Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με παρκάρισμα στο σπίτι μου


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω πρόβλημα πάρκιν στο σπίτι που νοικιάζω. Έχει συμβεί πάρα πολλές φορές είτε να μου πιάσουν άλλοι τη θέση πάρκιν στην πολυκατοικία (όχι άλλος ένοικος, αλλά τρίτο άτομο, άσχετο!) ή (το συνηθέστερο) να μου κλείσουν την θέση με το αυτοκίνητό τους και να μη μπορώ να βάλω το δικό μου.

 

Η πολυκατοικία είναι τραβηγμένη «προς τα μέσα» για κάποια μέτρα από το πεζοδρόμιο, ώστε να υπάρχουν δύο θέσεις στάθμευσης αριστερά και δεξιά της εισόδου. Δεν υπάρχει βέβαια κάποια πόρτα, μπάρα ή οτιδήποτε που να εμποδίζει τον καθένα από το να αφήσει το αυτοκίνητό του καθώς ο χώρος στάθμευσης είναι λίγο πολύ... προσβάσιμος στον οποιονδήποτε.

 

Για να καταλάβετε λίγο καλύτερα πως είναι, έχω κάνει ένα σχεδιάγραμμα. Μαύρο = ντουβάρια, τοίχοι, πεζούλια. Γκρι είναι ο δρόμος. Μπλε τα φυσιολογικά σταθμευμένα οχήματα. Και κόκκινο ο μα_λ_κας.

 

Αυτό το περιστατικό έγινε εχθές το απόγευμα. Μάλιστα κόρναρα επίμονα για λίγο, σκεφτόμενος ότι για να άφησε το αυτοκίνητο έτσι, λογικά θα είναι εκεί γύρω και «σε ετοιμότητα». Δεν ήρθε κανείς. Και το καλύτερο είναι ότι το αυτοκίνητό του ήταν εκεί για ώρες, μέχρι και τη 01:30 τη νύχτα που βγήκα στο μπαλκόνι μου, ακόμα εκεί ήταν!

 

Τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου; Καμιά ιδέα για το πως μπορώ να... «ασφαλίσω» το σημείο, ώστε ούτε να μου παίρνουν τη θέση, ούτε και να με κλείνουν;

 

28s0f0z.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Το πιο συνηθισμένο που βλέπω είναι κάποια πλαστικά, σχετικά άκαμπτα (αλλά όχι τελείως άκαμπτα) πασαλάκια, τα οποία βιδώνονται στο δρόμο, λίγο μπροστά από το σημείο όπου αρχίζει ο χώρος στάθμευσης, ώστε να σχηματίζεται ένα νοητό V αριστερά και δεξιά (πάνω και κάτω στο ωραίο διάγραμμα που έφτιαξες) των χώρων στάθμευσης.

 

Σε πολυκατοικία όπου μένει συγγενής, μου έχουν πει ότι συνεννοήθηκαν μεν με το δήμο, αλλά το εγκατέστησαν οι ίδιοι, σε συμφωνημένα όρια. Δε χάνεις κάτι να ρωτήσεις στο δικό σου δήμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εάν κατάλαβα καλά, λες κάτι τέτοιο;

 

Από την πάνω μεριά (στο δεύτερο χώρο στάθμευσης) δεν υπάρχει πρόβλημα. Αφενός υπάρχουν κάδοι σκουπιδιών οπότε δεν μένει χώρος για να παρκάρει κανείς, αφετέρου είναι μονόδρομος. Η κίνηση είναι από την κάτω μεριά του σχεδίου προς την πάνω. Και να έκλειναν δηλαδή εκείνη τη γωνία, πάλι θα έμενε χώρος για να παρκάρεις εκεί.

 

kbvgug.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δηλαδή εάν κατάλαβα καλά, λες κάτι τέτοιο;

 

Από την πάνω μεριά (στο δεύτερο χώρο στάθμευσης) δεν υπάρχει πρόβλημα. Αφενός υπάρχουν κάδοι σκουπιδιών οπότε δεν μένει χώρος για να παρκάρει κανείς, αφετέρου είναι μονόδρομος. Η κίνηση είναι από την κάτω μεριά του σχεδίου προς την πάνω. Και να έκλειναν δηλαδή εκείνη τη γωνία, πάλι θα έμενε χώρος για να παρκάρεις εκεί.

 

kbvgug.png

 

Στην πολυκατοικία που ανέφερα νωρίτερα, μονόδρομος είναι επίσης, αλλά έχουν και στις δύο μεριές, γιατί οι κάδοι, που νόμιζαν ότι τους καλύπτουν κι αυτούς, είχαν αρχίσει να μετακινούνται, για "να χωρέσει ένα ακόμη".

 

Αυτό που δείχνεις έκαναν, με δύο πασαλάκια, αλλά υπό γωνία: επάνω έτσι / και κάτω έτσι \ (όχι τόσο μεγάλη γωνία, όμως).

 

Το πρώτο που θα έκανα στη θέση σου είναι να επικοινωνήσω με το δήμο, γιατί οι δήμοι είναι λίγο "μικρά Γαλατικά χωριά" και δεν ξέρω αν υπάρχει ενιαία αντιμετώπιση αυτών των περιπτώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα όταν έμενα στο χαλάνδρι. Τις περισσότερες φορές μου έπιανε το πάρκινγκ ένα άσπρο βανάκι. Κάποιο βράδυ λοιπόν πέταξα από το μπαλκόνι στο παρμπρίζ του ένα γιαουρτάκι (αγελαδίτσα συγκεκριμένα) το οποίο φυσικά μέχρι το πρωί ξεράθηκε και δεν έβγαινε εύκολα. Παίζει να με βρίζει ακόμη αλλά δεν ξαναπάρκαρε εκεί, και δεν του έκανα καμία ζημία...

 

----------------------------------------

 

Η λύση με τις γλάστρες είναι καλή, αλλά μπορεί κάποιος να σε τρέχει νομικά για κατάληψη οδοστρώματος, ιδιαίτερα αν γίνει κάποιο ατύχημα που σχετίζεται με τις γλάστρες (είτε με πεζό, είτε με αυτοκίνητο). Την έχει πατήσει γνωστός μου έτσι και τρέχει ακόμη στα δικαστήρια.

 

Επίσης για να σου φτιάξει ο δήμος κάτι τέτοιο θα πρέπει να έχεις αριθμό αδείας για το πάρκινγκ σου και να έχει δηλωθεί.

 

Υ.Γ. μπορείς φυσικά να καλέσεις και την τροχαία, αλλά μιας και δεν μιλάμε για συγκεκριμένο άτομο που σου κάνει την ζημιά δεν θα έχει και ιδιαίτερο νόημα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτεινα αντι να ζηταει συμβουλες απο εμας, να δοκιμασει να συμβουλευτει το δημο του. Ισως να εχουν παρομοιες περιπτωσεις συχνα και να εχουν μερικες πιθανες λυσεις.

 

Αυτο που βαζει στο δρομο διαφορα για να προστατεψει το παρκινγκ ειναι στο ιδιο μηκος κυματος με αυτους που του πιανουν το παρκινγκ, εαν δεν παρει αδεια. Οποτε και για αυτο το θεμα το καλυτερο ειναι να ρωτησει το δημο, αλλιως καλυτερα να μην παρει πρωτοβουλιες.

 

Για σκηνικα που δεν χρειαζεσαι το αμαξι σου/δεν βιαζεσαι και σε εχει κλεισει καποιος να καλεις την αστυνομια (τροχαια η δημοτικη δεν ξερω ποιοι εχουν εξουσιοδοτηση, πιθανως και οι δυο), ασχετως αν εχει νοημα η οχι. Μια μερα χωρις αμαξι εσυ, 20 μερες αυτοι. Μπας και πολιτιστουν σιγα σιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μία real-life φωτογραφία:

 

 

f51z60.jpg

 

 

Τώρα βέβαια δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, ο άνθρωπος έχει παρκάρει μια χαρά, αλλά εχθές ο λεγάμενος είχε παρκάρει μέχρι την πορτοκαλί γραμμή.

 

Από Δευτέρα θα κάνω μια βόλτα από το δήμο να ρωτήσω. Και αν δε βγει άκρη, αυτό με τη γλάστρα δεν είναι κακή ιδέα. Για κατάληψη οδοστρώματος δεν ανησυχούμε, ποιος θα ξέρει ποιος την έβαλε; Δε θα πάω μέρα μεσημέρι να τη βάλω, στις 04:00 το πρωί θα γίνει η δουλειά.

 

:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν υπάρχει άδεια από την πολεοδομία για την θέση πάρκινγκ και είναι πυλωτή που στην νοικιάζουν για πάρκινγκ, τότε μόνο με λαμογιές μπορείς να εκξασφαλίσεις την ησυχία σου. Αν, και εάν ήμουν εγώ ο "κόκκινος", θα έκανα μήνυση για παράνομη κατάλληψη οδοστρώματος από τα εύκαμπτα "πασαλάκια" συν την μήνυση για την λάθος χρήση της πυλωτής που οδηγεί στο να μην υπάρχει θέση για πάρκινγκ στο δρόμο.

 

Εάν, από την άλλη, έχεις άδεια από την πολεοδομία για πάρκινγκ στο συγκεκριμένο χώρο, τότε μπορείς να αναρτήσεις μία πολύ ωραία ταμπελίτσα με τον αριθμό αδείας και όταν γίνεται κάτι να καλείς την αστυνομία.

 

 

Υ.Γ. Προς όλους όσους δεν έχουν θέσεις πάρκινγκ... ΜΗΝ Ψαρώνετε από το "Μην παρκάρετε". Για να μπορεί κανείς να το πει αυτό θα πρέπει να έχει σε κοινή θέα τον αριθμό αδείας. Αλλιώς, Ό,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ, αυτός που έχει κάνει την πυλωτή θέση στάθμευσης, ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΜΗΝΥΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, οπότε θα πρέπει πρώτα να επικοινωνήσω με τον ιδιοκτήτη για να μάθω αν είναι νόμιμες οι θέσεις πάρκιν, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νοοτροπια χωριου..!!!!!!

ρε παληκαρια ακομη και να πληρωσατε γι αυτη την fake θεση παρκαρισματος χλωμο να εχετε αδεια...-ακομη και αν στο συμβολαιο το εχει σαν χωρος παρκαρισματος,το ιδιο ισχυει για τις πυλωτες-

απ οσο ξερω απαγορευετε απο την πολεοδομια να εχεις πανω απο μια εισοδο εξοδο εκτος και αν ειναι γωνιακη πολ/κια-οικημα..

οταν αρχισουν ολοι να κανουν καταγγελειες θα βαλουν μυαλο ολοι...

ακου εκει γιαουρτια,χαρακιες,καρεκλες,γλαστρες,πασαλακια και στο τελος τους λες και μαλακες!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς.

 

Εάν δεν είναι νόμιμες, τότε μπορείς να του ζητήσεις μείωση ενοικίου ή αλλιώς να τον τρέχεις σε δικαστήρια κτλ΄.

 

Εάν είναι νόμιμες, τότε έχεις κάθε δίκιο με οτ μέρος σου για να κάνεις μηνύσεις στο πάσα τυχαίο που δεν σέβεται την ΝΟΜΙΜΗ θέση στάθμευσης.

 

Αλλά, θα πρέπει να αναρτήσεις ταμπελίτσα με τον αριθμό αδείας για την ΄θεση στάθμευσης (να προειδοποιείς κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στη πολεοδομία και εξασφάλισε ότι η άδεια της οικοδομής είναι καλυμένη για να μη παρκάρουν οι άλλοι για τα συγκεκριμμένα μέτρα και κοίτα αν η θέση σου εμπίπτει στο σχετικό σχεδιάγραμμα.

Θέλει άπειρη υπομονή,πολύ ελεύθερο χρόνο και όρεξη για διαξιφισμούς.

 

Βλέπω κάτι οικοδομές να δεσμεύουν όλο το δρόμο μπροστά τους να μη παρκάρουν οι άλλοι.Αυτό είναι παράνομο και άμα κάνεις καμια ζημιά ή βάλεις εμπόδια κλπ,πας "τυλιγμένος".

 

Αν όλα είναι νόμιμα και το διαπιστώσεις επί τόπου στην πολεοδομία,καλείς το 100 (έρχονται αμέσως!) και κάθε είκοσι λεπτά του κοτσάρουν από μία κλήση.

 

Σε ένα εικοσιτετράωρο του κατάσχουν το αμάξι,απ' τις κλήσεις.

 

 

Σε άλλη περίπτωση (αν δεν είσαι καλυμμένος όπως περιέγραψα),κάνε το μαλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό το παραπάνω και υπόψην:

 

- Εννοείται υπάρχει επαρκής σήμανση για τη θέση [Ρ]. Δεν έχει σημασία αν είναι της πολυκατοικίας και πόσο «φαίνεται». Πρέπει να υπάρχει ορατή ταμπέλα με τον αριθμό άδειας και η σχετική διαγράμμιση με κίτρινο.

 

- Αν κάποια φορά έρθει δημοτική/τροχαία και γράψει κάποιον, αυτό δε θα βοηθήσει άμεσα εσένα. Δηλαδή μη περιμένεις να έρθει γερανός να μετακινήσει το όχημα για πάρτη σου, πάλι θα περιμένεις να έρθει να φύγει. Φυσικά αυτός που πάρκαρε θα πάρει ένα μάθημα, αλλά και πάλι, αν δε πρόκειται για γείτονα που παρκάρει συνεχώς επίτηδες εκεί, τότε ούτε στο «μάθημα» υπάρχει ουσία διότι άλλη φορά θα παρκάρει κάποιος άλλος κ.ο.κ. (τόσες χιλιάδες θέσεις στάθμευσης, δε μπορεί να νοικιάσει ο καθένας από μια δημοτική/τροχαία να δίνει κλήσεις για πάρτη του, συνέχεια συμβαίνουν αυτά, καταλαβαίνεις).

 

- Δεν έχεις δικαίωμα να τοποθετήσεις εμπόδια στο δρόμο, όπως πχ γλάστρες.

 

- Για τη λύση με τα εύκαμπτα κολωνάκια (τουλάχιστον αποτρεπτικό, αν όχι αποτελεσματικό) καλό είναι να ρωτήσεις αν έχεις δικαίωμα τοποθέτησής τους (ρώτα στο Δήμο). Αν μάθεις υπεύθυνη απάντηση γι αυτό γράψε κι εδώ να το ξέρουμε, είναι ενδιαφέρον. Αν και πιστεύω πως δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε να το κάνει.

 

 

Προσωπικά, επειδή κι εγώ βάζω όχημα σε ιδιωτικό χώρο στάθμευσης, είμαι αρκετά υπομονετικός. Ξέρω πως κάποιες φορές θα πάρω τον πούλο, διότι ακόμα κι αν δε με έχουν κλείσει, λόγω στενότητας δε μπορώ να μανουβράρω να βγω. Σε φάση όπου θα υπάρξει μόνιμο πρόβλημα με γείτονα, η λύση είναι αρχικά προσπάθεια πολιτισμένης συνεννόησης (πχ του αφήνω ευγενικό σημείωμα που να γράφει «ΟΚ, απλά τουλάχιστον άφησε ένα χαρτάκι με ένα τηλέφωνο για να μπορώ να σε πάρω να το μετακινήσεις να βγω, ευχαριστώ πολύ, ταδε») ή να φάει 1-2 κλήσεις αν δε γουστάρει πολιτισμό για να στανιάρει και να μη το ξαναβάλει. Πάντως, επειδή έχω σωστή σήμανση στο χώρο και κάθε ενέργειά μου για την κατασκευή του χώρου έγινε νόμιμα, γενικώς δεν αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...