Προς το περιεχόμενο

Χρήσιμα προγράμματα στο Video και Audio


cybereddie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, antreas71980 είπε

καλησπερα και αοπο μενα.

ψαχνω καποιο προγραμμα το οποιο να μπορω να ενωσω πολλα αρχεια mp4 σε ενα.

Τα αρχεία είναι ίδια σε ανάλυση ή ότι να 'ναι; Αν είναι ίδιο το κάνεις απλά και γρήγορα με το avidemux2. Αν δεν είναι ίδια, πάλι με το avidemux2 αλλά θα χρειαστεί επανασυμπίεση και αυτό μπορεί να επιφέρει υποβάθμιση στην ποιότητα (η οποία εξαρτάται από το τον τρόπο συμπίεσης και το bitrate).

Οδηγός, εδώ στο insomnia.

https://www.insomnia.gr/wiki/video/κόψιμο-ράψιμο-αρχείων-video-με-το-avidemux-r132/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 727
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το encore της adobe δεν υπάρχει; Δες παρακάτω μια λίστα που βρήκα (σόρυ, δεν έχω mac, με απλή αναζήτηση τα βρήκα).

https://www.slant.co/topics/7807/~dvd-authoring-program-for-macs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία. Θέλω να ρωτήσω, επειδή παρακολουθώ online μαθήματα σε ένα site , εάν υπάρχει κάποιο αξιόπιστο video downloader γιατί αυτά τα addons για chrome, mozilla και opera δεν κάνουν δουλειά. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

θελω να ξεκαθαρισω καποια βιντεο και ψαχνω ενα video explorer που να τα βλεπω στη σειρα με page up down και να σβηνω οποιο δε θελω με delete πχ οπως κανουμε με τις φωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να το κάνεις με το mpc-hc. Εμφανίζεις την playlist (μενού View->Playlist ή CTRL+7) και πετάς μέσα στην λίστα τον φάκελο με τα βίντεο. Πας στις ρυθμίσεις του προγράμματος (View->Options ή Ο (κεφαλαίο όμικρον) και πας στο Player->Keys και βρίσκεις το Move to Recycle Bin και βάζεις μια συντόμευση που σε βολεύει π.χ. CTRL+DELETE.

spacer.png

Ξεκινάς την αναπαραγωγή και με τα PAGE UP και PAGE DOWN κινείσαι στα βίντεο και με την συντόμευση που επέλεξες τα στέλνεις στον κάδο ανακύκλωσης.

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδια , έχω ένα πρόβλημα με ένα βίντεο , έχει αρκετό noise απο αεράκι 

υπαρχει κάποιος που να έχει χρησιμοποίηση κάποιο αντίστοιχο προγραμμα για noise reduction ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σε αντίστοιχο πρόβλημα από ψηφιοποίηση VHS αφαίρεσα το θόρυβο με το audacity και έγινε καλύτερη δουλειά απ' ότι φανταζόμουν.

Βέβαια σε άλλη κασέτα δεν δούλεψε η ίδια μέθοδος.

Το μυστικό είναι να είναι ομοιόμορφος ο θόρυβος και να υπάρχει σημείο στο βίντεο όπου θα ακούγεται αποκλειστικά αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Fp84 είπε

Καλησπέρα παιδια , έχω ένα πρόβλημα με ένα βίντεο , έχει αρκετό noise απο αεράκι 

υπαρχει κάποιος που να έχει χρησιμοποίηση κάποιο αντίστοιχο προγραμμα για noise reduction ???

Ένα tutorial για το audacity που αναφέρει ο Ηλεκτροσόκ είναι παρακάτω...

 

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
  • 2 μήνες μετά...

καλησπερα. θα το γραψω εδω χωρις να ειμαι σιγουρος οτι εδω ειναι το σωστο νήμα. θελω να καταγραψω σε βιντεο πολλων ωρών μια εργασια-κατασκευη την οποια μετα θελω να εχω σε timeline, ετσι οπως διαδοχικά θα εξελισετε η εργασια-κατασκευη. θα πρεπει να καταγραψω σε παραγματικο χρονο και το time line video να γινει μετα απο επεξεργασια η μπορω να το κανω απ' ευθειας απο την καταγραφη τις καμερας ?

υπαρχει ισως καμερα που να εχει by default κατι τετοιο ?

δεν εχω ξανα ασχοληθει και δεν εχω καμια εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις ξανασχοληθεί τότε θα δυσκολευτείς γιατί θα πρέπει να κάνεις να μοντάρεις τα πλάνα σου και να τα βάλεις σε σειρά με κάποιο πρόγραμμα video edit.

Λίγες περισσότερες όμως πληροφορίες σχετικά με το τι θέλεις να κάνεις θα ήταν ευπρόσδεκτες γιατί αυτό με το timeline δεν το κατάλαβα πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λες να μην το λεω σωστα!!! εννοω οταν καταγραφεις για 10 ωρες κατι και το βαζεις μετα σε βιντεο που ειναι 5 λεπτα. αλλα αυτο δεν ειναι σε fastforward αλλα η λυψη του εχει γινει σε λιγοτερα καρε το λεπτο (εαν το λεω σωστα). η μηπως ειναι σε fastforward και το εχω μπερδεψει !

Επεξ/σία από geioannou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, geioannou said:

λες να μην το λεω σωστα!!! εννοω οταν καταγραφεις για 10 ωρες κατι και το βαζεις μετα σε βιντεο που ειναι 5 λεπτα. αλλα αυτο δεν ειναι σε fastforward αλλα η λυψη του εχει γινει σε λιγοτερα καρε το λεπτο (εαν το λεω σωστα)

Time-lapse λέγεται. Μπορείς και με την κάμερα, αν έχει τέτοια δυνατότητα αλλά μπορείς και με μια επιτάχυνση. Επειδή είναι πιθανόν οι ρυθμίσεις της κάμερας να μην έχουν ακριβώς την επιλογή για να γίνουν οι 10 ώρες>5 λεπτά* (ή όσο θες να βγει τέλος πάντων), μπορεί να καταλήξεις να κάνεις ούτως ή άλλως επιτάχυνση σε κάποιο πρόγραμμα. Αν έχεις τη δυνατότητα να γράψεις όλο το υλικό, θα έχεις πολύ καλύτερο έλεγχο της τελικής ταχύτητας, η οποία δε, δεν θα είναι και υποχρεωτικά σταθερή. Μπορεί κάποια μέρη να θες να τα τρέξεις πιο γρήγορα και κάποια άλλα λιγότερο γρήγορα.

* γι' αυτή τη σχέση, θέλεις περίπου ένα καρέ κάθε 4sec. θα βγει 6 λεπτά αλλά καλύτερα να περισσεύει απ' το να λείπει. Μιλάω για video στα 25fps

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε φιλε, time lapse!!! ετσι λεγεται, εκανα λαθος!!! αυτο θελω να κανω σε κατι αλλα εχω μηδενική εμπειρια. απο το την καμερα θα επιλεξω, απο που θα γινεται η καταγραφη,  θελει video camera ? θελει μια IP camera και να καταγραφει στον υπολογιστη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...