Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Τραπεζικό λογαριασμό στο όνομά σου έχεις; Αν έχεις, σου στέλνουν (ή εκτυπώνεις όποτε θέλεις από e-banking) κάτι σαν "λογαριασμό" με τις κινήσεις που έγιναν σε αυτόν το τελευταίο διάστημα, ο οποίος έχει και το ονοματεπώνυμο/διεύθυνσή σου και μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτός για τη διαδικασία ταυτοποίησης οπουδήποτε. Αν δεν έχεις τραπεζικό λογαριασμό στο όνομά σου, δεν υπάρχει νοήμα να συζητάμε καν γιατί δεν είναι δυνατό να χρησιμοποιήσεις τέτοιες υπηρεσίες όπως η Leupay, Revolut κλπ.

Εχω λογαριασμο και αυτο θα κανω, σε ευχαριστω για τη βοηθεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ενδιαφερον ακουγεται το θεμα αλλα εχω μερικες απορειες:

 

1. ειναι απαραιτητο να συνδεσεις καρτα στον λογαριασμο? δεν γινεται να φωρτωνω το λογαριασμο μονο με εμβασμα ή με μεταφορα μεσω ιντερνετ μπανκινγκ?

2. μπορω οντως να αγοραζω απο εξωτερικο χωρις να τρωω πορτα απο το cc?

3. με τις επιστροφες χρηματων τι γινεται? καποιος ειπε οτι του εχουν κρατησει λεφτα (ή κατι τετοιο) οταν ακυρωσε κατι παραγγελειες απο αμαζον (κατι παραπανω απο 1000€ απ'οτι καταλαβα) και δεν ειδα καποιο ποστ ου να λεει οτι τα πηρε πισω

4. καποιος αλλος ειπε οτι φωρτωσε την καρτα με εμβασμα και χρεωθηκε 19€. Ο χρηστης @braker1 ειπε οτι κανονικα δνε συμβαινει αυτο. Πως μπορω να αποφυγω μια τετοια χρεωση?

5. επισης αναφερθηκε οτι σε ακυρωσεις παραγγελιων ή επιστροφες χρηματων σε χρεωνουν 10€. Πειτε μου οτι δεν ισχυει κατι τετοιο!!

6. Μπορω να εχω λογαριασμο σε € και να κανω αγορες απο σελιδεσ που χρησημοποιουν αλλα νομισματα ή πρεπει να ανοιξω λογαριασμο για καθε νομισμα που θελω να χρησημοποιω?

7. εστω οτι εχω δυο λογαριασμους διαφορετικων νομισματων, εστω € και $. Μπορω να στειλω λεφτα απο τον € στον $ (ή και αντιστροφα) και αν ναι ποια ειναι η χρεωση (κρατησεις της σελιδας, διαφορα απο την αλλαγη σε αλλο νομισμα)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μόλις πήρα τηλέφωνο στη Eurobank και αυτοί βλέπουν τον 4ψηφιο κωδικό που βλέπω και εγώ στο ebanking..... Δοκίμασα πάλι τώρα και μου λέει πάλι ότι είναι λάθος......

Τι να κάνω;;; Έστειλα Mail και στη leupay........

Μα δε γίνεται να κάνω κάτι λάθος!!! Απλά βάζω τον 4ψηφιο που βλέπω και μου βγάζει ότι είναι λάθος.... Κάποια βοήθεια;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον ακουγεται το θεμα αλλα εχω μερικες απορειες:

 

1. ειναι απαραιτητο να συνδεσεις καρτα στον λογαριασμο? δεν γινεται να φωρτωνω το λογαριασμο μονο με εμβασμα ή με μεταφορα μεσω ιντερνετ μπανκινγκ?

2. μπορω οντως να αγοραζω απο εξωτερικο χωρις να τρωω πορτα απο το cc?

3. με τις επιστροφες χρηματων τι γινεται? καποιος ειπε οτι του εχουν κρατησει λεφτα (ή κατι τετοιο) οταν ακυρωσε κατι παραγγελειες απο αμαζον (κατι παραπανω απο 1000€ απ'οτι καταλαβα) και δεν ειδα καποιο ποστ ου να λεει οτι τα πηρε πισω

4. καποιος αλλος ειπε οτι φωρτωσε την καρτα με εμβασμα και χρεωθηκε 19€. Ο χρηστης @braker1 ειπε οτι κανονικα δνε συμβαινει αυτο. Πως μπορω να αποφυγω μια τετοια χρεωση?

5. επισης αναφερθηκε οτι σε ακυρωσεις παραγγελιων ή επιστροφες χρηματων σε χρεωνουν 10€. Πειτε μου οτι δεν ισχυει κατι τετοιο!!

6. Μπορω να εχω λογαριασμο σε € και να κανω αγορες απο σελιδεσ που χρησημοποιουν αλλα νομισματα ή πρεπει να ανοιξω λογαριασμο για καθε νομισμα που θελω να χρησημοποιω?

7. εστω οτι εχω δυο λογαριασμους διαφορετικων νομισματων, εστω € και $. Μπορω να στειλω λεφτα απο τον € στον $ (ή και αντιστροφα) και αν ναι ποια ειναι η χρεωση (κρατησεις της σελιδας, διαφορα απο την αλλαγη σε αλλο νομισμα)?

1. 
α.οχι
β.ναι
γ. δεν ξερω τι εννοεις, ebanking μπορεις να κανεις και αποστολη εμβασματος
2. ναι, οπου παιρνουν mastercard
3.ας βγει να πει την εμπειρια του οποιος δεν πηρε λεφτα πισω,
χρονικη διαρκεια refund οπως σε ολες τις καρτες εξωτερικου, μπορει απο  λιγες μερες μεχρι και μηνα να παρει
4. 1 ευρω χρεωνεσαι στελνοντας εμβασμα εξωτερικου μεσω ebanking, ενδειξη "sha"
5.δεν ξερω, γιατι δεν το διαβασα 
διαβασε τους ορους στην ιστοσελιδα/λογαριασμο leupay, θα το λεει
6.
α.ναι
β.οχι
7.
α.ναι
β.δεν εχει χρεωση/ την καθημερινη ισοτιμια αλλαγης απο ευρω σε δολλαρια την ψαχνεις στην ιστοσελιδα
σημειωση:το δολλαριο που γραφεις ειναι μονος λογαριασμος σε νομισμα χωρις iban 
 
ιδιες απαντησεις ισχυουν και για τις αλλες υπηρεσιες που βρισκει κανεις και προσφερουν καρτες εξωτερικου
εκτος απο το νουμερο 5 που δεν ξερω

Λοιπόν μόλις πήρα τηλέφωνο στη Eurobank και αυτοί βλέπουν τον 4ψηφιο κωδικό που βλέπω και εγώ στο ebanking..... Δοκίμασα πάλι τώρα και μου λέει πάλι ότι είναι λάθος......

Τι να κάνω;;; Έστειλα Mail και στη leupay........

Μα δε γίνεται να κάνω κάτι λάθος!!! Απλά βάζω τον 4ψηφιο που βλέπω και μου βγάζει ότι είναι λάθος.... Κάποια βοήθεια;;

σε μενα εδειχνε ακριβως το ιδιο με σενα

κι εγω στην αρχη εβαλα τον 4-ψηφιο που σου δειχνει στο ebanking

φυσικα, δεν εγινε δεκτος στην ιστοσελιδα leupay, γιατι δεν ειναι ο κωδικος

πηρα phone banking eurobank

επρεπε να εξηγησω 3 λεπτα στην υπαλληλο τι ακριβως θελω μεχρι να καταλαβει

τελικα καταλαβε και μου εδωσε τον 4-ψηφιο κωδικο, ενω στην αρχη μου εδωσε τον 4-ψηφιο που εβλεπα κι εγω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα της είπα να ξανακοιταξει και μου είπε ότι δε βλέπει άλλον κωδικό. 3 φορές με έβαλε σε αναμονή γιατί έψαχνε μήπως βρει κάτι αλλο....... Δηλαδή τι είπες; Μήπως ξαναπάρω και βρω κάποια άκρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα της είπα να ξανακοιταξει και μου είπε ότι δε βλέπει άλλον κωδικό. 3 φορές με έβαλε σε αναμονή γιατί έψαχνε μήπως βρει κάτι αλλο....... Δηλαδή τι είπες; Μήπως ξαναπάρω και βρω κάποια άκρη...

-της ειπα πως εκανα προσπαθεια συνδεσης της χρεωστικης μου eurobank με μια υπηρεσια που λεγεται leupay
-δεν ειχε ιδεα
-της ειπα ειναι η ιδια διαδικασια οπως και οταν κανει καποιος προσπαθεια συνδεσης με μια υπηρεσια που λεγεται paypal
-μου λεει, paypal θελετε να συνδεσετε;
-οχι της λεω, ενα 4-ψηφιο κωδικο θελω απο σας
-μου λεει περιμενετε
-μου λεει, βλεπετε τις χρεωσεις στο ebanking, 
-της λεω βλεπω την χρεωση. αλλα οχι τον κωδικο 
-μου λεει τον 4ψηφιο που βλεπω
-της λεω τον βλεπω, αλλα αυτος δεν ειναι ο κωδικος
-μου λεει, αααααααααααααα περιμενετε αυτος ειναι και μου εδωσε τον σωστο κωδικο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως της είπα ότι δεν είναι αυτός ο κωδικός και έψαχνε πόση ώρα να βρει άλλον και δεν έβρισκε.... Ο μόνος που της εμφάνιζε ήταν αυτός που έβλεπα και εγώ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν....Αν αντιμετώπισε  κανείς ίδιο πρόβλημα ας μου πει τι συμβαίνει...

Έφτιαξα λογαριασμό leupay, μου στείλανε την κάρτα, την ενεργοποίησα και όλα καλά...Το πρόβλημα πλέον είναι ότι δε μπορώ να κάνω έμβασμα στον λογαριασμό αυτό.Προσπάθησα να στείλω έμβασμα 100 ευρώ μέσο i-bank της ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ άλλα μόλις δίνω το IBAN του leupay λογαριασμού μου δεν αναγνωρίζεται και μου δίνει την ένδειξη: Τράπεζα: Εσφαλμένος λογαριασμός / Μη προσβάσιμη Τράπεζα

Το iban που δίνω είναι σωστό....Πάω στην Εθνική τους ρωτάω για την τράπεζα (SATABANK) που έφτιαξα λογαριασμό το ελέγχουν μέσο το BIC που τους έδωσα και μου λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την τράπεζα και μπορείς να στείλεις έμβασμα...Ίσως είναι παροδικό πρόβλημα του συστήματος και αν συνεχίσει να επικοινωνήσω στο 181818

 

Καθώς το πρόβλημα δε λύθηκε μετά από 2-3 μέρες τηλεφώνησα στην εξυπηρέτηση της Εθνικής στο 181818, δοκιμάσανε το iban και έχουν και αυτοί την ίδια ένδειξη σφάλματος...Επικοινωνήστε με την ξένη τράπεζα μου είπαν.

Φτιάχνω νέο λογαριασμό μέσα από τον λογαριασμό μου στο leupay, δοκιμάζω το νέο iban και πάλι τα ίδια....Να φταίει το I-BANK της Εθνικής...?

Καμιά βοήθεια για το τι μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό συμβαίνει, γιατί η εθνική δεν έχει καταχωρημένη τη satabank στη λίστα με τις τράπεζες, πρέπει να τους πεις να την καταχωρήσουν για να μπορέσεις να κάνεις έμβασμα από το web banking της εθνικής.

 

το ίδιο πρόβλημα υπήρχε και με τη eurobank και το διόρθωσαν ενώ με την alpha και την πειραιώς δεν υπήρχε ποτέ αυτό πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό συμβαίνει, γιατί η εθνική δεν έχει καταχωρημένη τη satabank στη λίστα με τις τράπεζες, πρέπει να τους πεις να την καταχωρήσουν για να μπορέσεις να κάνεις έμβασμα από το web banking της εθνικής.

 

το ίδιο πρόβλημα υπήρχε και με τη eurobank και το διόρθωσαν ενώ με την alpha και την πειραιώς δεν υπήρχε ποτέ αυτό πρόβλημα.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση..Αυτό θα πρέπει να το ζητήσω στην εξυπηρέτηση πελατών....? 

Ξέρεις αν θα το κάνουν γρήγορα αυτό ή θα θα πρέπει καλύτερα να ψαχτώ για δημιουργία ebanking από άλλη Ελληνική τράπεζα..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κοτσάνα είναι αυτή που μπορείς να κάνεις μόνο 5 αγορές τη μέρα με την κάρτα στο internet; Δεν πάει με τίποτα παραπάνω. Θα στείλω και μέιλ να δω τι θα μου πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κοτσάνα είναι αυτή που μπορείς να κάνεις μόνο 5 αγορές τη μέρα με την κάρτα στο internet; Δεν πάει με τίποτα παραπάνω. Θα στείλω και μέιλ να δω τι θα μου πουν.

 

Τι γίνεται αν έχεις και 2η ή και 3η κάρτα στο ίδιο IBAN;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γίνεται αν έχεις και 2η ή και 3η κάρτα στο ίδιο IBAN;

 

Φαντάζομαι πως δεν θα έχω θέμα αλλά θα είναι μπελάς τόσες κάρτες στον ίδιο λογαριασμό για κάτι τρομερά απλό.

 

Υπάρχει λογαριασμός πάνω από Leupay Standard; Αλήθεια το Leupay πώς προφέρετε; Λαπέη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι πως δεν θα έχω θέμα αλλά θα είναι μπελάς τόσες κάρτες στον ίδιο λογαριασμό για κάτι τρομερά απλό.

 

Υπάρχει λογαριασμός πάνω από Leupay Standard; Αλήθεια το Leupay πώς προφέρετε; Λαπέη;

 

Σιγά το μπελά. Έτσι κι αλλιώς θα χρειαστεί κανείς και μία 2η κάρτα που να γράφει πάνω το όνομά του για να κάνει τις εγχώριες αγορές. Εγώ θα κάνω την εγγραφή μου συντομότατα.

 

Ίσως Λιουπέη; Χαχαχαχα! Η καλύτερη απορία στο φόρουμ ήταν αυτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...