Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει σοβαρο Link.png Site: http://www.wfaa.com/tech/waves-of-cyber-attacks-hit-netflix-spotify-twitter/339897409">πρόβλημα σημερα. Και εγω δεν μπορω να μπω καθόλου απο το PC.

Το link γραφει για αμερικη, αλλα φαινεται οτι ειναι γενικο το θεμα.

Παντως φαινεται οτι καποιοι providers συνδεονται κανονικα και καποιοι οχι.

Ηδη το Paypal στην σελιδα υποδοχης μιλαει για αποζημιωσεις. (Μεσω κινητου το ειδα)

Αααα λέω και εγώ τι έγινε; Μόνο εγώ είχα το πρόβλημα; Πάντως κατά τις 22:00 έφτιαξε και έκανα τις αγορές μου.

 

Πάντως για 2 ώρες περίπου ήταν off το paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ σεντονι...(Order Number: #3770934)

 

Αγορασα στις 14/9 ενα κινητο(xiaomi note 3 pro 3/32 gray)+ ενα πακετο με microusb καλωδια απο geekbuying που ηταν in stock και ειχανε 2-7 μερες dispatch.

 

To geekbuying μου στελνει tracking number στις 18/9 -φταιξιμο μιας και ημουν απο κινητο και δεν διαβασα ολο το e-mail)- μονο για τα καλωδια.

 

Το παιρνω γραμμη στις 24/9 οτι το κινητο δεν εχει αποσταλει και αρχιζω να τους στελνω e-mail.

Ανταλλαζουμε αρκετα, και στις 29/9 μου σκανε το παραμυθι οτι θα το εχουν in stock στις 13/10.

 

Απο εκεινη την στιγμη ζηταω full refund και ανοιγω και claim στο paypal.Καπου εκει γυρω τριγυρω μου ερχοντε -μονο προφανως- τα καλωδια.

 

Καθυστερουν οι Κινεζοι και λενε τα δικα τους (ηταν αρκετα ασαφεις), κανω escalate σε claim και ζηταω απο το paypal refund.

 

Μου απαντανε απο το paypal οτι οι Κινεζοι τους εδωσαν tracking number και οτι εχω παραλαβει.

Τους εξηγω οτι ηρθαν μονο τα καλωδια και τους λεω οτι εχω κανει unboxing και οτι μπορω να τους στειλω ολα τα e-mail που εχω ανταλλαξει με τους Κινεζους εαν μου ζητηθουν(καμια 15αρια μεχρι τοτε). 

-Ο λογος που δεν το εκανα επιτοπου ειναι οτι δεν ειχα προσβαση σε pc εκεινες τις μερες και θα με δυσκολευε να κανω ολη την διαδικασια απο το κινητο.-

 

Δεν μου ερχετε αλλο μνμα απο paypal, λεω οκ ανεφεραν οτι ισως να θελουν ενα μηνα μεχρι να καταληξουν, οποτε δεν κανω τιποτα αλλο με αυτους.

 

Μιλαω στο ενδιαμεσω με Κινεζους τους λεω οτι θελω καποιο ειδους compesation για την ταλαιπωρια η ας ακυρωσουν την παραγγελια και ας μου δωσουν full refund.

Λενε αυτοι τα δικα ΟΤΑΝ δεησουν να απαντησουν.

 

Μου σκαει μνμα απο Paypal οτι εκλεισε η υποθεση μου υπερ του πωλητη γιατι λεει διασταυρωσανε μεσω tracking number οτι οντως παρελαβα την παραγγελια-τους ειχα πει ηδη οτι μου ειχαν στειλει μονο καλωδια αλλα τεσπα-.

 

Συνεχιζω με τους Κινεζους μνματα αυτοι δεν απαντανε καθολου..Πρεπει να ειμαστε στα 20+ τωρα.

 

Στις 17/10 μου στελνουν tracking number για το κινητο σαν να μην ετρεχε τιποτα.

 

Στελνω στο paypal να μου ξανανοιξει το case μιας και ειναι πλεων αυταποδεικτο οτι δεν εχω παραλαβει το κινητο εφοσων εχω νεο tracking number.

Μου απαντανε να κανω λεει appeal.

Αλλα το appeal ειναι για μετα την παραλαβη...?Τους απανταω πως θα κανω appeal εφοσων δεν εχω παραλαβει ακομα?

 

Επιπλεων τους στελνω 25 screenshots απο τα e-mail,ημερομηνιες κοκ με τους Κινεζους που προφανως υποστηριζουν αυτα που λεω.

 

 

Η κουκουρια ειναι πως μου προτεινανε αυτο τον τροπο αποστολης, εφοσων δεν μπορουσα να τα στειλω μεσω resolution center επειδη ειχε κλεισει το case. 

 

 

 

"If we haven't asked you to send us a file, you can send us your document through the ‘credit card re-activation process’ flow. We realise you do not wish to re-activate a card but you can still upload or fax your documents by following these steps:

  1. Go to  www.paypal.com/il/uploaddoc and log in.
  2. Click Upload documents.
  3. Browse for the file(s) you want to upload and click Attach file.
  4. Click Send files to PayPal."

 

Πως λετε να συνεχισω?

Υπαρχει περιπτωση να ξανανοιξουν το case μιας θα δουν οτι βασικα τους Κοροιδεψε ο Κινεζος?

 

Να κανω appeal πριν παραλαβω?

 

Και στην τελικη δικαιουμαι τιποτα για την όλη μανουρα(αγορα στις 14/9 με dispatch 2-7 μερες και αυτοι στελνουν στις 17/10 ενω εχουν προηγηθει τοσα e-mail) η απλα την ρουφαω και εαν ερθει το κινητο θα πρεπει να μαι και ευγνωμων?

 

Υ.Γ Σορρυ για το σεντονι!

Υ.Γ Ειχα κανει 7 αγορες απο το geekbuying με αλλους λογαριασμους και ποτε δεν κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ και για κανένα λόγο, δεν βάζουμε πάνω από 1 προΪόν ανά παραγγελία σε αυτά τα μαγαζιά. Γιατί πολύ απλά δεν έχουμε κανένα όφελος, αντιθέτως αυξάνεται κατακόρυφα (σε σχετικά μεγάλης αξίας πράγματα) να περάσει τελωνείο το πακέτο. Και να συμβεί αυτό που συνέβη σε εσένα. Κάθε προϊόν, ξεχωριστή παραγγελία. Εξαίρεση μπορεί να αποτελεί μόνο περίπτωση όμοιων προϊόντων ευτελούς αξίας μόνο και μόνο για να μην έχουμε πολλά tracking no να παρακολουθούμε. Ούτε καν όταν υπάρχουν μεταφορικά έξοδα υπάρχει λόγος, γιατί συνήθως αυξάνουν ανάλογα με τα τεμάχια και τα μεταφορικά.

Το κινητό θεωρώ ότι θα σου έρθει τελικά (είναι σε γενικές γραμμές σοβαρό το μαγαζί). Σου συνιστώ να εξαντλήσεις όμως παρ'όλα αυτά και μέχρι να έρθει τα μέσα που σου δίνονται από το Paypal. Όταν με το καλό παραλάβεις, πράττεις και ανακαλείς αναλόγως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, έχω 20€ στο PayPal και θέλω να τα μεταφέρω σε τραπεζικό λογαριασμό. Γίνεται αυτό καταρχάς; Επίσης, πόσα χρήματα, πεειου, θα λάβω καθαρά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως αυτό ισχύει

Καλό είναι να κάνουμε ανά προϊόν και μία παραγγελία ειδικά αν είναι μεγαλης διαφορετικης αξίας προϊόντα πχ κινητό με καλώδια,καλο είναι να κάνουμε παραγγελία ξεχωριστά το κινητό και σε άλλη τα καλώδια ώστε να αποφεύγονται αυτά τα μπερδέματα.

 

Παρόλα αυτά το μαγαζί είναι κομπλε και δεν νομίζω να έχεις θέμα μόλις παραλλαβεις το κινητό να τους στειλεις πάλι αποδείξεις να δούνε τι έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, έχω 20€ στο PayPal και θέλω να τα μεταφέρω σε τραπεζικό λογαριασμό. Γίνεται αυτό καταρχάς; Επίσης, πόσα χρήματα, πεειου, θα λάβω καθαρά;

Ναι γίνεται να τα πάρεις ως έμβασμα στον τραπεζικό λογαριασμό που έχεις κάνει link στο PayPal.Απλά πάτα το κουμπί withdraw funds στο PayPal.Για έμβασμα σε ελληνική τράπεζα ,ανάλογα την τράπεζα, θα σου κρατήσει η τράπεζα ένα ποσό ως τέλος εισερχόμενου εμβάσματος .Βέβαια πχ η εθνική τράπεζα δεν σε χρεώνει τίποτα για εισερχόμενο έμβασμα εώς 15 ευρώ οπότε εάν τα στείλεις εθνική σπασμένα σε δύο δόσεις (πχ 10 και 10 ευρώ) δεν θα χρεωθείς κάτι.Ισως και άλλες τράπεζες να έχουν κάτι αντίστοιχο, κοίτα στους όρους της τράπεζας σου για το κόστος εισερχόμενου εμβάσματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

theopan/stelios18120

 

Το ξερω πως δεν βαζουμε πολλα πραγματα μαζι για φοβο τελωνειου.

Απλα τα καλωδιακια κανανε ενα 5ευρω κ σκεφτηκα πως εκει που θα τα επαιρνα untracked απο το ebay ας τα χωσω μαζι με το κινητο.

 

Στο gearbest/banggood που εκανε κατι "προβες" ανεφερε οτι τα αντικειμενα ηταν σε διαφορετικες αποθηκες.Στο geekbuying παλι οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το έκανες για να έχεις το tracking για όλη την παραγγελία σου πακέτο οκ.

 

Απλά το θέμα είναι ότι σε αυτές τις περιπτώσεις όταν "σπάει" κάτι από την παραγγελία πχ σου στελνουν μόνο τα καλωδια επειδή το κινητό θα καθυστερήσει κτλπ εκεί αρχιζεις και εχεις θέμα.

 

Σαν σκέψη καλά έκανες επειδή το ποσό ηταν μικρό (5€) και θα είχες και το tracking σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα μνμ ελαβα απο την πειπαλ οτι πιθανον να εχω φτασει και να εχω ξεπερασει τα 1800 ευρω σε πληρωμες και μεταφορες σοτν λογαριασμο (δεν το νομιζω ουτε καν δλδ ποτε προλαβα ) . και τελος παντων μου ζητησε καποια επιβεβαιωση στοιχειων. 

στη συνεχεια δοκιμασα να κανω ρικουεστ σοτν εαυτο μ και μου απερριψε την καρτα. περα απο κατα καιρους θεματα με το ρικουεστ ανησυχω μηπως με πειρορισουνε και μου απαγορεψουνε τις πληρωμες μεσω πειπαλ. τι κανω?? να βγαλω νεα πειπαλ απο αλλη τραπεζ ανα λυσω το πριβλημα των μεταφορων???

 

(το βαζω και σε αυτο το τοπικ το ερωτημα μου)


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στείλεις τα στοιχεία που σου ζήτησαν και θα συνεχίσεις να χρησιμοποιείς τις υπηρεσίες της PayPal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στείλεις τα στοιχεία που σου ζήτησαν και θα συνεχίσεις να χρησιμοποιείς τις υπηρεσίες της PayPal.

θεεενκςςςςςςς. τα εστειλα με μια μικρη αλλαγη στη διευθυνση. μ ζητησανε πχ αποδεικτικο τοποθεσιας που μενω κ επειδη δεν ειχα μαζι μ λογαριασμο για το σπιτι ρευματος (δεν ειναι στο ονομα μ ειναι σοτυ πατερα μου). εστειλα ενα αποκομμα του φορου εισοδηματος που φορολογουμαι ως επαγγελματιας , με λιγα λογιατη διευθυνση στογ ραφειο μου. δεν υπηρξε καποιο θεμα απλα μ ειπανε οτι αν θελω να αλλαξω τη διευθυνση μου και στα στοιχεια της καρτας μου. αυτο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συνέδεσα την κάρτα revolut στο paypal και τράβηξε το ένα δολάριο για επιβεβαίωση. Πως την κάνω confirm γιατί έτσι όπως άλλαξαν το site δεν το βρίσκω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αλλάξει ο ταχυδρομικός κώδικας της περιοχής μου και δημιούργησα δεύτερη ίδια διεύθυνση με τον σωστό ΤΚ επειδή δεν με άφηνε να τον κάνω edit λόγω του ότι έχω συνδεδεμένη κάρτα. Αν κάνω edit στην κάρτα και επιλέξω την νέα διεύθυνση θα έχω τίποτα χρεώσεις ή οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα με την ομαλή λειτουργία χρήσης του λογαριασμού μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συνέδεσα την κάρτα revolut στο paypal και τράβηξε το ένα δολάριο για επιβεβαίωση. Πως την κάνω confirm γιατί έτσι όπως άλλαξαν το site δεν το βρίσκω.

 

Confirm your card by entering the code

 

Have your 4-digit PayPal code ready.

Log in to your PayPal account.

Click Profile near the top of the page.

Click My money.

Click Update beside “Debit and credit cards”.

Click Enter PayPal Code and enter the 4-digit PayPal code.

Click Confirm Card.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...