Προς το περιεχόμενο

Χρήσιμα προγράμματα στο Video και Audio


cybereddie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, geioannou said:

ναι ρε φιλε, time lapse!!! ετσι λεγεται, εκανα λαθος!!! αυτο θελω να κανω σε κατι αλλα εχω μηδενική εμπειρια. απο το την καμερα θα επιλεξω, απο που θα γινεται η καταγραφη,  θελει video camera ? θελει μια IP camera και να καταγραφει στον υπολογιστη ?

Αν θέλεις κάτι της προκοπής, όχι webcam.
Δες απ' τις διαθέσιμες κάμερες στον κύκλο σου, ποια έχει δυνατότητα για time-lapse και τι ρυθμίσεις έχει σχετικά με τα χρονικά διαστήματα μεταξύ των φωτογραφιών.
Επίσης πολλά κινητά έχουν τη δυνατότητα. Θέλει καλή στήριξη και προσοχή στις φωτιστικές συνθήκες. Είναι σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο η εργασία;
Γενικότερα δεν είναι το πιο απλό πράγμα του κόσμου. Κανονικά θέλει τεστ, ειδικά αν πρόκειται για κάτι που θα γίνει μια φορά. Αν κάτι δεν πάει καλά την πάτησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 727
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αρχικα σε ευχαριστω για το ξεκαθαρισμα που κανεις.
- ειναι σε εσωτερικο χωρο.
- οχι web cam για λογους ποιοτητας ? δηλαδη μια full HD δεν κανει δουλεια ?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, geioannou said:

αρχικα σε ευχαριστω για το ξεκαθαρισμα που κανεις.
- ειναι σε εσωτερικο χωρο.
- οχι web cam για λογους ποιοτητας ? δηλαδη μια full HD δεν κανει δουλεια ?
 

Να' σαι καλά.

-Φρόντισε ο φωτισμός να είναι σταθερός. Ο χώρος έχει παράθυρα; Τι ιδανικό είναι να μην έχει ή να τα καλύψεις και να ανάψεις όσα περισσότερα φώτα μπορείς ώστε να έχει επαρκή και σταθερό φωτισμό.

- Το 1080 από μόνο του δεν λέει κάτι, άσε που είναι και πολύ κάτω σε ανάλυση από μια απλή φωτογραφική. Επίσης τσέκαρε αν η συσκευή που θα χρησιμοποιήσεις παράγει έτοιμο video ή σειρά φωτογραφιών. Αν είναι έτοιμο video δες να είναι τουλάχιστον 1080p. Αν είναι σειρά φωτογραφιών θα είναι σε μεγαλύτερη ανάλυση οπότε δεν έχεις θέμα. Υπόψιν ότι αν τραβήξεις φωτογραφίες μεγάλης ανάλυσης θα μπορείς να κάνεις και zoom μετά αν θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλος βοηθος και το βιντεο. ειναι καλο για μια αρχη. το σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι και τοσο ευκολο αμα δεν το εχεις ξανα κανει και λογικο το θεωρω. η ευκολη λυση ειναι να ειχα ενα κινητο που θα εβαζα να το κανει απ' ευθειας μιας και εχει αυτη την δυνατοτητα. απο εκει και περα, με αλλα μεσα θελει αρκετη δουλεια εαν θελει κανεις να βγαλει ενα αξιοπρεπες αποτελεσμα.
θα το κοιταξω ομως. σας ευχαριστω πολυ παιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και δεν ειναι τοσο ευκολο, οσο ισως δειχνει μετα! 😁 Καποιον γνωστο-φιλο
...ντοκιμαντεριστα δεν εχεις? Συνηθως μαθαινουν να τα ετοιμαζουν για ντοκιμαντερ! 🎬

1 ώρα πριν, geioannou είπε

απο εκει και περα, με αλλα μεσα θελει αρκετη δουλεια εαν θελει κανεις να βγαλει ενα αξιοπρεπες αποτελεσμα.
θα το κοιταξω ομως. σας ευχαριστω πολυ παιδια!

Αν θελεις να βγαλεις αξιοπρεπες αποτελεσμα, ζητησε βοηθεια: απο καποιον που το γνωριζει,
ιδανικα που το εχει ξανακανει στην πραξη! Ολομοναχος ε μην αποκλειεις να σου βγει κακο...😩

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα απο την πλευρα της επεξεργασιας του βιντεο δεν φοβαμαι και πολυ. γνωριζω αρκετα πραγματα απο προγραμματα γραφιστικης και πιστευω ευκολα η δυσκολα θα την βρω την ακρη. εχω και 1-2 ανθρωπους που θα μπορουσαν να μου δωσουν τα φωτα τους σχετικα με την επεξεργασια. το μεγαλο προβλημα για εμενα και αυτα που δεν ξερω ειναι το πως και με τι μεσω θα κανω την ληψη. Για παραδειγμα, πιστευα οτι με μια IP καμερα 1080 θα ημουν οκ. Συμφωνα με τον CheOnWeb παραπανω καταλαβα οτι μαλλον αυτο δεν ειναι σωστο. Επισης ειχα σκεφτςι οτι το time lapse θα μπορουσε να γινει και με ενωση εικονων, δηλαδη με ληψη φωτογραφιων....
εκει ειναι η μεγαλητερη δυσκολια μου μιας και εκει ειναι που δεν εχω γνωση και εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, geioannou said:

βασικα απο την πλευρα της επεξεργασιας του βιντεο δεν φοβαμαι και πολυ. γνωριζω αρκετα πραγματα απο προγραμματα γραφιστικης και πιστευω ευκολα η δυσκολα θα την βρω την ακρη. εχω και 1-2 ανθρωπους που θα μπορουσαν να μου δωσουν τα φωτα τους σχετικα με την επεξεργασια. το μεγαλο προβλημα για εμενα και αυτα που δεν ξερω ειναι το πως και με τι μεσω θα κανω την ληψη. Για παραδειγμα, πιστευα οτι με μια IP καμερα 1080 θα ημουν οκ. Συμφωνα με τον CheOnWeb παραπανω καταλαβα οτι μαλλον αυτο δεν ειναι σωστο. Επισης ειχα σκεφτςι οτι το time lapse θα μπορουσε να γινει και με ενωση εικονων, δηλαδη με ληψη φωτογραφιων....
εκει ειναι η μεγαλητερη δυσκολια μου μιας και εκει ειναι που δεν εχω γνωση και εμπειρια.

Ένας απ’ τους λόγους που σε αποθαρρύνω απ’ την webcam είναι ο τρόπος που κάνει το auto exposure. Αν δεν έχεις πολύ σταθερό φως, οι αλλαγές στην έκθεση είναι ενοχλητικές όταν βλέπεις το timelapse σε κανονική ταχύτητα. Η ιδανική κατάσταση γι’ αυτό που θες είναι σταθερό φως και κλειδωμένο το exposure στην κάμερα. Αν μπορείς να το κάνεις με μια καλή webcam, ok. Σε κάθε περίπτωση όμως να ξέρεις ότι αυτές οι δουλειές έχουν ένα μυστικό και αυτό είναι το ΤΕΣΤ. Αν δεν ξέρεις τα προβλήματα δεν μπορείς να βρεις τις λύσεις.

Φυσικά και γίνεται με σειρά φωτογραφιών όπως σου είπα και πριν. Αυτός είναι εξάλλου και ο τυπικός τρόπος για σωστό time lapse. Οι ευκολίες των κινητών που κάνουν αυτομάτως video file ή που προσαρμόζουν (όπως το iPhone) τη συχνότητα λήψεων ανάλογα με τον συνολικό χρόνο εγγραφής, βολεύουν σε κάποιες καταστάσεις αλλά δεν σου δίνουν τον πλήρη έλεγχο του υλικού.

Όσο για την επεξεργασία, όντως, μην τη φοβάσαι. Σε ό,τι δυσκολευτείτε ρώτα εδώ και θα σου πω. Το θέμα είναι να έχεις καλό υλικό. Ένα πρώτο ερώτημα στο τεχνικό θέμα είναι να αποφασίσεις σε τι ανάλυση αλλά κυρίως σε τι frame rate θέλεις να είναι το τελικό σου video ώστε να υπολογίσεις τη συχνότητα λήψης των φωτογραφιών. 

Και κάτι ακόμα.
Αν το κάνεις με φωτογραφική, πρόσεξε την αναλογία πλευρών των φωτογραφιών. Αν θέλεις το τελικό video σε16/9, θα χρειαστεί να κόψεις λίγο εικόνα πάνω-κάτω, οπότε υπολόγισέ το αυτό όταν καδράρεις το θέμα σου. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Με διαφορά αυτη την στιγμή το καλύτερο για επεξεργασια βίντεο ειναι το Da Vinci resolve το οποιο μαλιστα ειναι και τελειως δωρεαν στην βασική του έκδοση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους.

Δεν έχω ασχοληθεί ξανά με video editing.

Αναζητώ κάποιο free video editing πρόγραμμα, για ερασιτεχνική χρήση, που να έχει δυνατότητα αυτόματου face blur. Για παράδειγμα, όταν τραβάς πλάνα από δημόσιο χώρο και θέλεις να σβήσεις τα πρόσωπα για λόγους ιδιωτικότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Dream_Killer είπε

Παιδιά έχει να προτείνει κανένας κάποιο καλό πρόγραμμα για βασικό Video editing (μην μου προτείνετε κανένα Adobe Premiere Pro); 

Μήπως να έβλεπες το Openshot;

Επίσης Filmora, Nero video, Cyberlink powerdirector και γιατί όχι το premiere elements.

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, micos000 είπε

Μήπως να έβλεπες το Openshot;

Επίσης Filmora, Nero video, Cyberlink powerdirector και γιατί όχι το premiere elements.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου. Απ' αυτά έχω δουλέψει το filmora και είναι αρκετά ικανοποιητικό. Το Adobe Premiere είπα να μην προταθεί από προσωπική επιλογή, έχει πολλά εργαλεία και δυνατότητες οι οποίες πιστεύω το κάνουν περισσότερο επαγγελματικό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dream_Killer είπε

Το Adobe Premiere είπα να μην προταθεί από προσωπική επιλογή,

 

1 ώρα πριν, micos000 είπε

premiere elements.

Δεν είναι το ίδιο. Η elements έκδοση είναι πολύ πιο απλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

 

Δεν είναι το ίδιο. Η elements έκδοση είναι πολύ πιο απλή.

Δεν γνώριζα ότι υπάρχει περιορισμένη έκδοση του Adobe Premiere για τους αρχάριους, θα την δοκιμάσω. Όπως και να έχει σ' ευχαριστώ πολύ! 🙏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...