Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οπότε καλύτερα η άυλη της spectrocoin. Άντε να μπει αύριο το ποσό από το έμβασμα να τα κάνω και να μου φύγει το άγχος της πρώτης φοράς. Η ισοτιμία έχει πάει στο θεό σήμερα βέβαια. Θα περιμένω να πέσει λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η visa της spectrocoin και η MasterCard της spectrocard κρατάνε 1% στη φόρτιση, αλλά η MasterCard έχει minimum 50 cents χρέωση και πάνω

 

αν μέσα στη κάρτα έχεις λεφτά , η visa σε χρεώνει 1 ευρώ το μήνα , και η mastercard 50 λεπτά

 

τα χρήματα από τη mastercard γίνεται να τα μεταφέρεις πίσω στο λογαριασμό (unload), ενώ στη visa νομίζω δε γίνεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επιλεγεις το μεταφορα νομισματος με email.Θα πας στο Αναληψη ψηφιακου νομισματος και στην διευθυνση θα βαλεις το "μακαρονι" απο το spectrocoin που ειναι κατω απο το barcode.Σε 15 περιπου λεπτα ειχα τα bitcoin στον λογαριασμο.

 

Να αναφερω κι εγω με την σειρα μου πως στην spectrocard  δεν καταφερα να βγαλω καρτα αλλα εκανα την δουλεια μου στην spectrocoin.Υπαρχει πλεον η επιλογη για virtual card με κοστος 7 ευρω.Η εκδοση εγινε σε 5 λεπτα,την καταχωρησα στην paypal και εxω ηδη κανει 2 αγορες απο ebay!

 

Ενα μεγαλο ευχαριστω στον chek2fire που μας "ανοιξε" τα ματια!

 

Απλά τα capital control τους είναι ποιο τρύπια και από τυρί emmental :P Υπάρχει σήμερα η τεχνολογία που ουσιαστικά να μην μπορεί κανείς να επιβάλει περιορισμούς κεφαλαίων σε κανέναν. Και φανταστείτε ότι είμαστε ακόμα στην αρχή και για τους περισσότερους αυτή η τεχνολογία των Bitcoin είναι πρωτόγνωρη. Σε καμιά 10 χρόνια φαντάζομαι που θα είναι οι περισσότεροι εξοικειωμένοι απλά το capital control θα είναι ανέκδοτο.

Πήγα και έβαλα 10 ευρώ bitcoin στο ΑΤΜ στην Αθήνα. Εύκολη διαδικασία αλλά απ'οτι είδα άλλη ισοτιμία είχε αυτό και άλλη μου έλεγε το  πορτοφόλι στο bitgo. Η απόδειξει έγραφε ισοτιμία 259,24 και το bitgo 261,27.

 

Και κάτι άλλο άσχετο, βλέπω οτι το atm έχει απόθεμα 13,88 bitcoins https://www.blocktrail.com/BTC/address/1BwaMyCnPcgJNSCdZj755ooDqDKWAyfF59. Αν πάει κάποιος και τα αγοράσει όλα μετά τί γίνεται, αδειάζει;

 

Το ATM συνεχίζει να δουλεύει κανονικά γιατί δες στο bitcointalk ένα παιδί είπε ότι σε επικοινωνία με το the cube του είπαν ότι από εδώ  και πέρα θα είναι διαθέσιμο μόνο για τα μέλη.

 

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1122139.20

 

όσο για τα bitcoin που λές δεν τα έχει το μηχάνημα μέσα αλλά η εταιρεία και νομίζω είναι στο hot wallet τους φαντάζομαι σε κάποιον server στην Ισπανία που έχουν και την έδρα. 

Με λίγα λογια τα bitcoin είναι αδύνατο να τα περιορίσεις οπουδήποτε όσο υπάρχει internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ATM συνεχίζει να δουλεύει κανονικά γιατί δες στο bitcointalk ένα παιδί είπε ότι σε επικοινωνία με το the cube του είπαν ότι από εδώ  και πέρα θα είναι διαθέσιμο μόνο για τα μέλη.

 

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1122139.20

 

 

Εγώ πάντως πήγα κατα τις 3 το μεσημέρι ήταν κάτι τύποι που καθόντουσαν και μιλάγανε σε κάτι τραπέζια και απο πίσω τους το ΑΤΜ. Πήγα κανονικά έκανα την συναλλαγή και έφυγα, δεν μου είπαν τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω μπορεί κάτι άλλο να συμβαίνει. Μήπως του είπαν έτσι από το τηλέφωνο η απάντησε κανάς άσχετος και δεν κατάλαβε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος να σημιώσω ότι η καλύτερη λύση για αγορές bitcoin είναι μέσω του Bitcoin ATM στο κέντρο που έχει 0% fee. Τα ανταλλακτήρια είτε έχουν μεγάλες κρατήσεις(btcgreece) είτε πουλάνε τουλάχιστον 10 ευρώ πάνω από την τιμή αγοράς (bitcoinsgreece)

 

 

Εχει συγκρινει καποιος την ισοτιμια απο το atm στο κεντρο στην αθηνα με bitcoinsgreece. Γιατι στην ουσια με τον περιορισμο των 250-5 ευρω αλλα και με την ισοτιμια εχουμε 10% πιο ακριβες τις αγορες

 

 

Η ισοτιμία κρατάει ολοκληρη μέρα; Γιατί δε νομίζω να είναι στανταρ. Ακόμα και στα ανταλλακτήρια. Σήμερα που τις παρατηρώ στο bitcoinsgreece από το πρωί έφτασε κάπου το μεσημέρι στο 257,κάτι και τώρα έχει πάει στα 263,08

 

Να σας εξηγήσω κάτι σχετικά με το ανταλλακτήριο του bitcoinsgreece.com το οποίο και εγώ το χρησιμοποίησα τώρα πρώτη φορά καθώς τα όποια bitcoin που είχα ήταν με mining και μέχρι στιγμής δεν υπήρχε λόγος χρησιμοποίησης στην Ελλάδα.

 

Το bitcoinsgreece είναι ένα ανταλλακτήριο χρηστών. Που θα πει ότι ενώνει χρήστες που επιθυμούν να πουλήσουν ευρώ για bitcoin με αυτούς που έχουν bitcoin και θέλουν να τα πουλήσουν για ευρώ. Ο καθένας βάζει την επιθυμητή τιμή αγοράς. Όταν αυτή η τιμή συμφωνήσει τότε η συναλλαγή πραγματοποιείται.

Αυτή η συμφωνία καθορίζει την ισοτιμία.

Και σαφώς δεν κραταει μια ολόκληρη μέρα αλλά καθορίζεται από την προσφορά και την ζήτηση.

 

Τι θα πει αυτό:

Αυτή τι στιγμή η μέση ισοτιμία του bitcoin είναι κάπου στα 265 ευρώ με τάση να ανεβαίνει.

Έστω ότι εμένα αυτά μου φαίνονται πολλά και θέλω να αγοράσω ένα bitcoin για 260 ευρώ και έχω 1 ευρώ στον λογαριασμό μου.

Στην καρτέλα της σύνθετης συναλλαγής στο πεδίο «Ορίστε όριο τιμής» γραφώ το 260 που θέλω να αγοράσω. Για να ξοδέψω όλο το ευρώ μου κάνω κλικ επάνω του (είναι υπογραμμισμένο) και υπολογίζει αυτόματα μαζί με την προμήθεια το συνολικό ποσό BTC που θα λάβω: 0,00383460 BTC. Επιβεβαιώνοντας την αγορά, αυτή καταχωρείται στο σύστημα.

Όταν βρεθεί κάποιος να πουλήσει Bitcoin για 260 ευρώ τότε η συναλλαγή θα πραγματοποιηθεί, εγώ θα λάβω 0,00383460 BTC και η bitcoinsgreece τα 0,003 ευρώ που αντιστοιχούν στην προμήθεια της.

 

 post-86052-0-01128400-1438044254_thumb.png

 

 

Την συναλλαγή θα την βρείτε στο dashboard με την ένδειξη: Εκκρεμεί.

 

Μια τέτοια συναλλαγή όμως μπορεί να μην πραγματοποιηθεί και ποτέ. Γιατί;

Επειδή έχει μεγάλη απόκλιση από την τρέχουσα τιμή η οποία είναι είπαμε 265 ευρώ.

Δεν «καίγομαι» όμως να αποκτήσω Bitcoin για αυτό μπορώ να περιμένω κάποιες ώρες (η μέρες) να δω αν θα ταιριαστεί.

 

Ταυτόχρονα όμως υπάρχουν χρήστες που ζητανε bitcoin σαν ζεστό καρβέλι «εδώ και τώρα» και δίνουν «όσο όσο» για να αποκτήσουν. Οπότε θα πάνε σε μια τιμή πιο κοντά στα 265 ευρώ για να βρουν πιο γρήγορα αντιστοιχία. Αυτό γίνεται στην καρτέλα «αγορά/πώληση»

Όπου το σύστημα δεν μας ζηταει να εισάγουμε εμείς το πόσο θέλουμε να αγοράσουμε αλλά το υπολογίζει αυτόματα από τις υπάρχουσες ανοιχτές εντολές. Για αυτό και το σύνολο bitcoin που θα λάβουμε αναφέρετε ως: «Ποσό που θα λάβετε κατά προσέγγιση» οι οποίες μπορεί να έχουν και μεγάλες διάφορες μεταξύ τους.

 

post-86052-0-99243900-1438044252_thumb.png

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση θα λάβω περίπου 0,00370718 BTC  δηλαδή 0,00012742 BTC λιγότερα σε σχέση με την προηγούμενη περίπτωση. Η διαφορά φαντάζει αμελητέα αλλά σκεφτείτε ότι μιλάμε για μόλις 1 ευρώ.

 

Ποιος είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος σ αυτήν την περίπτωση;

Μπορεί οι φθηνότερες υπάρχουσες εντολές να μην έχουν μεγάλο αποθεματικό στα BTC που επιθυμούμε να ανταλλάξουμε. Στο 1 ευρώ δλδ μπορεί το 0,5 ευρώ να αγοράσει bitcoin με 265 ευρώ και το άλλο 0,5 ευρώ να αγοράσει με 270!

Αυτό το βλέπουμε εδώ:

 

 post-86052-0-67435500-1438044253_thumb.png

 

Κάποιος φουκαράς, χωρίς να το γνωρίζει φυσικά, αντάλλαξε μέσω του αυτόματου τρόπου κάποια ποσότητα ευρώ για bitcoin πολύ πιο πάνω από την μέση ισοτιμία! 288 Ευρώ! Γιατί αυτή ήταν η άμεσα διαθέσιμη εντολή εκείνη την ώρα! Αν περίμενε λίγο καταχωρώντας μια χειροκίνητη εντολή πιθανώς θα έβρισκε ζευγάρι σε πιο φυσιολογική τιμή.

Αυτές οι απότομες διακυμάνσεις οφείλονται στα ανταλλακτήρια τα οποία δεν έχουν μεγάλη κίνηση και ως εκ τούτου υπάρχει μεγάλη απόκλιση στις εντολές των χρηστών.

 

Για αυτό λοιπόν το κάθε ανταλλακτήριο έχει τι δική του ισοτιμία.

Η οποία ισοτιμία καθορίζεται από το πόσο μεγάλη είναι η ζήτηση σε σχέση με την αντίστοιχη προσφορά. Όσο πιο πολύ θέλουμε να αγοράζουμε Bitcoin τόσο αυτοί που πουλάνε τρίβουν τα χέρια τους και ανεβάζουν την τιμή. Αν ΟΛΟΙ στον κόσμο βάλουμε εντολές ότι θέλουμε να αγοράσουμε bitcoin στα 260 ευρώ και δεν μας νοιάζει και πολύ αν θα πάρουμε κιόλας τότε οι πωλητές θα πουν: «τι γίνεται εδώ; Δεν αγοράζει κανείς! Κάτσε να ρίξουμε την τιμή!»

 

 

Κλείνοντας να σας πω ότι επειδή βλέπω και αρκετούς οι οποίοι δεν γνωρίζουν καθόλου το αντικείμενο και απλά θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους, ότι αυτά είναι τελείως διαφορετικά χωράφια από την απλή αγορά μέσω PayPal που έκαναν παλιά και είναι καλό να προσέχουν πάρα πολύ το τι κάνουν.

 

Ακόμα και με step by step οδηγούς μπορείτε να χάσετε κάποια ποσά εκεί που δεν το περιμένετε, στην ισοτιμία, στην προμήθεια, στην μεταφορά , στο συνάλλαγμα  κτλ. Όσο το bitcoin αυξάνει το χάσιμο γίνεται μεγαλύτερο. Μην ξεχνάτε: Ανταλλακτήριο = Χρηματιστήριο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κατατοπιστικό post πάντως αυτό που λές για το χάσιμο δεν συμφωνώ με τίποτα. Υπάρχουν αναλυτικά όλες οι κρατήσεις και τα fee και μπορεί κάποιος να τα υπολογίσει ακριβώς. 

Ιδίως αν το χρησιμοποιήσει το bitcoin ως εργαλείο και όχι ως χρηματιστήριο δεν έχει να χάσει τίποτα. δλδ να μεταφέρει άμεσα και να μετατρέψει τα bitcoin σε ευρώ και να κάνει τις αγορές του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση παιδιά, ψιλοάσχετη αλλά σχτική...

 

Δεν μπορεί να βάζει ο ένας στον άλλον χρήματα/ καταθέσεις στο paypall balance?

Γίνεται σε κάθε αλλη χώρα εκτός της ελλάδας...

 

Μπορεί βέβαια ένας που μένει σε ξένη χωρα αν συνεννοηθεις να σου φορτίσει το υπολοιπο. Αλλα έλληνας οχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους έχουν χρησιμοποιήσει έμβασμα στο bitcoinsgreece. Πόσο χρόνο σας πήρε μέχρι να δείτε το ποσό περασμένο στη πλατφόρμα με εντολή αποστολής από διαφορετική τράπεζα στη τράπεζα της bitcoins; Εχθές το πρωί απεστάλη από τη δικιά μου. Λογικά σήμερα δε θα τα έχω;

 

edit: lol Μόλις μπήκανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...