Προς το περιεχόμενο

Χρήσιμα προγράμματα στο Video και Audio


cybereddie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, cuprakatos είπε

Το πέτυχα. Δούλεψε το movie maker του Win essentials 2012. Απλά με ταλαιπώρησε λίγο να καταλάβω τι συμβαίνει, γιατί το έκανα εγκατάσταση 5 φορές και σταματούσε στο 33%. Στο τέλος μου πέταγε μήνυμα σφάλματος. Έπρεπε λοιπόν να κλείσω τη θύρα ethernet οπότε να μην είμαι συνδεμένος στο internet. Μάλλον το ''βλέπει'' η microsoft και επειδή το έχει καταργήσει.....κόβει την εγκατάσταση! Όλα ΟΚ φίλε μου, σ ευχαριστώ και πάλι 

Έλα ρε! Άλλο πάλι και τούτο. Θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 727
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά ψάχνω ένα δωρέαν πρόγραμμα να φτίαξω ένα βίντεο ενώνοντας διάφορα videάκια ( μερικά θέλουν rotate), να βάλω μερικά fades και ένα τραγούδι, όσα προγράμματα βρίσκω μου βάζουν watermark και μου χουν σπάσει τα νεύρα. Δεν βρίσκω και το windows movie maker για κάποιο λόγο. Το θέλω asap :( Για καμιά περίεργη μέθοδο pm me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, splanis said:

Παιδιά ψάχνω ένα δωρέαν πρόγραμμα να φτίαξω ένα βίντεο ενώνοντας διάφορα videάκια ( μερικά θέλουν rotate), να βάλω μερικά fades και ένα τραγούδι, όσα προγράμματα βρίσκω μου βάζουν watermark και μου χουν σπάσει τα νεύρα. Δεν βρίσκω και το windows movie maker για κάποιο λόγο. Το θέλω asap :( Για καμιά περίεργη μέθοδο pm me

Τι φορμάτ είναι τα βιντεάκια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

kalispera se olous.

Πριν ξεκινησω το θεμα μονταζ και επεξεργασια εχω μια σοβαρή ερώτηση.

εχω αγοράσει μια Panasonic HC-V380 η οποία μπορεί να γράψει στα παρακάτω φορμα.image.png.b26b2b063fdbc49661bac5610c1c68e8.png

ετσι λοιπόν πριν αρχισω να γραφω σας ρωτάω:

ΠΟΙΟΣ τύπος είναι καλύτερος και βολικότερος αργοτερα για επεξεργασία ;

όποιος απαντησει ας προτείνει κ προγραμμα επεξεργασίας.

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, titikos said:

kalispera se olous.

Πριν ξεκινησω το θεμα μονταζ και επεξεργασια εχω μια σοβαρή ερώτηση.

εχω αγοράσει μια Panasonic HC-V380 η οποία μπορεί να γράψει στα παρακάτω φορμα.image.png.b26b2b063fdbc49661bac5610c1c68e8.png

ετσι λοιπόν πριν αρχισω να γραφω σας ρωτάω:

ΠΟΙΟΣ τύπος είναι καλύτερος και βολικότερος αργοτερα για επεξεργασία ;

όποιος απαντησει ας προτείνει κ προγραμμα επεξεργασίας.

ευχαριστώ

Τράβα δείγμα 10sec από κάθε 1080p option που έχει και ανέβασέ τα. Δεν βγάζω άκρη απ' τα manual. Βασικά θέλω να δω 1080p σε ό,τι frame rate και format υπάρχει.

Για πρόγραμμα μοντάζ, εξαρτάται απ' το πόσα γνωρίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα για χρηση σε ιντερνετ (youtube κλπ) το mp4 ειναι καλυτερο.Απο την αλλη το AVCHD εχει ενα παραδοξο, ειναι δυσκολο στην αναπαραγωγη αλλα πιο ευκολο στο editing.Γενικοτερα ομως εχει καλυτερη ποιοτητα απο το mp4.Προτιμησε το 50i ειδικοτερα αν θες απο το μονταρισμενο υλικο να κανεις και δισκακια DVD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, suspiria said:

Γενικα για χρηση σε ιντερνετ (youtube κλπ) το mp4 ειναι καλυτερο.Απο την αλλη το AVCHD εχει ενα παραδοξο, ειναι δυσκολο στην αναπαραγωγη αλλα πιο ευκολο στο editing.Γενικοτερα ομως εχει καλυτερη ποιοτητα απο το mp4.Προτιμησε το 50i ειδικοτερα αν θες απο το μονταρισμενο υλικο να κανεις και δισκακια DVD.

http://telestreamblog.telestream.net/2012/04/save-yourself-frustration-use-editing-formats-when-editing-2/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να γράψω κάποιες ταινίες σε dvd μαζί με ελληνικούς υπότιτλους. Ποιο είναι το καλύτερο δωρεάν πρόγραμμα γι' αυτή τη δουλειά; Δε θέλω να αφήνει υδατογράφημα στο βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα παλαιο pc

Operating System
    MS Windows 64-bit
CPU
    Intel Core 2 Quad Q6600  @ 2.40GHz    57 °C
    Kentsfield 65nm Technology
RAM
    6,00 GB Dual-Channel DDR2 @ 399MHz (5-5-5-18)
Motherboard
    Gigabyte Technology Co., Ltd. EP43-UD3L (Socket 775)    42 °C
Graphics
    SAMSUNG (1920x1080@50Hz)
    AMD Radeon HD 6770 (ATI)    52 °C
Hard Drives
    977GB Western Digital WDC WD10EARS-00Y5B1 (SATA)    43 °C
    125GB INTENSO (SATA)    30 °C
    313GB Western Digital WDC WD3200AAKS-00WWPA0 (SATA)    46 °C
    733GB Seagate ST3750528AS (SATA)    41 °C
    244GB Seagate ST3250620AS (SATA)    52 °C
Optical Drives
    PIONEER DVD-RW  DVR-108 ATA Device
Audio
    AMD High Definition Audio Device

και θελω να δω καποια βιντεο 4κ που τραβηξα με το κινητο αλλα με το mpc παιζουν με πολλα κοψιματα . Με vlc μονο ο ηχος παιζει και η εικονα ειναι ακινητη 

Υπαρχει καποιο αλλο προγραμμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρόμοιο υπολογιστή (ίδιον επεξεργαστή) αλλά δεν έχει τύχει να παίξω 4K βίντεο (δεν έχω την κατάλληλη οθόνη). Θα πρότεινα να δοκιμάσεις το SMPlayer. Στις επιλογές του (Performance) έχει ρύθμιση πόσα threads να χρησιμοποιεί για αναπαραγωγή MPEG1-2 και H.264 βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, accipio είπε

Έχω παρόμοιο υπολογιστή (ίδιον επεξεργαστή) αλλά δεν έχει τύχει να παίξω 4K βίντεο (δεν έχω την κατάλληλη οθόνη). Θα πρότεινα να δοκιμάσεις το SMPlayer. Στις επιλογές του (Performance) έχει ρύθμιση πόσα threads να χρησιμοποιεί για αναπαραγωγή MPEG1-2 και H.264 βίντεο.

σχεδον τα ιδια ειναι 

Μαλλον το pc ειναι αρχαιο 

Ευχαριστω πολυ παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...