Προς το περιεχόμενο

Απεχθές έγκλημα σε σκυλάκι στην εύβοια


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

συμφωνω υπαρχει κτηνιατρος να κρινει, επισης η ευθανασια ειναι μονο για ανιατες ασθενειες και για τιποτε αλλο !

οταν υπαρχει ελπιδα πολεμαμε , θα γινει καλα το σκυλακι ,  θα τα καταφερει - οχι στον θανατο !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 550
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν σκοτώνουν τα σκυλάκια γατάκια κλπ κάνετε ολόκληρα post για να το κατακρίνετε ενώ όταν σκοτώνονται άνθρωποι το ίδιο αβοήθητοι και αυτοί το περνάμε,και λέμε έλα μωρέ σιγά τώρα.

 

Οταν σκοτώθηκε ο Φύσσας για παράδειγμα. Στα αρχίδια μας. Δεν κουνήθηκε φύλλο. Η όταν σκοτώσανε τον Γρηγορόπουλο. Απλά κάψανε την μιση Αθηνα και σπάσαν κάποιες τζαμαρίες. Κατά τα αλλα μύγα δεν κουνήθηκε. Και τώρα που κάψανε ζωντανό ένα σκύλο, άκουσον άκουσον: 10 ΣΕΛΙΔΕΣ ΣΧΟΛΙΑ. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί τους, μου είπαν πως γενικώς πάει καλύτερα και ανταποκρίνεται στη θεραπεία αλλά το αποψινό βράδυ θεωρείται κρίσιμο. Αν τα καταφέρει οι πιθανότητες επούλωσης αυξάνονται.

 

Οπότε πρότειναν (πολύ σωστά), να μην δώσουν ακόμη κάποιο λογαριασμό για οικονομική βοήθεια, τουλάχιστον μέχρι να δούμε αν έχει πιθανότητες για να τα καταφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν σκοτώθηκε ο Φύσσας για παράδειγμα. Στα αρχίδια μας. Δεν κουνήθηκε φύλλο. Η όταν σκοτώσανε τον Γρηγορόπουλο. Απλά κάψανε την μιση Αθηνα και σπάσαν κάποιες τζαμαρίες. Κατά τα αλλα μύγα δεν κουνήθηκε. Και τώρα που κάψανε ζωντανό ένα σκύλο, άκουσον άκουσον: 10 ΣΕΛΙΔΕΣ ΣΧΟΛΙΑ. 

Φανταζομαι ειρωνικα το λες για τον Φυσσα, Kουνηθηκαν ολα τα "δεντρα" σε πληροφορω και το "καλό" μας κρατος συνελαβε τους ενοχους οπως τους συνελάμβανε και ο batman. Και μάλιστα για να στο πω ετσι επειδή φάγανε λευκό, άντρα, ελληνικης καταγωγης δωθηκε ιδιαιτερη προσοχη στο θεμα. Πιο πριν που αλλωνιζανε δεν ηταν εγκληματικη οργανωση.

Δεν θα τα εβαζες με αυτη την σειρα δλδ;

1.Γρηγοροπουλος

Αθηνα καμενη κτλπ κτλπ

2.Φυσσας

Συλληψεις δικες, αντιποινα με 2 νεκρους χρυσαυγιτες, ξυλα στους δρομους κτλπ.

3.Σκυλάκι

Ολος αυτος ο ντορος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι ειρωνικα το λες για τον Φυσσα, Kουνηθηκαν ολα τα "δεντρα" σε πληροφορω και το "καλό" μας κρατος συνελαβε τους ενοχους οπως τους συνελάμβανε και ο batman. Και μάλιστα για να στο πω ετσι επειδή φάγανε λευκό, άντρα, ελληνικης καταγωγης δωθηκε ιδιαιτερη προσοχη στο θεμα. Πιο πριν που αλλωνιζανε δεν ηταν εγκληματικη οργανωση.

Δεν θα τα εβαζες με αυτη την σειρα δλδ;

1.Γρηγοροπουλος

Αθηνα καμενη κτλπ κτλπ

2.Φυσσας

Συλληψεις δικες, αντιποινα με 2 νεκρους χρυσαυγιτες, ξυλα στους δρομους κτλπ.

3.Σκυλάκι

Ολος αυτος ο ντορος

 

Δεν μπορώ να καταλάβω το ποστ σου. Ειρωνικό ήταν το δεν κουνήθηκε φύλλο για τον Φύσσα, ναι. Απο κει και περα σε χάνω. Λιγο τα εισαγωγικά, λίγο οι παρομοιώσεις δεν νιωθω το ποιντ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω το ποστ σου. Ειρωνικό ήταν το δεν κουνήθηκε φύλλο για τον Φύσσα, ναι. Απο κει και περα σε χάνω. Λιγο τα εισαγωγικά, λίγο οι παρομοιώσεις δεν νιωθω το ποιντ σου.

Το πιστεύεις δηλαδή ότι δεν κουνήθηκε φύλλο για τον Φύσσα;

Τι δεν έγινε; ή τι έπρεπε να γίνει παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συζητούσα με έναν φίλο πριν από μέρες.

 

Πρέπει να φτιαχτεί ένας μαθηματικός τύπος για το πόσο μας επηρεάζει ο θάνατος κάποιου.

 

Στον αριθμητή θα έχει το αν μας μοιάζει, το αν είναι χαριτωμένο και το αν έπαιξε ο θάνατος αρκετά στο facebook.

 

Στον παρανομαστή την απόσταση στο τετράγωνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιστεύεις δηλαδή ότι δεν κουνήθηκε φύλλο για τον Φύσσα;

Τι δεν έγινε; ή τι έπρεπε να γίνει παραπάνω.

 

Όχι, δεν πιστεύω οτι δεν κουνήθηκε φύλλο. Ειρωνικό ήταν.

 

Το συζητούσα με έναν φίλο πριν από μέρες.

 

Πρέπει να φτιαχτεί ένας μαθηματικός τύπος για το πόσο μας επηρεάζει ο θάνατος κάποιου.

 

Στον αριθμητή θα έχει το αν μας μοιάζει, το αν είναι χαριτωμένο και το αν έπαιξε ο θάνατος αρκετά στο facebook.

 

Στον παρανομαστή την απόσταση στο τετράγωνο...

 

Ο παρονομαστής στέκει πάντως, γιατι αν μηδενίσεις την απόσταση (πράγμα που σημαίνει ότι πεθαίνεις εσύ ο ίδιος), το κλάσμα απειρίζεται, και ο απειρισμός δηλώνει την άγνοια μας στο τι γίνεται μετα θάνατον. Δεν μπορούμε να ξέρουμε αν μας νοιάζει ή όχι που πεθάναμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί τους, μου είπαν πως γενικώς πάει καλύτερα και ανταποκρίνεται στη θεραπεία αλλά το αποψινό βράδυ θεωρείται κρίσιμο. Αν τα καταφέρει οι πιθανότητες επούλωσης αυξάνονται.

 

Οπότε πρότειναν (πολύ σωστά), να μην δώσουν ακόμη κάποιο λογαριασμό για οικονομική βοήθεια, τουλάχιστον μέχρι να δούμε αν έχει πιθανότητες για να τα καταφέρει.

μιλησα και γω στο τηλ γι αυτο και ειπα οτι το σκυλακι θα τα καταφερει οι πιθανοτητες ειναι πολλες, τα ιδια ειπε και σε μενα ..

ολα θα πανε καλα ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανήλικοι ήταν και αυτοί που το προξένησαν αυτό...

 

Δεν καταλαβαίνω ρε φίλε την λογική σου καθόλου.

Όλοι οι ανήλικοι είναι το ίδιο δηλαδή?

 

Και στην Παλαιστίνη ενήλικοι σκοτώνονται μεταξύ τους τι σημαίνει αυτό?

Ότι μπορώ να ανεχτώ να βλέπω σκοτωμένους ανθρώπους σε φωτο χωρίς προειδοποίηση?

Ένα παράδειγμα που μου ήρθε τώρα στο μυαλό.Στην αγγλία (νομίζω) πριν μερικά χρόνια, που είχαν ρίξει βόμβα σε μαραθώνιο και σκοτώθηκαν τόσοι άνθρωποι και τραυματίστηκαν άλλοι τόσοι, ήταν ωραίο θέαμα το να βλέπουμε στο φορουμ χωρίς προειδοποίηση,χωρίς spoiler (που παρεμπιπτόντως, αναφέρουν ότι ακολουθούν σκληρές εικόνες στα sites που τις αναρτούν) ανθρώπους με βγαλμένο δέρμα από τα πόδια, κομμένα πόδια κτλπ, αφού έτσι και αλλιώς πραγματικότητα είναι και αυτό.Ήταν ζωντανοί κιόλας...

 

Για να το κλείσω γιατί δεν βγάζει κανένα νόημα, να σου πω μόνο ότι το spoiler όχι δεν είναι ΜΟΝΟ για τις ταινίες...

 

Sorry για το off topic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν καταλαβαίνω ρε φίλε την λογική σου καθόλου.

Όλοι οι ανήλικοι είναι το ίδιο δηλαδή?

 

Και στην Παλαιστίνη ενήλικοι σκοτώνονται μεταξύ τους τι σημαίνει αυτό?

Ότι μπορώ να ανεχτώ να βλέπω σκοτωμένους ανθρώπους σε φωτο χωρίς προειδοποίηση?

Ένα παράδειγμα που μου ήρθε τώρα στο μυαλό.Στην αγγλία (νομίζω) πριν μερικά χρόνια, που είχαν ρίξει βόμβα σε μαραθώνιο και σκοτώθηκαν τόσοι άνθρωποι και τραυματίστηκαν άλλοι τόσοι, ήταν ωραίο θέαμα το να βλέπουμε στο φορουμ χωρίς προειδοποίηση,χωρίς spoiler (που παρεμπιπτόντως, αναφέρουν ότι ακολουθούν σκληρές εικόνες στα sites που τις αναρτούν) ανθρώπους με βγαλμένο δέρμα από τα πόδια, κομμένα πόδια κτλπ, αφού έτσι και αλλιώς πραγματικότητα είναι και αυτό.Ήταν ζωντανοί κιόλας...

 

Για να το κλείσω γιατί δεν βγάζει κανένα νόημα, να σου πω μόνο ότι το spoiler όχι δεν είναι ΜΟΝΟ για τις ταινίες...

 

Sorry για το off topic.

 

Προφανώς δεν με κατάλαβες αλλά πλεον είμαι και σε μια ηλικία που δεν έχω το κουράγιο και την υπομονή της ανάλυσης.

 

Η αντίληψή μου πάντως για την πραγματικότητα γύρω μου είναι δεδομένη και δεν πρόκειται να αλλάξει τώρα.

 

Και για να μιλάμε και σαν μεγάλοι και σοβαροί άνθρωποι όμως, δεν σε κόβω να επηρεάζεσαι και τόσο πολύ από την εικόνα ενός τραυματισμένου σκύλου. Και θεωρώ πως απλά το κάνεις από αντίδραση γενικότερα. Το αν κάνω λάθος επίσης, δεν μπορώ να πω πως με απασχολεί και πολύ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάτησα το λινκ και ειχε απο κάτω πόσα ακόμα θέματα με ανήλικους που βασάνισαν κ σκότωσαν ζώα 
και για κάποιο περίεργο λόγο μου ήρθε στο μυαλό σημερα το πρωί

 που ηταν στο λεωφορείο ενας με πρόβλημα , απότι το έκοβα ηταν στα 18? μαζι με τη μάνα του.Ηταν φάση normal χαρακτηριστικά και παχύς αλλα σαν μικρό παιδί στην συμπεριφορά.

Ποιο πίσω, απέναντι μου ηταν δυο μαλακοκαυληδες 16χρονοι(?) με μια 16χρονη και οι δυο κορόιδευαν το παιδί που ειχε πρόβλημα. Ημουν στο παρα 5 να τους πατήσω μπουνιές κ σε μια φάση εκει που ειχα φορτώσει κ μου ειχε ανέβει η πίεση γυρίζει το ένα ασυναίσθητα και κοιτάζει κ εμένα και του κόβεται το γέλιο. Του λέω πες μου με ποιον απο τους δυο μας γελάς οπως κ να'χει θα σε πάρουν ξάπλα απο δω μεσα

εεεε εεεε έκανε 
μίλα ρε βλάκα του λέω , τίποτα αυτό , το άλλο απο δίπλα ειχε κοκκινίσει , η κοπελιά καθόταν παραπέρα αλλα φαινόταν ήσυχη κ γενικά δεν συμμετείχε.  

τιποτα εκεί , δεν ξαναμίλησαν , σα τα παντζάρια και κοιτούσαν το πάτωμα 
οχι οτι θα τους έκανα τίποτα ,πιτσιρικάδες ηταν , αλλα μου ανέβασαν το αίμα στο κεφάλι , μου φάνηκε πολυ άρρωστο όλο αυτό και ενω ουσιαστικά φώναζαν διάφορα κανείς δεν τους έλεγε κάτι.  



για κάποιο π......στη λόγο βλέπεις ανήλικα παιδιά να τα βάζουν με οτιδήποτε δεν μπορεί να αμυνθεί κ να αντιδράσει , είτε αυτό ειναι ζώο ειτε άνθρωπος. Θυμάμαι κ εγώ παλιότερα περιπτώσεις αλλα ηταν ελάχιστες , τώρα ποια η πλειοψηφία των ανηλίκων εχει ξεφύγει. 
εντομεταξύ στο link αν δείτε ποιο κάτω πόσες ακόμα περιπτώσεις ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν με κατάλαβες αλλά πλεον είμαι και σε μια ηλικία που δεν έχω το κουράγιο και την υπομονή της ανάλυσης.

 

Η αντίληψή μου πάντως για την πραγματικότητα γύρω μου είναι δεδομένη και δεν πρόκειται να αλλάξει τώρα.

 

Και για να μιλάμε και σαν μεγάλοι και σοβαροί άνθρωποι όμως, δεν σε κόβω να επηρεάζεσαι και τόσο πολύ από την εικόνα ενός τραυματισμένου σκύλου. Και θεωρώ πως απλά το κάνεις από αντίδραση γενικότερα. Το αν κάνω λάθος επίσης, δεν μπορώ να πω πως με απασχολεί και πολύ! :)

 

Δεν κρατάω τις υποσχέσεις μου.

Τελευταίο ποστ.

 

Εγώ μπορεί να ανέχομαι και φωτο από αποκεφαλισμένους ανθρώπους.

Δεν σημαίνει ότι είναι σωστό όμως να μπαίνουν έτσι.

Άμα δεν σε απασχολούσαι δεν θα το σχολίαζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κρίσιμη αλλά σταθερή είναι η κατάσταση της υγείας του σκύλου που εντοπίστηκε χθες το μεσημέρι από αστυνομικούς και εθελοντές του Φιλοζωικού Σωματείου Άρτας στον καταυλισμό τσιγγάνων στην Άρτα. Θυμίζουμε ότι το ζώο το έκαψαν πριν από μερικές ημέρες τρεις ανήλικοι Ρομά και ανέβασαν το βίντεο του βασανισμού του σκύλου στο facebook.

Μετά από το ρεπορτάζ του www.zoosos.gr και την αντίδραση εκατοντάδων φιλόζωων η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος σε συνεργασία με την αρμόδια εισαγγελία προχώρησε σε άρση του τηλεφωνικού απορρήτου και εντόπισε τα ηλεκτρονικά ίχνη των δραστών, οι οποίοι μετά από επιχείρηση της ΕΛ.ΑΣ. οδηγήθηκαν στον εισαγγελέα Πρωτοδικών Άρτας το πρωί της Τρίτης 30 Σεπτεμβρίου.

Στο σκυλί – που φέρει εγκαύματα στην πλάτη, την κοιλιά και στο μάτι του – χορηγείται αντιβίωση και ο πυρετός έχει πέσει κάτι που είναι ενθαρρυντικό για να την εξέλιξη της κατάστασης του σύμφωνα με τον κτηνίατρο Γιώργο Τρομπούκη, ενώ παράλληλα γίνεται και η ενυδάτωση του.

Οι πρώτες εξετάσεις είναι αρκετά καλές όμως η πραγματική έκταση του προβλήματος θα φανεί μόλις γίνουν επιπλέον εξετάσεις και βγουν και οι ακτινογραφίες που είναι απαραίτητες. Για την εξέλιξη της κατάστασής του θα σας κρατάμε ενήμερους.

Τι ορίζει ο Ποινικός Κώδικας για τους ανήλικους δράστες που κακοποιούν ζώα

Πολύ συχνά το τελευταίο χρονικό διάστημα φέρνουμε στη δημοσιότητα εγκλήματα εις βάρος των ζώων που διαπράχθηκαν από παιδιά. Για να λυθούν οι απορίες των αναγνωστών μας οφείλουμε να επισημάνουμε ότι τα εγκλήματα εις βάρος των ζώων γενικώς – σύμφωνα με τη νομοθεσία που βρίσκεται σε ισχύ – είναι αδικήματα πλημμεληματικού χαρακτήρα.

Οι δράστες όταν είναι ανήλικοι – δηλαδή από 8 έως 18 ετών – μπορεί να οδηγηθούν στο δικαστήριο άλλα απαλλάσσονται των ευθυνών τους (και των επιπτώσεων που έχουν οι πράξεις τους) γι’ αυτά τα πλημμελήματα από τα Μονομελή Πρωτοδικεία.

Οι δράστες μπορεί να μην φτάσουν καν στο δικαστήριο αν ο αρμόδιος εισαγγελέας μπορεί να εξακριβώσει την ηλικία του κατηγορούμενου.

Μάλιστα είναι στη διακριτική ευχέρεια του κάθε εισαγγελέα το αν θα ασκήσει δίωξη για παραμέληση εποπτείας ανηλίκου στους γονείς ή τους κηδεμόνες του ανήλικου δράστη!

Ο ποινικός κώδικας στο άρθρο 121 αναφέρει ότι: «ανήλικοι νοούνται αυτοί που, κατά το χρόνο τέλεσης της πράξης, έχουν ηλικία μεταξύ του όγδοου και του δέκατου όγδοου έτους της ηλικίας τους συμπληρωμένων».

Στο άρθρο 126 του ποινικού κώδικα ξεκαθαρίζεται ότι «1. Η αξιόποινη πράξη που τελέστηκε από ανήλικο οκτώ έως δεκατριών ετών δεν καταλογίζεται σε αυτόν.

2. Σε ανήλικο που τέλεσε αξιόποινη πράξη χωρίς να έχει συμπληρώσει το δέκατο πέμπτο έτος της ηλικίας του επιβάλλονται μόνο αναμορφωτικά ή θεραπευτικά μέτρα.

3. Σε ανήλικο που τέλεσε αξιόποινη πράξη και έχει συμπληρώσει το δέκατο πέμπτο έτος της ηλικίας του επιβάλλονται αναμορφωτικά ή θεραπευτικά μέτρα, εκτός αν κρίνεται αναγκαίο να επιβληθεί ποινικός σωφρονισμός κατά το επόμενο άρθρο».


Πηγή: Σταθερή η κατάσταση της υγείας του σκύλου που τον έκαψαν ανήλικοι στην Άρτα | www.zoosos.gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...