Προς το περιεχόμενο

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)


SPANK

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)  

1.371 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)



Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ρίξε του ένα καθάρισμα καλό μέσα και άλλαξε μία πάστα στον επεξεργαστή και θα πέσουν οι θερμοκρασίες.λογικα έχει πιάσει τρελή σκόνη και χνούδι μέσα.

Πέτα του και έναν ssd και θα είναι φρέσκο πάλι.

 

Θα το κοιτάξω μήπως και το καταφέρω να το κάνω, είδα κάποια βιντεάκια στο youtube αλλά με φόβο θα το κάνω γιατι είμαι ολίγον τι άσχετη απο αυτά.... πάντως το καθάρισμα πιστεύω να το καταφέρω. Σε ευχαριστώ πολύ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 227
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

προσεχε αν ανοιξεις το λαπτοπ γιατι μπορει να κοψεις κανενα καλωδιο

γενικα αν κανεις προσεκτικες κινησεις και μετα τα βαλεις παλι ολα οπως τα βρηκες δεν θα εχεις κανενα προβλημα

 

θα παθεις πλακα ποση σκονη ειχε μεσα.

φυσηξε το απο αποσταση με το πιστολακι των μαλλιων

οχι απο πολυ κοντα μην σπασει τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσεχε αν ανοιξεις το λαπτοπ γιατι μπορει να κοψεις κανενα καλωδιο

γενικα αν κανεις προσεκτικες κινησεις και μετα τα βαλεις παλι ολα οπως τα βρηκες δεν θα εχεις κανενα προβλημα

 

θα παθεις πλακα ποση σκονη ειχε μεσα.

φυσηξε το απο αποσταση με το πιστολακι των μαλλιων

οχι απο πολυ κοντα μην σπασει τιποτα.

 

Aμ αυτό φοβάμαι και εγώ, μην κάνω καμμιά πατάτα και δεν ξανα ανοιξει μετά ....τέλος πάντων θα κάνω μια προσπάθεια αν δω οτι δεν το καταφερνω θα το ξανακλεισω.Ευχαριστωωωωωωωωωωωω

 

προσεχε αν ανοιξεις το λαπτοπ γιατι μπορει να κοψεις κανενα καλωδιο

γενικα αν κανεις προσεκτικες κινησεις και μετα τα βαλεις παλι ολα οπως τα βρηκες δεν θα εχεις κανενα προβλημα

 

θα παθεις πλακα ποση σκονη ειχε μεσα.

φυσηξε το απο αποσταση με το πιστολακι των μαλλιων

οχι απο πολυ κοντα μην σπασει τιποτα.

 

 

 

Aμ αυτό φοβάμαι και εγώ, μην κάνω καμμιά πατάτα και δεν ξανα ανοιξει μετά ....τέλος πάντων θα κάνω μια προσπάθεια αν δω οτι δεν το καταφερνω θα το ξανακλεισω.Ευχαριστωωωωωωωωωωωω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Η προτιμηση μου ειναι στην Dell εχω δυο αυτη τη στιγμη. Είναι από τις λίγες εταιριες που δίνει αντικατάσταση και όχι επισκευή τον πρώτο χρόνο γι αυτό την έχω σε μεγάλη υπόληψη ,μακάρι να το έκαναν όλες οι εταιρίες... Πάνω από όλα μου αρέσει η σχεδιαση τους στα νεα μοντέλα κυριως. Επίσης έχουν πανεύκολη αποσυναρμολογηση .

 

 

Σιχαίνομαι τα hp ειδικα τα dv ηταν μια ταλαιπωρια τπτ άλλο και για να τα λύσεις ήθελες κανα 2 ωρο...

 

Τα Lenovo αν και προσφέρουν πολλά σε χαμηλή τιμή μου την δίνουν τα πλαστικά τους ,εντελώς ψεύτικα...

 

Τoshiba ,acer ,asus και αυτά καλα laptop εχω φίλους που τα εχουν χρόνια και δεν εχουν παθει το παραμικρό...

 

Τα vaio από την άλλη τα θεωρώ ζημιάρικα αρκετα ,τα turbox δεν θέλω ούτε να τα βλέπω...

 

Τα apple είναι μια κατηγορια μόνα τους αλλα εκεί εχει να κανει και με το λειτουργικο.

 

Γενικά ένα λάπτοπ πρέπει να το προσέχεις και να το κρατάς καθαρό αν θες να το κρατησεις καιρό...

Για να αλλάξω πάστα σε ένα Dell Latitude e 6320 ( Τα καλά υποτίθεται ...), χρειάστηκε να λύσω ΟΛΟ !!! το μηχανάκι (να πάρω το mobo στο χέρι ) .

Άσε που ο i5 2520 ήταν κολλημένος στην μητρική ( που σημαίνει αναβάθμιση ΔΕΝ ...)

 

Για αυτό το λόγο προτιμώ HP ( Elitebook ) - που εκτός της εκπληκτικής ποιότητας κατασκευής - με 4 (ναι τέσσερις ) βίδες έχεις την ψήκτρα στο χέρι ( και δεν έχω δει Elitebook με κολλημένο επεξεργαστή !!!) .

 

Αυτό λέει πολλά για τον σχεδιασμό της εταιρείας για μακροζωία του laptop και του ΣΕΒΑΣΜΟΥ προς τον καταναλωτή ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Acer γιατί παρά του ότι είναι οικονομικά προσφέρουν αξιοπιστία και επιδόσεις (τουλάχιστον παλαιότερα μηχανήματα).

Εχουν κυκλοφορίσει στην αγορά και βρίσκεις ανταλλακτικά σχετικά εύκολα.

Επιλέγω Lenovo για τις επιδόσεις και την εμφάνιση τους (για τα νεότερα συστήματα).

Επιλέγω hp για τον σχεδιασμό τους και την ευκολία στην επισκευή τους.

Τα sony αν ήταν περισσότερο αξιόπιστα και είχαν ευκολία στην επισκευή θα τα πρότεινα δίχως αμφιβολία. Εχουν καλή ποιότητα στα πλαστικά, είναι όμορφα και πλούσια σε εξοπλισμό. Είναι όμως ακριβά και δεν βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικά.

Τα dell τα θεωρώ υπερεκτιμημένα. Και τα toshiba διαθέτουν αξιοπιστία στα υλικά τους και επιδόσεις. Τέλος η επιλογή ενός φορητού είναι περισσότερο θέμα χρηματικού ποσού που διαθέτει κάποιος, αναγκών του (Gaming, εργασίες γραφείου κλπ), γούστου (εμφάνιση) και γνώσεων στο αντικείμενο των υπολογιστών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία 5 χρόνια είχα σαν επαγγελματικά λάπτοπ 13.3 MacBook.

 

Αρκετά ευχαριστημένος από απόδοση , κατασκευή και λειτουργικό. Τους λείπουν τα εξωτικά κράματα των Lenovo , dell και HP αλλά πάντα τα έχω σε sleeve.

 

Φέτος πήρα ένα T460s μετά από μία δεκαετία αποχής από τα Thinkpad με εξαίρεση ένα x200s. Το θεωρώ το ίδιο καλό με τα MBP μην πω καλύτερο. Και επιτέλους θα υπάρχει κάτι διαφορετικό από τα γκρι μήλα που έχουν όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αλλάξω πάστα σε ένα Dell Latitude e 6320 ( Τα καλά υποτίθεται ...), χρειάστηκε να λύσω ΟΛΟ !!! το μηχανάκι (να πάρω το mobo στο χέρι ) .

Άσε που ο i5 2520 ήταν κολλημένος στην μητρική ( που σημαίνει αναβάθμιση ΔΕΝ ...)

 

Για αυτό το λόγο προτιμώ HP ( Elitebook ) - που εκτός της εκπληκτικής ποιότητας κατασκευής - με 4 (ναι τέσσερις ) βίδες έχεις την ψήκτρα στο χέρι ( και δεν έχω δει Elitebook με κολλημένο επεξεργαστή !!!) .

 

Αυτό λέει πολλά για τον σχεδιασμό της εταιρείας για μακροζωία του laptop και του ΣΕΒΑΣΜΟΥ προς τον καταναλωτή ...

 

Mαλλον σε αυτό το μοντέλο δεν τον σεβάστηκαν το καταναλωτή...

 

https://www.aliexpress.com/item/Computer-motherboard-For-hp-Elitebook-2170P-Intel-i5-3317U-1-7-GHz-693357-001-New-inventory/32348858736.html

 

Ο σεβασμος στον καταναλωτή δεν νομιζω ότι κρινεται από το ποσο είναι εφικτο να αλλαξεις επεξεργαστη αυτό καποιος που θα εμπαινε στον κοπο να κανει upgrade στον επεξεργαστη θα οφειλε να το γνωριζει...

 

Επισης η εταιρια ξεχαστε να σεβαστει τους απείρους καταναλωτες με τα dv που ξεκόλαγαν οι καρτες γραφικων... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Τώρα έχω το dell της υπογραφής μου.Πολύ καλό και για την τιμή που το πήρα(520Ε)πετάει.Το πήρα έτσι για αλλαγή μάρκας.

 

Το δεύτερο παλιότερο μου λαπτοπ Acer Aspire 5738zg με 4gb ram intel dual core 2.20ghz radeon 4570hd  500gb hdd είναι με ubuntu και πάει απίστευτα για τα 8 χρόνια του.Πολύ σκληρά πλαστικά αλλά άρχισαν να ξεβάφουν μετά από 3+ χρόνια.

 

Μια απορία που μου έχει γεννηθεί...Γιατί τα 13άρια λάπτοπ είναι πανάκριβα?Γιατί να μην προτιμά ας πούμε ο κόσμος 15+ ιντσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αλλάξω πάστα σε ένα Dell Latitude e 6320 ( Τα καλά υποτίθεται ...), χρειάστηκε να λύσω ΟΛΟ !!! το μηχανάκι (να πάρω το mobo στο χέρι ) .

Άσε που ο i5 2520 ήταν κολλημένος στην μητρική ( που σημαίνει αναβάθμιση ΔΕΝ ...)

 

Για αυτό το λόγο προτιμώ HP ( Elitebook ) - που εκτός της εκπληκτικής ποιότητας κατασκευής - με 4 (ναι τέσσερις ) βίδες έχεις την ψήκτρα στο χέρι ( και δεν έχω δει Elitebook με κολλημένο επεξεργαστή !!!) .

 

Αυτό λέει πολλά για τον σχεδιασμό της εταιρείας για μακροζωία του laptop και του ΣΕΒΑΣΜΟΥ προς τον καταναλωτή ...

 

εχεις λυσει ποτε pavilion η dv??

μαλλον δεν εχεις και μεγαλη εμπειρια,για να τα λες αυτα για την Hp,ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

@web_assasin

Προφανώς και δεν αναφέρομαι στις φθηνές σειρές της HP . Συγκρίνω ποιοτικά μηχανήματα . Τα φθηνά HP ,Dell ,Lenovo είναι πάνω κάτω τα ιδία ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Acer,  :) Από το 2007 που δουλεύω μαζί τους, είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος!  <---- best for me!

 

2) Asus, πολύ καλά και αυτά!

 

3) Apple, είναι κορυφαία για οποίον έχει λεφτά και του είναι χρήσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γράψω κι εγώ τη γνώμη μου...

 

Πριν 3 χρόνια που έπρεπε να αντικαταστήσω το δεκαετίας fujitsu-siemens πήρα την απόφαση να αγοράσω μεταχειρισμένο επαγγελματικό λάπτοπ.

 

Πήρα το HP Probook 6360b με επεξεργαστή i5 στα 2.9 και η αλλαγή από AMD και 10 χρόνια τεχνολογίας μπροστά ήταν τεράστια!

 

Η αλλαγή από 15,4 ίντσες στις 13,3 με φόβισε στην αρχή αλλά τώρα δεν το αλλάζω με τίποτα.

 

Γενικά πλέον περιτριγυριζόμαστε από οθόνες και τηλεοράσεις, ο φορητός πρέπει να είναι αυτό που λέει η λέξη, φορητός.

 

Από τότε πέρασαν από τα χέρια μου και άλλα επαγγελματικά HP αλλά και Lenovo Thinkpad.

 

Πιστεύω πως από εργονομία και ποιότητα κατασκευής δεν βρίσκεις καλύτερα. 

 

Επίσης για εμένα είναι καλύτερο κάτι μεταχειρισμένο παρά με τα ίδια χρήματα καινούριο. Τα λάπτοπ τα "οικιακά" πλέον έχουν ξεφτιλίσει την ποιότητα των πλαστικών και την αξιοπιστία των υλικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...