Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη φοιτητική Visa;


mindtrapper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειμαι φοιτητης, απλα το γραφω εδω. Και παλαιοτερα σε παρακαλουσαν να βγαλεις πιστωτικη καρτα!

 

Ακομα χειροτερα που δεν ειμαι φοιτητης. Και η πιστωτικη της εμπορικης που πηγα να βγαλω εχει μικρο πιστωτικο οριο, μεχρι 3000 ευρω.

 

Στο είχα ξαναπει ότι οι απορρίψεις πέφτουν σύννεφο , παλαιότερα ναι σε έπαιρνε η τράπεζα που έχεις το λογαριασμό μισθοδοσίας και σε έπρηζε να βγάλεις πιστωτική. Δοκίμασες τελικά να βγάλεις σε άλλη τράπεζα πιστωτική ;

 

Citibank πάντως και μία ημέρα να καθυστερήσεις να πληρώσεις σε πρήζουν στα τηλέφωνα , καθυστέρησα 10 μέρες να πληρώσω ( ναι , πολύ είναι το ξέρω ) και με πήραν 8 φορές την ημέρα * 10 ημέρες = 80 φορές !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά, Θέλω να βγάλω μια φοιτητική πιστωτική της millennium με πιστωτικό όριο 500€. Θέλω να την βγάλω για να αγοράσω ένα συγκεκριμένο προϊόν αξίας 800€ με δώσεις το έχω βρει σε ένα μαγαζί με 6 άτοκες δόσεις των 133,34€ και σε ένα άλλο με 12 έντοκες δόσεις των 69€. Γίνεται να κάνω την παραπάνω αγορά σε ένα από τα δυο καταστήματα ή όχι διότι η συνολική αξία ξεπερνά τα 500€ του ορίου. Στην τράπεζα που ρώτησα η μια υπάλληλός μου είπε όχι ο άλλος μπορεί και μου λέει βγάλτε την και βλέπετε, δεν θέλω όμως να την βγάλω χωρίς λόγο και να πληρώσω και την συνδρομή που έχει τσάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Mindtrapper, χωρίς να θέλω να σε κρίνω για τις 10 μέρες καθυστερήσεων που λες (είσαι άνθρωπος, μπορεί να πληρωνόσουν με άλλες ημ/νίες, μπορεί, μπορεί μπορεί...), έχω να πω πως οι τράπεζες έχουν γίνει πολύ αυστηρές με τα ληξιπρόθεσμα.

 

Δούλεψα φέτος για 3 μήνες (μετά βέβαια κατάλαβα ότι δεν ήταν κάτι που ταίριαζε στον χαρακτήρα μου) σε τμήμα ενημέρωσης ληξιπρόθεσμων οφειλών και σας λεω πως οι λογαριασμοί έρχονταν στην εταιρεία για να ενημερώσουμε τον πελάτη στις 4-5 μέρες καθυστέρησης. Κάτι που δείχνει πως σε τέτοιους καιρούς οι τράπεζες "φοβούνται" για τα κεφάλαια τους.

 

Μιλάω με 99% σιγουριά πως η Citi δεν σου κατέβασε τo πιστωτικό όριο γιατι έριξες το άληκτο κεφάλαιο πολύ χαμηλά με μια κατάθεση υπερπολλαπλάσια από αυτή που ζητούσε η ελάχιστη καταβολή καί έτσι τους χαμήλωσες το περιθώριο κέρδους που έχει η τράπεζα από τους τόκους, αλλά για τις λίγες, σχετικά, μέρες των καθυστερήσεων. Όπως είπα, οι τράπεζα πρέπει να κάνουν αυτό που λένε στην δική τους γλώσσα, να διαχειριστούν τον πιστωτικό κίνδυνο.

 

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτό που είπε ο Haldol, ότι πρέπει να αποφεύγουμε τη λογική της ελάχιστης καταβολής. Βέβαια, γιατί η ελ. καταβολή έχει δημιουργηθεί, για να μας δείχνει ότι πρέπει να πληρώσουμε κάτι ελάχιστο από αυτό που ξοδέψαμε και το υπολοιπό μπορούμε να το αφήσουμε σε πίστωση και να δώσουμε στην τράπεζα την χαρά να το τοκίζει. Το καλύτερο πράγμα που μπορεί να κάνει κάποιος, αλλα κρίνεται μόνο από το τι μπορεί να διαθέσει όταν έρθει η ώρα της κατάθεσης, είναι να πληρώνει τα τρέχοντα πριν η τράπεζα εκδόσει επόμενο λογαριασμό. Έκανα πχ. 100€ αγορές, αυτό που θα μου ζητήσει η κάρτα είναι το 3%, άρα 3€, για τα υπόλοιπα 97 θα με τοκίσει.

 

 

Το "μέγα" μυστικό που δεν ξέρει ο περισσότερος κόσμος στην ανοιχτή πίστωση, κάρτες δηλαδή, είναι ότι υπάρχουν 30 μέρες άτοκες πριν το ποσό που χρησιμοποιήσαμε από την κάρτα περάσει σε πίστωση, άρα και σε τοκισμό. Άρα επιστρέφοντας το ποσό που χρεώσαμε στην κάρτα μέσα στην ημ/νια πριν εκδόσει λογαριασμό, η κάρτα πάυει στην ουσία να είναι πιστωτική. Ναι, γιατί δεν μας κάνει πίστωση, εξυπηρέτηση κάποιων ημερών μας κάνει. Αυτό βεβαίως, αν μπορούμε να καλύψουμε ποσά μέσα σε λίγες μέρες.

 

 

Luciddream, να ρωτήσω κάτι... Πραγματικά το όριο σου (10000+) για φοιτητική είναι τρελό! Προσκόμισες τίποτα εκκαθαριστικά και έγινε τέτοια άυξηση σταδιακά, ή εντελώς από μόνοι τους? Γιατί αν το κάνανε από μόνοι τους, δεν πρέπει να βρέθηκες ποτέ εκτός ημ/νιών και ποσών.

 

Και το επιτόκιο στο 9% είναι πολύ προνομιακό ακόμα και για μια Platinum κάρτα. Κι αυτό φαντάζομαι μετά από σταδιακές μειώσεις 2-2%

 

Τα στοιχεια που δινεις για το δευτερο ονομα, ειδοποιουνται για επιβεβαιωση ή κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, Θέλω να βγάλω μια φοιτητική πιστωτική της millennium με πιστωτικό όριο 500€. Θέλω να την βγάλω για να αγοράσω ένα συγκεκριμένο προϊόν αξίας 800€ με δώσεις το έχω βρει σε ένα μαγαζί με 6 άτοκες δόσεις των 133,34€ και σε ένα άλλο με 12 έντοκες δόσεις των 69€. Γίνεται να κάνω την παραπάνω αγορά σε ένα από τα δυο καταστήματα ή όχι διότι η συνολική αξία ξεπερνά τα 500€ του ορίου. Στην τράπεζα που ρώτησα η μια υπάλληλός μου είπε όχι ο άλλος μπορεί και μου λέει βγάλτε την και βλέπετε, δεν θέλω όμως να την βγάλω χωρίς λόγο και να πληρώσω και την συνδρομή που έχει τσάμπα.

Όχι δεν θα γίνει αποδεκτή η συναλλαγή. Θα μπορείς να πραγματοποιεις δόσεις ως κ το πιστωτικό όριο. Πχ πιστωτικό ωριο: 500€ μπορείς να κανείς άτοκες εώς τα χρήματα αυτα 5 χ 100€ ή 10 χ 50€ κοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, Θέλω να βγάλω μια φοιτητική πιστωτική της millennium με πιστωτικό όριο 500€. Θέλω να την βγάλω για να αγοράσω ένα συγκεκριμένο προϊόν αξίας 800€ με δώσεις το έχω βρει σε ένα μαγαζί με 6 άτοκες δόσεις των 133,34€ και σε ένα άλλο με 12 έντοκες δόσεις των 69€. Γίνεται να κάνω την παραπάνω αγορά σε ένα από τα δυο καταστήματα ή όχι διότι η συνολική αξία ξεπερνά τα 500€ του ορίου. Στην τράπεζα που ρώτησα η μια υπάλληλός μου είπε όχι ο άλλος μπορεί και μου λέει βγάλτε την και βλέπετε, δεν θέλω όμως να την βγάλω χωρίς λόγο και να πληρώσω και την συνδρομή που έχει τσάμπα.

 

Όχι δε γίνεται αυτό , η αξία των δόσεων πρέπει να μην υπερβαίνει το πιστωτικό σου όριο . Κανονικά πάντως δε θα περάσει η συναλλαγή.

 

Τα μαγαζιά αυτά τι άλλες φοιτητικές πιστωτικές δέχονται με δόσεις ; Προσανατολίσου στο να κάνεις αίτηση αλλού αφού θες τις δόσεις ( και ουσιαστικά και αυτός είναι ο λόγος που συμφέρει να χρησιμοποιείς πιστωτική ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα και από μένα παιδιά, ξεθάβω λίγο αυτό το topic.

Έχω κι εγώ τη Citibank Vodafone Visa και διαβάζοντας αυτό που γράψατε παραπάνω έχω μια ερώτηση να σας κάνω.

Από όσο θυμόμουν και διαβάζω και τώρα το πιστωτικό όριο της κάρτας ανέρχεται στα 1000 ευρώ, σωστά;

Προσπάθησα να κάνω μια αγορά από το thomann.de (μουσικά όργανα) της τάξεως των 890 ευρώ. Αυτό το μήνα έχω κάνει αγορές ακόμη 25 ευρώ.

Σήμερα μου έστειλαν από το site μήνυμα πως δεν μπορούν να δεχτούν την πληρωμή μου από το Paypal.

Διαβάζοντας τα παραπάνω έφαγα φλασιά, διότι έχω αγοράσει μία οθόνη με δόσεις (συνολικής αξίας περίπου 250 ευρώ, έχω πληρώσει τέσσερις μήνες από 11 ευρώ).

 

Δε μου δέχεται την πληρωμή επειδή προσθέτει την τελική αξία της οθόνης συν τα 890 ευρώ ήτοι 1000++ ευρώ;

Και αν ναι, μπορώ π.χ. να βάλω άλλα 200 ευρώ στην κάρτα ούτως ώστε να αυξηθεί το όριο και να μπορέσω να κάνω την παραγγελία;

Έπεσα και σε σαββατοκύριακο και δεν μπορώ να επικοινωνήσω με την τράπεζα...

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μπλεκεις με πιστωτικες..οτι χειροτερο..παντως αν καιγεσαι θα σου προτεινα αυτην με το χαμηλοτερο επιτοκιο..ανεξαρτητου τραπεζας..

μια χαρά ειναι οι πιστωτικές.. δεν φταίνε οι πιστωτικές αν εμείς δεν μπορούμε να τις διαχειριστούμε..

 

@hijack5 εντύπωση μου κάνει και μάλλον είναι λόγω της κρίσης τώρα το συγκεκριμένο η λόγω των δικαιολογητικών που έχεις δώσει στην τράπεζα... εγώ κάθε φορά που ξεπέρναγα το όριο απλώς ανέβαινε το όριο μου κατα 1000 ευρώ... το έφτασα 10.000 ευρώ και τώρα που έχω μηδενίσει το χρέος ακόμα το όριο είναι στα 10.000 ... είχα ρωτήσει και στην citibank και μου είπαν οτι όσο δεν χρησιμοποιείται η κάρτα θα πέφτει το όριο αλλα μάλλον την γλύτωσα γιατι αυτό το κάνουν κάθε καλοκαίρι... ίσως αν ρωτήσεις στην τράπεζα να μπορούν να στο ανεβάσουν το όριο (αν και έτσι όπως είναι τα πράγματα μπορεί να ονειρεύομαι κιόλας)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεχομένως και επειδή δεν έχω την κάρτα πολύ καιρό. Πάντως έχω κάνει κάποιες αγορές πάνω από 300 ευρώ και κάθε μήνα πληρώνω ολόκληρο το ποσόν που οφείλω, όχι μόνο την ελάχιστη καταβολή.

Μάλλον θα χρειαστεί να πάω από Τρίτη στην τράπεζα να δω τι παίζει γιατί πέσαμε και σε τριήμερο!...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Ενδεχομένως και επειδή δεν έχω την κάρτα πολύ καιρό. Πάντως έχω κάνει κάποιες αγορές πάνω από 300 ευρώ και κάθε μήνα πληρώνω ολόκληρο το ποσόν που οφείλω, όχι μόνο την ελάχιστη καταβολή.

Μάλλον θα χρειαστεί να πάω από Τρίτη στην τράπεζα να δω τι παίζει γιατί πέσαμε και σε τριήμερο!...

 

Aν και ετεροχρονισμένα, και μάλλον θα το έχεις λύσει το θέμα σου, ας πω κι εγώ την γνώμη μου, έτσι να υπάρχει ... :P

Όταν ζήτησες έγκριση για την αγορά 890€, έτρεχαν δόσεις 11€ για την τηλεόραση. Είχες πληρώσει ήδη 4, άρα 44€. Αυτά αφαιρούνται από την αρχική αξία των 250€ που έκανε η τηλεόραση, άρα ανεξόφλητο τηλεόρασης 250-44=206€. Και είχες χρεώσει 25€ για τον τρέχοντα μήνα, άρα 206+25=231€.

Οπότε αν γινόταν δεκτή η αγορά των 890€, ο λογαριασμός θα πήγαινε στα 1121€, οπότε έχουμε υπέρβαση ορίου, οπότε απόρριψη της συνάλλαγης.

 

Το "κόλπο" είναι στην τηλεόραση. Ό,τι είναι σε δόσεις, δεσμεύσει ποσό από το τρέχομ όριο συναλλαγών. Και λέω όριο συναλλαγών, γιατί όλο το παραπάνω σενάριο είναι η διαφορά του από το πιστωτικό όριο. Γι'αυτό αν το σκεφτούμε καλά, οι δόσεις, άτοκες ή έντοκες, δεν συμφέρουν σε κάτι. Γιατί στην περίπτωση που θα θελήσουμε να χρησιμοποιήσουμε την κάρτα έχουν δεσμέυσει πόσο από το τρέχον διαθέσιμο.

 

Η επόμενη λύση είναι η πίστωση των χρημάτων στην κάρτα προκαταβολικά, στο παραπάνω παράδειγμα 120€ περίπου δηλαδή, ώστε όταν κάνουμε την συναλλαγή να μην "χτυπήσουμε" πιστωτικό όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αν γινόταν δεκτή η αγορά των 890€, ο λογαριασμός θα πήγαινε στα 1121€, οπότε έχουμε υπέρβαση ορίου, οπότε απόρριψη της συνάλλαγης.

λογικά τα παραπάνω που γράφεις, αλλα δεν ισχύουν(όχι πάντα τουλάχιστον). έχω την ίδια κάρτα και σε κάθε υπέρβαση ορίου απλά ανέβαινε το όριο. το γράφω και παραπάνω. ίσως του έγινε απλώς επειδή ήταν νέος συνδρομητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την κάρτα 2 χρόνια, αλλά δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να κάνω υπέρβαση ορίου. Εχώ επίσης πιστωτικό όριο 1000€, έχω κάνει αγορές μέσα σε ένα μήνα 1200€ περίπου, αλλά έχω κάνει κατάθεση πιο πριν (τα 200€), ώστε να μην χτυπήσω ταβάνι. Γιατί θέλω να είμαι τελείως νομότυπος με την κάρτα και την σύμβαση της, που λέει ότι δεν πρέπει να κάνουμε υπέρβαση στο όριο.

 

Κάθε κάρτα όμως "συγχωρεί" μια μικρή υπέρβαση, ανάλογα πάντα με την συμπερίφορα που έχεις δείξει, αν υπάρχουν καθυστερήσεις κτλ. Αλλά δεν φαντάζομαι ότι αυτή η υπέρβαση που συγχωρείται είναι πάνω από 50-60-70€ με πιστωτικό όριο 1000€. Λογικά θα υπάρχει μια παράμετρος στο σύστημα της τράπεζας, την στιγμή ακριβώς που μια συναλλαγή πάει για έγκριση. Σου αφήνει πχ ένα 5-10% επιπλέον του πιστωτικού σου ορίου, για να μην γίνεις ξεφτίλα και στο ταμείο. :P

 

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η παλαιότητα του πελάτη, σε τι φάση δηλαδή έβγαλε κάποιος την κάρτα, τι όρους είχε η σύμβαση τότε, τι όρους είχε η αγορά τότε και τι τώρα.

Πχ. ο Luciddream που έχει πιστωτικό όριο 10000€, το έχει γιατί έκανε συνεχώς χρήση του ορίου του και η τράπεζα του το ανέβαζε συνεχώς σταδιακά. Προφανώς δεν υπήρχε ρίσκο για την τράπεζα και σίγουρα 100% υπήρχε περιθώριο κέρδους για την τράπεζα. Εννοώ από τόκους. Αλλά η κάρτα σίγουρα έχει βγεί πριν το 2006-7 σίγουρα, όταν τα πράγματα στα δάνεια και τις κάρτες άνθιζαν και οι τράπεζες "χαρίζαν" απλόχερα. Όταν, λοιπόν, η τράπεζα έχει συνηθίσει τον πελάτη σε ένα πιο επιθετικό προφίλ, δεν μπορεί να του το παίρνει πίσω, σκεφτόμενη τις τωρινές συνθήκες, γιατί χάνεται η αξιοπιστία της. Δεν θα μπορούσε η Citibank, ξαφνικά να ρίχνει πχ το όριο από τα 10000€ στα 4000€. Θα έλεγε ο πελάτης "τι καραγκιόζηδες είναι αυτοί?"... H δεν θα μπορούσε να απέρριπτε συναλλαγή, αν πχ είχε χρεωστικό 9800€ και πήγαινε να κάνει μια συναλλαγή 500€. Τα 300€ που θα ήταν υπέρβαση, μοιάζουν πολύ λίγα σε αναλογία με τις 10000€.

 

Σε έναν καινούριο πελάτη όμως που βγάζει την κάρτα με συνθήκες 2009-11, η τράπεζα δεν επιλέγει να έχει αυτό το επιθετικό προφίλ στο άνοιγμα της προς τον πελάτη, αλλά ένα πιο συγκρατημένο προφίλ. Εξάλλου για την συγκεκριμένο περίοδο, αποδείχτηκε περίτρανα ότι η Citibank διάλεξε ένα πιο συγκατημενο προφίλ. Κλείσανε μαγαζιά, τα καταναλωτικά σχεδόν κοπήκαν, η τράπεζα δήλωσε η ίδια με δελτίο τύπου ότι θέλει να εστιάσει στην αγορά των πιστωτικών καρτών, στην οποία διαθέτει μεγάλο μερίδιο αγοράς κλπ...

 

Είναι, λοιπόν, λίγο σχετικά και ρευστά τα πράγματα. Υπάρχουν κάποιοι γενικοί κανόνες, αλλά κάθε πελάτης αντιμετωπίζεται εξατομικευμένα από την τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η παλαιότητα του πελάτη, σε τι φάση δηλαδή έβγαλε κάποιος την κάρτα, τι όρους είχε η σύμβαση τότε, τι όρους είχε η αγορά τότε και τι τώρα.

Πχ. ο Luciddream που έχει πιστωτικό όριο 10000€, το έχει γιατί έκανε συνεχώς χρήση του ορίου του και η τράπεζα του το ανέβαζε συνεχώς σταδιακά. Προφανώς δεν υπήρχε ρίσκο για την τράπεζα και σίγουρα 100% υπήρχε περιθώριο κέρδους για την τράπεζα. Εννοώ από τόκους. Αλλά η κάρτα σίγουρα έχει βγεί πριν το 2006-7 σίγουρα, όταν τα πράγματα στα δάνεια και τις κάρτες άνθιζαν και οι τράπεζες "χαρίζαν" απλόχερα.

σίγουρα κάπως έτσι είναι, αλλα δεν ξέρω αν όντως έχουν αλλάξει τόσο πολύ τα πράγματα. και ναι την είχα ανεβάσει πριν πολλά χρόνια στα ύψη την κάρτα, τώρα όπως έχω γράψει παραπάνω την έχω ξεχρεώσει πλήρως.. (την χρησιμοποιώ κανονικά για αγορές απο internet π.χ αλλα την ξεχρεώνω στον μήνα πάνω) πάντως μια υπάλληλος που της είχα πεί την κατάσταση μου είπε οτι πρώτη φορά ακούει τόσο ψηλό όριο για φοιτητική (ίσως να είχε σκαλώσει το σύστημα ??).

επίσης η πλάκα στην όλη φάση είναι τα επιτόκια... τα τελευταία 2 χρόνια μου το είχαν ρίξει στο 6,5% για πολύ μεγάλα διαστήματα, μήπως και αρχίσω πάλι τις τρελές αγορές :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...