Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λεπον, ποιος ψηνεται να παμε για κανα καφέ Σάββατο απογευματάκι; Αλλά νωρίς αν γινεται γιατί μετά έχω κάτι υποχρεώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Λεπον, ποιος ψηνεται να παμε για κανα καφέ Σάββατο απογευματάκι; Αλλά νωρίς αν γινεται γιατί μετά έχω κάτι υποχρεώσεις!

Σάββατο για μένα παίζει πρακτική, οπότε γιοκ. Για καμιά Κυριακή πρωί εγώ μέσα θα μουνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε σεις, τα πράγματα είναι απλά. 1 κιλό μυικής μάζας = 50 θερμίδες ενώ 1 κιλό λίπους= 2 θερμίδες.

 

Κάποιος λοιπόν που γυμνάζεται και αντικαθιστά 2 κιλά λίπους με 2 κιλά μυικής μάζας, πέρα από όλα τα άλλα οφέλη, αυξάνει τον μεταβολισμό του κατά 100 θερμίδες την ημέρα. Έτσι απλά  ;)

 

Όσον αφορά τα γεύματα, κι εγώ είμαι υπέρ των πολλών μικρών γιατί άμα πεινάσω γίνομαι μεγάλος μαλάκας (σαν τη γνωστή διαφήμιση) και φροντίζω να μη συμβεί αυτό :)

Επεξ/σία από yannis27gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τα γεύματα, κι εγώ είμαι υπέρ των πολλών μικρών γιατί άμα πεινάσω γίνομαι μεγάλος μαλάκας (σαν τη γνωστή διαφήμιση) και φροντίζω να μη συμβεί αυτό :)

Εγώ πλέον τις μέρες εκτός gym κάνω 4 γεύματα. Προτιμάω χίλλιες φορές να τρώω ανά περίπου 4 ώρες. Ενώ αν ξυπνήσω αργά ξέρω γω και έχω 5 γεύματα τότε θα φάω χωρίς να πεινάσω, εκτός κι αν περιμένω να πεινάσω οπότε θα πρέπει να κοιμηθώ πολύ αργά.

 

Το ζουμί είναι να κάνουμε ό,τι βολεύει την καθημερινότητά μας

Ε, οτι βολευει τους περισσοτερους ξερωγω. Εγώ διακοπές κάνω!

Οκ...εγώ ενημέρωσα πότε μπορώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ και να αλλάξεις λαβή οι διαφορές είναι μικρές. Κατα βάση είναι άσκηση δικεφάλων και λίγο πλάτης οπότε είναι καλό να κάνεις ένα γύρο και να κάνεις ένα δεύτερο με κάμψεις για να μπουν στο παιχνίδι στήθος, ώμοι και τρικέφαλοι.

 

Αλλά έτσι αφήνεις εντελώς αγύμναστα τα πόδια. Έχεις ασκήσεις γι αυτά;

 

Τέλος, μεγάλη διαφορά βλέπεις όταν εισαι συνεπής στις ασκήσεις σου.

Στα πόδια ειμαι αρκετά γυμνασμένος

.Και στον σώμα δεν ειμαι αγυμναστος αλλά σιγουρα λιγοτερο απ' όσο κάτω.Εν προκειμένω αυτό που ρωτάω σχετικά με το μονόζυγο ειναι:

1)Πόσους γύρους επαναλήψεών ειναι καλό να κάνω(π.χ. είπα οτι κάνω περίπου 7επαναλ*5λαβες, το 7ειναι μέσος όρος σ άλλη λαβή 6 σ άλλη 8 σ άλλη 7)Να πηγαίνω μετά από 3' ξεκουραση και σε δεύτερο γύρο ή να σταματάω?

2)κάνω κακο που ξεκινάω μπαμ-μπαμ χωρίς καθόλου ζέσταμα?

 

Αυτό που λες για στήθος έχεις δίκιο,μάλιστα είχα στρώμα που έκανα ασκήσειςγια στήθος&τρικεφαλους απλά το βαριέμαι,όπως και το gym γενικα ;p, παρόλα αυτά κάνω πολλά αθλήματα από την άλλη.Τεσπα το μονόζυγο αφού το κάνω και γουστάρω λεω να το συνεχισω και αν στη συνέχεια κάτσει προσθέτω και τις ασκήσεις στο στρώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν υπάρχει μαγικός αριθμός σωστών επαναλήψεων.  

 

2. Οι πιο πολλοί θα σου πουν ότι είναι κακό. Εγώ είμαι από κείνη τη μειοψηφία που δεν κάνει ούτε ζέσταμα πριν ούτε διατάσεις μετά. 

 

3. Επιμένω: Κάνε κάμψεις εναλλάξ με το μονόζυγο. Θα δεις πολύ καλύτερη βελτίωση στο άνω σώμα σε σχέση μόνο με το μονόζυγο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κάνω ή γιατί είναι κακό;

 

Φαντάζομαι το 1ο. Γιατί απεχθάνομαι το ζέσταμα. Σοβαρά όμως, το απεχθάνομαι. Τώρα που έχει ψοφόκρυο κουνιέμαι σαν χαλασμένο σέικερ καμιά 20'' κι είναι ΟΚ, ζεστάθηκα.  :devil: Το καλοκαίρι καθόλου, κατευθείαν πάγκο όταν έχω άνω σωμα ή σκουοτ στο κάτω.

 

Προφανώς θα άλλαζα συμπεριφορά αν είχα κάποιο πρόβλημα αλλά διαβάζοντας στο νετ είδα ότι υπάρχουν κι άλλοι που δεν κάνουν + ποτέ δεν είχα κάποιο τραυματισμό ή κάτι τέλος πάντως που θα με ανάγκαζε να αλλάξω συμπεριφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κάνω ή γιατί είναι κακό;

 

Φαντάζομαι το 1ο. Γιατί απεχθάνομαι το ζέσταμα. Σοβαρά όμως, το απεχθάνομαι. Τώρα που έχει ψοφόκρυο κουνιέμαι σαν χαλασμένο σέικερ καμιά 20'' κι είναι ΟΚ, ζεστάθηκα.  :devil: Το καλοκαίρι καθόλου, κατευθείαν πάγκο όταν έχω άνω σωμα ή σκουοτ στο κάτω.

 

Προφανώς θα άλλαζα συμπεριφορά αν είχα κάποιο πρόβλημα αλλά διαβάζοντας στο νετ είδα ότι υπάρχουν κι άλλοι που δεν κάνουν + ποτέ δεν είχα κάποιο τραυματισμό ή κάτι τέλος πάντως που θα με ανάγκαζε να αλλάξω συμπεριφορά. 

Είναι μέχρι να ανεβούν τα νούμερα.

 

Σκέψου τι "firing" πρέπει να κάνει το ΚΝΣ για τα 20 κιλά squat και τι για τα 120. Δεν σου λέω καν για να έχεις όσο πιό αποτελεσματικό form γίνεται σε κάθε lift. Άλλο pattern θα έχει το squat σου όταν θα έχεις κάνει 5-6, όσα πρέπει σετ ζεστάματος με πανομοιότυπη εκτέλεση και άλλο να μπεις κατευθείαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κάνω ή γιατί είναι κακό;

 

Φαντάζομαι το 1ο. Γιατί απεχθάνομαι το ζέσταμα. Σοβαρά όμως, το απεχθάνομαι. Τώρα που έχει ψοφόκρυο κουνιέμαι σαν χαλασμένο σέικερ καμιά 20'' κι είναι ΟΚ, ζεστάθηκα.  :devil: Το καλοκαίρι καθόλου, κατευθείαν πάγκο όταν έχω άνω σωμα ή σκουοτ στο κάτω.

 

Προφανώς θα άλλαζα συμπεριφορά αν είχα κάποιο πρόβλημα αλλά διαβάζοντας στο νετ είδα ότι υπάρχουν κι άλλοι που δεν κάνουν + ποτέ δεν είχα κάποιο τραυματισμό ή κάτι τέλος πάντως που θα με ανάγκαζε να αλλάξω συμπεριφορά.

 

Κοιτα κι εγω το βαριεμαι αλλα ειναι "αναγκαιο κακο"! Μια φορα ξεχασα να κανω διατασεις και ημουν ενα μηνα οφ απο τη μεση, θα θυμασαι. Ειναι μεχρι να σου τυχει κατι ασχημο. Μεχρι τοτε λες δε βαριεσαι δε μου χρειαζεται αλλα αν τη πατησεις εκει λες "ωπ μ@λακια εκανα" . Ακομα για το κρος της Κυριακης που μου λεγε η κοπελια οτι καλυτερο ειναι να μη οαω, εγω σκεφτομουν ελα μωρε τοσοι και τοσοι το κανουν. Και παλι την επαθα.

Προφανως χτυπαω ξυλο, ελπιζω ποτε να μη βρεθεις σ αυτη τη θεση!!!! Αλλα καλο θα ταν να μην αμελεις ουτε το ενα ουτε το αλλο... Πολλες φορες πχ μπορει να περασεις με κοκκινο, και τη τελευταια να σε στειλει στο νοσοκομειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το κομματι της δυσπνοιας ειμαι λιιιγο καλυτερα. Κουραζομαι παρα πολυ ευκολα ειτε παω να περπατησω ειτε να μιλησω, οτιδηποτε. Συνεχιζω σπρευ μου δωσε και χαπια για 3 μερες που τελειωνουν αυριο, θα δουμε.

Η μεση μου καλα ειναι δε ποναει, νιωθω ομως πιασιματα σε μεση και πλατη κι εχω ορθοπαιδικο το απογευμα να δω τι θα μου πει.

 

Μολις μπορεσω να περπατησω χωρις να νιωθω οτι εχω τρεξει 10χλμ :P θα παω να παρω ενα ματακι :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα κι εγω το βαριεμαι αλλα ειναι "αναγκαιο κακο"! Μια φορα ξεχασα να κανω διατασεις και ημουν ενα μηνα οφ απο τη μεση, θα θυμασαι. Ειναι μεχρι να σου τυχει κατι ασχημο. Μεχρι τοτε λες δε βαριεσαι δε μου χρειαζεται αλλα αν τη πατησεις εκει λες "ωπ μ@λακια εκανα" . Ακομα για το κρος της Κυριακης που μου λεγε η κοπελια οτι καλυτερο ειναι να μη οαω, εγω σκεφτομουν ελα μωρε τοσοι και τοσοι το κανουν. Και παλι την επαθα.

Προφανως χτυπαω ξυλο, ελπιζω ποτε να μη βρεθεις σ αυτη τη θεση!!!! Αλλα καλο θα ταν να μην αμελεις ουτε το ενα ουτε το αλλο... Πολλες φορες πχ μπορει να περασεις με κοκκινο, και τη τελευταια να σε στειλει στο νοσοκομειο...

 

Εσύ είσαι γριά ρε, λογικό είναι να καταρρέεις. Εμείς τα νιάτα δε μασάμε... :P

 

Αλήθεια, ο silverado που χάθηκε; Είχα κι ένα μεγαλύτερο από μένα, πάει κι αυτός...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεπαστρεψα τα ωμακια χερια μου.

Αχαχα απορω τα αγορακια πως οταν κανουν τετοιες προπονησεις χρησιμοποιουν χειροκινητα στις προσωπ.στιγμες τους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...