Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδες μια ερώτηση,

 

Θα βάλω έναν SSD μέσα στην εβδομάδα και πρέπει να κλείσω το system restore όπως διάβασα στις συμβουλές εδώ. Με ποιόν τρόπο έχουμε live προστασία των system files, εκτός από το συνολικό image backup που αργεί; Παίζει κανένα υποκατάστατο σε freeware; :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έχω ανοιχτό πάντως. Τα περισσότερα από τις "συμβουλες" για ssd δεν έχουν νόημα πλέων.

Απλά το έχω βάλει στο 1% του δίσκου (2 restore) όπως και να παίρνει restore 1 φορά τη βδομάδα. 

Αν το κρίνω δημιουργώ εγώ ένα.

Για υποκατάστατο τώρα, δεν έχω ασχοληθεί.

Μια φορά το μήνα - δίμηνο παίρνω και ολικό image backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Παιδες μια ερώτηση,</p>

<p> </p>

<p>Θα βάλω έναν SSD μέσα στην εβδομάδα και πρέπει να κλείσω το system restore όπως διάβασα στις συμβουλές εδώ. Με ποιόν τρόπο έχουμε live προστασία των system files, εκτός από το συνολικό image backup που αργεί; Παίζει κανένα <em>υποκατάστατο</em> σε freeware; :huh:</p>

 

Μπορεις να το ρυθμισεις ετσι ωστε το system restore να γραφει στον μηχανικο δισκο και οχι στον ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Εγώ το έχω ανοιχτό πάντως. Τα περισσότερα από τις "συμβουλες" για ssd δεν έχουν νόημα πλέων.</p>

<p>Απλά το έχω βάλει στο 1% του δίσκου (2 restore) όπως και να παίρνει restore 1 φορά τη βδομάδα. </p>

<p>Αν το κρίνω δημιουργώ εγώ ένα.</p>

<p>Για υποκατάστατο τώρα, δεν έχω ασχοληθεί.</p>

<p>Μια φορά το μήνα - δίμηνο παίρνω και ολικό image backup.</p>

 

To ολικό image backup τι μέγεθος έχει σε σχέση με το τι σώζει; Με τι πρόγραμμα το κανείς;

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο μέγεθος έχει ο δίσκος που θα κάνεις backup. Έχω έναν 90GB SSD, και το image backup είναι 58GB, όσος περίπου και ο χώρος που ήταν σε χρήση όταν έκανα το backup.

Οπότε καταλαβαίνεις οτι κάνει backup τα πάντα. Οτι και να γίνει, με το image αυτό επαναφέρεις το pc όπως ήταν την χρονική στιγμή που πήρες το backup. (Είτε μπορείς να μπεις στα windows, είτε όχι, με το DVD-USB)

Χρησιμοποιώ το ενσωματωμένο εργαλείο των Windows.

Control Panel\System and Security\File History --> System Image Backup (κάτω αριστερά) (σε Windows 8.1)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω βρε παιδιά να μετακινείται το system restore δηλ. o φάκελος "System Volume Information", το είχα ψάξει παλιότερα με symlink αλλά απέτυχε η προσπάθεια.

 

Θα το ρισκάρω να τ'αφήσω κι εγώ ανοικτό αλλά αυτό είναι ρυθμισμένο να γράφει κάθε φορά που κάνεις εγκατάσταση οτιδήποτε, κάθε φορά που κατεβάζει win updates κτλ. Αυτό είναι και το νόημά του δηλαδη, αν πάει κάτι στραβά να γυρίσει πίσω το registry και τα system files που άλλαξαν.

 

Το μόνο σχετικό που βρήκα είναι το Acronis που έχει λειτουργία live backup. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο μέγεθος έχει ο δίσκος που θα κάνεις backup. Έχω έναν 90GB SSD, και το image backup είναι 58GB, όσος περίπου και ο χώρος που ήταν σε χρήση όταν έκανα το backup.

Οπότε καταλαβαίνεις οτι κάνει backup τα πάντα. Οτι και να γίνει, με το image αυτό επαναφέρεις το pc όπως ήταν την χρονική στιγμή που πήρες το backup. (Είτε μπορείς να μπεις στα windows, είτε όχι, με το DVD-USB)

Χρησιμοποιώ το ενσωματωμένο εργαλείο των Windows.

Control Panel\System and Security\File History --> System Image Backup (κάτω αριστερά) (σε Windows 8.1)

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω βρε παιδιά να μετακινείται το system restore δηλ. o φάκελος "System Volume Information", το είχα ψάξει παλιότερα με symlink αλλά απέτυχε η προσπάθεια.

 

Θα το ρισκάρω να τ'αφήσω κι εγώ ανοικτό αλλά αυτό είναι ρυθμισμένο να γράφει κάθε φορά που κάνεις εγκατάσταση οτιδήποτε, κάθε φορά που κατεβάζει win updates κτλ. Αυτό είναι και το νόημά του δηλαδη, αν πάει κάτι στραβά να γυρίσει πίσω το registry και τα system files που άλλαξαν.

 

Το μόνο σχετικό που βρήκα είναι το Acronis που έχει λειτουργία live backup. :unsure:

όντως δεν γίνεται το δοκίμασα και πρέπει να έχεις ανοικτο το Protection στον δικό που εχει το λειτουργικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Windows 8.1, όταν πάω να κάνω μετονομασία ένα αρχείο/φάκελο ή όταν δημιουργώ ένα νέο, εκεί που πληκτρολογώ το όνομα κάνει κάποιου είδους refresh το σύστημα με αποτέλεσμα όσα γράμματα έχω γράψει να μαρκάρονται με μπλε φόντο και με το πάτημα του επόμενου να διαγράφονται... Το έχει πετύχει άλλος; Ξέρετε τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω βρε παιδιά να μετακινείται το system restore δηλ. o φάκελος "System Volume Information", το είχα ψάξει παλιότερα με symlink αλλά απέτυχε η προσπάθεια.

 

Θα το ρισκάρω να τ'αφήσω κι εγώ ανοικτό αλλά αυτό είναι ρυθμισμένο να γράφει κάθε φορά που κάνεις εγκατάσταση οτιδήποτε, κάθε φορά που κατεβάζει win updates κτλ. Αυτό είναι και το νόημά του δηλαδη, αν πάει κάτι στραβά να γυρίσει πίσω το registry και τα system files που άλλαξαν.

 

Το μόνο σχετικό που βρήκα είναι το Acronis που έχει λειτουργία live backup. :unsure:

Δεν ξέρω. Δεν βρίσκω το λόγο για να κάνω κάτι τέτοιο. Ποιο πολύ ψυχολογικό είναι το θέμα.

Ένας απλός χρήστης δεν υπάρχει περίπτωση να δει μείωση επιδόσεων. Θα τον έχεις αλλάξει πολύ πριν.

Χοντρικά πρέπει να γράφεις 500GB δεδομένων τη μέρα, κάθε μέρα, για να παρουσιάσει πρόβλημα μετά από 10 χρόνια.

Επίσης το System Restore δεν δημιουργεί restore point σε ότι και αν κάνεις εγκατάσταση. Ούτε καν κάποιες φορές σε updates του λειτουργικού.

Οι συμβουλές αυτές ήταν βασικά χρήσιμες τα πρώτα χρόνια των SSD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει καποιος πως γινετε να αλαχτει το χρωμα τηνς αρχικης οθονης σε windows 8.1 Δεν μπορω να το βρω μετα την εγκατασταση και την αρχικη επιλογη στην αρχη οταν εγκατεστησα τα windows δεν βρισκω πουθενα αλλου την επιλογη μεσα στις ριθμυσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...