Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει πάει κανείς Ταορμίνα, Σικελία?

Έχω πάει εγώ πριν κάποια χρόνια. Ωραία είναι, αλλά λίγο σαν ελληνικό νησί. Γενικά η Σικελία μοιάζει πάαααρα πολύ με Ελλάδα, σε σημείο που να αναρωτιέσαι αν αξίζει να πας στην Ιταλία για να δεις το ίδιο τοπίο και παρόμοια αρχαία θέατρα και ναούς. Καλά είχα περάσει βέβαια και είναι ενδιαφέρον να πας και στις Συρακούσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αδερφέ, και τα δύο άρθρα που παραθέτεις μιλάν για τους εγκρεμνούς. Αν διαβάσεις 1-2 σελίδες πίσω, θα δεις ότι λέω ότι οι εγκρεμνοί είναι από τις ομορφότερες παραλίες του κόσμου. Όπως λέει, όμως, και ο σοφός λαός, ένα χελιδόνι δεν φέρνει την άνοιξη. Στην Λευκάδα υπάρχουν ακόμα δύο πολύ φημισμένες παραλίες, το κάθισμα και το πόρτο Κατσίκι. Σύνολο έχουμε 3 παραλίες που αξίζουν στο 14ο μεγαλύτερο νησί της Ελλάδας (πηγή). Η αναλογία δεν είναι υπέρ της Λευκάδας. Τρεις παραλίες σε ένα τόσο μεγάλο νησί και με τόσο μεγάλες αποστάσεις, δεν το λες ότι έχει και πολύ ωραίες παραλίες.

 

Ο φίλος Dhmhtrhsg2 λέει ότι θα μείνει στη Βασιλική, η οποία απ' ότι είδα είναι στη νότια πλευρά του νησιού. Η αλήθεια είναι ότι στη νότια πλευρά δεν πήγα. Μπορεί η παραλίες να είναι καλές. Αλλά στην ανατολική πλευρά δεν αξίζει καν να μπει στον κόπο, ειδικά αν έχει καλομάθει στις παραλίες της Χαλκιδικής.

 

Φίλε Dhmhtrhsg2, ότι είχα να σου πω σου το είπα και επειδή απ' ότι κατάλαβα σε πήραν λίγο από κάτω αυτά που σου είπα, το κόβω εδώ. Δεν θέλω να σε ξενερώσω πριν τις διακοπές σου. Καλά να περάσεις, να ξεκουραστείς και να γεμίσεις τις μπαταρίες σου για το χειμώνα. Θα περιμένω με αγονία τις εντυπώσεις σου όταν επιστρέψεις. Μην μας ξεχάσεις σε παρακαλώ, γράψε κάτι.

 

    Τα έψαξα λίγο από αποστάσεις  και έχει όντως αρκετή οδήγηση για να πας στις 2 - 3 αυτές παράλιες ... Είμαι συνηθισμένος από χαλκιδική οπού στη Σιθωνία για παράδειγμα μπαίνεις στο αυτοκίνητο και με το που πιάσεις νικητή ανά 2-3 λεπτά  βλέπεις εύκολα προσβάσιμες και απίστευτες παραλιεσ να ξεφυτρώνουν διπλά σου . Από μεγάλες ακτογραμμές μέχρι μικρά κολπάκια , βραχάκια κλπ . 

    Κάτι τέτοιο δεν είμαι προετοιμασμένος να συναντήσω στην Λευκάδα . Δεν έχω πρόβλημα πάντως με την οδήγηση .. Εδώ θα ξεκινήσω από χαλκιδική που είμαι τώρα να πάω Λευκάδα με το αυτοκίνητο στα 30- 40 χιλιομετρά για παράλια θα κολλήσουμε ? 

Από τις διακοπές μας θέλουμε να χαλαρώσουμε να ξεκουραστούμε και να είμαστε λίγο μακριά από όλες τις υποχρεώσεις - δουλειές .

Επέλεξα βασιλική γιατί  είναι πιο εύκολα και γρήγορα να δούμε τις διαφορές παράλιες της δυτικής πλευράς του νησιού  .. Έχει και την περατζάδα του το μέρος άλλα δεν έχει και την τρελή βαβούρα . Θετικό από ότι έμαθα είναι ότι έχει και ακριβώς διπλά παράλια που έχει κάθε είδους  water sport ..

  Φυσικά και θα γράψω αναλυτικότατο μάλιστα  review  των διακοπών και από κει και πέρα τα συζητάμε ξανά !

 

 PS Στο εστιατόριο ράχη έχει πάει κανεις ? Σκέφτομαι να κάνω ένα ρομαντικό δείπνο η καφεδάκι  εκεί πάνω έτσι για το γαμώτο !

Ps2  Ρε παιδιά εκείνο που σε τραβάει ένα ταχύπλοο και εσύ είσαι δεμένος με αλεξίπτωτο το έχει δοκιμάσει κάνεις? Τι τιμή να έχει άραγε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    

Ps2  Ρε παιδιά εκείνο που σε τραβάει ένα ταχύπλοο και εσύ είσαι δεμένος με αλεξίπτωτο το έχει δοκιμάσει κάνεις? Τι τιμή να έχει άραγε ?

Στα χανια που το κοιταγα χθες εχει 40 ευρω το ατομο ή 60 ευρω τα δυο ατομα (ταυτοχρονα) για κανενα 10 λεπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω πάει εγώ πριν κάποια χρόνια. Ωραία είναι, αλλά λίγο σαν ελληνικό νησί. Γενικά η Σικελία μοιάζει πάαααρα πολύ με Ελλάδα, σε σημείο που να αναρωτιέσαι αν αξίζει να πας στην Ιταλία για να δεις το ίδιο τοπίο και παρόμοια αρχαία θέατρα και ναούς. Καλά είχα περάσει βέβαια και είναι ενδιαφέρον να πας και στις Συρακούσες.

Έχω να πάω σε ένα 3ήμερο συνέδριο και είπα να κάτσω όλη τη βδομάδα εκεί μιας και αυτές θα είναι οι καλοκαιρινές μου διακοπές.

Δε ξερω πόσο χρόνο θα έχω να πάω πιο μακρυά αλλά όπου μπορείς να πας με λεωφορείο θα με ενδιέφερε.

Θυμάσαι καλές παραλίες, ονόματα μαγαζιών, περιοχών να βγεις? Που έχει πιο ζωή, κέντρο ή προς παραλία?

 

Αν θες, στειλε και π.μ.

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ, και τα δύο άρθρα που παραθέτεις μιλάν για τους εγκρεμνούς. Αν διαβάσεις 1-2 σελίδες πίσω, θα δεις ότι λέω ότι οι εγκρεμνοί είναι από τις ομορφότερες παραλίες του κόσμου. Όπως λέει, όμως, και ο σοφός λαός, ένα χελιδόνι δεν φέρνει την άνοιξη. Στην Λευκάδα υπάρχουν ακόμα δύο πολύ φημισμένες παραλίες, το κάθισμα και το πόρτο Κατσίκι. Σύνολο έχουμε 3 παραλίες που αξίζουν στο 14ο μεγαλύτερο νησί της Ελλάδας (πηγή). Η αναλογία δεν είναι υπέρ της Λευκάδας. Τρεις παραλίες σε ένα τόσο μεγάλο νησί και με τόσο μεγάλες αποστάσεις, δεν το λες ότι έχει και πολύ ωραίες παραλίες.

 

Αλλο όμως παραλίες με φήμη και άλλο παραλίες που αξίζουν, οι οποίες δεν είναι μόνο 3...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα χανια που το κοιταγα χθες εχει 40 ευρω το ατομο ή 60 ευρω τα δυο ατομα (ταυτοχρονα) για κανενα 10 λεπτο.

  

Και δεν μενουμε μια μέρα στον γυρισμό Πάργα η Σύβοτα  ?!

Τουλάχιστον όταν πηδούσα από τα αλεξίπτωτα ήτανε τσάμπα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έχει πέσει στην αντίληψή σας κάποιο site με αναζήτηση δρομολογίων βάσει τιμής; Δηλ. αντί να βάλεις προορισμό, να βάλεις πόλη αναχώρησης, ημερομηνία και να σου βγάλει το κόστος για όλους τους πιθανούς προορισμούς π.χ. εντός Ευρώπης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ταξιδιώτες,

 

Ολοκλήρωσα πριν λίγο την εγγραφή μου στο πρόγραμμα Miles & Bonus της Aegean και πήρα και εισιτήρια. Κατα την εγγραφή πιστώθηκε αυτόματα ο λογαριασμός μου με 1000 μίλια, περιμένω να μπουν άλλα 2060 από το επικείμενο ταξίδι μου και αν αναγνωριστούν αναδρομικά και τα όσα έκανα μέχρι πριν 12 μήνες, φτάνω τον πρώτο ταπεινό μου στόχο, i.e. περίπου 5000 μίλια. :)

 

Αλλά από ό,τι είδα, δικαιούμαστε μίλια και από τα ξενοδοχεία που κλείνουμε μέσω της Booking.com;

 

"You earn miles for flying with us and our airline partners. And even if you do not fly very often, with more ways to collect miles from credit cards, shopping, hotels, car rental and deals with our constantly growing partners’ network, earning couldn't be easier!"

 

Πως υπολογίζονται αυτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ταξιδιώτες,

 

Ολοκλήρωσα πριν λίγο την εγγραφή μου στο πρόγραμμα Miles & Bonus της Aegean και πήρα και εισιτήρια. Κατα την εγγραφή πιστώθηκε αυτόματα ο λογαριασμός μου με 1000 μίλια, περιμένω να μπουν άλλα 2060 από το επικείμενο ταξίδι μου και αν αναγνωριστούν αναδρομικά και τα όσα έκανα μέχρι πριν 12 μήνες, φτάνω τον πρώτο ταπεινό μου στόχο, i.e. περίπου 5000 μίλια. :)

 

Αλλά από ό,τι είδα, δικαιούμαστε μίλια και από τα ξενοδοχεία που κλείνουμε μέσω της Booking.com;

 

"You earn miles for flying with us and our airline partners. And even if you do not fly very often, with more ways to collect miles from credit cards, shopping, hotels, car rental and deals with our constantly growing partners’ network, earning couldn't be easier!"

 

Πως υπολογίζονται αυτα;

Στο site της Aegean έχει ένα λινκ για το booking.com. Αν λοιπόν κλείσεις ξενοδοχείο μέσω αυτού, θα σου ζητήσει τον αριθμό της κάρτας σου. Έτσι, όταν πληρώσεις για τη διαμονή σου, θα περαστούν 2 μίλια για κάθε ευρώ που ξόδεψες. Πχ κάνεις κράτηση για 5 νύχτες και στο check out ο λογαριασμός σου είναι 500 ευρώ; Θα σου πιστωθούν 1000 μίλια.

Το καλό είναι ότι δε χρειάζεται κάν να μείνεις εσύ στο ξενοδοχείο, οπότε κλείνοντας δωμάτιο για κάποιον φίλο σου, μπορείς να κερδίσεις μίλια. Το κακό είναι ότι αυτά τα μίλια δεν μετράνε για να ανέβεις σε άλλη βαθμίδα (silver, gold).

Προσοχή, αυτά ισχύουν μόνο αν κάνεις κράτηση μέσω του λινκ στο site της Aegean. Αν πας στο booking.com δεν παίρνεις μίλια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πορτο Χελι ειναι καλα και  κοντα, με πολλες καλες παραλιες που μπορεις να πας (με αυτοκινητο)

Επισης κανεις και εκδρομουλες σε Σπετσες Υδρα με το καραβακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά μάλλον προς Πύλο - Καλαμάτα με βλέπω. Μου είπαν ότι έχει ανέβει πολύ τα τελευταία χρόνια και έχει αρκετό τουρισμό

 

Edit: Τελικά δεν μπορώ να βρω πουθενά δωμάτιο μέσα από το διαδίκτυο! Θα ήταν παρακινδυνευμένο να πάω χωρίς να έχω κάνει κράτηση πιο πριν;

Επεξ/σία από Fan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...