Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη φοιτητική Visa;


mindtrapper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eπαναφέρω κι εγώ το θέμα μετά απο πολυυυυύ καιρό.

Αλλά για να πω την άποψη μου και να βοηθήσω σε τυχόν απορίες!

 

Έχω βγάλει από τον 11/2009 την Citibank Student Visa Vodafone.

H διαδικασία:

 

Στην σελίδα της Citi, υπάρχει section για να κάνεις αίτηση για κάρτα https://www.citibank.com/greece/consumer/cardsapp/gr/form.htm

Εγώ συμπλήρωσα τα στοιχεία και με κάλεσαν σε μια βδομάδα περίπου και με ρώτησαν αν θέλω και την Student Vodafone, αφού με ρώτησε αν έχω Vodafone κινητό και είπαμε να βάλει μπρος γι'αυτήν.

Μου έκλεισε την άλλη μέρα ραντεβού στο σπίτι να έρθει ο κούριερ να παραλάβει τα δικαιολογητικά, τα οποία ήταν φωτοτυπία ταυτότητας και φωτοτυπία τρίπτυχου ή πάσου. Ο κούριερ έφτιαξε την αίτηση, πήρε τα δικαιολογητικά και σε 10 μέρες (εργάσιμες νομίζω) μου ήρθε μήνυμα στο κινητό ότι η κάρτα εγκρίθηκε. Σε άλλες 3-4 μέρες παρέλαβα την κάρτα στο σπίτι και μου ανακοινώθηκε και το όριο, 1000 €.

Σε άλλες 4-5 μερούλες είχε έρθει και ο PIN για το ΑΤΜ και κομπλέ!

 

Μετά λοιπόν από 6 μήνες χρήση, οι απόψεις μου:

1. Υψηλό όριο για φοιτητική, χωρίς να ζητήσουν τίποτα από εκκαθαριστικά, γονείς εγγυητές κτλ. Μόνο τηλέφωνο επικοινωνίας ζήτησαν απ'τους γονείς μου.

2. Σχετικά γρήγορη διαδικασία. Σε 20 μέρες είχα κάνει κιόλας αγορά από το net, χωρίς να έχω παραλάβει καν τον ΡΙΝ.

3. Αγορές από το net, με 200% αποδοχή παντού.

4. Πολύ μικρή ελάχιστη καταβολή 3%, φανταστείτε ότι αν χρησιμποιήτε κεφάλαιο 600€, τότε η ελ. καταβολή που θα δώσετε είναι 18€. Σε κάθε περίπτωση όμως δεν είναι μικρότερη από 15€. Δηλαδή πχ. και 300€ να έχετε χρεωστικό υπόλοιπο, που κανονικά θα σας ζητούσε ελ. καταβολή 9€, εσείς θα δίνετε 15€.

5. Δωρεάν συνδρομή εφ'όρου ζωής. Δεν θα πληρώσετε ποτέ ούτε 1€!

6. Αν και η Citibank δεν είναι από τις φθηνότερες τράπεζες και μιλάω για τα επιτόκια, (η συγκεκριμένη καρτούλα έχει 19,3% ετήσιο επιτόκιο), ποτέ δεν θα νιώσετε ότι πληρώνετε τα μαλλιοκέφαλα σας για να την έχετε. Εγώ την έχω φτάσει μέχρι 550€ και οι τόκοι εκείνο τον μήνα ήταν κάτι παραπάνω από 7€. Αυτό κυρίως έχει να κάνει με το οτι είναι φοιτητική, οπότε και να την φουλάρεις, δεν θα έχεις τεράστιους τόκους γιατι το κεφάλαιο είναι μικρό σε σχέση ας πουμε με ένα δάνειο.

6. Έχει καλό e-banking, χωρίς διαδικασίες, εννοώ δεν πρέπει να πας να σου εκδόσουν κωδικούς κτλ. Τα φτιάχνεις όλα μόνος σου, απ'το σπίτι σου. Παρακολουθείς όλη την κίνηση της κάρτας και ξέρεις τι σου γίνεται.

7. Επιβραβεύσεις:

i) Στην συγκεκριμένη, έχεις επιστροφή στο πάγιο της Vodafone, ή σου προστίθενται μονάδες αν είναι καρτοκινητό.

ii)Κατά καιρούς βάζει προγραμματάκια επιστροφής. Πχ. τώρα για Φεβρουάριο-Απρίλιο είχε 5% επιστροφή σε οποιαδήποτε αγορά. Εγώ εξοικονόμησα 21€. Νοt bad να σου πιστώνονται στην κάρτα 21€ απ'το πουθενά.

iii) Όταν είσαι συνεπής, σου κατεβάζει το επιτόκιο 2 μονάδες. Αυτο όμως γίνεται, αφού κλείσεις 1 χρόνο με την κάρτα, και μη έχοντας ληξιπρόθεσμα, απ'ότι είχα διαβάσει στην σύμβαση.

 

Τέλος, κάτι πρόσφατο που έγινε γενικά στην Citibank. Έκοψαν από 20/03/2010 τις αναλήψεις στις κάρτες τους. Δηλαδή πλεόν είναι χρήσιμες μόνο για αγορές, πάγιες εντολές κτλ.

 

Είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος γενικά από το προϊον και την τράπεζα. Δεν έχω αφήσει ποτέ οφειλή και μόνο που δεν με παίρνουνε να μου ρωτήσουν τι κάνω. Με παίρνουν να μου πούνε αν ξέρω για το Verified by Visa, που είναι προγραμματάκι ασφαλείας για συναλλαγές μέσω net, για προσφορές, επιστροφές.

 

Όποιος θέλει φοιτητική πιστωτική, το έχει σκεφτεί καλά, ξέρει οτι θα είναι συνεπής, προτείνω άφοβα Citibank.

 

Τέλος, για να πω και εμπειρία από άλλες τράπεζες... Πριν κάνω αίτηση στην Citi, η πρώτη που έκανα online αίτηση ήταν η Eurobank. Eπίσης έλεγε ότι δεν χρειάζονται διακιολογητικά, εκτός από φοιτητική ταυτότητα, και μέσω σε μια ώρα που απάντησαν στο κινητό και μου απέρριψαν το αίτημα. Το λέω για να επιβεβαιώσω και τα άλλα παιδιά που από το 2005 που έχει ανοίξει αυτό το θέμα, η ίδια κατάσταση επικρατεί με την Eurobank.

 

Aυτά, ελπίζω να βοήθησα.

 

5 χρόνια αφού άνοιξα το θέμα αυτό, ακόμα τη Citi Visa έχω :-)

 

Με στράβωσαν λίγο τώρα τελευταία βέβαια, γιατί μου έριξαν το όριο από 3.200€ (ναι φοιτητική είναι ακόμα) σε 1.800€. Το έκαναν αυτό αφού τους έβαλα ένα μήνα 1.200€ και από 2.800€ χρέος το πήγα 1.600€.

 

Εντάξει γενικά δεν είμαι ακριβής στις πληρωμές μου και παίζει να τους φάω και 10 μέρες από την ημερομηνία που λέει ο λογαριασμός αλλά συνήθως βάζω 4χ και παραπάνω το ελάχιστο.

 

Οπότε, μάλλον, ύστερα από τόσο καιρό θα την κόψω και θα μείνω με χρεωστική μόνο, από άλλη τράπεζα. Καλά ήταν, με 800€ ξεκίνησε και έφτασε 3.200€, αλλά αυτή η πρόσφατη συμπεριφορά τους απαράδεκτη. Ειδικά μετά από τόσο μεγάλη πληρωμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απαράδεκτο είναι να καθυστερείς τις πληρωμές. Και μετά να διαμαρτύρεσαι κιόλας που σου ρίξανε το όριο, μιας και δεν είσαι καλοπληρωτής. :-)

 

Anyway, on topic. Έχω από τη CITI και την ΠΕΙΡΑΙΩΣ, ικανοποιημένος και από τις δύο. Της ΠΕΙΡΑΙΩΣ περνάει σε πιο πολλά καταστήματα θα έλεγα. Αλλά κατά γενική ομολογία από τη CITI είμαι πιο ευχαριστημένος (όχι μόνο για την κάρτα, γενικότερα). Πόσο μάλλον όταν τα ΑΤΜ της ΠΕΙΡΑΙΩΣ τρώνε φρίκες που και που, αναγκάζοντάς με να πηγαίνω στα ΕΛΤΑ να πληρώσω! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαράδεκτο είναι να καθυστερείς τις πληρωμές. Και μετά να διαμαρτύρεσαι κιόλας που σου ρίξανε το όριο, μιας και δεν είσαι καλοπληρωτής. :-)

 

Όταν ο άλλος σου καθυστερεί 10 μέρες και σου βάζει 1.200 ευρώ με ελάχιστο 70 σε χαλάει και από πάνω; Ναι σε χαλάει αν είσαι τράπεζα και θεωρείς "καλοπληρωτή" αυτόν που τα βάζει στην ώρα του και το ελάχιστο κάθε φορά, έτσι για να πάει παραπάνω μετά με τους τόκους. Και γενικά όταν πληρώνω βάζω πολύ παραπάνω από το ελάχιστο, δεν ήταν μεμονωμένο γεγονός αυτό.

 

Επίσης είναι τραγικό να βγάζεις λογαριασμό να πληρωθεί στις 20 του μήνα και μετά όταν καθυστερώ 10 μέρες να βάλω money (do the math) να ρίχνεις το όριο. Απαράδεκτο επίσης να μην μπορείς πλέον να σηκώσεις από την κάρτα σου σε μια ώρα ανάγκης και να την έχεις μόνο για πληρωμές μαγαζιά/internet/λογαριασμούς.

 

Ε, bye bye Citibank.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Don't take me wrong, αλλά από τη στιγμή που καθυστερούσες τις πληρωμές όλα τα δίκια τα έχει η τράπεζα. Δικά της λεφτά είναι και πολύ καλά κάνει και τα θέλει στην ώρα τους. Τις έχω κατηγορήσει για άπειρα πράγματα, αλλά δε θα πω τίποτα αν μου έριχναν το όριο σε περίπτωση που το τράβαγα +2 εβδομάδες μέχρι να πληρώσω. Αν έρθω σε αυτό το σημείο πάει να πει ότι δε μπορώ να διαχειριστώ τα χρήματά μου επαρκώς. Οπότε καλά κάνει και προφυλάσσεται, έτσι θα κάναμε όλοι μας. Δε φταίνε για όλα οι τράπεζες.

 

Θα σου άρεσε ο εργοδότης σου να σου έκανε το αντίστοιχο; Θα μου πεις, άτοπη η σύγκριση καθώς εσύ τα έχεις ανάγκη αυτά τα λεφτά... αλλά η λογική είναι ίδια. ;)

 

Προσωπική μου επιλογή πάντως ήταν να ξεφύγω από τη λογική της "ελάχιστης καταβολής". Οπότε κάθε μήνα πληρώνω όλο το ποσό της πίστωσης και είμαι ήσυχος. Ούτε τόκοι στο κεφάλι μου ούτε τίποτα. Δε τους τα χρωστάω για να πληρώσω κάτι 1,5 φορά την αξία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά έχοντας και εγώ αυτήν την κάρτα της Citibank εδώ και πολλά χρόνια και έχω περάσει πολλά μαζί τις να πώ τα σχόλια μου.. αξίζει να την πάρετε και να μάθετε να την χρησιμοποιείτε.. εννοώ να μάθετε (αφού κάνετε την πρώτη μ**κία) να μην την φουσκώνετε χωρίς λόγο ! :)

 

εγώ την χρησιμοποιώ πλέον σε όλες μου τις αγορές,ειδικά απο internet, και μου κάνει έκπτωση στον λογαριασμό του κινητού.. απο εκει και πέρα είναι ευέλικτη, δηλαδή αν αρχίσετε και την χρεώνετε πολύ το όριο σας θα ανεβαίνει (το δικό μου είναι λίγο παραπάνω απο τα 10.000 ευρώ, και ναι, ειναι φοιτητική :P) και τώρα που την έχω σχεδόν μηδενίσει (άντε να έχω 200 ευρώ μέσα απλήρωτα) μου ρίξαν το επιτόκιο στο 9% ..

 

είχα και άλλη μια παλιότερα της eurobank αλλα ήταν electron και δεν μπορείς να κάνεις κ πολλά πράγματα με αυτές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mindtrapper, χωρίς να θέλω να σε κρίνω για τις 10 μέρες καθυστερήσεων που λες (είσαι άνθρωπος, μπορεί να πληρωνόσουν με άλλες ημ/νίες, μπορεί, μπορεί μπορεί...), έχω να πω πως οι τράπεζες έχουν γίνει πολύ αυστηρές με τα ληξιπρόθεσμα.

Δούλεψα φέτος για 3 μήνες (μετά βέβαια κατάλαβα ότι δεν ήταν κάτι που ταίριαζε στον χαρακτήρα μου) σε τμήμα ενημέρωσης ληξιπρόθεσμων οφειλών και σας λεω πως οι λογαριασμοί έρχονταν στην εταιρεία για να ενημερώσουμε τον πελάτη στις 4-5 μέρες καθυστέρησης. Κάτι που δείχνει πως σε τέτοιους καιρούς οι τράπεζες "φοβούνται" για τα κεφάλαια τους.

Μιλάω με 99% σιγουριά πως η Citi δεν σου κατέβασε τo πιστωτικό όριο γιατι έριξες το άληκτο κεφάλαιο πολύ χαμηλά με μια κατάθεση υπερπολλαπλάσια από αυτή που ζητούσε η ελάχιστη καταβολή καί έτσι τους χαμήλωσες το περιθώριο κέρδους που έχει η τράπεζα από τους τόκους, αλλά για τις λίγες, σχετικά, μέρες των καθυστερήσεων. Όπως είπα, οι τράπεζα πρέπει να κάνουν αυτό που λένε στην δική τους γλώσσα, να διαχειριστούν τον πιστωτικό κίνδυνο.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτό που είπε ο Haldol, ότι πρέπει να αποφεύγουμε τη λογική της ελάχιστης καταβολής. Βέβαια, γιατί η ελ. καταβολή έχει δημιουργηθεί, για να μας δείχνει ότι πρέπει να πληρώσουμε κάτι ελάχιστο από αυτό που ξοδέψαμε και το υπολοιπό μπορούμε να το αφήσουμε σε πίστωση και να δώσουμε στην τράπεζα την χαρά να το τοκίζει. Το καλύτερο πράγμα που μπορεί να κάνει κάποιος, αλλα κρίνεται μόνο από το τι μπορεί να διαθέσει όταν έρθει η ώρα της κατάθεσης, είναι να πληρώνει τα τρέχοντα πριν η τράπεζα εκδόσει επόμενο λογαριασμό. Έκανα πχ. 100€ αγορές, αυτό που θα μου ζητήσει η κάρτα είναι το 3%, άρα 3€, για τα υπόλοιπα 97 θα με τοκίσει.

 

Το "μέγα" μυστικό που δεν ξέρει ο περισσότερος κόσμος στην ανοιχτή πίστωση, κάρτες δηλαδή, είναι ότι υπάρχουν 30 μέρες άτοκες πριν το ποσό που χρησιμοποιήσαμε από την κάρτα περάσει σε πίστωση, άρα και σε τοκισμό. Άρα επιστρέφοντας το ποσό που χρεώσαμε στην κάρτα μέσα στην ημ/νια πριν εκδόσει λογαριασμό, η κάρτα πάυει στην ουσία να είναι πιστωτική. Ναι, γιατί δεν μας κάνει πίστωση, εξυπηρέτηση κάποιων ημερών μας κάνει. Αυτό βεβαίως, αν μπορούμε να καλύψουμε ποσά μέσα σε λίγες μέρες.

 

Luciddream, να ρωτήσω κάτι... Πραγματικά το όριο σου (10000+) για φοιτητική είναι τρελό! Προσκόμισες τίποτα εκκαθαριστικά και έγινε τέτοια άυξηση σταδιακά, ή εντελώς από μόνοι τους? Γιατί αν το κάνανε από μόνοι τους, δεν πρέπει να βρέθηκες ποτέ εκτός ημ/νιών και ποσών.

Και το επιτόκιο στο 9% είναι πολύ προνομιακό ακόμα και για μια Platinum κάρτα. Κι αυτό φαντάζομαι μετά από σταδιακές μειώσεις 2-2%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Don't take me wrong, αλλά από τη στιγμή που καθυστερούσες τις πληρωμές όλα τα δίκια τα έχει η τράπεζα. Δικά της λεφτά είναι και πολύ καλά κάνει και τα θέλει στην ώρα τους. Τις έχω κατηγορήσει για άπειρα πράγματα, αλλά δε θα πω τίποτα αν μου έριχναν το όριο σε περίπτωση που το τράβαγα +2 εβδομάδες μέχρι να πληρώσω. Αν έρθω σε αυτό το σημείο πάει να πει ότι δε μπορώ να διαχειριστώ τα χρήματά μου επαρκώς. Οπότε καλά κάνει και προφυλάσσεται, έτσι θα κάναμε όλοι μας. Δε φταίνε για όλα οι τράπεζες.

 

Θα σου άρεσε ο εργοδότης σου να σου έκανε το αντίστοιχο; Θα μου πεις, άτοπη η σύγκριση καθώς εσύ τα έχεις ανάγκη αυτά τα λεφτά... αλλά η λογική είναι ίδια. ;)

 

Προσωπική μου επιλογή πάντως ήταν να ξεφύγω από τη λογική της "ελάχιστης καταβολής". Οπότε κάθε μήνα πληρώνω όλο το ποσό της πίστωσης και είμαι ήσυχος. Ούτε τόκοι στο κεφάλι μου ούτε τίποτα. Δε τους τα χρωστάω για να πληρώσω κάτι 1,5 φορά την αξία του.

 

Τι να σου πω, καταλαβαίνω τι θες να πεις, αλλά λεφτά ως συνήθως αρχές του μήνα παίρνω και βάζω. Είναι πιο εύκολο, παρά να πληρώνω όλο το μήνα λογαριασμούς (μισούς στις αρχές, μισούς στα μέσα κτλ). Επίσης με τσάντισε το ότι αμέσως μετά την πληρωμή το έριξαν. Αν έβαζα 2.500€ αντί για 1.200€ θα μου το έκαναν 600€ το όριο δηλαδή;

 

Δε λέω ότι είμαι αλάνθαστος αλλά η σωστή τράπεζα θα έβλεπε το μοτίβο των πληρωμών μου και θα με έπαιρνε τηλέφωνο να κανονίσουμε να έρχεται την πρώτη εβδομάδα του μήνα λογαριασμός και όχι 17-20. Επίσης θα έστελνε επιστολή και θα προειδοποιούσε ότι επέρχεται μείωση ορίου. Αλλά περίμεναν να πληρώσω πρώτα και μετά την κατέβασαν. Τους προηγούμενους μήνες γιατί δεν την κατέβασαν σταδιακά και περίμεναν τη μεγάλη πληρωμή για να τη ρίξουν; Επίσης άφησαν μέσα 100€ περίπου διαθέσιμο (1.6κάτι€ χρωστούμενο και 1.800€ όριο). Αν εγώ αντιμετώπιζα πρόβλημα με το κινητό μου που πληρώνεται από εκεί με πάγια εντολή τι θα έκανα;

 

Δεν ξέρω πως το βλέπεις, αλλά εγώ προσωπικά απογοητεύτηκα. Δε θα μίλαγα αν με μαμάγανε στους τόκους λόγω καθυστέρησης πληρωμών, αλλά αυτό που έκαναν και η χρονική συγκυρία που διάλεξαν είναι ότι να ναι.

 

Mindtrapper, χωρίς να θέλω να σε κρίνω για τις 10 μέρες καθυστερήσεων που λες (είσαι άνθρωπος, μπορεί να πληρωνόσουν με άλλες ημ/νίες, μπορεί, μπορεί μπορεί...), έχω να πω πως οι τράπεζες έχουν γίνει πολύ αυστηρές με τα ληξιπρόθεσμα.

Δούλεψα φέτος για 3 μήνες (μετά βέβαια κατάλαβα ότι δεν ήταν κάτι που ταίριαζε στον χαρακτήρα μου) σε τμήμα ενημέρωσης ληξιπρόθεσμων οφειλών και σας λεω πως οι λογαριασμοί έρχονταν στην εταιρεία για να ενημερώσουμε τον πελάτη στις 4-5 μέρες καθυστέρησης. Κάτι που δείχνει πως σε τέτοιους καιρούς οι τράπεζες "φοβούνται" για τα κεφάλαια τους.

Μιλάω με 99% σιγουριά πως η Citi δεν σου κατέβασε τo πιστωτικό όριο γιατι έριξες το άληκτο κεφάλαιο πολύ χαμηλά με μια κατάθεση υπερπολλαπλάσια από αυτή που ζητούσε η ελάχιστη καταβολή καί έτσι τους χαμήλωσες το περιθώριο κέρδους που έχει η τράπεζα από τους τόκους, αλλά για τις λίγες, σχετικά, μέρες των καθυστερήσεων. Όπως είπα, οι τράπεζα πρέπει να κάνουν αυτό που λένε στην δική τους γλώσσα, να διαχειριστούν τον πιστωτικό κίνδυνο.

 

Τι να πω, 5 χρόνια τώρα το μοτίβο πληρωμών μου είναι καρμπόν. Αργώ 5 με 10 μέρες (το πολύ) και βάζω το λιγότερο 3-4χ του ελαχίστου. Αν είναι για μέσο όρο μια εβδομάδα καθυστέρηση να ρίχνουν το όριο (ξεκίνησε με 800€ και ΑΥΤΟΙ το ανέβασαν στα 3.200€ ΠΑΡΟΛΟ που πλήρωνα με τον ίδιο τρόπο και τις ίδιες καθυστερήσεις) και αν είμαι καλό παιδάκι και πληρώνω τη μέρα που λένε τότε βλέπουνε αν το ανεβάσουν πάλι, άστο. Μάλλον δεν είναι στο στυλ μου τότε να έχω πιστωτική, ίσως είναι και για καλό. Πιο πολύ για διευκόλυνση την έχω παρά από ανάγκη. Αλλά μέχρι και τοκογλύφοι σου δίνουν πάνω από μια βδομάδα προθεσμία (φαντάζομαι :-)). Από μακρυά και αγαπημένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέω ότι είμαι αλάνθαστος αλλά η σωστή τράπεζα θα έβλεπε το μοτίβο των πληρωμών μου και θα με έπαιρνε τηλέφωνο να κανονίσουμε να έρχεται την πρώτη εβδομάδα του μήνα λογαριασμός και όχι 17-20. .

 

Kάτι που το ξέρω, όπως είπα από προϋπηρεσία. Αυτό είναι ένα αίτημα που το κάνει ο κάτοχος και πολλές φορές δεν γίνεται και δεκτό.(Για τεχνικούς λόγους περισσότερο) Δηλαδή, εσύ στην ουσία έπρεπε να το ζητήσεις αυτό και να ακούσεις τι θα σου έλεγαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Luciddream, να ρωτήσω κάτι... Πραγματικά το όριο σου (10000+) για φοιτητική είναι τρελό! Προσκόμισες τίποτα εκκαθαριστικά και έγινε τέτοια άυξηση σταδιακά, ή εντελώς από μόνοι τους? Γιατί αν το κάνανε από μόνοι τους, δεν πρέπει να βρέθηκες ποτέ εκτός ημ/νιών και ποσών.

Και το επιτόκιο στο 9% είναι πολύ προνομιακό ακόμα και για μια Platinum κάρτα. Κι αυτό φαντάζομαι μετά από σταδιακές μειώσεις 2-2%

 

όχι, εντελώς απο μόνοι τους.. το μυστικό μάλλον ήταν οτι την φουσκωνα σιγά σιγά ..!! καμιά φορά έχανα τις μέρες αλλα συνήθως τις πλήρωνα 2-3 μέρες πριν την ημέρα που έπρεπε.. το κατάλαβα οτι είναι τρελό το όριο όταν μια μέρα που πήγα στην Citibank η υπάλληλος δεν με πίστευε. το 9% μου το κάναν για όλο το καλοκαίρι (απο 16% που ήταν μειωμένο) και είναι λέει για επιλεγμένους πελάτες (δεν τα πιστεύω αυτά).. το καλό τις υπόθεσης ειναι οτι επειδή σταμάτησα να δουλεύω και δεν έχω και πολλά στην άκρη θα την χρησιμοποιήσω πιο άνετα το καλοκαίρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Δεν ειμαι φοιτητης, απλα το γραφω εδω. Και παλαιοτερα σε παρακαλουσαν να βγαλεις πιστωτικη καρτα!

 

Ακομα χειροτερα που δεν ειμαι φοιτητης. Και η πιστωτικη της εμπορικης που πηγα να βγαλω εχει μικρο πιστωτικο οριο, μεχρι 3000 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 χρόνια αφού άνοιξα το θέμα αυτό, ακόμα τη Citi Visa έχω :-)

 

αυτή η πρόσφατη συμπεριφορά τους απαράδεκτη. Ειδικά μετά από τόσο μεγάλη πληρωμή.

 

 

εκανα και εγω αιτηση για αυτην την καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...