Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο πολος 1 και 3 ειναι περασμενοι με αντισταση , οπως και ο πολος 5(που ειναι και το 'αρνητικο')

τωρα θα ηταν λαθος να βαλω το πολυμετρο σε καποιον απο αυτους τους πολους.

 

οποτε και εβαλα τον πολυ 2-4 και τον συνδεσα με τον 5(-).

θεωριτικα δεν βλεπω καπου να κανει βραχυκυκλωμα

 

kd8tad.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

βαλανε παλμοτροφοδοτηση και στα ηλεκτρονικα τσιγάρα??? :-D

Να μου το θυμηθειτε σε λιγο καιρο θα κουβαλαμε και μια μπαταρια αυτοκινητου για να τραβαμε τζουρα

Είναι πολύ πιο απλό (και δεν χρειάζεται μεγάλα πηνία π.χ.) το PWM αντί ένας συνδίασμός buck+boost.

ο πολος 1 και 3 ειναι περασμενοι με αντισταση , οπως και ο πολος 5(που ειναι και το 'αρνητικο')

τωρα θα ηταν λαθος να βαλω το πολυμετρο σε καποιον απο αυτους τους πολους.

 

οποτε και εβαλα τον πολυ 2-4 και τον συνδεσα με τον 5(-).

θεωριτικα δεν βλεπω καπου να κανει βραχυκυκλωμα

 

kd8tad.jpg

 

 

Το αμπερόμετρο έχει 0Ω αντίσταση οπότε σαν βραχυκύκλωμα λειτουργεί. Η αντίσταση πρέπει να έχει ΜΟΝΟ ένα ποδαράκι πάνω στον dripper, το άλλο ποδαράκι θα είναι απευθείας στο πολύμετρο. Ακουμπώντας και τους δύο ακροδέκτες του πολυμέτρου στον στις βίδες του dripper σε διαφορετικούς πόλους βραχυκυκλώνουμε το κύκλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ. αλλα γιατι ρε συ , αφου εχω τον dripper στα 0.3ohm μετριμενα, οταν συνδεω το πολυμετρο πεφτει στα 0.2ohm?

επισης ο dripper φαινεται να λειτουργει καλα με το πολυμετρο πανω..

δεν drippαρα κιολας..αλλα φαινεται η διαφορα απο 15w στα 48w.εστω με το ματι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να υποθεσω εχουν εφαρμοσει την κλασσικη διαταξη ισχυος με παλμους στο gate ενος mosfet? ή ειναι κατι εντελως διαφορετικο στην υλοποιηση του.

 

Το πρώτο. Το βασικό κύκλωμα (χωρίς το μικροελεγτή για την μέτρηση της αντίστασης και την οθόνη και τον υπολογισμό των watt κλπ κλπ) είναι τόσο απλό που υπάρχει και σε DIY πλακέτα. Το P-FET οδηγεί τα N-FET, τα οποία ελεγχούν το ρεύμα που περνά από τις μπαταρίες στον ατμοποιητή. Ο S1 κάνει παράκαμψή όλου του PWM. Ο κύκλος εργασίας ρυθμίζεται με το POT10K

 

khk8zQ3.png

 

tpNR3WW.png

 

 

οκ. αλλα γιατι ρε συ , αφου εχω τον dripper στα 0.3ohm μετριμενα, οταν συνδεω το πολυμετρο πεφτει στα 0.2ohm?

επισης ο dripper φαινεται να λειτουργει καλα με το πολυμετρο πανω..

δεν drippαρα κιολας..αλλα φαινεται η διαφορα απο 15w στα 48w.εστω με το ματι

¨Εχεις συνδέσει το πολύμετρο τελείως λάθος. Δημιουργείς βραχυκύκλωμα (αν και το πολύμετρο μάλλον τα έχει παίξει γι' αυτό δεν σβήνει πλέον to IPV) και γί αυτό αλλάζει η αντίσταση που μετρά το IPV.

 

PXdcuBN.jpg

 

Σύνδεση πολύμέτρου. Η αντίσταση ξεκινάει από το dripper, συνδέεται με τον ακροδέκτη του πολυμέτρου από την άλλη πλευρά και μετά ο άλλος ακροδέκτης του πολυμέτρου καταλήγει στον άλλο πόλο του dripper (με λίγο χαλκοκαλώδιο καθώς δεν χωρά).

 

rBHox9Y.jpg

 

Μετρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα..

btw. το ipv σβηνει μονο οταν συνδεω πολυμετρο απο κατω. δηλαδη απο την πλευρα της μπαταριας.

οταν το συνδεω απο πανω , απλα μου ριχνει απο 0.3 σε 0.2 την αντισταση.

 

anyway.

 

θα το δοκιμασω κ αλλιως αργοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτηκα και αποφάσισα να πάρω το eleaf istick 30W.

Το βρήκα Ελλάδα χωρίς micro usb στο Link.png Site: montecristo στα 39.60 ( τα μεταφορικά είναι δωρεάν ). 

Αν υπάρχει πουθενά αλλού στην Ελλάδα φθηνότερο και δεν το είδα, ενημερώστε με, γιατί από βδομάδα θα κάνω την παραγγελία. 

 

Δεν τίθεται θέμα αξιοπιστίας του καταστήματος, γιατί είμαστε πελάτες με αρκετές παραγγελίες σε είδη καπνιστού τουλάχιστον έναν χρόνο και είναι άψογοι. 

 

edit: Βλέπω δεν περιλαμβάνει και αντάπτορα ego. Πόσο πάει αυτό; 

edit2 Οκ το βρήκα 2-3 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος αν το smok xpro m65 λειτουργεί ως passtrouth? Ειχα διαβασει πως δεν έχει αυτή την δυνατότητα αλλά σήμερα καταλαθος ειδα οτι το δικο μ μπορεις να το φορτιζεις κ να ατμιζεις ταυτόχρονα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει μιας και έχουμε φτάσει στο 2015 και η τεχνολογία είναι εκεί που είναι, και ενώ υπάρχουν σελίδες για τα πάντα,

να σκεφτούν και να φτιάξουν κάτι οι κερατάδες ώστε αν έχουμε μια απορία αυτού του τύπου, να μπορούμε να γράφουμε κάπου

π.χ. "does smok xpro m65 have passthrough" ή "smok xpro m65 specifications" ή έστω και "xpro m65" και να παίρνουμε την απάντηση μας. 

 

Είναι απαράδεκτο που δεν το έχουν σκεφτεί ακόμα, πιστεύω ότι όποιος φτιάξει κάτι παρόμοιο θα γίνει πλούσιος.

 

Τέσπα, είσαι τυχερός γιατί γνωρίζω την απάντηση στην ερώτηση σου - Ναι, το m65 έχει passthrough.

Βρίσκω λίγο περίεργο βέβαια το ότι ρωτάς αν "μπορείς να ατμίζεις ενώ το φορτίζεις" και κυριολεκτικά στην ίδια πρόταση συμπληρώνεις "επειδή το έβαλα να φορτίζει και μπορούσα να ατμίζω συγχρόνως", αλλά έχω πάψει να απορώ με αυτά πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει μιας και έχουμε φτάσει στο 2015 και η τεχνολογία είναι εκεί που είναι, και ενώ υπάρχουν σελίδες για τα πάντα,

να σκεφτούν και να φτιάξουν κάτι οι κερατάδες ώστε αν έχουμε μια απορία αυτού του τύπου, να μπορούμε να γράφουμε κάπου

π.χ. "does smok xpro m65 have passthrough" ή "smok xpro m65 specifications" ή έστω και "xpro m65" και να παίρνουμε την απάντηση μας. 

 

Είναι απαράδεκτο που δεν το έχουν σκεφτεί ακόμα, πιστεύω ότι όποιος φτιάξει κάτι παρόμοιο θα γίνει πλούσιος.

 

 

Υπάρχει τέτοια σελίδα, Google την λένε, και είναι αρκετά πλούσιοι αυτοί που την έχουν. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πειτε ρε παιδια ποιο ειναι το ιδανικο στυσημο σας (single , dual , quad , hexa , octa κλπ) σε εναν dripper?

βαμβακια?τι προτειματε?

με τι αντιστασεις παιζεται?και τι συρμα?

 

 

εγω εχω εναν magma και εναν igo w6.

παιζω με με 0.2 - 0.3 αντιστοιχα και 40αρι kanthal a1.

και βαμβακι απο fiber freaks (το οποιο δεν με τρελανε , αλλα περιμενω να τελειωσει για να παρω japanese cotton pads)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφτασε λοιπον η ωρα να παω sub ohm..

 

θελω λοιπον μια προταση ατμοποιητη με τανκ, επισκευασιμου, αν δεχεται και ετοιμα κοιλς ακομα καλυτερα. το βασικο ομως ειναι το εξης μικρη διαμετρος του driptip για MTL. αυτο ειναι πολυ βασικο γιατι οι περισσοτεροι ατμοποιητες εχουν τοσο μεγαλη ροη αερα που αναγκαζομαι να βουλωνω καποιες τρυπες για να τη μειωνω και δε θελω παλι να την πατησω ετσι..

 

α επισης να ειναι και κομπακτ σε μεγεθος.

 

αν υπαρχει σε σχετικα καλη τιμη στην ελλαδα θ αγορασω απο δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφτασε λοιπον η ωρα να παω sub ohm..

 

θελω λοιπον μια προταση ατμοποιητη με τανκ, επισκευασιμου, αν δεχεται και ετοιμα κοιλς ακομα καλυτερα. το βασικο ομως ειναι το εξης μικρη διαμετρος του driptip για MTL. αυτο ειναι πολυ βασικο γιατι οι περισσοτεροι ατμοποιητες εχουν τοσο μεγαλη ροη αερα που αναγκαζομαι να βουλωνω καποιες τρυπες για να τη μειωνω και δε θελω παλι να την πατησω ετσι..

 

α επισης να ειναι και κομπακτ σε μεγεθος.

 

αν υπαρχει σε σχετικα καλη τιμη στην ελλαδα θ αγορασω απο δω

 

Δεν είναι πολύ εύκολο να βρεθεί αυτό που περιγράφεις, για την ακρίβεια δεν είμαι καν σίγουρος αν υπάρχει.

Μικρός σε μέγεθος επισκευάσιμος με μικρή εισροή αέρα, ιδανικός για subohming και mouth to lung hits.

Δυστυχώς όλα αυτά είναι αντικρουόμενα πράγματα.

 

Το subohming δεν είναι "καλύτερο" ή το επόμενο βήμα για όλους τους χρήστες. Αν προτιμάς πολύ σφιχτές τζούρες και δροσερό ατμό, δεν χρειάζεται ντε και καλά να πας σε μια subohm συσκευή. Μένεις με τον Ναυτίλο και τελειώνεις.

 

Καταλαβαίνω πάντως τι λες και τι ζητάς, έτσι ακριβώς ήμουν και εγώ και είχα κάνει πολύ παραπλήσιο ποστ. Τελικά έφτασα όχι απλά να συνηθίσω, αλλά να απολαμβάνω και πλέον να μην μπορώ να γυρίσω πίσω από το straight to lung hits.

 

Να ξεκαθαρίσουμε αρχικά ότι οι τανκάτοι ατμοποιητές για subohm, έχουν γενικά πολύ μεγάλο airflow που δυσκολεύει, μέχρι κάνει αδύνατο το mtl. Εγώ έχω τον Eleaf Lemo και το Kanger Subtank Mini. Αν κλείσεις εντελώς τον αέρα, μπορείς να κάνεις ικανοποιητικό mtl. Δεν θα 'ναι σαν Ναυτίλος, αλλά θα την παλεύεις. Τώρα όλα αυτά είναι και υποκειμενικά. Άλλοι χρήστες αναφέρουν ότι και με εντελώς κλειστή την εισροή αέρα δεν την παλεύουν για mtl, άλλοι λένε ότι είναι μια χαρά.

 

Επίσης, με εντελώς κλειστή ή μικρή εισροή αέρα, ετοιμάσου για αρκετά έως και πολύ περισσότερο θερμό ατμό απ' ό,τι έχεις συνηθίσει. Κάποιους τους αρέσει, κάποιοι προτιμούν πιο δροσερό και δεν την παλεύουν.

 

Θα μπορούσες να πας σε κάποιον Kayfun ίσως που έχει αρκετά σφικτή τζούρα, σίγουρα έχει διαφορά από τις 3-4 πιο δημοφιλείς συσκευές (Aspire Atlantis, Kanger Subtank, Delta II, Lemo κτλ.) της αγοράς. Διακριτικούς πάντως δεν τους λες, είναι όλοι μεγάλοι ατμοποιητές.

 

Εγώ θα πήγαινα σε Subtank Mini (όπως και έκανα και δεν το μετάνιωσα) και θα προτιμούσα να αλλάξω συνήθειες.

Συνηθίζεται πολύ εύκολα η μεγάλη εισροή αέρα και η straight to lung τζούρα. Πλέον ο Ναυτίλος ακόμα και τέρμα ανοικτός μου φαίνεται σαν να προσπαθώ να αναπνεύσω με καλαμάκι. Και αυτός πάντως, ακόμα και ο Μίνι, είναι μεγάλος σε μέγεθος. Ο κανονικός είναι απλά τεράστιος.

 

Αν είσαι 100% σίγουρος ότι δεν θα μπορέσεις με τίποτα να συνηθίσεις θερμό ατμό και straight to lung, ίσως θα 'πρεπε να ξανασκεφτείς τις subohm συσκευές. Ξαναλέω, δεν είναι απαραίτητα "καλύτερες", γούστα είναι αυτά και τι καλύπτει τον καθένα.

 

Πάντως ακριβώς αυτό που ψάχνεις, δεν υπάρχει. Θα μπορούσες να πειραματιστείς με 2-3 συσκευές και με πατέντες να τις φέρεις κάπως στα μέτρα σου, αλλά μην περιμένεις να μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...