Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Εδώ και κάποιες μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, δε μπορώ να ανοίξω link σε καινούργια καρτέλα πατώντας το scroll από το ποντίκι.Έψαξα στο internet και βρήκα πώς  να το ενεργοποιήσω στο chrome. Mε την εντολή  chrome://flags με βάζει στο menu αλλά εκεί που είναι για το scroll μου βγάζει το εξής χωρίς να έχω κάποια επιλογή.

 

Ομαλή κύλιση Linux
Ενεργοποιήστε την πειραματική εφαρμογή ομαλής κύλισης. #enable-smooth-scrolling
Λυπούμαστε, αυτό το πείραμα δεν είναι διαθέσιμο στην πλατφόρμα σας.

 

Επίσης εκτός απ' αυτό κοίταξα να αλλάξω και τις ρυθμίσεις για το ποντίκι μου από τον πίνακα ελέγχου , αλλά και πάλι εκεί δεν μου έβγαζε κάτι για το scroll button.

 

Ξέρει κάποιος αν φταίει  η καινούργια έκδοση του  chrome και πρέπει να βάλω κάποιο extension ή να κάνω κάτι άλλο;

Το smooth scrolling δεν εχει καμια σχεση με αυτο που ψαχνεις, ασε που αφορα τα Linux.

Kοιταξε να εχεις την τελευταια stable εκδοση του chrome, εαν εχεις κανα gaming mouse 

δες στο εκαστοτε προγραμμα να μην εχει γινει καμια αλλαγη για το function του middle button

αλλιως κανε ενα clean uninstall.

 

Γενικα, σε προβληματα που δεν λυνονται με καποιο "trick"

ενα clean uninstall -τουλαχιστον σε μενα- κανει παντα δουλεια.

Φυσικα με την προυποθεση να εχουν γινει sync τα apps κτλ.

 

Επισης ασχετο, via reddit: Sick of websites that AUTOPLAY content?

Εννοει για τα sites που παιζουν μουσικη και videos αυτοματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισης ασχετο, via reddit: Sick of websites that AUTOPLAY content?

Εννοει για τα sites που παιζουν μουσικη και videos αυτοματα.

Στον chrome ειναι οντως ετσι, που ειναι και η σωστη συμπεριφορα. Στον ff ηταν ετσι μεχρι την εκδοση 23 που οι devs αποφασισαν να το κανουν και καλα καλυτερο αλλα, ως συνηθως, τα κανανε σκ@τ@. Στην opera ηταν ετσι απο το 2010 και την εκδοση 10.5x ως την 12.1x και απο την 14 και μετα ειναι οπως στον chrome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα...

 

Κάνω setup τον chrome αλλα μόλις πάω να τον ανπιξω βγάζει "μη ανταποκρίσιμες σελίδες"

Δεν ανοιγει ουτε τις επιλογές ούτε τίποτα... Εκανα απεγκατάσταση με revo επανεκκινηση και επανεγκατάσταση

αλλά πάλι τα ίδια

 

Help... Κανείς καμια ιδέα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω το ιδιο προβλημα ανοιγει ο chrome μετα απο 15 δευτερα τουλαχιστον και μετα κρασαρει κ παλι τα ιδια.. εχω απεγκαταστησει επεκτασεις εχω διαγραψει cashe και  cookies  το εκανα απεγκατασταση και τα ιδια καμια διαφορα.. μηπως φταιει η τελευταια εκδοση του chrome? τωρα χρησιμοποιω opera  αλλα ο chrome με ειχε βολεψει ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω το ιδιο προβλημα ανοιγει ο chrome μετα απο 15 δευτερα τουλαχιστον και μετα κρασαρει κ παλι τα ιδια.. εχω απεγκαταστησει επεκτασεις εχω διαγραψει cashe και cookies το εκανα απεγκατασταση και τα ιδια καμια διαφορα.. μηπως φταιει η τελευταια εκδοση του chrome? τωρα χρησιμοποιω opera αλλα ο chrome με ειχε βολεψει ..

Κανε μια επαναφορα στις αρχικες ρυθμισεις του chrome. Μεσα στις ρυθμισεις ειναι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ας αναφερω και εγω 2 σπαστικα προβληματα που εχω σε chromium (σε windows και λινουξ).

- Για καποιο περιεργο λογο, βλεπει και ψαχνει το ιστορικο των urls απο τον ff. Πχ αν μπω στο adslgr απο τον ff, οταν πατησω "adsl" στον chromium θα μου το συμπληρωσει με το αναλογο url, ασχετως αν δεν το εχω ανοιξει ποτε απο εκει! Τα ιδια και ο chrome στο pc της δουλειας...

- Το click to play δουλευει υποδειγματικα και παντου... εκτος απο το youtube! Μονο στο youtube, το καθε βιντεο ξεκιναει να παιζει απο μονο του με το που θα ανοιξω την καρτελα! Ισως να φταιει ενα συγκεκριμενο φιλτρο που εχω στο adblock για να μην βλεπω τη σαβουρα που εχει καθε βιντεο, πχ in-video annotations, σχολια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Youtube παιζει πλεον σε default HTML5, και οχι flash. Γιαυτο δεν δουλευει το click-to-play.

Δεν μπορεις να απενεργοποιησεις το HTML5 μεσω του YT, η μονη λυση ειναι να βαλεις ενα addon που να σταματαει το autoplay του ΗΜΤL5 η να αναγκαζει την αναπαραγωγη σε flash (δεν γινεται παντα αυτο)

 

Προτεινω το Youtube Center, οτι καλυτερο υπαρχει σε script για το YT.

Αλλα απο οτι βλεπω, οι ξεφτιλιδες της Google το αφαιρεσανε απο το Chrome Extensions site.

Δεν πειραζει, το βαζεις απο δω:

 

https://github.com/YePpHa/YouTubeCenter/wiki

https://addons.opera.com/en/extensions/details/youtube-center/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια καλησπερα...ποιες επεκτασεις εχετε να προτεινεται για το chrome οσον αφορα τη προστασια των προσωπικων δεδομενων..γενικοτερα εχω πανω adblock και namehelp και ειχα και το Private badger αλλα το κατεργησαν...υπαρχει κατι παρομοιο να βαλω???

 

ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχει λίγες μέρες με το που ανοίγω νέα καρτέλα ο Chrome πηγαίνει μόνος του στο τέλος της σελίδας. Καμιά ιδέα να το διορθώσω? Έκανα clean install και πάλι τα ίδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι στο διαολο συμβαινει στο chrome store? Πανω απο τα μισα extensions εχουν εξαφανιστει, και τωρα δεν υπαρχει τροπος να τα βαλω σε ενα καινουργιο προφιλ που θελω να φτιαξω.

μιλαμε για απαραιτητα ext, οπως το sexy undo close και το bookmark sentry. που πηγανε; τα νευρα μου.  :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα , εχω google chrome σε linux και win7 dualboot , γινετε να συγχρονιζει αυτοματα και στα δυο; κανω εισοδο στη google και στα δυο λειτουργικα αλλα οταν αποθηκευω μια σελιδα στο ενα δεν εμφανιζετε στο αλλο, πως γινετε αυτο; αν οχι αυτοματα εστω χειροκινητα, γνωριζει καποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Announcing the Chrome 64-bit Beta Channel for Windows!

http://googlechromereleases.blogspot.gr/2014/07/announcing-chrome-64-bit-beta-channel.html

http://www.techspot.com/news/57585-beta-version-of-64-bit-google-chrome-now-available.html

 

Ενα βημα πιο κοντα στα 64bit στην stable o chrome! Αντε για να ιδρωσουν μερικα (opensource) αυτια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...