Προς το περιεχόμενο

MACBOOK PRO -> SSD in - Superdrive Out


panos2000gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...

Και για να επαναφέρω το θέμα, έκανα clean install σε mountain lion. Χρόνος εκκίνησης 25sec.

 

Επειδή όμως δυστηχώς χρειάζομαι το mbp σε απίστευτο βαθμό, συνέχισα με migration assistant κι όχι σε time machine ή καθαρό setup όλων των applications. Boot time παραμένει στα 25sec. 

15 ολόκληρα δευτερόλεπτα διαφορά δηλαδή σε σχέση με time machine backup. Όντως υπήρχε πρόβλημα πριν καθώς στο settings - startup disk δεν δεχόταν να επιλέξει τον καινούριο σκληρό για εκκίνηση (ασχέτως αν το έκανε). Διάβασα πως όντως το time machine backup δημιουργεί διάφορα θέματα.

Πλέον όλα καλά. Είμαι με 4Gb RAM. Ενδεχομένως να το πάω στα 6 (στα 8 ορισμένοι έχουν προβλήματα) για ν'αναπνεύσει ακόμα καλύτερα.

 

Σύνοψη

Negotiated link speed: 3Gigabit με Samsung 840EVO, 250Gb.

Boot time: 25sec για πλήρη λειτουργία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 402
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπόν ήρθε και η θηκούλα και ποστάρω για τελευταίες συμβουλές tips κλπ για να μη γίνει καμιά "λαδιά"

 

Θέλω να κάνω clean install του λειτουργικού αλλά από την άλλη δε θέλω να χάσω (με αυτή τη σειρά προτεραιότητας) τα εξής:

 

1. Όλα τα email από το mail.app. Είναι της δουλειάς, είναι πολλά και αν τα χάσω απλά χάθηκα. Θέλω ακόμα και αυτά που υπάρχουν στο trash αυτή τη στιγμή (πόσο μάλλον τα υπόλοιπα)

2. Φωτό από το iphoto (προφανώς...)

3. library από iTunes γιατί βαριέμαι να ξανακατεβάζω τα τραγούδια και να περνάω από cd κλπ

 

Αν κάποιος έχει κάνει τα ανωτέρω με επιτυχία αλλά όχι από time machine backup, ας κάνει ένα post.

Αν και έχω βρει κάποια πραγματάκια από το google, προτιμώ τα post από εδώ.

 

Τα υπόλοιπα θα τα βρω (προγράμματα ειδικά έχω αποθηκευσει σε ξεχωριστό φάκελο)

 

Αν και έχω backup σε Time Machine, δε θέλω να κάνω restore από εκεί.

 

Λέω να βάλω τον ssd και να κρατήσω τον hdd για λίγο απ' έξω χωρίς να τον πειράξω μέχρι να βεβαιωθώ ότι όλα θα τρέχουν καλά και ότι δε θα έχω καμιά απώλεια από δεδομένα που θέλω να κρατήσω και μετά, εφόσον όλα πάνε καλά κάνω και ένα format στον hdd.

 

Καμιά άλλη συμβουλή; Κάτι να προσέξω ιδιαιτέρως στην εγκατάσταση του λογισμικού;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ήρθε και η θηκούλα και ποστάρω για τελευταίες συμβουλές tips κλπ για να μη γίνει καμιά "λαδιά"

 

Θέλω να κάνω clean install του λειτουργικού αλλά από την άλλη δε θέλω να χάσω (με αυτή τη σειρά προτεραιότητας) τα εξής:

 

1. Όλα τα email από το mail.app. Είναι της δουλειάς, είναι πολλά και αν τα χάσω απλά χάθηκα. Θέλω ακόμα και αυτά που υπάρχουν στο trash αυτή τη στιγμή (πόσο μάλλον τα υπόλοιπα)

2. Φωτό από το iphoto (προφανώς...)

3. library από iTunes γιατί βαριέμαι να ξανακατεβάζω τα τραγούδια και να περνάω από cd κλπ

 

Αν κάποιος έχει κάνει τα ανωτέρω με επιτυχία αλλά όχι από time machine backup, ας κάνει ένα post.

Αν και έχω βρει κάποια πραγματάκια από το google, προτιμώ τα post από εδώ.

 

Τα υπόλοιπα θα τα βρω (προγράμματα ειδικά έχω αποθηκευσει σε ξεχωριστό φάκελο)

 

Αν και έχω backup σε Time Machine, δε θέλω να κάνω restore από εκεί.

 

Λέω να βάλω τον ssd και να κρατήσω τον hdd για λίγο απ' έξω χωρίς να τον πειράξω μέχρι να βεβαιωθώ ότι όλα θα τρέχουν καλά και ότι δε θα έχω καμιά απώλεια από δεδομένα που θέλω να κρατήσω και μετά, εφόσον όλα πάνε καλά κάνω και ένα format στον hdd.

 

Καμιά άλλη συμβουλή; Κάτι να προσέξω ιδιαιτέρως στην εγκατάσταση του λογισμικού;

 

Ευχαριστώ!

Εχω κανει το 3, απλα εσωσα τον φακελο Music και τον μετεφερα στο νεο προφιλ-χρηστη.

 

Το 1. φανταζομαι οτι θα ειναι πολυ απλο, εικαζω ενα φακελο θα κανεις copy.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά στο άρθρο. :)

Σωστός!

 

Είχα ξεχάσει τα bookmarks του safari! Και έχω και πολλά από αυτά!!!

Για μελλοντική χρήση κάθε ενδιαφερόμενου:

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ

 

https://discussions.apple.com/message/21045283#21045283

 

http://en.kioskea.net/faq/11317-mac-os-back-up-your-mail-folder

 

http://support.apple.com/kb/ph10941

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός!

 

Είχα ξεχάσει τα bookmarks του safari! Και έχω και πολλά από αυτά!!!

Δεν σωνονται τα bookmarks με το λογαριασμο σου στο icloud?

Δεν το ειχα ψαξει, νομιζα οτι ειναι αυτονοητο οτι γινεται, οπως πχ δεν ανησυχεις για passwords,bookmars,history οταν χρησιμοποιεις chrome που το κανει αυτοματα backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε ότι με το icloud δεν ξεκινήσαμε καλά τη σχέση μας... εγώ είχα καλή διάθεση αλλά κάποια μ...ία παίχτηκε και κάθε φορά που συγχρόνιζα με το iphone μου έβγαιναν 3-4 φορές τα ίδια ημερολόγια (ξεκίνησα με το ημερολόγιο για να μη γίνει τπτ χειρότερο... ξέρεις, είπαμε να το πάμε σιγά - σιγά :P)

Οπότε τον π***ο το icloud μέχρι να ασχοληθώ ξανά και αφού ρυθμίσω τα υπόλοιπα! :D

Passwords τα έχω γράψει σε συγκεκριμένο αρχειάκι.

Το history εεεε delete! (Ποιος κρατάει το history πλέον;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω το θέμα για τον απλό εξής λόγο...

 

Έβαλα τελικά τον Samsung 840 evo 250Gb στο macbook pro late 08 που έχω (5.1). Το Negotiated link speed είναι στα 3Gigabit τελικά κι όχι στο 1.5. Το optical drive παραμένει στο 1.5 όμως. ΠΙθανολογώ πως ο δίσκος είναι 'τριμαρισμένος' από μόνος του στην ταχύτητα αυτή και ξεπερνάει τον περιορισμό της Apple και του nvidia chipset. 

 

Παραπέρα, το boot στο mountain lion (10.8.5) είναι μόλις 40sec ενώ στα Windows απλά δεν προλαβαίνει να τρέξει η κλεψύδρα καν (bootcamp). Το σημαντικότερο είναι πως κατευθείαν μετά την είσοδο ο υπολογιστής είναι έτοιμος για 'σκληροπυρηνική' χρήση.

 

Για όσους ενδιαφέρονται ή μας διαβάσουν στο μέλλον, δεν έκανα clone τον δίσκο αλλά κατευθείαν τοποθέτηση και time machine. Για τα δε Windows, φρόντισα απλά να κάνω ένα image με το πρόγραμμα 'winclone' (όχι την τελευταία έκδοση, την παλαιότερη) του partition που είχα. Όταν λοιπόν πέρασαν τα mac, απλά έφτιαξα ένα partition από το disc utility (ms dos fat format) και στη συνέχεια με το winclone και πάλι επανέφερα το image των Windows. 

 

Για τα mac χρειάστηκε περίπου 1.5 ώρα ενώ για τα Windows (60Gb partition) περίπου 20min. Τα πάντα είναι όπως τα είχα αφήσει, μέχρι και τα εικονίδια στην ίδια θέση.

 

Αν κάποιος θέλει περαιτέρω πληροφορίες, εδώ είμαστε :)

Καλησπέρα και πάλι. Επειδή βλέπω έβαλες τον SSD και επειδή λέω να αγοράσω και εγώ πιθανότατα τον ίδιο κάποιες πληροφορίες για να μειώσω την πιθανότητα να πέσω σε πρόβλημα ταχύτητας απο Sata 2 που υποστηρίζει το Mac μου (Macbook Pro Early 17" 2009 5.2) σε Sata 1 λόγω Nvidia Chipset.

 

α) To Macbook Pro σου τι Chipset για SATA έχει στον σκληρό και τι στο optival drive? (Εμένα λέει Nvidia MCP79 AHCI και στα δύο)

β) Τι ταχύτητες γράφει το Sata που έχεις βάλει τον SSD σαν Link Speed και σαν Negotiated Link Speed?

γ) Με το πρόγραμμα που κατέβασες για Trim ενεργοποιήθηκε κανονικά?

 

Σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...

 

α. Στον σκληρό και στο optical NVidia MCP79 AHCI, ίδιο με το δικό σου δηλαδή.

β. Link Speed και Negotiated Link Speed: 3 Gigabit (και στα δύο) 

γ. To Negotiated link speed ήταν στα 3gigabit πριν εγκαταστήσω το trimenabler. 

δ. Φυσικά το optical drive αν και link speed είναι στο 3, το negotiated link speed παραμένει στο 1.5.

 

Απόψε θα βάλουμε σ'ένα φίλο με macbook 13 late 2008 τον Kingston Hyperx 120Gb που αγόρασε. Θα ενημερώσω κι εκεί τί γίνεται με το SATA για να το έχουν υπ'όψην τους όσοι ενδιαφέρονται με παλαιότερα μηχανήματα. 

 

Με λίγα λόγια, τον Samsung EVO τον αναγνώρισε κανονικά σε SATA II με 3Gigabit. 

 

Ό,τι άλλο let me know :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γ. To Negotiated link speed ήταν στα 3gigabit πριν εγκαταστήσω το trimenabler. 

Δηλαδή όταν ενεργοποίησες το Trim έπεσε σε SATA 1 (1.5 Gigabit) πάλι? Για να έχεις δηλαδή ενεργοποιημένο το Trim και Sata 2 speed (3 Gigabit) τι πρέπει να κάνεις?

 

Thanks και πάλι.

 

Υ.Γ.: Ναι θα με ενδιέφερε τι έγινε και στην περίπτωση του φίλου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε συ. Εννοώ ότι και πριν ενεργοποιήσω το TRIM είχα SATA II (negotiated link speed 3 gigabit) καθώς και μετά την ενεργοποίηση. Με άλλα λόγια δεν έπαιξε κανένα ρόλο ούτε σε αυτό αλλά ούτε και στο boot time ;)

 

Θα ενημερώσω αργότερα και για τον άλλο σκληρό. ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3. library από iTunes γιατί βαριέμαι να ξανακατεβάζω τα τραγούδια και να περνάω από cd κλπ

 

Για το 3 επειδή το έκανα πρόσφατα. Πας Music  και αντιγράφεις όλο το φάκελο iTunes όπου εσύ θες (εγώ τον έβαλα σε εξωτερικό δίσκο). Την επόμενη φορά που θα ανοίξεις το iTunes κρατάς πατημένο το alt. Με αυτό το τρόπο θα σε ρωτήσει που βρίσκεται η βιβλιοθήκη σου και εσύ θα κάνεις point στο iTunes Library.itl αρχείο που ειναι μέσα στο φάκελο iTunes εκεί που τον έβαλες. Αν όλα πάνε καλά (που θα πάνε), πας στο Music και σβύνεις το φάκελο iTunes.

 

Με αυτό τον τρόπο δεν υπάρχει καμία εξάρτηση μέσα στο Music και αν π.χ., όπως εγώ το έβαλες σε εξωτερικό δίσκο μπορείς να έχεις τη βιβλιοθήκη σου (Μουσική, apps, κλπ) σε όποιο υπολογιστή με iTunes πας!

 

Υπάρχει και τρόπος με consolidate που απλά μεταφέρει τη βιβλιοθήκη με τη μουσική και μόνο, αλλά παραμένει η εξάρτηση στο Music (τα αρχεία .itl, .xml, apps, κλπ), που γενικά δε μου αρέσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BlackScorpionX

Για τις απορίες σχετικά με το backup νομίζω ότι το timemachine παίρνει τα πάντα backup (αν δεν του έχεις αλλάξει ρυθμίσεις) οπότε όταν επαναφέρεις το σύστημα είναι όλα όπως τα άφησες. Το έχω κάνει 1-2 φορές και δεν παρατήρησα να έχω χάσει κάτι αλλά δεν παίρνω και όρκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BlackScorpionX

Για τις απορίες σχετικά με το backup νομίζω ότι το timemachine παίρνει τα πάντα backup (αν δεν του έχεις αλλάξει ρυθμίσεις) οπότε όταν επαναφέρεις το σύστημα είναι όλα όπως τα άφησες. Το έχω κάνει 1-2 φορές και δεν παρατήρησα να έχω χάσει κάτι αλλά δεν παίρνω και όρκο.

Πάρε και όρκο αν θες! Αν τα επιλέξεις όλα (δεν αλλάξεις το default) κρατάει τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...