Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά τι κάθεστε και συγκρίνετε με netbooks και αρχίζετε τα δεν έχει το ένα δεν εχει το άλλο. Αυτά δεν μετράνε. Εδώ μιλάμε για τα fanboys της apple. Οπότε.

 

1) Γυαλίζει ?

Ναι

2) Έχει το σήμα της apple ?

Ναι

3) Μπορείς να το βγάλεις από την τσέπη να το δείξεις στους φίλους σου?

ΟΧΙ

4) Fail.

 

Αυτός είναι ο πραγματικός λόγος που θα αποτύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

λειτουργούν αψόγα και με windows xp το αγόρασα, τα ubuntu μπήκαν πριν μισό χρόνο.

 

Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Συμφωνω με την διατύπωση σου περί υλικών, ποιότητα οθόνης και τίμιας αγοράς, όπως και βλέπω και στο ipad κάποια θετικά στοιχεία.

 

Εκεί που διαφωνώ είναι με τον μηδενισμό των netbooks που έκανε ο φίλος ποιο πάνω οτι δεν κάνουν για τίποτα. Κάνουν αυτά για τα όποια φτιάχτηκαν και το κάνουν πολύ καλά, επικοινωνία μέσω internet, websurf, επεξεργασία κειμένου κλπ, και τα νεα με 10" οθόνες και ion παίζουν μια χαρα και HD ταινειούλες (το δικό μου δυστυχώς οχί το παραδέχομαι)

 

Έχεις ubuntu (δεν τα ξαναβαζω,) έχω windows και επιμένω ό,τι σέρνεται! Δείξε μου που ακριβώς έγραψα ότι το ipad είναι αναγκαίο και τα ξαναλέμε...

Δεν το έγραψες, δικο μου λάθος, απλα θόλωσα, my fault.

Για αυτο και έβαλα τα ubuntu (αρχαριος linux) γιατι σίγουρα τα windows θα σέρνονταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι κάθεστε και συγκρίνετε με netbooks και αρχίζετε τα δεν έχει το ένα δεν εχει το άλλο. Αυτά δεν μετράνε. Εδώ μιλάμε για τα fanboys της apple. Οπότε.

 

1) Γυαλίζει ?

Ναι

2) Έχει το σήμα της apple ?

Ναι

3) Μπορείς να το βγάλεις από την τσέπη να το δείξεις στους φίλους σου?

ΟΧΙ

4) Fail.

 

Αυτός είναι ο πραγματικός λόγος που θα αποτύχει.

 

+1:devil::devil::devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

It didn't do anything wrong.

Because it's the tablet geeks deserve,

but not the one they need right now.

So we'll hunt it...

...because it can take it.

Because it's not our hero.

It's a silent guardian...

...a watchful protector.

The Apple iPad.

 

PS. Ζω και αναπνέω για την στιγμή που η Apple θα βγάλει gaming console. Παιχνίδια sync από το iTunes μόνο, display port και έτσι. Θα είναι επικό :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

PS. Ζω και αναπνέω για την στιγμή που η Apple θα βγάλει gaming console. Παιχνίδια sync από το iTunes μόνο' date=' display port και έτσι. Θα είναι επικό :-)[/quote']

 

Για την ώρα όμως 3 χρόνια μετά την πρώτη κυκλοφορία του iPhone, βρες μου ένα άλλο τηλέφωνο με την ίδια ποιότητα γραφικών στα games!

 

Μετά βρες μου και άλλο ένα με την ίδια ποιότητα στην αναπαραγωγή μουσικής (με καλά ακουστικά για να έχουμε μετρό σύγκρισης).

 

Και μετά άλλο ένα με την ίδια απρόσκοπτη αναπαραγωγή video χωρίς σπασιματα και μικροδιακοπες!

 

:)

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι iphone-άρα είναι αυτή??? :lol:

 

Λές και το μπουκώσανε με αναβολικά!!!! :lol:

 

Εννοείται ότι θα το πάρω! Είναι πρώτον Πανέμορφo και δεύτερον, απ' ότι κατάλαβα, είναι πολύ καλό στο να σερφάρεις στο ίντερνετ μια χαρά NetBook δηλαδή.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα κάτι καλύτερο, μετά το "iphone" όλοι πρέπει να έχουμε καταλάβει πώς πάει το σύστημα και τι να περιμένουμε, κλασικά...

 

μετά από ένα χρόνο από την κυκλοφορία του "ipad" θα βγεί αναβάθμιση με Ελληνικά...

μετά από δύο χρόνια θα βγεί καινούριο μαντέλο "ipadS" με κάμερα για φωτογραφίες, USB, CardReader και Stereo ηχεία ...

μετά θα βγεί μοντέλο "ipadSMV" με βίντεο και μικρόφωνο, μεγαλύτερη οθόνη, ελαφρύτερο...

μετά "ipadSMVLT" πιό ελαφρύ και πιό λεπτό...

 

Κλαίμε τα λεφτά μας που δεν κάναμε υπομονή 2-3 χρόνια για να παίρναμε το πιό καινούριο, πουλάμε το παλιό πάιρνουμε το πιό καινούριο... κ.τ.λ

 

Άλλά όπως και να το κάνεις, αν έχεις το μικρόβιο, θα το πάρεις ο κόσμος να χαλάσει! Το επόμενο, το μεθεπόμενο και το μεθεπόμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι κάθεστε και συγκρίνετε με netbooks και αρχίζετε τα δεν έχει το ένα δεν εχει το άλλο. Αυτά δεν μετράνε. Εδώ μιλάμε για τα fanboys της apple. Οπότε.

 

1) Γυαλίζει ?

Ναι

2) Έχει το σήμα της apple ?

Ναι

3) Μπορείς να το βγάλεις από την τσέπη να το δείξεις στους φίλους σου?

ΟΧΙ

4) Fail.

 

Αυτός είναι ο πραγματικός λόγος που θα αποτύχει.

 

Και για το iPhone ετσι ελεγαν.. :lol:

 

 

Ελπιζω να μην περασει απο κανενα ελεγχο αντι-ντοπινγκ!!!

 

---------- Προσθήκη στις 00:46 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 00:44 ----------

 

Θα βγει......, ετοιμάζεται ........, υπολογίζεται το Β εξάμηνο του 2010.......

θα... θα... θα...

 

Το ipad παρουσιάστηκε και έχει παγκόσμια κυκλοφορία σε 2 μήνες , κάτι που σημαίνει ότι έχει ήδη ξεκινήσει η παραγωγή του !!!

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι ακόμα στο σχεδιαστήριο...

 

Ανεξαρτήτως ελλείψεων ή προτερημάτων , μεγάλο μερίδιο αγοράς παίρνει αυτός που παρουσιάζει μια ολοκληρωμένη συσκευή πρώτος.

Και με αυτό το όπλο, όπως και το πολύ καλό Marketing (όλα τα δελτία ειδήσεων το έπαιξαν σήμερα !!) είναι σίγουρη επιτυχία.

 

Το πακέτο το συνοδεύει και το ibook που θα είναι σοβαρός ανταγωνιστής του amazon αν η apple το εμπλουτίσει με πολλούς τίτλους (που είναι πολύ πιθανό) ..

 

Αφου το Engadget εβαλε ηδη βιντεο και φωτογραφιες στο http://www.engadget.com οποτε το ειχαν απο πριν.. Ετσι γινεται παντα με ολα τα προιοντα. Τωρα γιατι θελουν ακομα 2 μηενς δεν ξερω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι γυαλίζει... γυαλίζει! Έχει και το σήμα της Apple!

 

Ας βγάλει κάποια άλλη εταιρεία κάτι καλύτερο και να προγραμματίζει όλος ο κόσμος για αυτό...

Και πίσσα μάυρο να ήταν να'χε το σήμα του βάτραχου θα το έπαιρνα! αλλά που!

 

Και γιατί να μην μπορώ να το δείξω στους φίλους μου;

 

Αφού και αυτοί θα το έχουν!

 

HEAVY METAL!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γράψω και εγώ μια γνώμη ρε παιδιά.

Επειδή σπάνια έχω χρόνο για να γράψω ένα ολοκληρωμένο post, τώρα που μπορώ θα περιγράψω τις σκέψεις μου γύρω απο το ipad.

Καταρχήν επειδή βλέπω ένα περίπου 70-80% των post να είναι με αρνητική διάθεση κάτι εγώ μάλλον δεν έχω καταλάβει σωστά γιατί το προϊόν το θεωρώ εξαιρετικό.

1) Για να καταλάβει κάποιος για τι πρόκειται νομίζω πρέπει να είναι χρήστης iPhone και καόμη καλύτερα χρήστης iPhone και MAC.

Αν κάποιος η άποψη που έχει για το iPhone είναι απο ένα φίλο του που του έδειξε 10 εφετζίδικα πραγματάκια ή ο ίδιος το αγόρασε για να το ακουμπάει στο τραπεζάκι της καφετέριας και να ψαρώνουν τα κοριτσάκια, σίγουρα δε θα δει με συμπάθεια και το iPad.

 

Χρησιμοποιώ το iPhone απο ένα μήνα μετά την πρώτη του κυκλοφορία (έχω ακόμη το ίδιο το 2G) και η εμπειρία χρήσης του δεν συγκρίνεται με τίποτα.

Πρώτα απο όλα για το interface του και δεύτερο και σημαντικότερο γιατί δεν υπάρχει κάτι που να θές να κάνεις που να μη βρείς κάποια αντίστοιχη εφαρμογή.

Αν το προχωρήσω ένα βήμα πιο πέρα, δεν υπάρχει εφαρμογή στο iMac που εγώ χρησιμοποιώ που να μην υπάρχει ταίρι της στο appstore ωστέ να είναι συγχρονισμένα τα data.

Το μόνο που έλειπε ήταν το Bento για να συγχρονίζω τις βάσεις δεδομένων μου αλλά και αυτό εδω και κάποιους μήνες υπάρχει.

 

2) Εκτός κι αν είσαι πιτσιρικάς ή δεν έχεις εμπειρία απο υπολογιστές και gadgets νόμιζω ο οποιοσδήποτε πρέπει να έχει καταλάβει ότι τα specs δεν κάνουν το μηχάνημα, αλλά η συνολική εμπειρία χρήσης του.

Πάντα σε αυτό το φόρουμ οι μάχες γίνονται στο γιατί ο iMac έχει hardware laptop και κάνει 1500-2000 και κοροιδεύει η apple τον κόσμο ενώ εγώ ο έξυπνος με 800-1000 ευρώ έχω μηχάνημα super duper.

 

Αντίστοιχα στα τηλέφωνα όλοι καταριούντε το iPhone γιατί έχει 2 ή 3.2 Mp κάμερα και δεν είχε MMS.

Οι περισσότεροι απο αυτούς που το έλεγαν δεν είχαν στείλει ποτέ MMS γιατί ήταν ακριβό.

 

Επίσης είναι οι ίδιοι που δουλέυουν σε ένα PC που τους παίρνει το κεφάλι απο θόρυβο και συχνά πυκνά κολλάει, ενώ στο κινητό τους για να δούν κάτι ιντερνετικό πρέπει να κάνουν μαγικά.

Ποιός έχει κάνει browsing στο τηλέφωνο του και το έχει ευχαριστηθεί πραγματικά ή πέρνει τα mail του άνετα και τα διαβάζει και άνετα κάνοντας παράλληλα χιλιάδες πράγματα με το τηλέφωνο του?

 

3) Επειδή τυχαίνει να είμαι καθηγητής σε Γενικό Λύκειο και βλέπω σε καθημερινή βάση ποιές είναι οι πραγματικές συνήθειες των 16-18 που χρησιμοποιούν υπολογιστές, αλλά και των γονιών τους, η χρήση του υπολογιστή τα τελευταία χρόνια έχει αλλάξει δραματικά.

Σκεφτείτε όλοι μας σε αυτό το φόρουμ το 80% και άνω του χρόνου ενασχόλησης μας είναι κάτι ιντερνετικό και κυρίως το surfing.

 

Αυτό σκέφτηκε η Apple για το νέο της εργαλείο και είπε (κατα τι γνώμη μου πάντα) τι θέλει το 90% των χρηστών? Μια ωραία εμπειρία Internet,Social networking και χομπίστικες λιχουδιές (φωτογραφίες,μουσική,βίντεο) με ένα απολαυστικό περιβάλλον που βασικά παρέχει για μια σειρά απο εφαρμογές που όλοι έχουμε χρησιμοποιήσει αλλά με ένα πολύ πιο θελκτικό, άμεσο front-end.

 

4) Για εμένα ο βασικός λόγος που δημιουργήθηκε το iPad (και δεν διάβασα κανένα να έχει γράψει το ίδιο) είναι για να αποκτήσει τη μερίδα του λέωντος στην εκπαίδευση.

κάντε μια απλή αναζήτηση στα apps που έχουν να κάνουν με την εκπαίδευση στο appstore σε συνδιασμό με το iTunesU και τα χιλιάδες μαθήματα που υπάρχουν εκεί και θα καταλάβατε τι εννοώ.

Για εμένα για αυτή τη δουλειά είναι το απόλυτο εργαλείο. Τι flash cards,τι όλου του τύπου τα τεστς με multitouch effects, σκεφτείτε απο ένα drag'n'drop αντιστοίχισης μέχρι αλληλεπιδραστικά χημικά πειράματα που σίγουρα θα δούμε σε apps, σε συνδιασμό με wikipedia σε αυτό το μέγεθος και πόσα άλλα.

Έχει δει κανείς app για μουσική όπως το Guitar Toolkit στο iPhone? Φαντάζεστε τι θα φτιαχτεί στο iPad?

 

Έτσι ο κάθε μαθητής-φοιτητής θα έχει σε 680 γραμμάρια στην τσάντα του, άπειρα βιβλία και σημειώσεις, θα έχει πρόσβαση σε οτιδήποτε έχει να κάνει με το Internet, και παράλληλα θα έχει πρόσβαση στο πρόγραμμα του στην ατζέντα του, στο ημερολόγιο του και όλα αυτά σε μέγεθος παρόμοιο με ενός τετραδίου, ούτε να στραβώνεται στο κινητό του, ούτε να κουβαλάει την κουμούτσα το λάπτοπ του.

Και παντα βέβαια με ένα ωραίο στυλ, κάτι που πολλοί δεν εννοούν να καταλάβουν.

Στυλ δεν εννοώ την ομορφιά αλλά το να γουστάρεις να χρησιμοποιήσεις αυτη τη συσκευή για τις καθημερινές σου ανάγκες.

Με την ίδια όρεξη κάνεις κάτι στο MSI Wind και με την ίδια σε αυτό?

Παράλληλα κολλάμε και το θέμα, η βασική συλλογή μου με μουσική και το επισόδειο που παίχτηκε χτες, τα έχω μαζί + παιχνίδια +++++

 

Όποιος έχει δοκιμάσει πολλές εφαρμογες στο iPhone νομίζω σε τέτοιυ είδους οθόνη μπορεί να φανταστεί τι θα φτιάξουν οι developers.

 

Για το τέλος κάτι δικό μου.

Έχω ένα κόλλημα απο μικρός με οτιδήποτε έντυπο, γενικότερα όλη τη μέρα κάτι διαβάζω ή χαζοδιαβάζω, εφημερίδες,περιοδικά, έντυπα για την εκπαίδευση και βεβαία πολλές ιστοσελίδες.

 

Το να έχω ένα e-book reader όχι μόνο για βιβλία, αλλά για όλα τα περιοδικά του zinio, τις σημειώσεις μου, τις παρουσιάσεις μου τα pdf μου είναι το όνειρο μου εδώ και καιρό.

Δεν κρύβω ότι ζαχάρωνα το kindleDX μόνο και μόνο για τις ίντσες του γιατί οποιοδήποτε e-book reader με 5-6 ίντσες για εμένα δεν αξίζει, είναι ταλαιπωρία διαβάσματος.

Είναι πολλές εφαρμογές του iPhone που χρησιμοποιώ για βαθμολογίες, καταγραφή της ύλης, τμήματα, βάσεις δεδομένων, που το μόνο που ευχόμουν ήταν να μπορώ να τα δουλέψω σε μεγαλύτερη οθόνη.

Επίσης παρακολουθώ μια σειρά απο vidcasts και είμαι συνδρομητής σε πάρα πολλά RSS.

τα τελευταία 2 χρόνια ζω συγχρονίζοντας κάθε 1-2 βράδια το iPhone μου με ότι έχω ορίσει απο AdressBook,iTunes,mail,photos, σημειώσεις, ημερολόγιο και ένα σωρό εφαρμογές στο mac μου.

Τώρα θα μπορώ να τά έχω όλα αυτα μαζί μου σε 680 γραμμάρια στο μέγεθος ενός μεγάλου τετραδίου στην τσάντα μου.

Υπάρχει λόγος να μην ανυπομονώ για το iPad?

 

Είναι ο μόνος που το βλέπω έτσι?

 

Τι να κάνω τους διπλους επεξεργαστές, τις πολυκάμερες, τις 10 θύρες USB?

Λέτε να σκέφτηκε μόνο 5-10 τύπους σαν και εμένα η Apple?

Τότε μάλλον είμαι τυχερός.....

 

Θέλω να γράψω αλλά τόσα αλλά ξύπνησε ο 1ος έτους γιός μου και πρέπει να τρέξω να μην ξυπνήσει και την κόρη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ο μόνος που το βλέπω έτσι?

 

Τι να κάνω τους διπλους επεξεργαστές, τις πολυκάμερες, τις 10 θύρες USB?

Λέτε να σκέφτηκε μόνο 5-10 τύπους σαν και εμένα η Apple?

Τότε μάλλον είμαι τυχερός.....

Μα αν εξαιρέσεις τους στενοκέφαλους φανατικούς, που βλέπουν εχθρούς της Apple παντού κανένας δεν είπε ότι είναι κακής ποιότητας κατασκευή ή δύσχρηστο.

 

Απλά τι την χάλαγε την Apple πάνω σε όλα αυτά τα τέλεια να βάλει και μια κάμερα. Δεν ζήτησα ούτε 100 μεγαπίξελ, ούτε 10 κάμερες, 1 γαμωκάμερα των 2 ευρώ στην πρόσοψη για να μπορώ να εκμεταλλευτώ τις τεχνολογίες του 2010. Και μια στοιχειώδη drag n' drop λειτουργία μαζί με usb γι' αυτούς που δεν μπορούν κάθε τρεις και λίγο να έχουν το χαβά του iTunes.

 

Καταλαβαίνετε? Δεν ζητάμε 100 γιγα επεξεργαστή, δεν ζητάμε 100 γιγα ραμ, δεν ζητάμε 100 ώρες αυτονομία, δεν ζητάμε 100 κάμερες γενικά δεν ζητάμε κάτι ακριβό ή νανοτεχνολογία. Απλά να ενσωματώσει 5 πράγματα παραπάνω που υπάρχουν εδώ και κάτι χρόνια για να λέμε ότι αξίζουν τα λεφτά που δώσαμε. Δεν είναι ανάγκη να μας γαστρώσει πρώτα η Apple και μετά να βγάλει στην 6η έκδοση iPad με κάμερα και στην 7η usb. Απλή τετράγωνη λογική,

 

Είμαι ο μόνος που το βλέπω έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γράψω και εγώ μια γνώμη ρε παιδιά.

Επειδή σπάνια έχω χρόνο για να γράψω ένα ολοκληρωμένο post, τώρα που μπορώ θα περιγράψω τις σκέψεις μου γύρω απο το ipad.

Καταρχήν επειδή βλέπω ένα περίπου 70-80% των post να είναι με αρνητική διάθεση κάτι εγώ μάλλον δεν έχω καταλάβει σωστά γιατί το προϊόν το θεωρώ εξαιρετικό.

1) Για να καταλάβει κάποιος για τι πρόκειται νομίζω πρέπει να είναι χρήστης iPhone και καόμη καλύτερα χρήστης iPhone και MAC.

Αν κάποιος η άποψη που έχει για το iPhone είναι απο ένα φίλο του που του έδειξε 10 εφετζίδικα πραγματάκια ή ο ίδιος το αγόρασε για να το ακουμπάει στο τραπεζάκι της καφετέριας και να ψαρώνουν τα κοριτσάκια, σίγουρα δε θα δει με συμπάθεια και το iPad.

 

Χρησιμοποιώ το iPhone απο ένα μήνα μετά την πρώτη του κυκλοφορία (έχω ακόμη το ίδιο το 2G) και η εμπειρία χρήσης του δεν συγκρίνεται με τίποτα.

Πρώτα απο όλα για το interface του και δεύτερο και σημαντικότερο γιατί δεν υπάρχει κάτι που να θές να κάνεις που να μη βρείς κάποια αντίστοιχη εφαρμογή.

Αν το προχωρήσω ένα βήμα πιο πέρα, δεν υπάρχει εφαρμογή στο iMac που εγώ χρησιμοποιώ που να μην υπάρχει ταίρι της στο appstore ωστέ να είναι συγχρονισμένα τα data.

Το μόνο που έλειπε ήταν το Bento για να συγχρονίζω τις βάσεις δεδομένων μου αλλά και αυτό εδω και κάποιους μήνες υπάρχει.

 

2) Εκτός κι αν είσαι πιτσιρικάς ή δεν έχεις εμπειρία απο υπολογιστές και gadgets νόμιζω ο οποιοσδήποτε πρέπει να έχει καταλάβει ότι τα specs δεν κάνουν το μηχάνημα, αλλά η συνολική εμπειρία χρήσης του.

Πάντα σε αυτό το φόρουμ οι μάχες γίνονται στο γιατί ο iMac έχει hardware laptop και κάνει 1500-2000 και κοροιδεύει η apple τον κόσμο ενώ εγώ ο έξυπνος με 800-1000 ευρώ έχω μηχάνημα super duper.

 

Αντίστοιχα στα τηλέφωνα όλοι καταριούντε το iPhone γιατί έχει 2 ή 3.2 Mp κάμερα και δεν είχε MMS.

Οι περισσότεροι απο αυτούς που το έλεγαν δεν είχαν στείλει ποτέ MMS γιατί ήταν ακριβό.

 

Επίσης είναι οι ίδιοι που δουλέυουν σε ένα PC που τους παίρνει το κεφάλι απο θόρυβο και συχνά πυκνά κολλάει, ενώ στο κινητό τους για να δούν κάτι ιντερνετικό πρέπει να κάνουν μαγικά.

Ποιός έχει κάνει browsing στο τηλέφωνο του και το έχει ευχαριστηθεί πραγματικά ή πέρνει τα mail του άνετα και τα διαβάζει και άνετα κάνοντας παράλληλα χιλιάδες πράγματα με το τηλέφωνο του?

 

3) Επειδή τυχαίνει να είμαι καθηγητής σε Γενικό Λύκειο και βλέπω σε καθημερινή βάση ποιές είναι οι πραγματικές συνήθειες των 16-18 που χρησιμοποιούν υπολογιστές, αλλά και των γονιών τους, η χρήση του υπολογιστή τα τελευταία χρόνια έχει αλλάξει δραματικά.

Σκεφτείτε όλοι μας σε αυτό το φόρουμ το 80% και άνω του χρόνου ενασχόλησης μας είναι κάτι ιντερνετικό και κυρίως το surfing.

 

Αυτό σκέφτηκε η Apple για το νέο της εργαλείο και είπε (κατα τι γνώμη μου πάντα) τι θέλει το 90% των χρηστών? Μια ωραία εμπειρία Internet,Social networking και χομπίστικες λιχουδιές (φωτογραφίες,μουσική,βίντεο) με ένα απολαυστικό περιβάλλον που βασικά παρέχει για μια σειρά απο εφαρμογές που όλοι έχουμε χρησιμοποιήσει αλλά με ένα πολύ πιο θελκτικό, άμεσο front-end.

 

4) Για εμένα ο βασικός λόγος που δημιουργήθηκε το iPad (και δεν διάβασα κανένα να έχει γράψει το ίδιο) είναι για να αποκτήσει τη μερίδα του λέωντος στην εκπαίδευση.

κάντε μια απλή αναζήτηση στα apps που έχουν να κάνουν με την εκπαίδευση στο appstore σε συνδιασμό με το iTunesU και τα χιλιάδες μαθήματα που υπάρχουν εκεί και θα καταλάβατε τι εννοώ.

Για εμένα για αυτή τη δουλειά είναι το απόλυτο εργαλείο. Τι flash cards,τι όλου του τύπου τα τεστς με multitouch effects, σκεφτείτε απο ένα drag'n'drop αντιστοίχισης μέχρι αλληλεπιδραστικά χημικά πειράματα που σίγουρα θα δούμε σε apps, σε συνδιασμό με wikipedia σε αυτό το μέγεθος και πόσα άλλα.

Έχει δει κανείς app για μουσική όπως το Guitar Toolkit στο iPhone? Φαντάζεστε τι θα φτιαχτεί στο iPad?

 

Έτσι ο κάθε μαθητής-φοιτητής θα έχει σε 680 γραμμάρια στην τσάντα του, άπειρα βιβλία και σημειώσεις, θα έχει πρόσβαση σε οτιδήποτε έχει να κάνει με το Internet, και παράλληλα θα έχει πρόσβαση στο πρόγραμμα του στην ατζέντα του, στο ημερολόγιο του και όλα αυτά σε μέγεθος παρόμοιο με ενός τετραδίου, ούτε να στραβώνεται στο κινητό του, ούτε να κουβαλάει την κουμούτσα το λάπτοπ του.

Και παντα βέβαια με ένα ωραίο στυλ, κάτι που πολλοί δεν εννοούν να καταλάβουν.

Στυλ δεν εννοώ την ομορφιά αλλά το να γουστάρεις να χρησιμοποιήσεις αυτη τη συσκευή για τις καθημερινές σου ανάγκες.

Με την ίδια όρεξη κάνεις κάτι στο MSI Wind και με την ίδια σε αυτό?

Παράλληλα κολλάμε και το θέμα, η βασική συλλογή μου με μουσική και το επισόδειο που παίχτηκε χτες, τα έχω μαζί + παιχνίδια +++++

 

Όποιος έχει δοκιμάσει πολλές εφαρμογες στο iPhone νομίζω σε τέτοιυ είδους οθόνη μπορεί να φανταστεί τι θα φτιάξουν οι developers.

 

Για το τέλος κάτι δικό μου.

Έχω ένα κόλλημα απο μικρός με οτιδήποτε έντυπο, γενικότερα όλη τη μέρα κάτι διαβάζω ή χαζοδιαβάζω, εφημερίδες,περιοδικά, έντυπα για την εκπαίδευση και βεβαία πολλές ιστοσελίδες.

 

Το να έχω ένα e-book reader όχι μόνο για βιβλία, αλλά για όλα τα περιοδικά του zinio, τις σημειώσεις μου, τις παρουσιάσεις μου τα pdf μου είναι το όνειρο μου εδώ και καιρό.

Δεν κρύβω ότι ζαχάρωνα το kindleDX μόνο και μόνο για τις ίντσες του γιατί οποιοδήποτε e-book reader με 5-6 ίντσες για εμένα δεν αξίζει, είναι ταλαιπωρία διαβάσματος.

Είναι πολλές εφαρμογές του iPhone που χρησιμοποιώ για βαθμολογίες, καταγραφή της ύλης, τμήματα, βάσεις δεδομένων, που το μόνο που ευχόμουν ήταν να μπορώ να τα δουλέψω σε μεγαλύτερη οθόνη.

Επίσης παρακολουθώ μια σειρά απο vidcasts και είμαι συνδρομητής σε πάρα πολλά RSS.

τα τελευταία 2 χρόνια ζω συγχρονίζοντας κάθε 1-2 βράδια το iPhone μου με ότι έχω ορίσει απο AdressBook,iTunes,mail,photos, σημειώσεις, ημερολόγιο και ένα σωρό εφαρμογές στο mac μου.

Τώρα θα μπορώ να τά έχω όλα αυτα μαζί μου σε 680 γραμμάρια στο μέγεθος ενός μεγάλου τετραδίου στην τσάντα μου.

Υπάρχει λόγος να μην ανυπομονώ για το iPad?

 

Είναι ο μόνος που το βλέπω έτσι?

 

Τι να κάνω τους διπλους επεξεργαστές, τις πολυκάμερες, τις 10 θύρες USB?

Λέτε να σκέφτηκε μόνο 5-10 τύπους σαν και εμένα η Apple?

Τότε μάλλον είμαι τυχερός.....

 

Θέλω να γράψω αλλά τόσα αλλά ξύπνησε ο 1ος έτους γιός μου και πρέπει να τρέξω να μην ξυπνήσει και την κόρη μου...

 

Respect !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αυτό εννοώ όταν λέω να δούμε τα συνολικά χαρακτηριστικά της συσκευής που μαζί με την τιμή δημιουργούν ένα ελκυστικό πακέτο!

 

Περιέγραψα μερικές σελίδες πριν το παράδειγμα του N900 που επίσης έχω και κοστίζει περισσότερο από το ipad! Οκ, το Ν900 είναι super ανοιχτό και κάνεις κυριολεκτικά ο,τι γουστάρεις και μάλιστα με πολύ καλές ταχύτητες κλπ κλπ κλπ. Αλλά το έχεις σαν μια beta συσκευή απλά για πειραματισμούς, τη στιγμή που δεν ξέρεις πότε θα σε "κρεμάσει", πότε θα κολλήσει, πότε δεν θα μπορείς να πάρεις τηλέφωνο κλπ κλπ κλπ. Και πάντα έχω μαζί ένα ακόμη τηλέφωνο για λόγους ασφαλείας!

 

Ε αυτό δεν συμβαίνει με το iphone και υποθέτω ούτε και με το ipad!

B)

 

Συγγνώμη αλλά από πότε τα nokia δεν είναι αξιόπιστα; Σου έχει τύχει να κολλά η συσκευή σου, να κρεμάσει ή να μην μπορείς να πάρεις τηλέφωνο; Λίγο περίεργο μου φαίνεται αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...