Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση: έκανα account στο bitcoinsgreece.com και είμαι στο επίπεδο 1, πάω κατάθεση, έβαλα το ποσό που ήθελα και έκανα υποβολή αιτήματος... μετά τον κωδικο αναφορας (reference) που μου δινει η bitcoingreece στο εμβασμα τον βαζω στο πεδιο πληροφοριες για τον δικαιουχο ή στο sepa;

Επεξ/σία από Seinen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην alpha bank είναι κάτω κάτω και λέγετε Αιτιολογία προς δικαιούχο Στην eurobank λέγετε Κωδικός Ταυτοποίησης συναλλαγής

Πάντα είναι για μεταφορά προς άλλη τράπεζα στην Ελλάδα και μόνο στην eurobank είναι για μεταφορά προς την ίδια τράπεζα. Αν τα κάνεις σήμερα κατάθεση να ξέρεις ότι θα τα δεις από δευτέρα γιατί μεσολαβεί το σ/κ

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι περίπου τόσο ανάλογα την ώρα που δώσεις την εντολή. Λένε ότι αν την δώσεις πρωί μπορεί να γίνει και μέσα σε μια μέρα. Οι συναλλαγές μέσω eurobank καθώς ο λογαριασμός τους βρίσκεται στην Eurobank γίνονται άμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία, ευχαριστώ πολύ!

 

Μια ακόμα ερώτηση, για να είμαι απλά σίγουρος για το που βάζω τον κωδικό αναφοράς παραθέτω μια εικόνα, ξέρεις μήπως τώρα να μου πεις για winbank αν είναι στο πληροφορίες για τον δικαιούχο ή στο sepa;

 

Δεν είδα να έχει αλλού χώρο για τέτοιο κωδικό.

post-342143-0-57525400-1437743845_thumb.png

Επεξ/σία από Seinen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, ευχαριστώ πολύ!

 

Μια ακόμα ερώτηση, για να είμαι απλά σίγουρος για το που βάζω τον κωδικό αναφοράς παραθέτω μια εικόνα, ξέρεις μήπως τώρα να μου πεις για winbank αν είναι στο πληροφορίες για τον δικαιούχο ή στο sepa;

 

Δεν είδα να έχει αλλού χώρο για τέτοιο κωδικό.

Εγω στο sepa το εβαλα την προηγουμενη φορα και ολα πηγαν καλα....

Δεν ημουν ουτε εγω σιγουρος για το που παει αλλα απο την στιγμη που το εμβασμα πραγματοποιηθηκε, υποθετω πως εκει παει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει στο bitcoinsgreece.com 20 € τι κάνω ακριβώς για να τα στείλω αυτά τα χρήματα στον λογαριασμό που έχω κάνει στο spectrocoin.com ? είναι η πρώτη μου φορά και έχω χαθεί.

Αν μπορείτε να μου το εξηγήσετε αυτό βήμα βήμα μέχρι να δημιουργήσω την κάρτα μου στο spectrocoin.com θα ήμουν υπόχρεος !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα σωστά γιατί και εγώ στο στάδιο πειραματισμού είμαι τα πουλάς για να τα πάρεις σε bitcoin και μετά πας στο spectrocoin receive bitcoins παίρνεις από εκεί το σιδηρόδρομο αριθμογραμμάτων και το περνάς στη μεταφορά του bitcoinsgreece. Το bitcoinsgreece τα στέλνει μέσω email στη spectro. Εκεί πουλάς τα bitcoins για euro με αυτά αγοράζεις τη κάρτα την φορτώνεις με τα υπόλοιπα και τη χρησιμοποιείς ή τη συνδέεις με το paypal. Όλα αυτά βέβαια από όσα έχω ψάξει και έχω ψιλοκαταλάβει βέβαια. Εγώ είμαι στο στάδιο του εμβασματος πάντως. Με το καλό να μας πάει. Εχω κάποιο άγχος είναι η αλήθεια. Μια το σφάλμα πιστοποίησης που βγάζει το chrome με το bitcoins, μια τα στοιχεία μου που έδωσα για να πάω δεύτερο επίπεδο. Άντε να δούμε.

 

Να ρωτήσω όμως κάτι. Συμφέρει να περιμένουμε να δούμε την ισοτιμία αν μας συμφέρει ή όχι πριν πουλησουμε τα ευρώ ή δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο?

 

Και κάτι άλλο γιατί είμαι και άσχετος με το paypal. Αν συνδεσω τη κάρτα την άυλη της spectro μπορώ να μεταφέρω το balance στη paypal ή απλά γίνεται add η κάρτα και τραβάει από εκεί το paypal? Ρωτάω γιατί σκεφτόμουν μετά τη συναλλαγή να μην αφήσω τίποτα σε spectrocard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα σωστά γιατί και εγώ στο στάδιο πειραματισμού είμαι τα πουλάς για να τα πάρεις σε bitcoin και μετά πας στο spectrocoin receive bitcoins παίρνεις από εκεί το σιδηρόδρομο αριθμογραμμάτων και το περνάς στη μεταφορά του bitcoinsgreece. Το bitcoinsgreece τα στέλνει μέσω email στη spectro. Εκεί πουλάς τα bitcoins για euro με αυτά αγοράζεις τη κάρτα την φορτώνεις με τα υπόλοιπα και τη χρησιμοποιείς ή τη συνδέεις με το paypal. Όλα αυτά βέβαια από όσα έχω ψάξει και έχω ψιλοκαταλάβει βέβαια. Εγώ είμαι στο στάδιο του εμβασματος πάντως. Με το καλό να μας πάει. Εχω κάποιο άγχος είναι η αλήθεια. Μια το σφάλμα πιστοποίησης που βγάζει το chrome με το bitcoins, μια τα στοιχεία μου που έδωσα για να πάω δεύτερο επίπεδο. Άντε να δούμε.

 

Να ρωτήσω όμως κάτι. Συμφέρει να περιμένουμε να δούμε την ισοτιμία αν μας συμφέρει ή όχι πριν πουλησουμε τα ευρώ ή δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο?

 

Και κάτι άλλο γιατί είμαι και άσχετος με το paypal. Αν συνδεσω τη κάρτα την άυλη της spectro μπορώ να μεταφέρω το balance στη paypal ή απλά γίνεται add η κάρτα και τραβάει από εκεί το paypal? Ρωτάω γιατί σκεφτόμουν μετά τη συναλλαγή να μην αφήσω τίποτα σε spectrocard.

 

Να σε διορθώσω σε μερικά.

 

-Αγοράζεις bitcoin από τα λεφτά που έχεις βάλει στο ανταλλακτήριο

 

-Μετά τα στέλνεις στην Bitcoin διεύθυνση σου στο spectrocoin. Οι bitcoin διευθύνσεις είναι όντος σιδηρόδρομος. Το ανταλλακτήριο δεν στα στέλνει μέσω email αλλά μέσω του Bitcoin δυκτίου. Μπορείς να βάλεις την διεύθυνση αυτή ας πούμε εδώ

 

http://chainflyer.bitflyer.jp/

 

και να δείς την πορεία της συναλλαγής σου. Οπως έχω πει η μεταφορά γίνεται στιγμιαία αλλά για να γίνει confirmation η συναλλαγή θέλει αρκετή ώρα.

 

-Μετά αφού έχεις πάρει τα bitcoin στο spectrocoin τα πουλάς εκεί και κάνεις τις συναλλαγές που θέλεις δλδ αγοράζεις αρχικά την κάρτα, μετά την φορτώνεις με τα ευρώ που θέλεις και κάνεις τις αγορές σου.

 

- Αυτές τις κάρτες μπορείς να τις συνδέσεις μέσω paypal η να τις λειτουργήσεις ακόμα και χωρίς paypal. Οπου την έχω βάλει έχει δουλέψει κανονικά και χωρίς πρόβλημα.

 

Να ρωτήσω όμως κάτι. Συμφέρει να περιμένουμε να δούμε την ισοτιμία αν μας συμφέρει ή όχι πριν πουλησουμε τα ευρώ ή δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο?

 

 

Η τελευταία ερώτηση σηκώνει μεγάλη συζήτηση. Πριν 3 χρόνια κάποιος είχε αγοράσει δύο πίτσες με 10.000 bitcoin.. :P Σήμερα αυτά κοστίζουν κάτι εκατομμύρια δολάρια.

Κανείς δεν ξέρει ποια θα είναι η ισοτιμία του Bitcoin αύριο μεθαύριο. Γιαυτό μην την σκέφτεσε απλά κάνε την δουλειά σου. Αν θέλεις τώρα να επενδύσεις σε bitcoin είναι καθαρά δικό σου ρίσκο αλλά επένδυση υψηλού ρίσκου που μπορεί να χάσεις όλα τα λεφτά σου.

Γιαυτό λέω απλά δες τα σαν ένα εργαλείο. 

Τέλος να σημιώσω ότι η καλύτερη λύση για αγορές bitcoin είναι μέσω του Bitcoin ATM στο κέντρο που έχει 0% fee. Τα ανταλλακτήρια είτε έχουν μεγάλες κρατήσεις(btcgreece) είτε πουλάνε τουλάχιστον 10 ευρώ πάνω από την τιμή αγοράς (bitcoinsgreece)

 

Γενικά για να μην  έχετε και αγχος απλά κάντε μικρές συναλλαγές αρχικά για να δείτε πως δουλεύει το όλο πράγμα μέχρι να εξοικειωθείτε μαζί του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά, στο bitcoinsgreece.com για να κάνω την μετατροπή των εύρο που έχω (20€) πάω εκεί που λέει Αγορά-πώληση ? και μπαίνω στην αγορά νομίσματος πατώ νόμισμα BTC και μετά γράφω από κάτω πόσα BTC αντιστοιχούν στα 20€ που έχω?

Κάνω αυτό και βάζω πχ να μου μετατρέψει τα 20€ με τα BTC 74.5 κάπου εκεί βγαίνουν και μετά πατώ επιβεβαίωση στην εντολή και μου βγάζει ότι δεν επαρκεί το διαθέσιμο υπόλοιπο. την κατάθεση από την τράπεζα την έκανα χθες, μήπως πρέπει να περάσει 1 εργάσιμη μέρα για να φάνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τελευταία ερώτηση σηκώνει μεγάλη συζήτηση. Πριν 3 χρόνια κάποιος είχε αγοράσει δύο πίτσες με 10.000 bitcoin.. :P Σήμερα αυτά κοστίζουν κάτι εκατομμύρια δολάρια.

Κανείς δεν ξέρει ποια θα είναι η ισοτιμία του Bitcoin αύριο μεθαύριο. Γιαυτό μην την σκέφτεσε απλά κάνε την δουλειά σου. Αν θέλεις τώρα να επενδύσεις σε bitcoin είναι καθαρά δικό σου ρίσκο αλλά επένδυση υψηλού ρίσκου που μπορεί να χάσεις όλα τα λεφτά σου.

Γιαυτό λέω απλά δες τα σαν ένα εργαλείο.

Τέλος να σημιώσω ότι η καλύτερη λύση για αγορές bitcoin είναι μέσω του Bitcoin ATM στο κέντρο που έχει 0% fee. Τα ανταλλακτήρια είτε έχουν μεγάλες κρατήσεις(btcgreece) είτε πουλάνε τουλάχιστον 10 ευρώ πάνω από την τιμή αγοράς (bitcoinsgreece)

 

Καλά δε σκέφτομαι για επενδύσεις. Απλά να μειωθεί η χασούρα από ανταλλακτηριο, πώληση αγορά και ενεργοποίηση πιστωτικής.

 

την κατάθεση από την τράπεζα την έκανα χθες, μήπως πρέπει να περάσει 1 εργάσιμη μέρα για να φάνουν?

Στην εντολή εμβασματος έλεγε σε εμένα ημέρα κατάθεσης δεύτερα και ημέρα ενεργοποίησης τρίτη. Άρα φαντάζομαι δύο μέρες θέλει συνολικά για το εμβασμα. Αλλά από τη στιγμή που βλέπεις τα λεφτά στο bitcoins (εμενα δε βγαζει για πωληση αγορα καν, γιατι δεν μπορω να επιλεξω νομισμα) δε ξέρω για ποιο λογο δε στο κανει. Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα νομίζω ότι κάτι παίζει γιατί αποκλείεται τα 20 ευρώ να είναι 74,5 btc. 1 bitcoin φαντασου είναι 260 περίπου ευρώ. Επεξ/σία από ichigo_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια διευκρινηση,ειναι σιγουρο πως υπαρχει αμεση συνδεση spectrocoin με spectrocard?Δηλαδη απο το wallet μου θα στειλω  στο spectrocoin 0.01169466 bitcoins,θα τα πουλησω ,θα παρω 3 ευρω,θα φανουν στην spectrocard ωστε να την ενεργοποιησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έτσι είναι αλλά δεν γνωρίζω αν σου αρκούν μόνο 3 ευηρώ. Βάζε λίγο παραπάνω αν είναι.


Ευχαριστώ παιδιά, στο bitcoinsgreece.com για να κάνω την μετατροπή των εύρο που έχω (20€) πάω εκεί που λέει Αγορά-πώληση ? και μπαίνω στην αγορά νομίσματος πατώ νόμισμα BTC και μετά γράφω από κάτω πόσα BTC αντιστοιχούν στα 20€ που έχω?

Κάνω αυτό και βάζω πχ να μου μετατρέψει τα 20€ με τα BTC 74.5 κάπου εκεί βγαίνουν και μετά πατώ επιβεβαίωση στην εντολή και μου βγάζει ότι δεν επαρκεί το διαθέσιμο υπόλοιπο. την κατάθεση από την τράπεζα την έκανα χθες, μήπως πρέπει να περάσει 1 εργάσιμη μέρα για να φάνουν?

 

Είναι λίγο περίεργο το σύστημα που έχει το bitcoinsgreece για αγορά. Στην αγορά-πώληση δεν μπορείς να βάλεις τα 20 ευρώ και να στα κάνει απευθείας μετατροπή σε btc θα πρέπει να βάλεις μόνο σου όσα αντιστοιχούν δλδ τα 20 ευρώ θα πρέπει να του βάλεις 0.075.

Από τι μου είχαν πει εδώ

 

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1044651.20

 

μπορείς να κάνεις το ανάποδο δλδ να βάλεις 20 ευρώ αγορά απευθείας μόνο στο πεδίο με τις σύνθετες αγορές η να πας στο διπλανό πεδίο και να πουλήσεις ευρώ για bitcoin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...