Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκανα dispute και μου εγινε refund απο Paypal για δεμα που δεν εμφανιζε καμμια κινηση στο τρακινγκ για πανω απο δυο μηνες απεσταλμενο απο Tomtop .

 

Φυσικα (..) δυο μερες μετα το refund το δεμα εφτασε Ελλαδα.

 

Λογω του οτι θα παραλαβω το δεμα θελω (φυσικα) και να πληρωσω τον πωλητη.

Το Paypal ομως δεν εχει τετοιου ειδους επιλογη, οταν κλεισει το case εκλεισε.

 

Τους εστειλα μειλ με την περιπτωση γιατι δεν θελω απλα να πιστωσω το ποσο στο λογαριασμο του Paypal, δεν με εξασφαλιζει οτι δεν θα μου ζητησει ξανα πληρωμη για την παραγγελια...

 

Εχει κανεις εμπειρια το γινεται σε τετοιες περιπτωσεις; Απανταει το Paypal;

 

(Για την ιστορια κινητο 163 ευρω CIF επιπλεον 57 ευρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εκανα dispute και μου εγινε refund απο Paypal για δεμα που δεν εμφανιζε καμμια κινηση στο τρακινγκ για πανω απο δυο μηνες απεσταλμενο απο Tomtop .

 

Φυσικα (..) δυο μερες μετα το refund το δεμα εφτασε Ελλαδα.

 

Λογω του οτι θα παραλαβω το δεμα θελω (φυσικα) και να πληρωσω τον πωλητη.

Το Paypal ομως δεν εχει τετοιου ειδους επιλογη, οταν κλεισει το case εκλεισε.

 

Τους εστειλα μειλ με την περιπτωση γιατι δεν θελω απλα να πιστωσω το ποσο στο λογαριασμο του Paypal, δεν με εξασφαλιζει οτι δεν θα μου ζητησει ξανα πληρωμη για την παραγγελια...

 

Εχει κανεις εμπειρια το γινεται σε τετοιες περιπτωσεις; Απανταει το Paypal;

 

(Για την ιστορια κινητο 163 ευρω CIF επιπλεον 57 ευρω).

Καλό θα είναι (αν θες) να ενημερώσεις τον πωλητή (TOMTOP) μέσω της φορμας στις αγορές σου, και νομίζω θα σου ζητήσει να κάνεις μια αγορά ή να του στείλεις τα λεφτά μέσω Paypal. Θέλω να πιστεύω ότι θα σου κάνει και κάποιο ""δωρο"" για την ειλικρίνειά σου. ΦΙΛΙΚΑ

 

Υ.Γ. μάλλον θα πρεπει να περιμένεις να δεις το ""κουστουμάκι"" απο το τελωνείο και μετά να του στείλεις τα λεφτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα,κινέζος που ακομα δεν εχω παραλαβει το δεμα που μου εχει στειλει απο 5 Σεπτ.μου ζητησε στοιχεια για να επικοινωνησει με τα Elta ! Θα του δωσω το facebook των Ελτα και βλεπουμε αν τελικα μου κανει refund η οχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει αγορά από Banggood (αποθήκη κινας )με priority direct mail στις 6/11 . Στις 9/11 έγινε shipped και μου έδωσαν και το tracking . Θα μπορώ να παρακολουθήσω την διαδρομή του από την Κίνα ή από την Ολλανδία και μετά ;

 

ΥΓ το tracking είναι post NL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει αγορά από Banggood (αποθήκη κινας )με priority direct mail στις 6/11 . Στις 9/11 έγινε shipped και μου έδωσαν και το tracking . Θα μπορώ να παρακολουθήσω την διαδρομή του από την Κίνα ή από την Ολλανδία και μετά ;

 

ΥΓ το tracking είναι post NL

 

εφόσον εχει tracking μπορεις από τωρα από κινα να το δεις

 

απλα περιμενε λιγες μερες γιατι μπορει να το βαλεις και να μην δειξει ακομα τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον εχει tracking μπορεις από τωρα από κινα να το δεις

 

απλα περιμενε λιγες μερες γιατι μπορει να το βαλεις και να μην δειξει ακομα τιποτα.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εγώ παρήγγειλα από iherb στις 16.09 (βιταμίνες σύνολο 19 ευρώ). Μου βγάζει ότι ήρθε ελλαδιστάν στις 22.09 με DHL Global και από τότε το έχω χάσει. Έχω πάει 6-7 φορές τις τελευταίες εβδομάδες στο τοπικό κατάστημα των ελτα, δεν ξέρουν τίποτα.  Πριν καμιά δεκαριά μέρες πέτυχα τη ταχυδρόμο και μου είπε ότι έχουν πολύ μεγάλες καθυστερήσεις στο αεροδρόμιο. Μπήκα και εδώ και το επιβεβαίωσα. Έστειλα στο iherb, μου είπαν ότι μπορώ να πάρω τα λεφτά μου πίσω. Λέω να περιμένω ακόμη 1-2 εβδομάδες και αν δεν έρθει τίποτα, τότε να τους ζητήσω επιστροφή χρημάτων. Έχω φρίξει με αυτά που διαβάζω, φοβάμαι μήπως αργήσει κανά μήνα ακόμη.

 

Καλησπέρα, παράκληση ....

 

Μπορείς να προωθήσεις τα μηνύματα που έστειλες και έλαβες απάντηση απο το iHerb.com και πώς ακριβώς γίνεται επιστροφή χρημάτων?  Περιμένω δέμα απο iHerb.com κολλημένο απο 24/9 39 ευρώ και θάθελα ναξερα τη διαδικασία επιστροφής χρημάτων,αν γίνεται.

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν είναι μόνο το πρόβλημα αυτό. Είναι και η τεράστια καθυστέρηση που προκύπτει από το τελωνείο καθώς αφού φτάσει Αθήνα το δέμα θέλουν 25 μέρες για να το καταγράψουν στο σύστημά τους και άλλο ένα μήνα για να στο στείλουν. Εγώ έχω δέμα που είναι Αθήνα (AMU) εδώ και μια βδομάδα και πήρα σήμερα τηλέφωνο στο τελωνείο και μου είπαν να μας καλείτε μετά από 25 μέρες για να σας ενημερώσουμε.

 

Επίσης το τελωνείο  κατηγόρησε τα ΕΛΤΑ για την κατάσταση αυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι πρέπει να κάνουμε...

 

Τα δέματα με πράγματα αξίας πεταγμένα σε στοίβα και να πέφτει αβερτα βροχή και ήλιος.

 

Τα μισά και παραπάνω θα καταστραφούν....

Θα εχουν μούχλα μέσα κτλπ.

Απλά γίνετε μια ομαδική καταγγελία προς την εετ για το κάνουν κάτι με το θέμα και όχι να είναι όλα αυτά τα δέματα σε ένα εξωτερικό χώρο χωρίς καθόλου προστασία λες και είναι σκουπίδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά γίνετε μια ομαδική καταγγελία προς την εετ για το κάνουν κάτι με το θέμα και όχι να είναι όλα αυτά τα δέματα σε ένα εξωτερικό χώρο χωρίς καθόλου προστασία λες και είναι σκουπίδια

συγγνωμη διαβασα λαθος.εχουμε πει οσες πιο πολλες καταγγελιες κανουμε και οσο τους πρηζουμε μπορει κατι να γινει
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να γινει το εξης...παιρνεις παραπανω ατομα σε ελτα κ τελωνεια τα οποια δουλευουν με βαρδιες 24/7 και εχεις τα δεματα η επιστολες η οτιδηποτε νωριτερα στην πορτα σου.Κανονικα με το ωραριο σου κ το διαλειματακι σου.Αλλα οταν δουλευουμε ...δουλευουμε.Και νεες θεσεις εργασιας θα βγουν κ τα δεματα δεν θα καταστρεφονται κ ο κοσμος θα εχει τα πραγματα του στην ωρα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, παράκληση ....

 

Μπορείς να προωθήσεις τα μηνύματα που έστειλες και έλαβες απάντηση απο το iHerb.com και πώς ακριβώς γίνεται επιστροφή χρημάτων?  Περιμένω δέμα απο iHerb.com κολλημένο απο 24/9 39 ευρώ και θάθελα ναξερα τη διαδικασία επιστροφής χρημάτων,αν γίνεται.

 

Ευχαριστώ,

Καλησπέρα, βασικά οι ίδιοι μου είπαν για refund αφού είχε προηγηθεί μύνημά μου στο iherb ότι δεν έχω λάβει ακόμη την παραγγελία. Αφού μίλησα με το ταχυδρόμο και μπήκα και εδώ και είδα τι γίνεται, τους έστειλα μαιλ ότι θα περιμένω ακόμη 1-2 εβδομάδες μήπως έρθει. Οπότε είμαι σε αναμονή, πιστεύω το ίδιο πρέπει να κάνεις και εσύ. που μπλέξαμε ρεεε

 

το μαιλ που μου στείλανε

 

After reviewing the shipment information, it seems as though your package should have been delivered by now as it has been in transit for longer than estimated. However, given the nature of Global Post delivery, we will not be able to process a replacement to avoid any possibility of experiencing the same situation. As a one-time courtesy, iHerb is happy to refund you in full for this order.

 

The refund will be applied to the original form of payment within several business days, depending on your financial institutions internal policies and procedures.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...