Και μετά συμπίεση με dvdshrink. Την καις με imgburn και είσαι οκ. Όλα αυτά freeware. Για shareware όλα τα παραπάνω μαζί τα κάνει το dvdfab platinum, χωρίς να υπερτερεί σε ποιότητα. Απλά γλιτώνεις χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο 7-zip το έχετε χρησιμοποιήσει για αρχεία τύπου ".r00"?

 

Ναι. Βέβαια.

Πρόκειται για μέρος (part) από αρχεία RAR

Τα αποσυμπιέζει κανονικά αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να κατεβάσεις όλη τη σειρά των αρχείων που θα ενωθούν σε ένα τελικά (r00, r01 r02 κτλ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το FAQ του 7z (πιστεύω κάτι ανάλογο θα ισχύει και για τα αρχεία rar) :

 

"Why can't 7-Zip open some ZIP archives?

 

In 99% of these cases it means that the archive contains incorrect headers. Other ZIP programs can open some archives with incorrect headers, since these programs just ignore errors.

 

If you have such archive, please don't call the 7-Zip developers about it. Instead try to find the program that was used to create the archive and inform the developers of that program that their software is not ZIP-compatible."

 

Οπότε μάλλον έγινε κάποιο λάθος κατά τη συμπίεση και το μόνο πρόγραμμα που αναγνωρίζει το λάθος είναι αυτό που το δημιούργησε (στην περίπτωσή μας το Win RAR).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...