Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μας είπες πόσες θερμίδες σε "χαιρέτησαν" :(

 

Ναι, έχεις δίκιο. Βασικά, το heart rate monitor άρχισε να τα παίζει από ένα σημείο και μετά (να φανταστείς ότι σε κάποια φάση έδειχνε ότι έχω 24 παλμούς!), οπότε έδειξε ότι με έκαψα "μόνο" 1792 θερμίδες - νούμερο το οποίο απέχει πολύ από το πραγματικό το οποίο δεν γνωρίζω, δυστυχώς.

 

Πρέπει να βρω μια λύση στο θέμα αυτό μιας και δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Τώρα τον χειμώνα, τι είδους φόρμα φοράτε από κάτω όταν πάτε για τρέξιμο; Να πάω με τον σκελέα μόνο κωλύομαι προς το παρών κυρίως λόγο της διαδρομής εκτός του σταδίου. Οι μάλλινες οι φόρμες μου φαίνονται δύσχρηστες για το τρέξιμο και οι γυαλιστερές μου φαίνονται αηδία στην αίσθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τον χειμώνα, τι είδους φόρμα φοράτε από κάτω όταν πάτε για τρέξιμο; Να πάω με τον σκελέα μόνο κωλύομαι προς το παρών κυρίως λόγο της διαδρομής εκτός του σταδίου. Οι μάλλινες οι φόρμες μου φαίνονται δύσχρηστες για το τρέξιμο και οι γυαλιστερές μου φαίνονται αηδία στην αίσθηση.

διάλεξε το περιεχόμενο της... ΠΟΡΤΑΣ 3! πάρε φούτερ 

εγώ ποτέ δε φοράω ούτε μάλλινες ούτε γυαλιστερές 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεση μου ειναι καλα αλλα μεθαυριο εχω ορθοπαιδικο να δουμε τι γινεται και με πιανει.

Σημερα το πρωι ημουν νοσοκομειο με δυσπνοια.. ισως ασθματικη βρογχιτιδα... Ουτε να μιλησω δε μπορω χωρις να σταματησω για βαθια ανασα... θα κανω εισπνοες (σπρευ) για μεγαλο χρονικο διαστημα και βλεπουμε. Σημερα βγαινει εκτος το γυμναστηριο...ελπιζω να μαι σε θεση να παψ Παρασκευη.

 

Νταξει εχουνε συμβει παρα πολλα απ οταν ξεκινησα αλλα να πα να γ@μηθει!!!!!!!! Ρε μπορει να παιρνω πατεριτσες κ μασκες οξυγονου αλλα τους στοχους μου θα τους κατακτησω και θα κανω ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΩ!!!

 

γι αυτο το συμπαν ας το παρει αποφαση κ ας μ αφησει ησυχη γιατι εγω δε προκειται να παραιτηθω!!

 

και μια φωτο απο πεζοπορια 6λμ(περιπου) την Παρασκευη, πανω απο Βουλιαγμενη

 

 

post-179314-0-96875100-1422358647_thumb.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Η μεση μου ειναι καλα αλλα μεθαυριο εχω ορθοπαιδικο να δουμε τι γινεται και με πιανει.</p> <p>Σημερα το πρωι ημουν νοσοκομειο με δυσπνοια.. ισως ασθματικη βρογχιτιδα... Ουτε να μιλησω δε μπορω χωρις να σταματησω για βαθια ανασα... θα κανω εισπνοες (σπρευ) για μεγαλο χρονικο διαστημα και βλεπουμε. Σημερα βγαινει εκτος το γυμναστηριο...ελπιζω να μαι σε θεση να παψ Παρασκευη.</p> <p> </p> <p>Νταξει εχουνε συμβει παρα πολλα απ οταν ξεκινησα αλλα να πα να γ@μηθει!!!!!!!! Ρε μπορει να παιρνω πατεριτσες κ μασκες οξυγονου αλλα τους στοχους μου θα τους κατακτησω και θα κανω ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΩ!!!</p> <p> </p> <p>γι αυτο το συμπαν ας το παρει αποφαση κ ας μ αφησει ησυχη γιατι εγω δε προκειται να παραιτηθω!!</p> <p> </p> <p>και μια φωτο απο πεζοπορια 6λμ(περιπου) την Παρασκευη, πανω απο Βουλιαγμενη</p> <p> </p> <p> </p>

Μαργαριτα μην μασας ΑΛΛΑ με μετρο μην υπερβαλεις δεν χρειαζεται . Το εχεις απλα μαλλον πρεπει να ριξεις λιγο τους ρυθμους απο αυτα που λες τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω εγω .

 

Sent from my ipad4 using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουλο Φωτη ειναι οτι εδω και πολυ καιρο δεν υπερβαλλω! Τη Παρασκευη πηγα για πεζοπορια μονο, το Σαββατο εκανα ενδυναμωση και τη Κυριακη ειπα να μπω cross, 50' υποθεση. Θα χα κενη τη δευτερα, θα εκανα ξανα σημερα κ μετα κενες τεταρτη και Πεμπτη. Η βλακεια μου ηταν που πηγα εκει την Κυριακη ενω μου λεγε η γυμναστρια οτι δε το συνιστα.. και τελικα η μπαρα επεσε βαρια (οχι οτι ειχα τπτ πολλα κιλα) για τη σπονδυλικη κι ετσι μ επιασε η μεση.

Αλλα περα απ αυτο δεν εχω κανει καμια αλλη βλακεια και μες τις γιορτες που χα παθει τη βρογχιτιδα ειχα μεινει εκτος οσο καιρο μου χαν πει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο πολυ καλο το να μην τα παρατας, να μην παραδιδεις οπλα και να ξεπερνας τα ορια σου. Καλως η κακως ομως ο καθενας εχει τα ορια τα οποια αν προσπαθησεις να ξεπερασεις θα κανεις ζημια στον εαυτο σου. Γιαυτο πανω απ ολα γνωθι σαυτον και πειθαρχια κ ολα ερχονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουλο Φωτη ειναι οτι εδω και πολυ καιρο δεν υπερβαλλω! Τη Παρασκευη πηγα για πεζοπορια μονο, το Σαββατο εκανα ενδυναμωση και τη Κυριακη ειπα να μπω cross, 50' υποθεση. Θα χα κενη τη δευτερα, θα εκανα ξανα σημερα κ μετα κενες τεταρτη και Πεμπτη. Η βλακεια μου ηταν που πηγα εκει την Κυριακη ενω μου λεγε η γυμναστρια οτι δε το συνιστα.. και τελικα η μπαρα επεσε βαρια (οχι οτι ειχα τπτ πολλα κιλα) για τη σπονδυλικη κι ετσι μ επιασε η μεση.

Αλλα περα απ αυτο δεν εχω κανει καμια αλλη βλακεια και μες τις γιορτες που χα παθει τη βρογχιτιδα ειχα μεινει εκτος οσο καιρο μου χαν πει...

κανα ματακι φορας ??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάλεξε το περιεχόμενο της... ΠΟΡΤΑΣ 3! πάρε φούτερ 

εγώ ποτέ δε φοράω ούτε μάλλινες ούτε γυαλιστερές 

 

Ρε τρελέ από κάτω για τα πόδια λέω. Από πάνω φοράω ισοθερμικό, φούτερ και αντιανεμικό και είμαι τζέτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φούτερ και για από κάτω.

 

__________________

 

Ρε παλαίουρες, το ότι έχω doms την επόμενη μέρα μέχρι και 3 μέρες μετά, σε ΚΑΘΕ προπόνηση είναι καλό ή κάτι κάνω λάθος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φούτερ και για από κάτω.

 

__________________

 

Ρε παλαίουρες, το ότι έχω doms την επόμενη μέρα μέχρι και 3 μέρες μετά, σε ΚΑΘΕ προπόνηση είναι καλό ή κάτι κάνω λάθος;

Δεν είσαι ο μόνος.... 

δες λίγο εδώ http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=37860&p=1167616#post1167616

Delayed onset muscle soreness (DOMS), also called muscle fever, is the pain and stiffness felt in muscles several hours to days after unaccustomed or strenuous exercise.

The soreness is felt most strongly 24 to 72 hours after the exercise.[1] It is thought to be caused by eccentric (lengthening) exercise, which causes microtrauma to the muscle fibers. After such exercise, the muscle adapts rapidly to prevent muscle damage, and thereby soreness, if the exercise is repeated

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Delayed_onset_muscle_soreness

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φούτερ και για από κάτω.

 

__________________

 

Ρε παλαίουρες, το ότι έχω doms την επόμενη μέρα μέχρι και 3 μέρες μετά, σε ΚΑΘΕ προπόνηση είναι καλό ή κάτι κάνω λάθος;

Ούτε κακό ούτε καλό είναι. Καλό δεν είναι  από την έννοια ότι σε περιορίζει σε διάφορα πράγματα (και εντός και εκτός gym). 

 

Αν θες να ξεφορτωθείς DOMS τότε η μόνη μακροπρόθεσμα σωστή λύση είναι να αυξήσεις την συχνότητα των ασκήσεων. Θα πάρει 1-2 βδομάδες να κάνει adapt το σώμα και μετά bye bye DOMS. Εγώ π.χ. τώρα κάνω 3 φορές/βδομάδα squat...ε τα πόδια δεν χαμπαριάζουν. Παλιά με τα split ήθελα σίγουρα 3 μέρες μέχρι να φύγει ο πόνος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπος δεν θελει καθε 2 μερες σκουωτ ! υποχρεωτικα 48ωρο αποκαταστασεις στα ποδια - ποσο μαλλον αν τα παιζεις με βαρια κιλα ! δευτερα - πεμτη - κυριακη και μετα παλι τεταρτη αν θες να τα γυμναζεις  ασταματητα .. 

αυτοι που τα παιζουν καθημερινα  χωριζουν τις μυικες ομαδες ,  την μια μερα δηλαδη παιζουν ορθο μηριαιο την αλλη  δικεφαλο μηριαιο , αλλη μειζων γλουτιαιο ,  αλλη μερα εσω πλατυ και αλλη μερα τον εξω πλατυ μυ κτλ αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα και προχωρημενα ειναι παρα πολυ δυσκολο να μπορεις να απομονωνεις ξεχωριστα τους μυς τις ιδιας μυικης ομαδας  ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπος δεν θελει καθε 2 μερες σκουωτ ! υποχρεωτικα 48ωρο αποκαταστασεις στα ποδια - ποσο μαλλον αν τα παιζεις με βαρια κιλα ! δευτερα - πεμτη - κυριακη και μετα παλι τεταρτη αν θες να τα γυμναζεις  ασταματητα .. 

Παίζω Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή. Η Τετάρτη είναι light μέρα με pause εκτέλεση...active recovery ουσιαστικά. Και σκέψου κάνω μόνο squat για τα πόδια και τίποτα τρελό από volume. 

 

 

αυτοι που τα παιζουν καθημερινα  χωριζουν τις μυικες ομαδες ,  την μια μερα δηλαδη παιζουν ορθο μηριαιο την αλλη  δικεφαλο μηριαιο , αλλη μειζων γλουτιαιο ,  αλλη μερα εσω πλατυ και αλλη μερα τον εξω πλατυ μυ κτλ αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα και προχωρημενα ειναι παρα πολυ δυσκολο να μπορεις να απομονωνεις ξεχωριστα τους μυς τις ιδιας μυικης ομαδας  ..

 

Καλά δεν γίνεται να απομονώσεις αποτελεσματικά διαφορετικές κεφαλές των τετρακεφάλων. Πες λίγο να μπορείς να αυξήσεις ή όχι την συμμετοχή του ορθού μηριαίου που είναι διάρθριος αλλά τις άλλες τρεις κεφαλες δεν παίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τολμώ να παίξω τόσο έντονα τα πόδια, φλερτάρω με υπερπροπόνηση που δεν ξέρω αν και κατά πόσο θα βγω με μυικά κέρδη
στο νέο πρόγραμμα (αρχές φλεβάρη) πάντως έσπασα τα πόδια σε μπροστινές και πίσω μυικές ομάδες, Κάθε προπόνηση ποδιών θα έχει τις πολυαρθρικές στην αρχή και τις απομονωτικές (για σβήσιμο). 

Δεν ξέρω το αποτέλεσμα, αδημονώ να το δω και ελπίζω να το απολαύσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...