Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημαίνει ότι με το συγκεκριμένο πρόγραμμα (GSP) αναλαμβάνει η Pitney Bowes τη μεταφορά του δέματος, τον εκτελωνισμό και την παράδοσή του στον παραλήπτη, όπως κάνουν και οι άλλες εταιρείες courier.

 

Δηλαδή, όχι απλά πληρώνεις τα έξοδα εκτελωνισμού αλλά και όλα τα άλλα έξοδα που χρεώνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χαιρετώ την κοινότητα. Κατ'αρχήν, ένα μπράβο για τα κατατοπιστικά μηνύματα και τις πληροφορίες, ιδιαίτερα σε makfil. Αξίζει να ξοδέψει κανείς χρόνο ώστε να διαβάσει το θέμα και να αποκτήσει περίπου μια εικόνα για το πώς διαχειρίζονται τα δέματα από χώρες εκτός ΕΕ.

 

Δυστυχώς όμως δεν ήμουν ενήμερος όλων αυτών και όπως φαίνεται τσίμπησαν το δέμα μου στην ΥΕΔ Θεσσαλονίκης. Χώρα αποστολής Τουρκία (μέσω ταχυδρομείου), με βάρος 2.5 κιλά και αξία 70€, συμπεριλαμβανομένων εξόδων αποστολής. Το αν αναγράφονται στο κουτί, άγνωστο. Σε περίπτωση που, φαντάζομαι πως θα είναι σε τούρκικες λίρες.. Το αν θα μπορέσει να βρει την πραγματική αξία ο υπάλληλος στο ίνερνετ, επίσης δύσκολο, εκτός αν ξέρει τούρκικα ή ψάξει στην ιστοσελίδα του καταστήματος (που είναι γραμμένη μόνο στα..τούρκικα :-D ). Γενικά η επικοινωνία με τον Τούρκο δεν ήταν και η πιο εύκολη (φανταστείτε έβαλα άλλον να τα μεταφράσει γιατί στα αγγλικά δεν απαντούσε καν..) οπότε ούτε που μου πέρασε από το μυαλό να ζητήσω χαμηλότερη αναγραφόμενη τιμή..

 

Θα ενημερώσω όταν ξεμπλέξω, σχετικά με το πόσο και αν πλήρωσα. Η αλήθεια είναι πως αν ζητήσουν πάνω από 30-40€ (πρόχειρος υπολογισμός με βάση ΦΠΑ+τέλη ΕΛΤΑ) θα το σκεφτώ σοβαρά αν θα το παραλάβω.. Γνωρίζει κανείς αν δίνουν απόδειξη, ώστε να φανεί αναλυτικά πώς υπολογίζεται το ποσό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μπήκε στην ΥΕΔ, το πιθανότερο είναι ότι θα σου κόψουν κοστούμι αλλά, με βάση την αξία που γράφεις, ο ΦΠΑ θα είναι 16,80 και το τέλος 12€, σύνολο 29€.

 

Στο γραφείο της περιοχής σου, από όπου θα παραλάβεις το δέμα, κόβουν απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά makfil, έτσι ακριβώς, γι' αυτό και εγώ έγραψα παραπάνω για 30-40€ με βάση τον υπολογισμό που αναφέρεις. Η απόδειξη θα διελευκάνει την κατάσταση, οπότε αναμένουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαίνει ότι με το συγκεκριμένο πρόγραμμα (GSP) αναλαμβάνει η Pitney Bowes τη μεταφορά του δέματος, τον εκτελωνισμό και την παράδοσή του στον παραλήπτη, όπως κάνουν και οι άλλες εταιρείες courier.

 

Δηλαδή, όχι απλά πληρώνεις τα έξοδα εκτελωνισμού αλλά και όλα τα άλλα έξοδα που χρεώνουν.

Επομένως δεν γλυτώνω τίποτα δηλαδή, σωστά ή κατάλαβα λάθος;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ebay σε μερικά πράγματα από Αμερική γράφει αυτό "Any international shipping and import charges are paid in part to Pitney Bowes Inc. Learn More

 

 

τι σημαίνει; ότι όταν έρθει τι αντικείμενο Ελλάδα δεν πληρώνω τελωνείο;;; 

Δεν πληρώνεις γιατί θα το έχεις ήδη προπληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες σωστά.

Όχι μόνο δεν γλυτώνεις τα έξοδα αλλά θα πληρώσεις και επιπλέον.

γιατί το λες αυτό; αφού η εταιρία courier αναλαμβάνει αυτά τα έξοδα. Όταν λέει κάπου prepaid taxes, customs, τι εννοεί;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες σωστά.

Όχι μόνο δεν γλυτώνεις τα έξοδα αλλά θα πληρώσεις και επιπλέον.

 

 

Δεν πληρώνεις γιατί θα το έχεις ήδη προπληρώσει.

και εγώ αυτό κατάλαβα ότι τα προπληρώνω σε άλλα αντικείμενα στο ebay που δεν το γράφει αυτό γράφει το ποσό για το τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου το σφύριξε φίλος και με λίγο ψάξιμο βρήκα αυτό:

Link.png Site: Κομισιόν:Αλλάζει το φορολογικό καθεστώς στο ηλεκτρονικό εμπόριο

Μέτρα αντιμετώπισης της απάτης στον τομέα του ΦΠΑ η οποία προέρχεται από χώρες εκτός ΕΕ:τα μικρά δέματα που εισάγονται στην ΕΕ τα οποία είναι αξίας μικρότερης των 22 € σήμερα απαλλάσσονται του ΦΠΑ. Καθώς εισάγονται περίπου 150 εκατομμύρια δέματα απαλλαγμένα από την καταβολή ΦΠΑ στην ΕΕ κάθε έτος, το σύστημα είναι ανοιχτό σε μεγάλης κλίμακας κατάχρηση και απάτη και δημιουργεί σοβαρές στρεβλώσεις εις βάρος των επιχειρήσεων της ΕΕ. Πρώτον, οι επιχειρήσεις της ΕΕ τίθενται σε σαφώς μειονεκτική θέση δεδομένου ότι, σε αντίθεση με τους ανταγωνιστές τους εκτός ΕΕ, τα εμπορεύματα που πωλούν υπόκεινται σε ΦΠΑ ανεξαρτήτως αξίας, από το πρώτο κιόλας λεπτό του ευρώ. Δεύτερον, τα εισαγόμενα υψηλής αξίας προϊόντα όπως τα έξυπνα κινητά τηλέφωνα και οι ταμπλέτες σταθερά τιμολογούνται με αξία χαμηλότερη από την πραγματική ή περιγράφονται εσφαλμένα στο έγγραφο εισαγωγής ώστε να επωφεληθούν από αυτήν την απαλλαγή ΦΠΑ. Για τους λόγους αυτούς, η Επιτροπή αποφάσισε να καταργήσει την εν λόγω εξαίρεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά πολύ καλή δουλειά

 

μία ερώτηση, πήρα κάποια ηλεκτρονικά εξαρτήματα από αμερική από δύο καταστήματα και χρησιμοποίησα την PriceUSA.com.au για να μου τα στείλουν σε ένα πακέτο με USPS Priority mail

 

το πακέτο είναι από δευτέρα τελωνείο και περιμένω, η USPS βγάζει αυτό ενώ τα ελτά αυτό , σιγά τα αγαθά υψηλής αξίας, μη χέσω!!!

 

μου έχουν στείλει από PUSA αποδείξεις που λογικά βάλανε στο πακέτο αυτή και αυτή

 

πότε θα τα εκτελωνίσουν τελικά;;;

 

μία βδομάδα δεν τους φτάνει;;;

 

θα με σκίσουν;;;

 

συνολικό κόστος και με μεταφορικά 234USD 220€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου το σφύριξε φίλος και με λίγο ψάξιμο βρήκα αυτό:

Link.png Site: Κομισιόν:Αλλάζει το φορολογικό καθεστώς στο ηλεκτρονικό εμπόριο

Μέτρα αντιμετώπισης της απάτης στον τομέα του ΦΠΑ η οποία προέρχεται από χώρες εκτός ΕΕ:τα μικρά δέματα που εισάγονται στην ΕΕ τα οποία είναι αξίας μικρότερης των 22 € σήμερα απαλλάσσονται του ΦΠΑ. Καθώς εισάγονται περίπου 150 εκατομμύρια δέματα απαλλαγμένα από την καταβολή ΦΠΑ στην ΕΕ κάθε έτος, το σύστημα είναι ανοιχτό σε μεγάλης κλίμακας κατάχρηση και απάτη και δημιουργεί σοβαρές στρεβλώσεις εις βάρος των επιχειρήσεων της ΕΕ. Πρώτον, οι επιχειρήσεις της ΕΕ τίθενται σε σαφώς μειονεκτική θέση δεδομένου ότι, σε αντίθεση με τους ανταγωνιστές τους εκτός ΕΕ, τα εμπορεύματα που πωλούν υπόκεινται σε ΦΠΑ ανεξαρτήτως αξίας, από το πρώτο κιόλας λεπτό του ευρώ. Δεύτερον, τα εισαγόμενα υψηλής αξίας προϊόντα όπως τα έξυπνα κινητά τηλέφωνα και οι ταμπλέτες σταθερά τιμολογούνται με αξία χαμηλότερη από την πραγματική ή περιγράφονται εσφαλμένα στο έγγραφο εισαγωγής ώστε να επωφεληθούν από αυτήν την απαλλαγή ΦΠΑ. Για τους λόγους αυτούς, η Επιτροπή αποφάσισε να καταργήσει την εν λόγω εξαίρεση.

 

Ειρωνικό όταν έχεις ψηφίσει ceta, από την άλλη σίγουρα θα βρουν τρόπο οι κινέζοι είτε με αποθήκες στον Καναδά. Ίσως να μπορούν να στέλνουν και τα πακέτα τους από Κίνα από και καλά όνομα και διεύθυνση φίλου. Κρίμα πάντως γιατί μέχρι την λύση θα περάσει κάποιος καιρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον οι κινέζοι έχουν βρει έναν καινούριο τρόπο να μειώσουν τις πιθανότητες να περάσουν τελωνείο ακόμα και τα ογκώδη δέματα (με κάποιο κόστος παραπάνω, αλλά σίγουρα πολύ πολύ μικρότερο από αυτό που θα σου χρέωνε το τελωνείο). Δεν νομίζω ότι το εφαρμόζουν όλοι, αλλά κάποια καταστήματα τύπου gearbest το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...