Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα το κοιταξω... θα δω μηπως το βρω σε pdf στα αγγλικα μπας και μαθω τιποτα...

 

Καποιο αλλο ετσι με μεταφυσικα? Κατι για να διαβαζω τωρα το καλοκαιρι βρε παιδι μ :P

 

Εγώ είχα ξεκινήσει την Ενναλακτική λύση 3 , έκδοση 1989 αν δεν κανω λαθος! Μετα μου ειπαν οτι ο συγγραφεας παραδέχτηκε πως ότι είχε γράψει ήταν παραμμύθι και το έκανε για τα φράγκα , ξενέρωσα και το παράτησα...  :-(

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ είχα ξεκινήσει την Ενναλακτική λύση 3 , έκδοση 1989 αν δεν κανω λαθος! Μετα μου ειπαν οτι ο συγγραφεας παραδέχτηκε πως ότι είχε γράψει ήταν παραμμύθι και το έκανε για τα φράγκα , ξενέρωσα και το παράτησα...  :-(

 

Ναι ε? τουλάχιστον έκανες την εικόνα στο μυαλό σου είναι-δεν είναι αληθινό ;) Υπάρχει η σειρά Lost σε βιβλίο? θα ήταν πολύ ενδιαφέρον! άμα με καθήλωσε η σειρά το βιβλίο τι θα κάνει? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος ξέρει τον τίτλο του βιβλίου που ψάχνω ας βοηθήσει. Το είχα διαβάσει παλία απ' την Ευγενίδειο.

Ήταν ένα μυθιστόρημα που εξελισσόταν μέσα από τα μάτια ενός μερμυγκιού όπου τελικά κατορθώνει να επικοινωνησει με τους ανθρώπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. Θελω να κανω δωρο σε ενα κοριτσι της οποιας αρεσει το διαβασμα. Εχει διαβασει σιγουρα το κελαρι της ντροπης και τα πεντε κλειδια. Σκεφτομουν να μεινω σε ελληνες συγγραφεις. Ειμαι αναμεσα στο ''Νίκη'' του Χωμενίδη τα ''Διδυμα Φεγγαρια'' της Ζαιρη , ''Θα ξανα ρθουν τα χελιδονια'' της Παπαδακη και το ''Ματι του Βορια'' της Δημουλιδου.

 

 

Θελω να ειναι καλογραμμενο και να εχει happyend. Οι υποθεσεις ειναι ωραιες αλλα δεν ξερω για την τελικη εκβαση της καθε ιστοριας. Καθε συμβουλη θα ηταν καλοδεχουμενη.

 

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Από αυτά που έχεις υπόψη σου (και δε θα τα κατέτασσα όλα στην ίδια κατηγορία, απαραιτήτως) θα σου πρότεινα το "Νίκη" του Χωμενίδη. Έχει και προσωπικό στοιχείο, αλλά έχει και "συμβολικό", ευρύτερες αναφορές κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πάρεις Δημουλίδου, κατά τη γνώμη μου δεν διαβάζεται! Μια φορά έχω προσπαθήσει να πιάσω βιβλίο της και στις πρώτες 150 σελίδες κατάλαβα τι θα γινόταν σε όλο το βιβλίο... Τραγικό! Η κοπέλα που θέλεις να της κάνεις το δώρο τι είδος βιβλίων διαβάζει; 

Για τα 5 κλειδιά έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια χωρίς να το έχω διαβάσει προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριως μυθιστορηματα διαβαζει. Απλα ειχε ενα ατυχες συμβαν και θελω να της παρω ενα βιβλιο (και ασχετο απο τα απο πανω) που να ειναι μυθιστορημα με ανατροπες να ειναι ενδιαφερον αλλα το πιο σημαντικο ειναι να εχει happy end. Να της φταξει λιγο η ψυχολογια. Βιβλια ψυχολογιας δεν διαβαζει τυπου Ρομπιν Σαρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριως μυθιστορηματα διαβαζει. Απλα ειχε ενα ατυχες συμβαν και θελω να της παρω ενα βιβλιο (και ασχετο απο τα απο πανω) που να ειναι μυθιστορημα με ανατροπες να ειναι ενδιαφερον αλλα το πιο σημαντικο ειναι να εχει happy end. Να της φταξει λιγο η ψυχολογια. Βιβλια ψυχολογιας δεν διαβαζει τυπου Ρομπιν Σαρμα.

9789601615165-1000-0109908.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έστω οτι κάποιος γράφει ένα βιβλίο (όχι λογοτεχνικό , αλλά ας πούμε πληροφοριακό) . Πόσο δύσκολο θα είναι να βρεθεί κάποιος να το εκδόσει ? Παίζει να το δεχτούν και ιστοσελίδες με print on demand (δηλαδή να τυπώνεται μόνο όταν γίνετε παραγγελεία) ? Ποιες ειναι αυτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Eκδοτικός οίκος "κλασικός", αυτή την εποχή, απλά αποκλείεται. Δεν έχει να κάνει με την αξία του βιβλίου, είναι πάρα μα πάρα πολύ κλειστοί σε νέες συνεργασίες λόγω του ρίσκου. Πάντα ήταν, το τελευταίο διάστημα απλά μπούκωσε τελείως η κατάσταση.

 

Αυτοέκδοση είναι η άλλη λύση, κάνε μια αναζήτηση σχετικά, είμαι βέβαιος ότι υπάρχουν νήματα με πολλές χρήσιμες πληροφορίες. Έχουμε μέλη που εξέδωσαν έτσι βιβλία ή ασχολούνται με το χώρο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 'Smoke and Mirrors' του Neil Gaiman.

Μου το έκαναν δώρο πριν μήνες και τώρα αξιώθηκα να το πιάσω στα χέρια μου, στις διακοπές. Δεν θέλω να πάω παραλία, δεν θέλω να βγω για ποτό, θέλω μόνο να το διαβαζω!

 

Πρόκειται για συλλογή fantasy short stories, η μια καλύτερη απ'την άλλη. Ως τώρα, έχω αγαπήσει περισσότερο την ιστοριουλα που λέγεται 'The Price'.

Τελικά εγγύηση ο συγκεκριμένος συγγραφέας. Καιρό είχα να κολλήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 'Smoke and Mirrors' του Neil Gaiman.

Μου το έκαναν δώρο πριν μήνες και τώρα αξιώθηκα να το πιάσω στα χέρια μου, στις διακοπές. Δεν θέλω να πάω παραλία, δεν θέλω να βγω για ποτό, θέλω μόνο να το διαβαζω!

 

Πρόκειται για συλλογή fantasy short stories, η μια καλύτερη απ'την άλλη. Ως τώρα, έχω αγαπήσει περισσότερο την ιστοριουλα που λέγεται 'The Price'.

Τελικά εγγύηση ο συγκεκριμένος συγγραφέας. Καιρό είχα να κολλήσω.

 

Για μετά, σου προτείνω το "Unnatural Creatures", του ίδιου.

 

Ένα επίπεδο πιο πάνω είναι οι ιστορίες/μυθολογία του Sandman και - από τα κορυφαία του για μένα - η τριλογία του Abarat.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...