Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειναι η διευθυνση του pp

 

===============================

 

Παιδια προβλημα!

εκανα αγορα μεσω pp, πληρωσα και μετα απο 1+ βδομαδα μου ερχεται το εξης μυνημα απο e-bay:

 

 

Hello isspro****

 

We're writing to let you know that we removed the listing for the following item that you won or bid on:

 

270596246571 - Sandisk² EXTREME SDHC CLASS 10 SD HC 32GB CARD 30MB/S

 

We're writing to let you know that we removed the listing for the following item that you won or bid on:

 

270596246571 - Sandisk² EXTREME SDHC CLASS 10 SD HC 32GB CARD 30MB/S

 

To help protect you, we removed this listing so we can confirm that the seller is not putting you or other eBay members at risk.

 

If you've already paid for this item through eBay, you can open a case in our Resolution Center to get your money back. You need to wait 7 days from the day you paid before you can open a case.

 

After 7 days, all you need to do is click the link below, and select the "I haven't received it yet" option. This will guide you through the process to get a refund. (Unfortunately, because we removed the listing, you won't be able to look up the seller's contact information.)

 

http://resolutioncenter.ebay.com

 

If you won the item but haven't paid yet, don't pay for it.

 

If the seller offers you the item outside of eBay, we strongly encourage you to not accept the offer. These types of transactions are extremely risky and are not covered by eBay buyer protection programs.

 

If you didn't pay through eBay, please read the following information:

 

-- If you paid by Western Union or MoneyGram, contact the company directly (Western Union 800-325-6000 or MoneyGram 800-926-9400).

-- If you paid by check, contact your bank to stop payment.

-- If you paid by credit card, contact your credit card company to dispute the charge.

 

We want to make sure you get your money back safely and quickly.

 

Thanks,

 

eBay

 

 

H19931

 

προφανως ο seller πηρε τα λεφτα και εξαφανιστηκε, δλδ ηταν fake.

τι κανουμε? ανοιξα case και ειπα τι εγινε. να μιλησω και με τραπεζα η να το αφησω στο ebay?

Επεξ/σία από isspro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οταν αγορασω κατι απο το ebay, η τιμη που μου εμφανιζει, ειναι η τελικη? Αν π.χ παραγγειλω ενα προιον απο Ηνωμένο Βασίλειο που κοστιζει

Τιμή αντικειμένου:

€ 20.62

Έξοδα αποστολής: + € 8.48

 

Τιμή με έξοδα αποστολής στην Ελλάδα:

€ 29.10

 

Πληρωνω μονο € 29.10 ή κατα τη παραλαβει χρεωνομαι απο τελωνειο ή ταχυδρομειο??(η δεν εχει τελωνειο λογο οτι ειναι εντως της Ε.Ε?)

Ακομα επειδη ειναι η πρωτη μου αγορα, ποσες μερες ειναι λογικο να ερθει και απο ποσε και πανω να ανυσηχω?Ποια ειναι η μεθοδος αποστολης (μεταφορικη, ταχυδρομειο, αλλο..) Τι αλλο πρεπει να προσεξω? Πως θα ενημερωνομαι για την εξελιξη της πααγγελιας μου?Να παραγγειλω απο το ελληνικο ή οχι?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν πληρωνεις τελωνειο.

 

Εγω θελω να παραγγειλω μια μπαλα απο Ιαπωνια. Λετε να περασει τελωνειο? Η αξια ειναι στα 20 ευρω και 20 ευρω μεταφορικα με Standard Int'l Flat Rate Shipping αλλα στην Ελλαδα κανει πανω απο 100 ευρω.

Eπισης αν θα κανει πανω απο πεντε μερες δεν θελω να την αγορασω απο Αγγλια συνηθως κανει 3-4 μερες με royal mail ? Δεν εχω καθολου χρονο να περιμενω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν πληρωνεις τελωνειο.

 

Εγω θελω να παραγγειλω μια μπαλα απο Ιαπωνια. Λετε να περασει τελωνειο? Η αξια ειναι στα 20 ευρω και 20 ευρω μεταφορικα με Standard Int'l Flat Rate Shipping αλλα στην Ελλαδα κανει πανω απο 100 ευρω.

Eπισης αν θα κανει πανω απο πεντε μερες δεν θελω να την αγορασω απο Αγγλια συνηθως κανει 3-4 μερες με royal mail ? Δεν εχω καθολου χρονο να περιμενω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες; πως μπορώ να πουλήσω κάτι στο e-bay? π.χ. μία μπλούζα.. ας κάνω πιο συγκεκριμένες τις ερωτήσεις μου.

 

-Τα έξοδα αποστολής από Ελλάδα προς χώρες της Ευρώπης ποια είναι; *

-Το e-bay με χρεώνει για την καταχώρηση της αγγελίας μου;

 

*θα τα χρεωθώ εγώ ή ο αγοραστής εν τέλει;

Επεξ/σία από BozGNR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έξοδα αποστολής τα γνωστοποιείς εσύ στους υποψήφιους αγοραστές σου και είναι συνάρτηση του τρόπου αποστολής. Οπότε από πριν πρέπει να κάνεις έρευνα στα ΕΛΤΑ ή στους courier πόσο θα χρέωναν για το το συγκεκριμένο βάρος. Τα έξοδα αποστολής τα επιβαρύνεται ο αγοραστής.

 

Ναι το ebay σε χρεώνει με listinig fees (τέλη δημοσίευσης), τέλη επιτυχούς πώλησης, τέλη διαφήμισης αν θες προνομιακή προβολή, και τέλη συναλλαγής για το χρήματα που θα λάβεις απο το paypal. Όλα τα τέλη τα επιβαρύνεται ο πωλητής, οπότε πρέπει να τα λάβεις υπόψιν σου όταν καθορίσεις την τιμή πώλησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν αγορασω κατι απο το ebay, η τιμη που μου εμφανιζει, ειναι η τελικη? Αν π.χ παραγγειλω ενα προιον απο Ηνωμένο Βασίλειο που κοστιζει

Τιμή αντικειμένου:

€ 20.62

Έξοδα αποστολής: + € 8.48

 

Τιμή με έξοδα αποστολής στην Ελλάδα:

€ 29.10

 

Πληρωνω μονο € 29.10 ή κατα τη παραλαβει χρεωνομαι απο τελωνειο ή ταχυδρομειο??(η δεν εχει τελωνειο λογο οτι ειναι εντως της Ε.Ε?)

Ακομα επειδη ειναι η πρωτη μου αγορα, ποσες μερες ειναι λογικο να ερθει και απο ποσε και πανω να ανυσηχω?Ποια ειναι η μεθοδος αποστολης (μεταφορικη, ταχυδρομειο, αλλο..) Τι αλλο πρεπει να προσεξω? Πως θα ενημερωνομαι για την εξελιξη της πααγγελιας μου?Να παραγγειλω απο το ελληνικο ή οχι?

Ευχαριστω.

 

Η τιμή που σου εμφανίζει είναι η τελική τιμή αν δεν υπάρχει μετατροπή από ξένο νόμισμα. Αν υπάρχει, θα δεις ίσως μια μικρή διαφορά (συνήθως κάτω από 1%). Από Ε.Ε. δεν πληρώνεις τελωνείο. Από άλλες χώρες συνήθως δεν πληρώνεις για μικροπράγματα, αλλά να προσέξεις να σου τα στέλνουν με ταχυδρομείο ή EMS και όχι με courier. Η μέθοδος αποστολής καθορίζεται συνήθως από τον πωλητή (την αναφέρει στο ebay). Από αμερική και αγγλία έρχεται σε 3-6 εργάσιμες. Από Κίνα, Χονγκ Κονγκ κλπ σε 2-3 εβδομάδες, αλλά μου έχει τύχει (σε περίοδο γιορτών) να κάνει και 5 εβδομάδες. Σε κάθε περίπτωση στον 1 μήνα αρχίζεις και διαμαρτύρεσαι και πριν περάσουν 45 ημέρες κάνεις dispute στο paypal. Ελληνικό ή όχι δεν έχει σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα κάνει dispute στο paypal αλλά βγήκα χαμένος κατά 10€. Μάλλον όλα αυτά τα USD->EURO->USD φταίνε.

 

Άσχετο το παραπάνω διάβασα σε κάποιο post για το dispute.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πού μπορώ να βρω μια ενδεικτική λίστα με χρεώσεις τελωνείου. Για να ξέρω στο περίπου πόσο θα πληρώσω για αντικείμενο 3k USD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα κάνει dispute στο paypal αλλά βγήκα χαμένος κατά 10€. Μάλλον όλα αυτά τα USD->EURO->USD φταίνε.

 

Άσχετο το παραπάνω διάβασα σε κάποιο post για το dispute.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πού μπορώ να βρω μια ενδεικτική λίστα με χρεώσεις τελωνείου. Για να ξέρω στο περίπου πόσο θα πληρώσω για αντικείμενο 3k USD.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει φίλε μου λιστα χρεώσεων/Είναι στην κρίση του εκαστοτε τελωνειακού.

πες μας και τι είναι.γιατί μετράει και ο ογκος.αλλα κανεις δεν μπορεί να ναι σιγουρος ποσο θα σε χρεώσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα εφυγε απο κινα Χονγκ Κονγκ 2 ιουλιου. ποτε να το αναμενω περιπου?
Σε 20+ μερες

Δεν είναι απόλυτο, εγώ έχω πάρει τρεις φορές από ΧΚ και τις τρεις, σε 10-11 μέρες ήταν εδώ (προς έκπληξη μου, ναι). Ήταν ψιλολόγια, δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω παραγγείλει ένα τσαντάκι για την κοπέλα μου έκανε 20 μέρες,έχω παραγγείλει μια ζώνη για μένα 18 μέρες και τώρα περιμένω ένα mp3 player και είμαι στην ογδοη μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...