Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι και θεμα "τυχης" δηλαδη εγω πηρα κατι απο το play-asia 80€ και δεν περασε τελωνειο...Μαλιστα ειχα και αγωνια γιατι δεν το σκεφτηκα.

Ισως παει ενας συνδυασμος μεγαλο αντικειμενο και μεγαλη τιμη...

 

εγ΄ας πούμε που δεν σκοπεύω να παίρνω αντικείμενα πάνω απο 30 δολλάρια θα έχω τελωνείο?

στην τιμή συνυπολογίζοντε και τα έξοδα αποστολής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εγ΄ας πούμε που δεν σκοπεύω να παίρνω αντικείμενα πάνω απο 30 δολλάρια θα έχω τελωνείο?

στην τιμή συνυπολογίζοντε και τα έξοδα αποστολής?

 

Οχι, ναι....

 

 

 

:-D:-D:-D:-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια θελω να αγορασω κατι ρουχα απο αμερικη. λεει οτι ειναι καινουρια και σε καλη τιμη. τι πρεπει να κανω για να αποφυγω το τελωνειο? και αν με πιασει το τελωνειο την παταω εγω? επισης μπορω να κανω μονος μου τον εκτελονισμο αν δημιουργηθει προβλημα? ειμαι νεος σε αυτο το θεμα. για αγορα βαζω την καρτα μου την πιστωτικη ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πιστωτικη δεν ξερω. τι τραπεζα εχεις? θα σου προτεινα να βγαλεις μια pre-paid - προπληρωμενη δλδ. αυτο σημαινει οτι εχεις €50 μεσα? μεχρι €50 μπορεις να χαλασεις. επισης την φορτιζεις on-line απο το site της τραπεζας. η φορτιση κοστιζει βεβαια. βαζεις €100 σου κραταει το €1 = €99 μπαινουν. €2 στα €200 και παει λεγοντας. αλλα ετσι το μανατζαρεις καλυτερα. (εγω εχω eurobank αλλα και απο κυπρου κανεις δουλεια και νομιζω και απο πειραιως)

 

του λες να στα στειλει σαν gift!(στα στελνει σαν δωρο και βαζει μια τιμη πχ $15 πανω στο κουτι κλπ) και δεν πληρωνεις τελωνειο η το πολυ €3 οταν πας να παραλαβεις (απο τα ελ.τα. συνηθως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πιστωτικη δεν ξερω. τι τραπεζα εχεις? θα σου προτεινα να βγαλεις μια pre-paid - προπληρωμενη δλδ. αυτο σημαινει οτι εχεις €50 μεσα? μεχρι €50 μπορεις να χαλασεις. επισης την φορτιζεις on-line απο το site της τραπεζας. η φορτιση κοστιζει βεβαια. βαζεις €100 σου κραταει το €1 = €99 μπαινουν. €2 στα €200 και παει λεγοντας. αλλα ετσι το μανατζαρεις καλυτερα. (εγω εχω eurobank αλλα και απο κυπρου κανεις δουλεια και νομιζω και απο πειραιως)

 

του λες να στα στειλει σαν gift!(στα στελνει σαν δωρο και βαζει μια τιμη πχ $15 πανω στο κουτι κλπ) και δεν πληρωνεις τελωνειο η το πολυ €3 οταν πας να παραλαβεις (απο τα ελ.τα. συνηθως)

 

πηρα σημερα το τελωνειο και μου ειπαν πωσ ειναι για ολα τα προιοντα 23 τα εκατο φπα και αλλο 26 % επιβαρυνση στην τιμη του προιοντοσ. το οποιο σημαινε πως αν παρω ενα τζιν που κανει 40 ευρω εξω με τα εξοδα ολα μαζι θα φτασει στα 70 ευρω. οταν στην ελλαδα κανει 300 και βαλε. η χανω κατι και τα υπολογιζω λαθοσ. γιατι με την λογικη αυτη θα επρεπε ολοι απο εκει να ψωνιζουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω κάνει μια παραγγελία ούτε 2€ από ebay, και αφού πλήρωσα, βλέπω ότι ο χρήστης δεν είναι πλέον μέλος στο ebay, και το προϊόν δεν υπάρχει. Έκανα ένα dispute στο paypal, και απαντάει ότι είχε προβλήματα με το ebay και την παραγγελία μου την έχει στείλει. Του απαντώ ότι δεν μπορώ να τον εμπιστευτώ χωρίς λογαριασμό στο ebay και αν μπορεί να παρουσιάσει μια απόδειξη αποστολής ή κάτι τέτοιο. Στο τελευταίο του post, παρακαλά να μην συνεχίσω το θέμα με το paypal.

 

Σε 10 μέρες περίπου λήγει το θέμα με το paypal. Δεν το κάνω θέμα για τα λεφτά αλλά περισσότερο λόγω του ότι δε μου αρέσουν αυτού του είδους οι συμπεριφορές. Αν σε 10 μέρες δεν δώσει κάποιο αποδεικτικό στοιχείο ότι έχει κάνει ship, λέτε να το συνεχίσω με το paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια και θα το συνεχίσεις, και θα τον υποχρεώσουν να σου επιστρέψει τα χρήματα αλλά αν το είδος έρθει κάποια μέρα στείλε του ξανά τα χρήματα.

 

Γιατί κάποιοι πονηροί κάνουν dispute και παίρνουν τα χρήματα πίσω και μετά από μερικές μέρες που έρχεται το υλικό, κάνουν τους κινέζους...

 

έτσι κάποιοι δεν στέλνουν σε κάποιες χώρες και αναρωτιόμαστε γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το συνεχίσω το dispute, κλείσει η υπόθεση και κάποια μέρα έρθει το προϊόν εκτός από του ότι θα του τα επιστρέψω τα χρήματα, δε θα πρέπει να ενημερώσω το paypal ότι αποδείχτηκε σωστός πωλητής; Γιατί φαντάζομαι όλο και κάποιο περιορισμό θα του επιβάλλει το paypal στο λογαριασμό του. Εκτός αν δεν του κάνουν τίποτα και απλά επιστρέφουν τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

 

Ειμαι πωλητης στο ebay εδω και λιγο καιρο και στελνω πραγματα μονο σε χωρες τις Ευρωπαικης Ενωσης. Ολα τα πραγματα τα στελνω μεσω ΕΛΤΑ (απλα επιστολικο ταχυδρομειο). Τωρα θα ηθελα να ξεκινησω να στελνω στην Αμερικη αλλα φοβαμαι μηπως χαθουν τα πακετα αν τα στελνω απλα. Αν εχει στηλει καποιος Αμερικη θα ηθελα να με συνβουλευσει πως να τα στελνω απλο ή συστημενο? (τα πραγματα που στελνω κοστιζουν περιπου 15-30 ευρω). Επισης, θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να βαλω την επιλογη στη αγγελια μου οτι το εξοδα αποστολης στην Ε.Ε. ειναι πχ. 4 ευρω και στην Αμεερικη πχ. 5 ευρω. Εμενα στα εξοδα αποστολης μου βγαζει μονο την επιλογη same cost to all buyers. (στο ebay της Ιρλανδιας ebay.ie)

 

Ευχαριστω πολυ!!

PS. Η απαντηση σας θα ηταν πολυ χρησιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα σημερα το τελωνειο και μου ειπαν πωσ ειναι για ολα τα προιοντα 23 τα εκατο φπα και αλλο 26 % επιβαρυνση στην τιμη του προιοντοσ. το οποιο σημαινε πως αν παρω ενα τζιν που κανει 40 ευρω εξω με τα εξοδα ολα μαζι θα φτασει στα 70 ευρω. οταν στην ελλαδα κανει 300 και βαλε. η χανω κατι και τα υπολογιζω λαθοσ. γιατι με την λογικη αυτη θα επρεπε ολοι απο εκει να ψωνιζουν!!!

Πάντως εφόσον υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά τιμής πρόσεξε μήπως είναι απομίμηση, είχα δει κι εγώ μία παρόμοια περίπτωση και μετά κατάλαβα ότι το ρούχο δεν ήταν γνήσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ηρθανε σημερα αυτες οι adidas (http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=300454466300&ssPageName=ADME:L:OU:GB:1123) που παρηγγειλα απο Αμερικη,συνολικα μου κοστισαν 43ευρω αν θυμαμαι καλα με τα εξοδα αποστολης! Μου εφερε σημερα ο ταχυδρομος ενα χαρτι απτα ελτα και μου λει να πληρωσω επιπλεον 3 ευρω!Γιατι αυτο? τοσα πολλα ειναι 43 ευρω που πρεπει να πληρωσω τελωνειο 3 ευρω?τουλαχιστον να μου το εφερνε και σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω κάνει μια παραγγελία ούτε 2€ από ebay, και αφού πλήρωσα, βλέπω ότι ο χρήστης δεν είναι πλέον μέλος στο ebay, και το προϊόν δεν υπάρχει. Έκανα ένα dispute στο paypal, και απαντάει ότι είχε προβλήματα με το ebay και την παραγγελία μου την έχει στείλει. Του απαντώ ότι δεν μπορώ να τον εμπιστευτώ χωρίς λογαριασμό στο ebay και αν μπορεί να παρουσιάσει μια απόδειξη αποστολής ή κάτι τέτοιο. Στο τελευταίο του post, παρακαλά να μην συνεχίσω το θέμα με το paypal.

 

Σε 10 μέρες περίπου λήγει το θέμα με το paypal. Δεν το κάνω θέμα για τα λεφτά αλλά περισσότερο λόγω του ότι δε μου αρέσουν αυτού του είδους οι συμπεριφορές. Αν σε 10 μέρες δεν δώσει κάποιο αποδεικτικό στοιχείο ότι έχει κάνει ship, λέτε να το συνεχίσω με το paypal;

 

Φυσικά και θα το συνεχίσεις

 

Βέβαια και θα το συνεχίσεις, και θα τον υποχρεώσουν να σου επιστρέψει τα χρήματα αλλά αν το είδος έρθει κάποια μέρα στείλε του ξανά τα χρήματα.

 

Γιατί κάποιοι πονηροί κάνουν dispute και παίρνουν τα χρήματα πίσω και μετά από μερικές μέρες που έρχεται το υλικό, κάνουν τους κινέζους...

 

έτσι κάποιοι δεν στέλνουν σε κάποιες χώρες και αναρωτιόμαστε γιατί;

Ήρθε σήμερα το αντικείμενο και έκλεισα το dispute. Πρέπει να μπήκε λίγο μέσα ο άνθρωπος. $3 τα μεταφορικά, 0,99 η παραγγελία. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γειά σας, θα εκτιμούσα πολύ την βοήθειά σας.

 

Θέλω να πουλήσω ένα ρούχο στο αγγλικό ebay. Το θέμα είναι ότι ανεβάζοντας την δημοπρασία, έχω κολλήσει στο πεδίο για το ποιό postal service θα χρησιμοποιήσω. Οι επιλογές που έχει αφορούν μόνο royal mail και parcelforce. Εμείς που στέλνουμε από Ελλάδα τί επιλέγουμε εκεί?

 

Επίσης, γνωρίζω από επιστροφές ρούχων που έχω κάνει στην Αγγλία από άλλες αγορές μου περίπου το κόστος αποστολής με ΕΛΤΑ συστημένο. Να βάλω μια τιμή για μεταφορικά δική μου κατά προσέγγιση; Και θα είναι για όλη την Ευρώπη η ίδια;

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το στειλεις με τα ΕΛΤΑ θα επιλεξεις 'Seller's Standard Rate' ειτε απλο ή συστημενο.

 

Οσο για τα μεταφορικα μπορεις να ζυγισεις το προιον και να βρεις τις τιμες απο το site των ΕΛΤΑ -> http://www.elta.gr/pricelist1.pdf (για ολες τις χωρες τις Ε.Ε. κοστιζει το ιδιο).

 

Επισης να διαβασεις για του φορους του ebay (9,9% της τιμης που θα πουληθει το αντικειμενο + τα εξοδα τις αγγελειας) και του paypal (3.9% κοστος του αντικειμενου και τα μεταφορικα + 0,35 λεπτα ή 0,20 πενες για τη συναλλαγη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...