Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδιά θέλω επειγόντως βοήθεια..κόλλησε σήμερα το λαπτοπ μου και το έκλεισα με το κουμπί..από εκεί και μετά δεν μπαίνει στα windows.μου βγαζει 2 επιλογές:μια να κάνει επιδιόρθωση από μόνο του το pc όπου το αφησα με τις ώρες και είχε μείνει στη μαύρη οθόνη και η αλλή να μπω στα windows όπου μετά πηγαίνε να τα ανοίξει αλλά έκανε ξανα restart από μόνο του..έβγαλα τον σκλήρο και τον sύνδεσα με usb σε άλλο pc αλλά δεν τον ανοίγει και κολλάει και το αλλο pc.. παίζει κάπως να μπορέσω αν σώσω τα αρχεία μου?ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο δίσκος είναι SATA (κι όχι IDE - γκούγκλαρε για να δεις τις οπτικές διαφορές), δοκίμασε να τον συνδέσεις ως εσωτερικό, μπας και. Αν και πάλι κολλάει το πισί, μάλλον αποχαιρέτα τ' αρχεία (...αν δεν είναι ΤΟΣΟ σημαντικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά θέλω επειγόντως βοήθεια..κόλλησε σήμερα το λαπτοπ μου και το έκλεισα με το κουμπί..από εκεί και μετά δεν μπαίνει στα windows.μου βγαζει 2 επιλογές:μια να κάνει επιδιόρθωση από μόνο του το pc όπου το αφησα με τις ώρες και είχε μείνει στη μαύρη οθόνη και η αλλή να μπω στα windows όπου μετά πηγαίνε να τα ανοίξει αλλά έκανε ξανα restart από μόνο του..έβγαλα τον σκλήρο και τον sύνδεσα με usb σε άλλο pc αλλά δεν τον ανοίγει και κολλάει και το αλλο pc.. παίζει κάπως να μπορέσω αν σώσω τα αρχεία μου?ευχαριστώ

 

συνδεσα τον σκληρο εσωτερικα και bootare με το linux του hiren boot cd. δες αν βλεπει τον σκληρο και τα περιεχομενα του.

αν οχι δοκιμασε καποια test tools που εχει μηπως τον σωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Σχετικά πρόσφατα έβαλα στον υπολογιστή μου έναν σκληρό 2 tb για να αντικαταστήσω τον παλιό 300άρι. Τον χώρισα σε 3 partitions. Ένα για windows/προγράμματα, ένα για temp files κλπ, και ένα για data. Όλα ήταν μια χαρά.

 

Χτες ο υπολογιστής έκανε ρεσταρτ ( θέμα τάσης). Στο σημείο του boot που έχει το σήμα των windows (7) έκανε ξανά ρεστάρτ . Το επανέλαβε άλλη μια φορά και στη συνέχεια μου έβγαλε το μήνυμα πως θα κάνει έλεγχο στον δίσκο.

Αφού πάτησα οκ, και μετά από κάποια ώρα, έκανε ρεσταρτ (το έλεγε άλλωστε πως ενδεχομένως να κάνει κάποια ρεσταρτ). Αυτή τη φορά έκανε το boot κανονικά, όμως όταν έφτασε η ώρα να βγάλει το προφίλ μου για την εισαγωγή κωδικού, το αποτέλεσμα ήταν να βλέπω μαύρη οθόνη με τον κέρσορα όμως να κουνιέται κανονικά.

 

Πήγα να τρέξω ξανά το chkdisk των windows αλλά μετά από το σκαν είπε πως δεν μπορεί να βρει λύση για το πρόβλημα. Πήγα να κάνω restore από παλιό point αλλά από ότι με πληροφόρησε το σύστημα, δεν υπάρχει κανένα...( χαζομάρα μου που δεν κρατάω. είχα την εντύπωση πως κρατάει από μόνο του, εκτός και αν το απενεργοποιήσεις σαν επιλογή)

 

Συνέδεσα λοιπόν τον παλιό μου σκληρό( τον οποίο δεν είχα βρει χρόνο να φορμάρω και είχε μείνει οπως ήταν) και μπούταρα από εκεί. Άνοιξα τον υπολογιστή μου και μου δείχνει κανονικά τα partitions του νέου σκληρού( συμπεριλαμβανομένου και του sytem reserved των 100mb) στα 3 από τα 4 partition έχω πρόσβαση και είναι ολα οκ. Δείχνει κανονικά την μπάρα με τον χώρο που χρησιμοποιείται. Στο partition όμως με τα windows δεν δείχνει την μπάρα, στις ιδιότητες του δείχνει 0mb συνολικός χώρος και 0 mb κατειλημένα, και αν πατήσω δεξί κλικ- άνοιγμα μου λέει πως δεν έχω πρόσβαση.

 

Μπήκα από το disk management και ακόμα και σε αυτό το partition μου δείχνει σωστά τα νούμερα που χρησιμοποιούνται. Παρόλα αυτά δεν έχω πρόσβαση.

 

Θέλω να πιστεύω πως υπάρχει λύση για το θέμα και δεν θα χρειαστεί να μπω στη διαδικασία νέας εγκατάστασης.

 

Κατέβασα το testdisk αλλά δεν έβγαλα άκρη δυστυχώς. Για να μην τα κάνω χειρότερα λοιπόν και τα εύκολα τα κάνω δύσκολα ζητώ τη βοήθεια σας.

 

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ. Προσπάθησα να είμαι αναλυτικός και περιεκτικός για να καταλάβετε καλύτερα το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/wiki/_/various/testdisk-%ce%b5%cf%80%ce%b1%ce%bd%ce%b1%cf%86%ce%bf%cf%81%ce%ac-%ce%b4%ce%b9%ce%b1%ce%bc%ce%b5%cf%81%ce%b9%cf%83%ce%bc%ce%ac%cf%84%cf%89%ce%bd-%ce%bc%ce%b5-%cf%84%ce%bf-r281

Διάβασε αυτό μπας και βγάλεις άκρη.

Αν δεν καταφέρεις να επαναφέρεις το διαμέρισμα τότε μόνο με εκ νέου εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Καταρχήν σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Το άρθρο σου το διάβασα χτες μαζί με ότι θέμα (σίγουρα κάποια μου έχουν ξεφύγει) υπάρχει σχετικά με το testdisk. Ξεκινόντας φυσικά με το παρών αν και ομολογώ πως δεν διάβασα όλες τις σελίδες.

 

Έχω όμως κάποιες απορίες. Συγκεκριμένα;

 

Όταν κάνω το analyse μου δείχνει κανονικά το partition που ψάχνω. μου βγάζει κάποια error συγκεκριμένα 2 ένα είναι αυτό με τα heads που ανέφερε και η TS και άλλο ένα το οποίο αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι. Θα τρέξω ξανα το tesdisk για να πω τι ακριβώς λέει.

Να επισημάνω πως το ερρορ με τα heads. δεν το βγάζει μόνο σε αυτό το partition. αλλά και στα υπόλοιπα που λειτουργούν. Παρόλα αυτά δοκίμασα από το geometry να το αλλάξω. Δεν μου έβγαλε όμως επιλογή να κάνω ρεσαρτ για να αποθηκευσει τις αλλαγές, και όταν έκλεισα και άνοιξα ξανά το πρόγραμμα, είχε τις παλιές τιμές.

Επίσης στο partition (μέσω testdisk) μου δείχνει τους φακέλους που είχα. Απλά δεν λέει να το τρέξει. :-( Για αυτό πιστεύω/ελπίζω πως είναι κάτι απλό.. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα.Εδώ και περίπου ενάμισι χρόνο έχω αγοράσει ένα εξωτερικό σκληρό Western digital 2tb,o οποίος δεν μου έβγαλε κανένα πρόβλημα έως χθες όπου ενώ ένα πρόγραμμα διάβαζε τη λίστα των φακέλων,άρχισε να δυσκολεύετε να τον διαβάσει.Την επόμενη φορά που πήγα να τον συνδέσω,ο υπολογιστής κόλλαγε για λίγη ώρα εως ότου να τον αναγνωρίσει.Και όταν τον αναγνώριζε κόλλαγε πάλι και (ο δίσκος)αναβόσβηνε συνεχώς σαν να μη μπορύσε να τον διαβάσει(χωρίς κανένα θόρυβο).Έτσι τον εβαλα σε ένα άλλο laptop και έκανα chckdsk f.Αυτό διήρκησε περίπου 1ώρα και όπως έγραφε βρήκε κάποιες λάθος εγγραφες.Οταν πήγε στο δεύτερο στάδιο και έσβηνε κάποιες καταχωρήσεις,το chckdsk κόλλησε και τερματίστηκε.Και μετά όταν πήγα από τον ο υπολογιστής μουν να τον ανοίξω αργουσε αρκετά να τον ανοίξει.Μετά όταν τον πήγα πίσω στον πρώτο υπολογιστή τον αναγνώριζε κανονικά αλλά γενικά αργούσε και κόλλαγε.Να ανησυχώ?Βέβαια δν είναι εύκολο να κάνω backup τα αρχεία γιατί είναι πολλά(τουλάχιστων 1,5 tb.)Επίσης ανα στιγμές κάνει έναν ανεπαίσθητο θόρυβο όταν βάζω πάνω το αυτί μου.Να αγοράσω έναν 3tb και να μην τον χρησιμοποιώ έως τότε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια δν είναι εύκολο να κάνω backup τα αρχεία γιατί είναι πολλά(τουλάχιστων 1,5 tb.)Επίσης ανα στιγμές κάνει έναν ανεπαίσθητο θόρυβο όταν βάζω πάνω το αυτί μου.Να αγοράσω έναν 3tb και να μην τον χρησιμοποιώ έως τότε?

 

Ερώτηση : πόσες ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ νομίζεις ότι είναι ο μέσος όρος ζωής ενός σκληρού;

Αντίγραφο του 1ου μπάιτ πρέπει να έχεις από την πρώτη στιγμή που καταγράφεται σε έναν δίσκο. Τουλάχιστον αν θες το κεφάλι σου ήσυχο. Δεν το λέω εγώ, η λογική το λέει (...και η πρακτική, καθώς το Ίντερνετ είναι γιομάτο από δάκρυα για χαμένα πολύτιμα αρχεία "από ολοκαίνουριους δίσκους που ξαφνικά πεθάνανε").

ΑΝ μπορείς να πάρεις τώρα άλλο δίσκο για αντίγραφα, πάρε και φτιάξε άμεσα. Αν όχι, παρόπλισε τον προβληματικό μέχρι να μπορέσεις. Φρόντιζε εσύ να έχεις αντίγραφα (και "ικανοποιητική" εγγύηση για το hardware), και άσε τον δίσκο να κάνει ό,τι θορύβους θέλει χωρίς να σε νοιάζει.

 

*...φρόντισε επίσης, αν αγοράσεις νέο, να είναι είτε απλώς ένας "σκέτος" σκληρός (και να τον συνδέσεις κάπου εσωτερικά για να κα΄νεις αντιγραφές), ή έστω να είναι ξεχωριστός σκληρός και ξεχωριστή θήκη (όχι δηλαδή "ετοιματζίδικος εξωτερικός", καθώς μεγαλύτερη πανούκλα από αυτούς, δεν παίζει. Για μια πλειάδα λόγων.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση : πόσες ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ νομίζεις ότι είναι ο μέσος όρος ζωής ενός σκληρού;

Αντίγραφο του 1ου μπάιτ πρέπει να έχεις από την πρώτη στιγμή που καταγράφεται σε έναν δίσκο. Τουλάχιστον αν θες το κεφάλι σου ήσυχο. Δεν το λέω εγώ, η λογική το λέει (...και η πρακτική, καθώς το Ίντερνετ είναι γιομάτο από δάκρυα για χαμένα πολύτιμα αρχεία "από ολοκαίνουριους δίσκους που ξαφνικά πεθάνανε").

ΑΝ μπορείς να πάρεις τώρα άλλο δίσκο για αντίγραφα, πάρε και φτιάξε άμεσα. Αν όχι, παρόπλισε τον προβληματικό μέχρι να μπορέσεις. Φρόντιζε εσύ να έχεις αντίγραφα (και "ικανοποιητική" εγγύηση για το hardware), και άσε τον δίσκο να κάνει ό,τι θορύβους θέλει χωρίς να σε νοιάζει.

 

*...φρόντισε επίσης, αν αγοράσεις νέο, να είναι είτε απλώς ένας "σκέτος" σκληρός (και να τον συνδέσεις κάπου εσωτερικά για να κα΄νεις αντιγραφές), ή έστω να είναι ξεχωριστός σκληρός και ξεχωριστή θήκη (όχι δηλαδή "ετοιματζίδικος εξωτερικός", καθώς μεγαλύτερη πανούκλα από αυτούς, δεν παίζει. Για μια πλειάδα λόγων.).

1)Δηλαδή εάν πάρω πχ αυτον http://www.e-shop.gr...l?id=PER.303667 και κάποια θήκη (πχ http://www.e-shop.gr...l?id=PER.801946)μπορω να τον χρησιμοποιήσω κανονικά χωρίς κάποιο πρόβλημα(θερμοκρασία κτλ-δεν είμαι και τόσο σχετικός).Επίσης λες ότι αξίζει καλύτερα παρά να πάρω κάτι έτοιμο πχhttp://www.e-shop.gr...l?id=PER.303673 ?Τι διαφορετικό παρατηρείς στη χρήση ενός εσωτερικού με θήκη?

2)Μήπως μπορείς να φανταστείς τι μπορεί να φταίει ,με αυτά που περιέγραψα πριν?Γενικά σαν να καθυστερεί στην ανάγνωση των αρχείων-γενικά στη χρήση του δίσκου(σαν κάτι να "τον δυσκολεύει").Διορθώνεται με τη χρήση κάποιου προγράμματος,κτλ

Ευχαριστώ για την απάντηση...

Επεξ/σία από Inferno1990
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει ζήτημα θερμοκρασίας. Φτιαγμένοι για ν' αντέχουν "άνετα" και θερμοκρασίες πάνω από 60 είναι οι σκληροί. Αν υπήρχε θέμα, οι θήκες θα βγαίνανε αποκλειστικά με κάποιο σύστημα ψύξης. Παρ' ολ' αυτά, κι ένα απλό ανεμιστηράκι (απ' αυτά που έχουν μέσα τους τα κουτιά υπολογιστών) να βάλεις χύμα έξω απ' την θήκη και να φυσά πάνω της, αρκεί για να ρίξει την θερμοκρασία από 5 βαθμούς και πάνω. Αν δε, σου βρίσκεται κανένας επιτραπέζιος ανεμιστήρας (ή και δαπέδου ακόμα) ήδη, ακόμα καλύτερα. Λιγότερο από λάμπα καταναλώνουν άλλωστε.

Όσον αφορά τις "διαφορές" : οι ετοιματζίδικοι εξωτερικοί στην πλειονότητά τους έρχονται με ελάχιστη εγγύηση αντικατάστασης (πχ 2 χρόνια αυτός που έδειξες). Ενώ ένας σκέτος σκληρός, που είναι και το πιο σημαντικό κομμάτι, μπορεί να έχει μέχρι και ΠΕΝΤΕ χρόνια. Που σημαίνει αν απ' τα 2 χρόνια μέχρι τα πέντε χαλάσει, ΔΕΝ σκας λεφτά για άλλον (οι σκέτες θήκες έχουν 1 με 2 χρόνια εγγύηση, αλλά εκτός του ότι δεν χαλάνε τόσο εύκολα, δεν σε νοιάζει γι' αυτές, γιατί και ασύγκριτα φθηνότερες από τον σκληρό είναι, και δεν κουβαλάνε τα δεδομένα σου, όπως ο σκληρός, οπότε γενικώς είναι αναλώσιμες, και δεν σε νοιάζει και πολύ).

Επίσης, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα κάποια στιγμή να χρειαστεί να βγει ο σκληρός από τη θήκη (αν χαλάσει αυτή, ή αν υπάρχουν υπόννοιες ότι έχει χαλάσει), για να μπει είτε ως εσωτερικός (πχ να δοκιμάσεις κάποια ανάκτηση partition ή αρχείων), είτε και σε άλλη θήκη. Ε στους ετοιματζίδικους ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ η (ήδη πενιχρή) εγγύηση, εάν ανοιχτεί η (ερμητικά κλειστή) θήκη τους, και συνήθως οι κάτοχοί τους έρχονται στο δίλλημμα "την εγγύηση ή τα αρχεία" (διότι αν κάτι χαλάσει σε έναν από δαύτους και τον επιστρέψεις, ξεχνάς τ' αρχεία και την πιθανότητα ανάκτησης, ή πληρώνεις στην...κατασκευάστρια ΤΡΕΛΛΑ ποσά -γύρω στο χιλιάρικο, ενδεικτικά- αν θες να σου κάνουν ανάκτηση αυτοί. Φαντάσου λοιπόν απλά να έχει χαλάσει η κωλ-θήκη, κι ενώ μια δικιά σου θα μπορούσες να την ανοίξεις απροβλημάτιστα και να έχεις πρόσβαση στ' αρχεία του σκληρού, αυτοί ζητάνε μαλλιοκέφαλα για να ξανάχεις τ' αρχεία. Άπειρες περιπτώσεις τέτοιας...περίπτωσης γνωρίζω). Και γενικά μια σκέτη θήκη ανοίγει απλούστατα (στη χειρότερη ξεβιδώνεις μερικές ΕΜΦΑΝΕΙΣ βίδες - ενώ οι άλλες είναι Παναγιά μου βόηθα για ν' ανοίξουν, ούτως ή άλλως) και μπορείς να εναλλάσεις σκληρούς μέσα της, κατά βούληση.

 

Γενικά η φάση των "έτοιμων εξωτερικών", είναι καρκίνος και "βιτρίνα", "φιοριτούρα", "σκάρτη πολυτέλεια" κτλ και "δόλωμα" για όσους δεν ξέρουν την...αρρώστια από πίσω τους (συνήθως κοπέλες ή γενικά άσχετοι εμ υπολογιστές. Γονείς πχ που παίρνουν hardware για τα παιδιά τους ας πούμε) ή δεν τους νοιάζει γιατί είναι φραγκάτοι κτλ....

 

Άσε που γενικά ένας εξωτερικός, λόγω της φύσης του, ΔΕΝ είναι για "αποθήκευση", αλλά για μεταφορά, ΟΧΙ ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΩΝ αρχείων (στάνταρ κάποια στιγμή θα σου πέσει, και τότε...κλαφ' τα, και τ' αρχεία, αλλά και τον δίσκο. Κι αν δεν έχεις επαρκή εγγύηση...βρασ' τα). Οπότε τουλάχιστον ένας σκέτος σκληρός μέσα σε ξεχωριστή θήκη, για να έχεις το κεφάλι πιο ήσυχο.

 

Στην πράξη τώρα, μακρυά κι απ' το e-shop που υπέδειξες : ΔΕΝ είναι πια το "must" κατάστημα που κάποτε ήταν. Ακόμη κι αν δεν βρίσκεσαι σε μεγάλο αστικό κέντρο, και σε βολεύει το "e-shop point" της περιοχής σου (γλυτώνεις μεταφορικά κατά βάση). Αυτόν τον καιρό, το κατάστημα που συμφέρει, είναι το Vision Studio από Θεσ/νίκη. Κι ας έχει και μεταφορικά (4€ με κατάθεση και κούριερ - 7 με αντικαταβολή στην κούριερ). Οι δε σκληροί με 5χρονη εγγύηση, είναι κατά βάση οι Westernm Digital, και συγκεκριμένα η "Black" σειρά τους (οι Βlue και Green παρέχουν λιγότερη εγγύηση). Είναι κατά τί ακριβότεροι οι Βlack (ακριβώς λόγω της μεγάλης εγγύησης), γύρω στο 15άρι πάνω-κάτω, αλλά αν θεωρήσεις ότι όταν αγοράζεις σκληρό, αγοράζεις εγγύηση, συμφέρει του κερατά αυτό το παραπάνω που θα δώσεις (βγάλε κομπιουτεράκι και κάνε συγκρίσεις και θα το διαπιστώσεις). Είναι μάλιστα, θεωρητικά έστω, καλύτερης κατασκευής (αυτό βέβαια να μη σενοιάζει τόσο, όσο η εγγύηση αντικατάστασης, κι όσο κρατάς αντίγραφα, είσαι κομπλέ ούτως ή άλλως). Μπες στο Skroutz.gr και ψάξε για "WD Black" ("Caviar" είναι οι "3.5άρηες", και "Scorpio" oi 2.5άρηδες = μεγέθους για λάπτοπ), δες τις διαφορετικές χωρητικότητες, κι επίλεξε τον σκληρό που σου κάνει, πάντα από VS (άλλωστε θα δεις ότι είναι το φθηνότερο μαγαζί το VS). Όσο για θήκη, πάρε απλά την φθηνότερη (18.5 είχε στο VS η πιο φθηνή 3.5άρα). Το μόνο ζήτημα είναι ότι δεν ξέρω αν θα βρεις 3TB Black...

 

----

 

Για τον υπάρχοντα δίσκο : δεν μπορώ να ξέρω τί πρόβλημα έχει - πόσο μάλλον από μακρυά... (Κάτι από) διάφορα μπορεί αν είναι : να έχει πρόβλημα "η θήκη" (που λέγαμε), να έχει πρόβλημα το σύστημα αρχείων, να έχει πρόβλημα ο σκληρός, από μικρό έως μεγάλο.... Αυτό που μπορείς να κάνεις για να σιγουρέψεις ότι δεν είναι "σοφτγουερικό" το θέμα (ή και ότι ΕΙΝΑΙ), συμπεριλαμβάνει το να σβύσεις τα πάντα από το περιεχόμενό του (ακόμη και το σύστημα αρχείων του). Πράγμα που σημαίνει ότι πρώτα πρέπει να εξασφαλίσεις αντίγραφα των αρχείων, και μετά βλέπουμε με τί πρόγραμμα και πώς θα κάνεις αυτόν τον "ολοκληρωτικό" έλεγχο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ! απάντηση.Και κάτι ακόμα.Για το ποια θήκη θα πάρεις παίζει ρόλο η χωρητικότητα του δίσκου ή μόνο εάν είναι 3.5'' ή 2.5''.Πχ αυτήhttp://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=29430&cat=117&sub=341&pmanuf=0&sort=3&step=undefined λέει HDD capacity unlimited.Επίσης η "συναρμολόγηση είναι εύκολη ή θέλει να έχεις κάποια εμπειρία σε αυτά?Γενικά εκτός από το θέμα της θήκης των "έτοιμων" hdd γνωρίζεις εάν και ο δίσκος αυτός καθαυτός είναι χαμηλότερης ποιότητας(από απλή περιέργεια).Α,και τι χρησιμεύει ο διακόπτης on off σε μια θήκη?(μάλλον σε ζάλισα!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...