Προς το περιεχόμενο

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)


SPANK

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)  

1.371 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 227
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μισώ τα toshiba, ηλίθια αρχιτεκτονική, ακριβά και αναξιόπιστα.

 

Αγαπώ lenovo, λόγω απλότητας και συστήματος ψύξης. όχι λόγω της τιμής, είτε 300- είτε 3000 δώσεις πάλι την ίδια εταιρία θα πω. εκτός και αν αλλάξει, γιατί κάπως έτσι ήταν και η Hp πριν πολλά χρόνια αλλά μετά τα έκανε όμορφα και κομψά.......μόνο.

Εγω νομιζα τα toshiba οτι ειναι απο τα πιο ανθεκτικα ,ενταξη καλα τα λενοβο αλλα μαπα τιμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω  τι λέτε ρε παιδιά αλλά τα χρέπια που  χρησιμοποιώ εδώ και 12 χρόνια είναι

 

1. Acer 1641 Wlmi  , δεν έχει κάνει κιχ  ούτε έχω αλλάξει πάστα ούτε το έχω συντηρήσει - καθαρίσει ποτέ  με ατελείωτες ώρες σαν τορεντομηχανή τις εποχές που η σούπερ σύνδεση DSL ήταν η  768 kbps.....

 

2. HP NC6000 μετά από δέκα χρόνια λειτουργίας ανοίχτηκε για κολληθεί ένα τσιπακι (το γνωστο maxim) και τότε καθαρίστηκε για πρώτη φορά και συνεχίζει πλέον να λειτουργεί καθημερινά παίζοντας πέπα γουρουνάκι στο youtube

 

Λέτε να αγοράσω κανένα λαχείο ή εξαντλήθηκε η τύχη μου με αυτά τα δύο  ;     :-D :-D :-D

 

 

Πάντως από ποιότητα θα συμφωνούσα περι apple , αν  τα laptop της είναι σαν τον macintosh LC που έχω από φοιτητής και ο οποίος λειτουργεί ακόμα αψογα και είναι σαν καινούργιος.

 

 

anyway ψηφισα acer

Επεξ/σία από cannibal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λογω δουλειας προτιμω τα επαγγελματικα λαπτοπ της Dell (Κυριως Precision, δευτερευοντως XPS, Latitude για πιο απλες εφαρμογες) Lenovo (Thinkpad) και HP (Elitebook & Z book)

Αυτη τη στιγμη εχω ενα 12.5" Lenovo Thinkpad X200 με Core2Duo 2.5Ghz, 8GB RAM και IPS oθονη το οποιο ειναι κυριολεκτικα σκυλι και δουλευει απροσκοπτα παρα τα χρονια του.

To επομενο θα ειναι σιγουρα Dell Precision 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Clevo δαγκωτο... Στην συνεχεια fujitsu και μετα οπως θελετε.... Πηρε ο αδρφος μου ενα malibal clevo απο αγγλια και είναι τερας της φυσης... Βεβαια κανει πολυ θορυβο λογω των ανεμιστηρων ψυξης της αποσπόμενης gpu αλλα γενικοτερα δεν μασαει. Fujitsu ειχα ενα netbook m2010 με εβγαλε 3 στο λυκειο (λογω ελειψης χρηματων) και 2 χρονια ακομα πανεπιστημιο, και ακομη και τωρα μετα απο 3 επιπλεον χρονια δουλευει πενα. Μετα τα 3 πρωτα χρονια το αντικατεστησα παλι με fujitsu ah532 i7 intel,gpu nvidia 640m le 2gb και παει λεγοντας... Και απλα ειναι ενα τερατακι της φυσης που το πηρα 600 ευρω. Τα τελευταια χρονια που εχω και τα 2 δεν εχουν παθει τπτ απολυτως, παιζοντας περισσοτερο προφανως με το τερατακι αρκετα παιχνιδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Ρε παιδιά μια ερώτηση,λέω να πάρω αυτό http://www.ebay.com/itm/Lenovo-Yoga-500-15-Intel-Core-i5-6200u-15-6-Full-HD-1080p-Touch-Screen-Laptop-/172136365679?hash=item2814207e6f:g:CXUAAOSwQaJXQtD4 μήπως έχετε ξανά παραγγείλει από αυτόν τον έμπορα; Δεν ξέρω αν έκανα καλά και ρώτησα εδώ. :-D 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδιά μια ερώτηση,λέω να πάρω αυτό http://www.ebay.com/itm/Lenovo-Yoga-500-15-Intel-Core-i5-6200u-15-6-Full-HD-1080p-Touch-Screen-Laptop-/172136365679?hash=item2814207e6f:g:CXUAAOSwQaJXQtD4 μήπως έχετε ξανά παραγγείλει από αυτόν τον έμπορα; Δεν ξέρω αν έκανα καλά και ρώτησα εδώ. :-D 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Για ποιόν λόγο ρωτάς για τον έμπορα ? Επειδή, και μόνο που βλέπεις 40452 feedback με 99+ % positive... καταλαβαίνεις ότι δεν είναι κανένας απατεώνας.

 

Τα χαρακτηριστικά του laptop μια χαρά είναι. Αλλά η τιμή του φαίνεται κάπως τσιμπημένη για ebay.

 

------------------

 

Σχετικά με το topic, το 1ο laptop που αγόρασα ποτέ ήταν το 2013 (έκτοτε μετράει 24/7 ανοιχτό) και ήταν lenovo. Από τότε πήρα και ένα ακόμα σε τιμή ευκαιρίας για τα χαρακτηριστικά του, για την αδερφή μου. Σε περίπτωση που χρειαστεί να αγοράσω ξανά laptop θα προτιμήσω ξανά την ίδια εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Η προτιμηση μου ειναι στην Dell εχω δυο αυτη τη στιγμη. Είναι από τις λίγες εταιριες που δίνει αντικατάσταση και όχι επισκευή τον πρώτο χρόνο γι αυτό την έχω σε μεγάλη υπόληψη ,μακάρι να το έκαναν όλες οι εταιρίες... Πάνω από όλα μου αρέσει η σχεδιαση τους στα νεα μοντέλα κυριως. Επίσης έχουν πανεύκολη αποσυναρμολογηση .

 

 

Σιχαίνομαι τα hp ειδικα τα dv ηταν μια ταλαιπωρια τπτ άλλο και για να τα λύσεις ήθελες κανα 2 ωρο...

 

Τα Lenovo αν και προσφέρουν πολλά σε χαμηλή τιμή μου την δίνουν τα πλαστικά τους ,εντελώς ψεύτικα...

 

Τoshiba ,acer ,asus και αυτά καλα laptop εχω φίλους που τα εχουν χρόνια και δεν εχουν παθει το παραμικρό...

 

Τα vaio από την άλλη τα θεωρώ ζημιάρικα αρκετα ,τα turbox δεν θέλω ούτε να τα βλέπω...

 

Τα apple είναι μια κατηγορια μόνα τους αλλα εκεί εχει να κανει και με το λειτουργικο.

 

Γενικά ένα λάπτοπ πρέπει να το προσέχεις και να το κρατάς καθαρό αν θες να το κρατησεις καιρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Eγώ ψήφισα hp ( Compaq 6820s) γιατι τον εχω απο το 2008 και δεν μου εχει πάθει τίποτα, σκυλί πραγματικά το καημένο.... απλά στα παιχνίδια μερικές φορές κολλάει και ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες αλλά πιστεύω πως για 8 χρονων λαπτοπ είναι απολυτα φυσιολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dell και ξερό ψωμί.

 

Και λόγω κατασκευης και λόγω service με πλήρη αντικατάσταση και πολλά άλλα.

 

Σαν δευτερα βάζω τα sony και τα lenovo.

 

Hp και toshiba και acer δεν είχα ποτέ αλλά δεν μ αρέσει και ή ποιότητα κατασκευής τους όσα έχω δει από κοντα.

Eγώ ψήφισα hp ( Compaq 6820s) γιατι τον εχω απο το 2008 και δεν μου εχει πάθει τίποτα, σκυλί πραγματικά το καημένο.... απλά στα παιχνίδια μερικές φορές κολλάει και ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες αλλά πιστεύω πως για 8 χρονων λαπτοπ είναι απολυτα φυσιολογικό.

Ρίξε του ένα καθάρισμα καλό μέσα και άλλαξε μία πάστα στον επεξεργαστή και θα πέσουν οι θερμοκρασίες.λογικα έχει πιάσει τρελή σκόνη και χνούδι μέσα.

Πέτα του και έναν ssd και θα είναι φρέσκο πάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...