Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η 1.6 ohm αντίσταση δουλεύεται στα 8-12 watts. Βλέπεις εσύ τι προτιμάς, δεν έχει και τεράστια διαφορά. Πάνω από τα 12 παίζει να αρχίζεις να παίρνεις γεύση καμμένου και να κάψεις και την αντίσταση. Το να δουλεύεις με watts είναι καλύτερο γιατί μπορείς να το ανεβοκατεβάζεις με μικρότερα "βήματα", 1 watt είναι 1 watt, 1 volt σ'ανεβάζει 3 watts π.χ. Δεν ξέρω αν κατάλαβες τι εννοώ.

Το ίδιο πράγμα είναι πάντως, έτσι κι' αλλιώς αλλάζοντας το ένα, αλλάζει αυτόματα και το άλλο. Απλά οι περισσότεροι με watt το δουλεύουνε.

 

Όταν βάζεις καινούργιο coil στον Ναυτίλο, ρίχνεις 3-4 σταγόνες κατευθείαν μέσα στο νέο coil και μετά αφού γεμίσεις το τανκ σου,

περιμένεις 4-5 λεπτά πριν ατμίσεις. Ξεκινάς πάντα από χαμηλά watts και αν θες ανεβαίνεις μετά. Δεν τον σφίγγεις με όλη σου την δύναμη, δεν θα βγει έξω το υγρό, μην αγχώνεσαι. Δεν τον βιδώνουμε επίσης με όλη μας την δύναμη πάνω στην μπαταρία.

 

Αν κάνει "μπουρμπουλήθρες" κτλ., ανέβασε λίγο τα watts, μπορεί να δουλέψει. Αν συνεχίζει, έχει floodάρει, άνοιγμα, σχολαστικό καθάρισμα και στέγνωμα. Με το Istick30, λογικά δεν πρέπει να αντιμετωπίσεις τέτοια φαινόμενα. Αν συμβαίνει, φταίει το υγρό. Πιθανώς έχει μεγάλη περιεκτικότητα σε VG και ο ατμοποιητής δεν το σηκώνει. Προσωπικά, μέχρι 70-30 νομίζω μπορεί να το δουλέψει, παραπάνω αρχίζει και κωλώνει λίγο ο Ναυτίλος. Με κάτι max VG και τέτοια, δεν μπορεί ο συγκεκριμένος ατμοποιητής.

 

Αν πάρεις γεύση καμμένου και κατεβάζοντας τα watts δεν διορθωθεί το πρόβλημα, έχει καεί η αντίσταση, πέταμα και καινούργια. Πιθανώς να θέλει αλλαγή και το υγρό σου γιατί και αυτό θα έχει χάλια γεύση.

 

Γενικά άμα μείνεις κοντά στα 10 watts και κάνεις κανά νορμάλ υγρό 50-50, δεν θα πρέπει να αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα.

Σευχαριστω πολυ Baator για τις πληροφοριες.αυριο θα μουρθει.θα επανελθω με περισσοτερες αποριες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

σε πολλα δοκιμαστηρια τον εχω δοκιμασει..μετριος , αλλα για τα λεφτα του καλος.

 

δες και τον aerotank v2. 18.5mm βεβαια..αλλα οκ..

 

εγω εχω τον v1 εδω και 1.5 -2 χρονια? ουτε θυμαμαι..

 

εκτος του οτι κανω αντιστασεις μονος μου, και με τις 1.6 που αγοραζω που και που καλος ειναι.

 

SS ολο , εκτος του base  που ειναι χαλκινο?μπρουτζινο? ισως και μιξη των 2..

 

μετα πας για ναυτιλο mini.

 

δες το budget σου και πανε δοκιμασε σε κανα καλο δοκιμαστηριο..

 

αν σκεφτεις παντως να πας σε επισκευασιμο , θα προτεινα εναν kayfun lite plus 2. φοβερος!

γευση , χτυπημα , σφηχτη τζουρα..(υποκειμενικα..εχει airflow control , αλλα δεν ξερω τα ορια του..)

δεν ειναι και τοσο δυσκολο να κανεις αντιστασεις..5 λεπτα υποθεση!

καθα σαββατο να κανεις ενα rewick , δεν θα σ αφησει ποτε :)

 

Για Subtank Mini (0.5, 1.2, RBA) τί λέτε;

Ήδη μου μπήκε το μικρόβιο για RBA αλλά θα ήθελα και να έχω έτοιμες μαζί μου...

 

Καλημέρα σας, σκέφτομαι να πάω σε ηλεκτρονικό τσιγάρο (και η γυναίκα μου τα ίδια), καπνίζω περίπου 1,5 πακέτο philip morris κόκκινο ή αν δεν βρω κάπου marlboro, σε τι θα μου προτείνατε να πάω ??

 

Είχα δοκιμάσει παλιότερα κάτι απλά (είχε δύο η συσκευασία) και δεν μου έκατσαν καθόλου καλά από θέμα καπνού!  

 

Τα ηλ. τσιγάρα που υπήρχαν στο παρελθόν δεν έχουν καμία σχέση με αυτά για τα οποία συζητάμε τώρα.

Ο Baator τα είπε πολύ σωστά στο προηγούμενο post.

Προσωπική μου γνώμη είναι να αγοράσεις εξοπλισμό(Αυθεντικά όμως όχι απομιμήσεις) από Κίνα όπου θα βρεις σε εξευτελιστικές τιμές σε σχέση με Ελλάδα.

Υγρά τώρα, από Ελλάδα.

 

Στο δια ταύτα, θα πρότεινα ένα VV/VW mod έτοιμο για αρχή (τα κλασικά είναι τα iStick 30 & 50) αλλά υπάρχουν και άλλα φυσικά.

Για ατμοποιητή θεωρώ πως για αρχή ο Eleaf GS Air είναι μια χαρά στο 1.5Ohm.

 

Από γεύσεις τώρα, υπάρχουν πολύ καλά καπνικά υγρά εκεί έξω που σίγουρα θα σου αρέσουν γιατί είναι σαν να καπνίζεις κανονικά τσιγάρα.

Βέβαια με τόσες γεύσεις που θα βρεις, είναι κρίμα να μείνεις με καθαρά καπνικά υγρά. Οι επιλογές είναι υπερβολικά πολλές.

 

Δεν νομίζω πως θα το μετανοιώσεις αν ξεκινήσεις το άτμισμα. Το πιο πιθανό είναι να "κολλήσεις" γιατί μετά από λίγο καιρό θα δεις πραγματικά αλλαγές στην υγεία σου.

 

Θεωρώ πάντα πως σκοπός είναι να πέσει σιγά σιγά κανείς σε νικοτίνη και ή να το κόψει εντελώς, ή αν γουστάρει να ατμίζει υγρά άνευ νικοτίνης. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο ο subtank mini άμα είσαι της πνευμονικής θα σου ταιριάξει γάντι. Εννοείται και σε κανονικό άτμισμα (στη μικρότερη τρύπα και με ένα πιο λεπτό επιστόμιο) ατμίζεις και κανονικά απλά ο συγκεκριμένος έχει φτιαχτεί κυρίως για πνευμονικές. Τουλάχιστον εγώ που στον ναυτίλο τις μισούσα τις πνευμονικές, με τον subtank κάνω συνέχεια, μου βγήκαν και εντελώς φυσικές, πήγα έτοιμος να ρουφήξω κανονική τζούρα και μου βγήκε πνευμονική :-D 

 

Έχει υπόψη σου πως ασχέτως το πως ατμίζεις, στα 1.2Ω και ειδικά στην 0.5Ω πολύ πιθανόν να χρειαστεί να πέσεις μια σκάλα στη νικοτίνη, από τα 18mg/ml στα 15mg/ml, ή από τα 12mg/ml στα 9mg/ml κ.λπ. Εγώ που ατμίζω 9ρι στην 1.2Ω οριακά το αντέχω. Φαντάζομαι στην 0.5Ω θα χρειαστεί να πέσω στα 3mg/ml.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει ο akpe.

 

Ο Subtank Mini είναι φανταστικός, απλά όπως όλα τα subtanks πλέον, πρέπει να συνηθίσεις στην πνευμονική τζούρα.

Που θα συνηθίσεις άνετα και μετά δεν θα μπορείς να γυρίσεις στον κλασικό τρόπο.

 

Η επιδιορθώσιμη κεφαλή είναι πανεύκολη στο στήσιμο και ιδανική για αρχάριο να μάθει να στήνει.

 

Εμένα, ακόμα και η 6άρα νικοτίνη σε 70-30 vg/pg υγρό μου θέριζε τον λαιμό, πλέον μόνο 3άρα αντέχω στον Subtank

(είτε σε δικιά μου αντίσταση, είτε σε κάποια από τις 2 έτοιμες).

 

Γενικά, είναι ατμοποιητής που αξίζει να έχεις, ειδικά για 25 ευρώ που τον βρίσκεις.

 

Το μέλλον σε αυτού του τύπου τους ατμοποιητές είναι πλέον όπως δείχνουν τα πράγματα, βγαίνουν καθημερινά νέα μοντέλα.

Εγώ τώρα ψήνομαι για τον Arctic γιατί έχω ακούσει καλά λόγια και μου φαίνεται και πανέμορφος, αλλά προσπαθώ να αντισταθώ γιατί απλά δεν χρειάζομαι άλλον ατμοποιητή.  :-D

 

Έβγαλε επίσης η Gearbest το Sigelei Mini (30 Watts) με 33 ευρώ που είναι εξαιρετικό μοντάκι. 

Αν κάποιος δεν θέλει να πάει σε εσωτερική μπαταρία και Istick, είναι ιδανική λύση. Άπλα πρέπει να πάρεις και μια μπαταρία 18650

και έναν καλό φορτιστή.

 

http://www.gearbest.com/electronic-cigarettes/pp_136021.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενξ για τις απαντήσεις.

 

Επειδή δεν είμαι της πνευμονικής και δεν ξέρω αν θα γινω(!),

υπάρχει αντίστοιχος ατμοποιητής με πιο σφιχτή τζούρα ας πούμε;

 

Αλλά να έχει και έτοιμες αντιστάσεις πάνω από 1Ω και να είναι επισκευάσιμος όπως Subtank Mini;

 

Sent from my iPhone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες στον ορχιντ με την καλη καμιναδα που εχω εβαλα δυο κοιλσ 1.1 ομ (λενε αυτοι).

 

το ιστικ τα διαβαζει στην αρχη 0.4 και μετα απο 5-6 δεφτερολεπτα τζουρας 0.3 (και δε παιζει)

 

τι μπορω να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες στον ορχιντ με την καλη καμιναδα που εχω εβαλα δυο κοιλσ 1.1 ομ (λενε αυτοι).

 

το ιστικ τα διαβαζει στην αρχη 0.4 και μετα απο 5-6 δεφτερολεπτα τζουρας 0.3 (και δε παιζει)

 

τι μπορω να κανω?

 

Νομίζω πως το iStick δεν διαβάζει κάτω από 0.4Ω.

 

και 1.1Ω αντιστάτες σε παραλληλία, βγάζουν 0.55Ω. Μάλλον κάτι παίζει με τους αντιστάτες σου. Έχεις όργανο μέτρησης για αντιστάτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες στον ορχιντ με την καλη καμιναδα που εχω εβαλα δυο κοιλσ 1.1 ομ (λενε αυτοι).

 

το ιστικ τα διαβαζει στην αρχη 0.4 και μετα απο 5-6 δεφτερολεπτα τζουρας 0.3 (και δε παιζει)

 

τι μπορω να κανω?

 

Υποθέτω έχεις το 30άρι. Το 30άρι διαβάζει και δουλεύει με αντιστάσεις μέχρι 0.4 ohm.

Αυτό που έφτιαξες εσύ κανονικά είναι 1.1/2=0.55ohm.

 

Τα Isticks γενικά δεν είναι και τα πιο αξιόπιστα στο να διαβάζουν μια αντίσταση, λίγο να μην είναι τέλεια στημμένη, λίγο να παίζει ο πόλος και να μην γίνεται καλή επαφή, ανεβοκατεβαίνουν συνέχεια. Το να διαβάζει μια αντίσταση 0.1 ή 0.2 πάνω/κάτω, είναι το στάνταρ στα Isticks.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να φτιάξεις λίγο μεγαλύτερη αντίσταση και όχι στα όρια του μηχανήματος. Φτιάξε μια 0.7 ή 0.8 π.χ. που και λάθος να την διαβάζει, 0.2 π.χ. κάτω, πάλι θα δουλεύει το μοντ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.etsigaro.net/index.php?main_page=index&cPath=3_60&zenid=d37f00b2d534a28c0fe2bf0533c98fef

 

Τα είχε και το ηλεκτρονικοτσιγαράδικο (310.gr) κάποτε αλλά δεν τα βρίσκω τώρα.

 

Ώπα άκυρο... εξαντλημένα όλα... :( μίλησε μαζί τους ή με το ηλεκτρονικοτσιγαράδικο να μάθεις άμα τα ξαναφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες γνωρίζει κανείς που μπορώ να προμηθευτώ(είτε Ελλάδα είτε εξωτερικό) υγρά αναπλήρωσης της One Refill;

 

http://www.e-tsigaro.com/products/category/ONE%20REFILL%2015ml/53

http://www.madvape.gr/26_one-refill

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 310.gr δεν θα φέρει ξανά.

Το e-tsigaro και το madvape ξεστοκάρουν και δεν έχουν και το Jamaican που ήθελα.

 

Κρίμα γιατί έχω καταλήξει στο Jamaican και επειδή δεν το βρίσκω πουθενά,Έχω χαλάσει ένα σωρό γιούρια σε υγρά μπας και καταλήξω κάπου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα σήμερα από atmosfaira να δοκιμάσω κανά υγρό μπας και καταλήξω πουθενά!

 

Όσοι δεν έχετε δοκιμάσει τα υγρά της Cosmic Fog και της Seven, πρέπει να το κάνετε!

Μπορεί να μην βρήκα αντίστοιχο του Jamaican της One Refill, αλλά το Church και το Milk & Honey σου παίρνουν το μυαλό! :)

Μου άρεσαν περισσότερο ακόμα και από τα υγρά της Five Pawns!

 

Επίσης δεν άντεξα και πήρα έναν RDA για να αρχίζω να παίζω με στησίματα, και έτσι τσίμπησα τον Goldpillar της Smok με extra σύρματα .28 Kanthal, .25 NiCh και οργανικό βαμβάκι.

 

Τελικά είναι ψιλοκόλλημα η όλη φάση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει στο μάτι τον προηγούμενο, τον caterpillar. Όταν αρχίσεις να στήνεις πες μας εντυπώσεις :)

 

Προς το παρόν περιμένω να μου έρθουν μηδενικά υγρά, για να πέσω στα 3mg/ml να βάλω πάνω τον επισκευάσιμο του subtank. Και μόλις μου τελειώσει το στοκ θα πιάσω τα DIY :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DIY λέει απίστευτα στα υγρά. Έδωσα ένα 50ρικο, πήρα ένα κάρο αρώματα και έχω φτιάξει τα απίστευτα

με συνταγές από ειδικούς απ' το Ίντερνετ.

 

100% κλώνοι premium υγρών που είτε δεν υπάρχουν καν στην Ελλάδα, είτε τα πληρώνουμε 24 ευρώ/30 ml

(ή και ακόμα πιο ακριβά αν τα παραγγείλουμε απ' έξω).

 

Είχα δοκιμάσει ό,τι κυκλοφορεί και δεν είχα κολλήσει με κανένα υγρό, πλέον με αυτά που φτιάχνω μόνος το κόστος έπεσε

στα λίγα cents το ml και οι γεύσεις είναι απίστευτες.

 

Αξίζει πραγματικά, έστω και μόνο από άποψη κόστους. Πλέον έχω μια "κάβα" με καμιά 200 ml που ωριμάζουν στο ντουλάπι.

 

Η διαδικασία είναι πανεύκολη, γλυτώνετε πάρα πολλά λεφτά και στάνταρ θα βρείτε μια συνταγή που σας αρέσει και που θα κολλήσετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...