Προς το περιεχόμενο

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)


SPANK

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)  

1.371 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,

 

Διαθετω ενα macbook 13"  unibody , core 2 duo με 2 gb ram και τρεχω os 10.6.8 με bootcamp Win7.

Επειδη δουλευω visual studio και γενικα καποια προγραμματιστικα μικρα προγραμματακια θα κανω αναβαθμιση με

8gb ram συνολο + ssd Samsung evo .

 

Πιστευετε θα με καλυψει ? Το κοστος αναβαθμισης μου θα ειναι στα 250€ . .

Πιστευετε θα δω τοση διαφορα που δεν χρειαζεται να ψαχτω για κατι καινουριο.

Απλα με αυτά τα χρηματα νομιζω δεν εχω και πολλες επιλογες...

 

Υπάρχει κατάλληλη ενότητα για αυτον τον σκοπό http://www.insomnia.gr/topic/522438-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%BD%CE%B5%CE%BF%CF%85-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Acer και μόνο Acer. Έχω ένα Aspire One ZG8 5 χρόνια λειτουργίας καιη υγεία του δίσκου είναι στο 98 %. Και το δευτερο το καλό είναι το Aspire V7 15,6 FHD IPS. Όταν το άνοιξα για πρώτη φορά, πήγα να βάλω τα κλάματα όταν αντίκρισα την οθόνη. Πιο γαματη οθόνη δεν έχω ξαναδεί πραγματικά. Και μακριά από τους φούρνους υπό την ονομασία HP.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πριν απο 6 χρονια ειχα παρει ενα vaio γυρω στο χιλιαρικο που το ηθελα για gaming και μου εβγαλε τουλαχιστον 4 βαρβατα χρονια.Το μονο θεμα που μου εβγαλε ειναι οτι χαλασε η μπαταρια του πανω στα 3 χρονια.Επειτα πηρα ενα hp pavilion με τα μισα λεφτα του vaio και μου βγηκε μπαχατελα.Καηκε πανω στον μηνα το ενα του ηχειο.Αποδοσεις σε παιχνιδια πολυ απογοητευτικες,η μπαταρια του χαλασε πανω στον χρονο,ανεβαζε τρελες θερμοκρασιες,ενω τα πλαστικα του ηταν σαν τα robot των power rangers :P.Eδω και 3 εβδομαδες εχω ενα lenovo στα λεφτα του vaio και το μηχανημε πεταει με την καλη εννοια φωτιες,..Εγω πιστευω το οτι δωσεις θα παρεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Dell / Lenovo: Η Dell και η Lenovo πραγματικά έχουν παρουσιάσει τρελή άνοδο τα τελευταία χρόνια. Σε ποιότητα, σε στήσιμο, σε επιδώσεις, σε ποικιλία. Ακόμα και τα φθηνά τους μοντέλα δείχνουν πολύ "δυνατά" απ'ολες τις απόψεις. Και τα υλικά τους δεν δείχνουν καθόλου φθηνιάρηκα.

IBM: Οτι γράφει IBM πάνω (ακόμα) το εμπιστεύομαι. Αλλά για πόσο ακόμα θα υπάρχουν IBΜ;;;

HP: Μ'αρέσει η ποιότητα κατασκευής. Εξωτερικά είναι πολύ καλοστημένα. Από τις λίγες μάρκες που έχουν αντέξει τα παλιά μοντέλα στο χρόνο.

Toshiba: Πολύ πλαστικούρα εξωτερικά. Τα παλιότερα μοντέλα τα θεωρώ πιό καλά αλλά "ντουλάπες".

Samsung / Sony / Apple: Πανάκριβα.

Fujitsu / Acer / Packard Bell / TurboX: Μακριά!

Επεξ/σία από giorgosathens
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

hp αδερφέ δεν είναι λίγο θερμάστρες? Επίσης στα αρνητικά hp η κακή συναρμολόγηση..πας να το ανοίξεις και χάνεις την μπάλα. Sony μπορεί να είναι overpriced, αλλά έχει πολύ καλή ποιότητα συναρμολόγησης

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To δικό μου τώρα που πιάσαν και οι καλές ζέστες πάει max 60 βαθμούς, με ποιο συχνή θερμοκρασία τους 50-54 βαθμούς, χωρίς βάση.Σαφώς και άμα τρέξω κανα παιχνίδι θα ανεβάσει πολύ αλλά από τη στιγμή που δεν είναι φταιγμενο για κάτι τέτοιο το θεωρώ αναμμενόμενο. Σαν συναρμολόγιση δε μου φαίνεται κακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

 Καλησπερα σας και απο μενα εγω εχω ψυφηφη Lenovo γιατι με τους αλλους κατασκευαστες κυριος με Sony Vaio που ειχα το 2009 και ηταν ο πρωτος μου φορητος υπολογιστης ειχα προβλημα με το συρταρακι DVD-ROM μια εμφανιζοταν στο BIOS μια εμφανιζοταν στα windows μια ανοιγε μια εξαφανιζοταν απο παντου γι αυτο ΜΑΚΡΥΑΑΑΑΑΑΑ.

Απο Toshiba ειμαι ευχαριστημενος αλλα επειδη αγορασα ενα φορητο υπολογιστη με Intel Pentium και τον εδωσα τον αγορασα απο την Αγγλια το 2009 θα ξανα αγοραζα Toshiba αλλα ειπα να παρω αλλες εταιριες να τις δοκιμασω και αυτες.

Απο Acer που το αγορασα στις 24/08/2013 και αντεξε για 9 μηνες γιατι μ εκανε προβλημα στο metro ui των windows 8 με επεξεραστη intel core i5 4gb 750gb HDD το εδωσα και αυτο και πηγε μακρυααααα και απο Acer

Απο HP (βλεπετε στην υπογραφη μου ποτε τα αγορασα) τωρα το θεμα ειναι γνωστο πιστευω εχω τα δυο Laptops της υπογραφουλας μου κατω και υπερθερμονονται επειδη εχουν AMD επεξεργαστη και καρτα γραφικων μαλιστα το δευτερο εχει δυο καρτες γραφικων και να ξερετε αυτα που εχουν AMD επεξεργαστες και καρτες γραφικων ειναι πιο φτηνα απο τους Intel που ειναι οι καλυτεροι. Ετσι μακριαααααααααααα και απο HP-AMD.

ΓΙ ΑΥΤΟ: lenovo-laptop-g50-front-2.jpg

 

 

lenovo-laptop-g50-cover-1.jpg

 

 

lenovo-laptop-g50-front-detail-3.jpg

 

lenovo-laptop-g50-keyboard-4.jpg

 

lenovo-laptop-g50-side-back-6.jpg

 

lenovo-laptop-g50-cover-zoom-8.jpg

 

 

lenovo-logo-for-those-who-do.jpg

 

ME 1000 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΚΑΛΗ ΠΟΙΗΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΗΣΗ 100% ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Τα τελευταια 5 χρονια η Lenovo αγορασε την IBM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εξακολουθώ να υποστηρίζω acer και ο λόγος είναι επειδή το aspire 6930z που έχω εδώ και πολλά χρόνια είναι η απόλυτη αγορά που έχω κάνει και δεν μετάνιωσα ποτέ!

 

Το έχω λιώσει στην κυριολεξία και δεν μου έχει πάθει ποτέ τίποτα, τις περισσότερες ώρες της μέρας στο 24ωρο είναι ανοιχτό, το έχω ρίξει σε βαριά videogames + online games ( τύπου line age ) για πάρα πολλές ώρες, ενώ παράλληλα αρκετές φορές ήμουν σε torrent με όσα downloads μπορούσα να σηκώσω από θέμα ίντερνετ.

 

Δεν μου έχει κλείσει ποτέ από θερμοκρασία και την εξωτερική ψύξη την έβαλα τώρα τα τελευταία 2 χρόνια που έχω πάψει να ασχολούμαι με παιχνίδια και μεγάλαπρογράμματα...Σε καλοκαιρινές θερμοκρασίες έπιανε πάνω από 80% χωρίς να κλείσει όταν από γνωστούς μου κάνανε restart σε μικρότερες θερμοκρασίες.

Εξακολουθώ επίσης να είμαι ικανοποιημένος με την nvidia GeForce 9600gs και να μην έχω και κανένα πρόβλημα επίσης με τον intel pentium dual CPU T3400 2.16GHz/2.17GHz.

 
Από θέμα υλικών γερό ( έχει φάει κάτι μπουνίδια σε ώρα έξαψης ) και η απεικόνιση των χρωμάτων μια χαρά!
Από ήχο dolby home theater για προβολή φυσιολογικής ταινίας χωρίς εξωτερικά ηχεία κ.λ.π
 
Σε περίπτωση που αγοράσω ξανά laptop σίγουρα θα είναι acer.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχουν περάσει πολλά από τα χέρια μου, όμως την χαρά μου την έβρισκα πάντα στα vaio (πείτε το κ@λοφαρρδία, βίτσιο, ο,τι θέλετε, ειδικά στο φορμάτ σου βγάζουν την πίστη με τους drivers :P ). Αγόρασα πρόσφατα και ένα Lenovo Flex 2, πολύ ωραίο μηχάνημα, πετούσε, αλλά λίγο το screen bleed, λίγο το χαλάρωμα στην οθόνη από το desktop - stand mode... Το έδωσα στην αδερφή μου και συνεχίζω τον περσινό έρωτα με το Sony Vaio Pro 13...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Toshiba και τα μυαλά στα κάγκελα..!

Αστειέυομαι... όλα τα ίδια είναι μέχρι τα 500-600 ευρώ.

Απο εκεί και πέρα όμως...

Toshiba και τα μυαλά στα κάγκελα..! άντε και Lenovo...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γιατι δε λεει κανεις τποτ για asus,ουτε θετικο ουτε αρνητικο?

Acer αχρηστα,καιγαν γραφικων ( εχω συναντησει απειρα με καμενες γραφικων )  και μητρικες για πλακα.

HP τα πιο ενοχλητικα σε θεμα συναρμολογησης,ακομα και τελευταια μοντελα,για να μη βαζει χερι κανεις ουτε σε μνημη η δισκο και πολυ συχνα καμενες γραφικων.
Toshiba ετσι κ ετσι,νορμαλ επιπεδα.

Sony καλα αλλα δεν αξιζαν τα λεφτα τους,με αρκετα λιγοτερα επαιρνες κατι ισαξιο.

Dell δεν την εχω σε εκτιμηση,εκτος απο τα alienware ( σε θεωρια ) . 

Lenovo οσα εχω συναντησει τον τελευταιο χρονο εχουν τοσο κακη ποιοτητα κατασκευης που δυσκολα θα τα προτεινα σε καποιον,ειδικα κατι εντελως φθηνιαρικα.

Asus εχω πολυ καλη εμπειρια,ειδικα οταν ελυσα το πρωτο μου και ειδα οτι με 4 βιδες εχεις προσβαση σε ΟΛΑ ξετρελαθηκα.

Apple φοβερα αλλα απαγορευτικα λογω τιμης.

 ΑΠο samsung,μου φεραν ενα  με καμενο πληκτρολογιο,εφαγα τον κοσμο να δω τι παιζει και διαβασα οτι απλα δεν αλλαζει,γιατι ειναι ενα με το σασι οποτε μετα τα καταραστηκα.

fujitsu ζημιαρικα και αυτα..

Πολυ ευχαριστημενος απο το vaio μου ( αλλα πανακριβη σειρα ) και το asus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...