Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια συνήθεια ειναι ολα δημητρουλλλα. 

 

Το γαματο μετα μερα χεριων ωμων ειναι που δεν την παλευω να λουστω! Δεν παει το χερι πανω απο ωμο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Εγώ θυμάμαι τα καλά παλιά χρόνια που έκανα στίβο αν ο προπονητής μου καταλάβαινε ότι δεν έκανα διατάσεις (όχι καθόλου,εννοώ να μαλακιζόμουν) η χριστοπαναγία ακουγόταν μέχρι την Καβάλα.Έχει δίκιο ο boss παίζουν τα κιλά.Είναι αναγκαίο κακό..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς τους μυημένους σκουατάδες. Ακούω/βλέπω κάπου την εξωτική-σούπα-ίμπερ-πάουα άσκηση ΦΡΟΝΤ ΣΚΟΥΑΤ. Όπα λεω μάγκα μου εδώ είμαστε (θυμάμαι την έχει αναφέρει και εκθειάσει και ο μπός στο παρόν θρέντ). Ε το λοιπόν, βιντεάκι στον εσυσωλήνα, ε κλάιν τρέ μπανάλ. Φόρτωμα την μπάρα με 10-10 λάιτ φάση, ω(!) διάολε, παραλίγο να πνιγώ, να μου πέσουν, να πέσω ο ίδιος και το χειρότερο όλων άρχισε να γελάει ένα φ 7/10. Αφού έγινα ρεζίλι, θέλω κάποιον ξηγημένο να μου πει πως να την κάνω. Να σημειώσω, βέβαια, ότι δοκίμασα την ολυμπιακή λαβή και οι αγκώνες δεν ανεβαίνουν όπως στους τυπάδες στα βιντεάκια, αλλά κυλάει η μπάρα κάτω αντί να κάθεται στους δελτοειδής (αν τους λέω καλά). Λέει ένας μπρά εκεί να βάλω τα στράπς και να την πιάνω, λέτε να γίνει δουλειά;
Τσίρς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αν δεν σου βγαίνει καλά η ολυμπιακή λαβή τότε πήγαινε στις άλλες δύο επιλογές. Προσωπικά, όσες φορές προσπάθησα την λαβή με τα straps ποτέ δεν τα κατάφερα κι έτσι κάνω με την "σταυρωτή" πάντα. Παράλληλα μπορείς σιγά σιγά να αρχίζεις να βελτιώνεις την ευλυγισία σου στα σημεία που χρειάζεσαι για να κάνεις κάποτε με ολυμπιακή λαβή (αν σε καίει).

 

Αν έχει να πει και ο Άκης τίποτα ας πεταχτεί κι αυτός γιατί είναι δεύτερη του φύση αυτή η άσκηση και μπορεί να έχει κάποιο τιπ  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς τους μυημένους σκουατάδες. Ακούω/βλέπω κάπου την εξωτική-σούπα-ίμπερ-πάουα άσκηση ΦΡΟΝΤ ΣΚΟΥΑΤ. Όπα λεω μάγκα μου εδώ είμαστε (θυμάμαι την έχει αναφέρει και εκθειάσει και ο μπός στο παρόν θρέντ). Ε το λοιπόν, βιντεάκι στον εσυσωλήνα, ε κλάιν τρέ μπανάλ. Φόρτωμα την μπάρα με 10-10 λάιτ φάση, ω(!) διάολε, παραλίγο να πνιγώ, να μου πέσουν, να πέσω ο ίδιος και το χειρότερο όλων άρχισε να γελάει ένα φ 7/10. Αφού έγινα ρεζίλι, θέλω κάποιον ξηγημένο να μου πει πως να την κάνω. Να σημειώσω, βέβαια, ότι δοκίμασα την ολυμπιακή λαβή και οι αγκώνες δεν ανεβαίνουν όπως στους τυπάδες στα βιντεάκια, αλλά κυλάει η μπάρα κάτω αντί να κάθεται στους δελτοειδής (αν τους λέω καλά). Λέει ένας μπρά εκεί να βάλω τα στράπς και να την πιάνω, λέτε να γίνει δουλειά;

Τσίρς.

 

1) Κακώς έβαλες 40 κιλά στο πρώτο attempt χαναδοκίμασε με άδεια μπάρα

2) Την μπάρα θα την πιάνεις με τα ακροδάκτυλα απο το μεσαίο δάχτυλο του χεριού και το δείκτη. Τα δάχτυλα μόνο στηρίζουν την μπάρα, δεν σηκώνουν. Κάποιοι μπορούν και την πιάνουν πιο πολύ, αλλά έχουν μακριά χέρια

 

Front+Squat+Technique+1.jpg

 

 

 

3) Οι αγκώνες δεν πάνε πάνω μόνοι τους. Πρέπει να πιεστείς πολύ να πάς τους αγκώνες όσο πιο ψηλά γίνεται. Πάρε αναπνοή να φουσκώσει το στήθος , κοίτα ψηλά και σήκωνε αγκώνες στην αρχή

4) Η στάση θα είναι άβολη εκ φύσεως για πολύ καιρό.

5) Υπάρχει κόσμος που θέλει πολύ καιρό προπόνηση για να κάνει άνετα την ολυμπιακή λαβή. H παρακάτω είναι η πιο έυκολη λαβή, δες αν σε βολεύει. Πάλι οι αγκώνες πρέπει να πάνε τέρμα πάνω.

 

front_squat_grip%252BB.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σταυρωτή λαβή είναι για τους φλώρους..Ολυμπιακή λαβή ή τπτ χααχαχαχαχαχαχ..Κανε αυτά που λέει ο boss και ο βρο μου πιο πάνω και την βρεις την άκρη..Να προσθέσω μόνο σε αυτά επειδή φαντάζομαι δεν έχεις olympic weightlifting shoes βάλε 2 μπάρες (5κιλα κάνουν την δουλειά) ή ένα κομμάτι ξύλο όπως κάναμε εμείς παλιά και κάτσε πάνω με τα τακούνια σου..Μέρα με την νύχτα θα είναι η άσκηση..

 

Arnold-Front-Squat.jpg

 

Μιας και μιλάμε για front squat new pr..94χ5..Την επόμενη βδομάδα πάω για 100 τα έχω λεμέεεεε..

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο δίσκους έννοείς... όχι μπάρες. Ναί είναι σημαντικό το ξέχασα αυτό. Front squat γίνεται είτε με ολυμπιακά παπούτσια είτε με δίσκους κάτω απο το τακούνι, αλλιώς κλάφτα. Δεν έιναι σαν το backsquat.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο δίσκους έννοείς... όχι μπάρες. Ναί είναι σημαντικό το ξέχασα αυτό. Front squat γίνεται είτε με ολυμπιακά παπούτσια είτε με δίσκους κάτω απο το τακούνι, αλλιώς κλάφτα. Δεν έιναι σαν το backsquat.

Ναι δίσκους εννοούσα.Αν μπορεί κάποιος να το κάνει και με μπάρα καλύτερα να δουλέψει σε τσίρκο αχαχαχαχ

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια πολλα Δημητρα πολυχρωμη να με χαιρεστε! Περιμενω τι δωρο θα μου κανεις.

 

Εχει μεγαλη βλαβη το δικτυο στην δουλεια μου και δεν εχω νετ αν ειναι δυνατον ... Το βαζω απο τα χειροτερα που μπορει να τυχουν .

 

Sent from my iPhone 6 plus using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...