Προς το περιεχόμενο

Asus Transformer Book T100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αμα δειτε το 64gb σε καλη τιμη ,ριξτε ενα μνμα :P

Το βλεπω και εγω το 64αρι για αγορα τα Χριστουγεννα, αλλα λιγο με ανησυχουν τα reviews στο amazon. Σχεδον το 25% το βαθμολογει με 1-2 αστεράκια, ενω ο μέσος όρος ενω ξεκίνησε απο 4,5 αστεράκια έχει πέσει στα 3,5. Άσε που διαβάζω πολλα παράπονα για ξαφνικα blackout και για προβληματικό πληκτρολόγιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βλεπω και εγω το 64αρι για αγορα τα Χριστουγεννα, αλλα λιγο με ανησυχουν τα reviews στο amazon. Σχεδον το 25% το βαθμολογει με 1-2 αστεράκια, ενω ο μέσος όρος ενω ξεκίνησε απο 4,5 αστεράκια έχει πέσει στα 3,5. Άσε που διαβάζω πολλα παράπονα για ξαφνικα blackout και για προβληματικό πληκτρολόγιο.

Nα' σαι καλά zorans. Θα κάνω και εγώ λίγο υπομονή ακόμα να δούμε πως θα εξελιχτεί η ιστορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη κιόλας δηλαδή αλλά δείτε εδώ

ο Ελληνας

http://www.bestdeals.gr/index.php?target=products&product_id=36963

ο Ευρωπαίος

http://www.amazon.fr/Asus-T100TA-DK002H-Tablette-tactile-Bluetooth/dp/B00FDMR6SY/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1385033679&sr=8-1&keywords=asus+transformer+book+t100

€459-€349 = €110 περισσότερα

Και αν υπολογίσεις τα μεταφορικά από Γαλλία και την εξίσωση του ΦΠΑ (γιατί τελικά στο υπολογίζει με 23%...το δικό μας ΦΠΑ) σου βγαίνει

€459-€368 = €98!!!!

Του μίλησα και στο mail αλλά δε κατεβάζει τιμή.

Δηλαδή θέλει €100 παραπάνω γιατί? Εϊναι μάγκας? Είναι ωραίος?

Το ξέρω ότι είναι ένα θέμα που μας έχει απασχολήσει πολύ αλλά πια δε γίνεται με την αισχροκέρδεια. Γιατί 100 ευρά παραπάνω αισχροκέρδεια είναι. Ούτε ΦΠΑ ούτε μεταφορικά. Καθαρά στη τσέπη μας. Αποδεικνύει ότι δε διορθώνόμαστε ότι και να γίνει. Προτιμάει να χάσει το πελάτη παρά να βγάλει 40-50 ευρά.

Ε να κλείσουν όλα τα ρημάδια!!! Και μετά φταίει το δημόσιο. Ρε δε πάνε να... λέω εγώ!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνώμη κιόλας δηλαδή αλλά δείτε εδώ

ο Ελληνας

http://www.bestdeals.gr/index.php?target=products&product_id=36963

ο Ευρωπαίος

http://www.amazon.fr/Asus-T100TA-DK002H-Tablette-tactile-Bluetooth/dp/B00FDMR6SY/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1385033679&sr=8-1&keywords=asus+transformer+book+t100

€459-€349 = €110 περισσότερα

Και αν υπολογίσεις τα μεταφορικά από Γαλλία και την εξίσωση του ΦΠΑ (γιατί τελικά στο υπολογίζει με 23%...το δικό μας ΦΠΑ) σου βγαίνει

€459-€368 = €98!!!!

Του μίλησα και στο mail αλλά δε κατεβάζει τιμή.

Δηλαδή θέλει €100 παραπάνω γιατί? Εϊναι μάγκας? Είναι ωραίος?

Το ξέρω ότι είναι ένα θέμα που μας έχει απασχολήσει πολύ αλλά πια δε γίνεται με την αισχροκέρδεια. Γιατί 100 ευρά παραπάνω αισχροκέρδεια είναι. Ούτε ΦΠΑ ούτε μεταφορικά. Καθαρά στη τσέπη μας. Αποδεικνύει ότι δε διορθώνόμαστε ότι και να γίνει. Προτιμάει να χάσει το πελάτη παρά να βγάλει 40-50 ευρά.

Ε να κλείσουν όλα τα ρημάδια!!! Και μετά φταίει το δημόσιο. Ρε δε πάνε να... λέω εγώ!!!!

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.909601

Επεξ/σία από spyridop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι λέτε παίδες, αξίζει στα 379 από eshop???

Φαντάζομαι θα είναι εγγύηση της ASUS, οπότε είμαστε καλά από εκεί.

€459 και εκεί. Που το είδες το €379? Από εδώ εννοείς?

http://www.partoligoallios.com/2013/11/asus-transformer-book-t100ta-dk002h-101.html

Δουλεύει αυτός ο κωδικός? Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Τα ίδια πάνε και για αυτούς. Αλλά αυτοί είναι κοντά στο κλείσιμο!!

Επεξ/σία από Georgema
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

OK...τώρα το άλλαξε. Αξίζει ή να περιμένουμε το 64ρι?

Γιατί γι'αυτό είναι πολύ καλή η προσφορά αφού και από έξω αν το πάρεις (amazon.fr) έρχεται 368 άρα ίδια λεφτά

Επεξ/σία από Georgema
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK...τώρα το άλλαξε. Αξίζει ή να περιμένουμε το 64ρι?

Γιατί γι'αυτό είναι πολύ καλή η προσφορά αφού και από έξω αν το πάρεις (amazon.fr) έρχεται 368 άρα ίδια λεφτά

 

Mετά από τα αρκετά αρνητικά reviews στο αγγλικό amazon από αρκετούς χρήστες έχω αρχίσει να έχω σοβαρές επιφυλάξεις. Δεν θέλω να πιστέψω ότι το σύστημα στο amazon είναι τόσο διατρητό που κάποιος ή κάποιοι τρολλάτορες μπορούν να γράψουν τόσο αρνητικά reviews.

 

Προσωπικά το ζαχάρωνα το Τ100 γιατί χρειάζομαι κάτι φορητό με windows και από άποψη βάρους και τιμής φαινόταν ιδανικό. Αν είναι να διαθέσω πολύ περισσότερα από άλλο κατασκευαστή για Baytrail tablet από άλλο κατασκευαστή πάω από την άλλη και σε κανονικό notebook που ναι μεν καταπίνω το επιπλέον βάρος αλλά έχω και παραπάνω δυνατότητες.

 

Εάν κάποιος από τους αναγνώστες έχει αγοράσει ένα Τ100 θα εκτιμούσαμε αρκετά αν μπορούσε να μοιραστεί μαζί μας τις εντυπώσεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια, αν και παρακολουθω πολλά χρονια το Φόρουμ, θα γράψω για πρώτη φορά, για να βοηθήσω λίγο την κοινότητα στο συγκεκριμένο θέμα. Οπότε μια γνωριμία και ένα μικρό review. ασχολούμε πολλά χρόνια με υπολογιστές και από τα δύο στρατόπεδα (osX και Windows) οπότε η άποψη θα είναι όσο πιο αντικειμενική γίνεται.

 

Το asus transformer T100 το αγόρασα την πέμπτη 21 νοε από το κατάστημα που αναφέρθηκε στο newsletter (post 57) και το κράτησα μόνο μια μέρα.

 

--Η συσκευή είναι στιβαρή με όλη την ένοια της λέξης (ζυγισμένη, δεν τρίζει κλπ), παρόλη τη χρήση του πλαστικού back cover, με μια ενσταση στα κουμπια του ήχου.

 

--Το τροφοδοτικό είναι usb με κοντό καλώδιο.

 

--Η οθόνη είναι πάρα πολύ καλά στα χρώματα (ips), αλλά και στη γωνία θέασης. Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ήταν το κούμπωμα στο πληκτρολόγιο το οποιό είναι αρκετά σφιχτό και γενικά ενέπνεε εμπιστοσύνη.

 

--Ό explorer των windows 8.1 ήταν άμεσος  στο άνοιγμα και σε ότι ιστοσελιδες "μπηκα",  5 - 15 επιβάρυνση στη CPU.

 

Τα Windows είναι  32bit με 2gb ram

 

Τέλος το πιο σημαντικό το άφησα για το τέλος η έκδοση που πήρα είχε 32gb "σκληρό δίσκο". Σύμφωνα με διαφορα sites με reviews τα μηχανήματα που εξέτασαν είχαν,

----έναν 32gb σκληρό δίσκο, όπου 10 με 15 gb καταλαμβάνουν τα windows + 3gb περίπου που καταλαμβάνουν τα Office 2013 student, από το αρχικό 32 gb λόγω της διαχείρισης καθαρά περίπου 29 gb μείον τα 17gb (windows + office) == 14 gb. 

----και έναν δεύτερο εσωτερικό μικρο usb σκληρό το οποίο περιέχει το recovery partition, περίπου στα 8gb.

 

ΠΡΟΣΕΞΤΕ ότι μιλάμε για τα μηχανληματα που έχουν σταλεί για review ! ! !

στη δική μου περίπτωση το recovery parition συμφωνα με το disk mangment,

ήταν στο αρχικό 32gb σκληρό και μου έδειχνε περίπού 6 με 7 gb ΧΩΡΙΣ ΤΟ INSTALLATION ΤΟΥ OFFICE 2013,

με ένα update είχα ελεύθερα 5,6 gb

 

(υπολογίστε 3gb office + 1 με 2gb για swap file των windows + το history του firefox . . . .XAΟΣ ! ! !)

 

Στα υπόψιν ότι δεν ξέρω αν πρόκειται μονο για το δικό μου το μηχάνημα ή οτιδήποτε άλλο. Το κατάστημα μου ανέφερε ότι θα επικοινωνήσει με την εταιρεία να εξετάσει άν έρχεται έτσι εργοστασιακά, φυσικά και δεν το δέχτηκα  και περιμένω για επιστροφή χρημάτων, σύμφωνα με τις επιστροφές μέσα σε 14 μέρες

 

Για όσους βιαστούν να πουν ότι το ήξερες ότι θα πιάσουν τόσο χώρο οι εφαρογες του λειτουργικόυ κ.α.

θα προσθέσω μόνο το εξης.

Μετά το update στα 5,6gb ελεύθερου χωρου δοκίμασα να κάνω refresh στα windows 8 γιατι δεν είχα υπομονη να το επαναφέρω σε εργοστασιακή κατάσταση και μου έβγαλε μύνημα ότι δεν επαρκούσε ο χώρος και έπρεπε να σβήσω αρχεία για μπρέσει να το κάνει. Οπότε καταλαβαίνετε ότι οι εργοστασιακές ρυθμίσεις ήταν μονόδρομος. Αποτέλεσμα

μια από τα ίδια 6 gb ελευθερου χώρου χωρίς το office  το οποιο στο δίνουν ΜΑΖΙ ME TO asus

Επεξ/σία από aret1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...