Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καμία αντιπαράθεση. Απλώς παραξενεύομαι πώς σε ένα ποστ βλέπω "γιατί παραπληροφορείτε" και "βερολίνο δεν αξίζει χμας" και στα καπάκια το δεύτερο γίνεται "ε, σε σχέση με παρίσι".

 

Δεν το είπα για το δικό σου ποστ. Οι τελευταίες σελίδες έχουν μια επιθετικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Εξήγησε μια αν θες τι ακριβώς κάνει το Βερολίνο να φαίνεται ξερό έναντι του Παρισιού.

 

Καμία αντιπαράθεση. Απλώς παραξενεύομαι πώς σε ένα ποστ βλέπω "γιατί παραπληροφορείτε" και "βερολίνο δεν αξίζει χμας" και στα καπάκια το δεύτερο γίνεται "ε, σε σχέση με παρίσι".

 

 

Κοίτα επειδή έθεσε το θέμα να πάει το παιδί με την κοπέλα του.Το Παρίσι κατά την γνώμη μου,είναι ιδανικό μέρος για γιορτές γιατί καλός η κακός,είναι αυτό που λένε πολλοί τουρίστες ,η πιο ρομαντική πόλη.Ξερό όταν γράφω,εννοώ πως το Βερολίνο δεν έχει τον χαρακτήρα μιας παλιάς αρχοντικής πόλης όπως υφίσταται ακόμα στο Παρίσι.

 

Παραπληροφόρηση εννοώ σχετικά με τα ξενοδοχεία,οι τιμές που αναφέρθηκαν και οι επιλογές που γράψαν με την πρώτη ματιά ίσως τσούζουν στο μάτι του ενδοιαφερόμενου.

Ξέρω πως κάποια ξενοδοχεία θέλουν απλώς πολύ ψάξιμο για να βρεις καλές τιμές.Αυτά λέω πως το βλέπω εγώ και πως τα έπαθα μην με αποπέρνετε

 

Ναι. Και συνεχίζετε να ρωτάτε τη γνώμη του. Γιατί; Μας νοιάζει ξερωγω;

 

Την δικιά σου γνώμη την ζήτησε κανείς ; Ε συγγνώμη για τον τόνο μου αλλά,τέτοια μαργαριτάρια έγραψες και πριν μαζί με κάποιους άλλους γιαυτό γράφω λίγο πιο επιθετικά.

Δεν είσαι ο μοναδικός που τα ξέρει όλα και όσοι διαφωνούνε μαζί σου δεν σημαίνει ότι δεν γνωρίζουν.Κατέβα από το καλάμι,με το συμπάθειο.ας κλείσει αυτό το θέμα λοιπόν.

Επεξ/σία από BackRoots
ορθογραφικά edit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές είναι αυτές είτε τσούζουν, είτε πονάνε, είτε σ' αρέσουν είτε όχι, υπάρχουν σάητ για να το διαπιστώσεις και μόνος σου. Αν έχεις όρεξη να ψάξεις και να μας δώσεις λινκ για κάποιο φθηνότερο ξενοδοχείο που δεν υπάγεται στα 2στερα και άρα άθλια στις συγκεκριμένες πόλεις, μπορείς να το κάνεις.

 

Γνώμες διατυπώνουμε εδώ μέσα όλοι προφανώς, κανείς δε μιλάει με σφραγίδα εγκεκριμένη από κάποιο Υπουργείο Ταξιδίων ή κάτι τέτοιο. Απλώς μετά έγινες αγενής, και εγώ έγινα Τούρκος.

Αναφορικά με τα περί κουλτούρας, θεωρώ ότι όταν κάποιος έχει περιορισμένο χρόνο για να δει την πόλη, καλό θα είναι να δει μουσεία παγκόσμιας φήμης και αναγνώρισης (και αναφορικά με την Tate και το Βρετανικό όχι άδικα). Μετά οι πληροφορίες εμπίπτουν σε κλιμάκια ενδιαφέροντος και εφόσον κάποιος είναι βουκολικός τύπος θα πάει να τρέξει σε λιβάδια, άλλος θα πάει να δει το Μπαθ που παραδίπλα και πάει λέγοντας. Αντίστοιχα ο βουκολικός θα ρωτήσει επιπλέον πληροφορίες για λιβάδια, ο μεσαιωνολάγνος για το Μπαθ, ο φτωχός συγγενής για τα φλιτζανάκια της βασίλισσας κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω κάτι για το Λονδίνο, να πάτε σε κάποια παράσταση στο Λονδίνο και ας σας φαίνεται ακριβό το εισητήριο. Ήμουν δεν ήμουν 13 όταν είχα πρωτοπάει στο Φάντασμα της όπερας και καθόμασταν στη διαόλου τη μάνα, αλλά ακόμα και σήμερα το θεωρώ μία από τις μοναδικές εμπειρίες που έχω ζήσει (ίσως εξωραϊσμένη λόγω της χρονικής απόστασης).

 

---------- Προσθήκη στις 16:29 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:06 ----------

 

Φίλιππε με προβλημάτισες και επειδή γενικά γράφω με τρόπο ευθύ, παρεξηγίσιμο και κάποιες φορές προσβλητικό άρχισα να απαντώ. Τα 'σβησα. Ρε αδερφέ, η κουλτούρα ενός ατόμου και ενός τόπου δε φαίνεται από τη μεγαλομανία ενός μονάρχη ή το ενδιαφέρον κάποιου για αυτήν. Πάλι τα ίδια θα έγραφα για να αποτρέψω κάποιον να σπαταλήσει μία ημέρα στο πιο βαρετό και ακριβό αξιοθέατο μιας πόλης που υπήρξε πρωτεύουσα του πλανήτη, μίας πόλης που ακόμα καθορίζει συγκεκριμένες πτυχές της καθημερινότητας όλων μας.

Ναι είμαι κολλημένος κι όχι δεν εξυπηρετώ κανένα σκοπό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ρε αδερφέ,άλλα γούστα έχεις εσύ και άλλα ο άλλος....αλλά επειδή ΑΚΟΜΑ το συνεχίζεις, και μάλλον δεν κατάλαβες αυτά που είχα γράψει,θα στο κάνω πιο λιανό

 

Η Πράγα για μένα δεν αξίζει

Το φαγητό στην Κωνσταντινούπολη σε σχέση με άλλους το βρήκα εξαιρετικό

Η Εύβοια για μένα είναι τρελή μούφα

Η Φρανκφούρτη είναι κακάσχημη

Το Μέτσοβο ΑΞΙΖΕΙ να πηγαίνεις 5 φορές τον χρόνο

Αν ποτέ πάω New York σιγά μην πάω χωρίς τουριστικό οδηγό(κάνε βόλτες έγραψε κάποιος)

Γουστάρω την βροχή στο Λονδίνο κτλ κτλ κτλ κτλ

 

Τώρα που διαφωνώ με μερικούς,πρέπει εγώ να κάτσω να γράψω "δεν έχετε ιδέα να ξαναπάτε" ; ΣΕ ΟΤΙ δεν με βρήκαν σύμφωνη,έκατσα και έγραψα το πόσο ΓΑΜΑΤΑ πέρασα εγώ και τόσο πόσο καλά πέρασα ΕΓΩ γιατί τα ξέρω καλύτερα γιατί βέβαια,πήγα ΜΟΝΟ ΕΓΩ ;;;

 

Συγγνώμη για το οφ τόπικ και για την αντιπαράθεση αλλά αν είναι ποτέ δυνατόν

ο άνθρωπος κάτι ρώτησε για Γερμανία και Λονδίνο έκατσα έγραψα αυτά που ξέρω και αυτά που προτείνω,και εσύ κάθεσαι μαζί με την άλλη και με παίρνετε από τα μούτρα.

Δεν είναι αυτός ο αυτοσκοπός του τόπικ να κράζεται τον άλλον για το τι θεωρεί κουλτούρα,ούτε να τον κράζετε επειδή πήγε είδε τα ...φλιντζανάκια από τον 14ο αιώνα,και η όποια αντίδραση εκ μέρους μου είναι επειδή πρέπει να μπω στην ροή της συζήτησής σας για να γίνω κατανοητή....το ότι έχεις να προτείνεις πράγματα που εγώ δεν πρότεινα δεν σε καθιστά καλύτερο από κανέναν.Σταμάτα λοιπόν τις ειρωνίες σου και άμα θεωρείς πως αυτά που έχω γράψει πριν και αυτά που πρότεινα στο παιδί είναι ανούσια,απλά προσπέρνα το ποστ μου.Το γράφω 2η φορά να σταματήσει το θέμα εφ'όσον δεν συμφωνούμε.

 

 

 

@backRoots

Δεν ξέρω στις ειδήσεις κάτι άλλα άκουσα για Μαρόκκο γι'αυτό ρωτάω,ίσως να είναι παρατραβηγμένα...

 

@leonidas

Εγώ πέρσυ με τον φίλο μου κοντά στις γιορτές πήγαμε σε ένα τριών αστέρων αν θυμάμαι καλά ξενοδοχείο,55 ευρώ το άτομο την βραδυά...ήταν το Hotel D' Alma και ήταν ακριβώς στο κέντρο 5 λεπτά από τον Πύργο του Eiffel...να πω ότι το κλείσαμε επί τόπου,πήγαμε για μια μέρα στο Παρίσι και θα γυρνούσαμε το βράδυ(είναι 4μιση ώρες από το σπίτι μου) αλλά μείναμε εκεί τελικά 3 μέρες ...η τιμή πάρα πολύ καλή και δεν το περιμέναμε βασικά,εν όψη γιορτών ...το ξενοδοχείο μικρό αλλά πεντακάθαρο,μπάνιο τηλέφωνο τηλεόραση και πρωινό.Θέλω να πω πως έχει αξιόλογα ξενοδοχεία με καλές τιμές τα Χριστούγεννα ...

Καιιι συμφωνώ και εγώ για Easyjet...απίστευτη ταλαιπωρία κάθε φορά που πετάμε με καθυστερήσεις ...φέτος ήταν τελευταία φορά,καλές οι τιμές τους αλλά δεν θα κάθομαι 3/4 ώρες στο αεροδρόμιο μόνο και μόνο επειδή αυτοί δεν έχουν προσωπικό στο σέρβις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα νησί που τα έχει ολα:

 

καλό φαγητό(φρέσκο ψαράκι)

πιοτό (άφθονο ούζο)

σπάνιες φυσικές ομορφιές (απολιθωμένο δάσος)

χιλιόμετρα παραλίας με καταγάλανα και καθαρά νερά (βατερά)

πολλές κοπέλες (λεσβιακή Ερεσό)

και φυσικά μην ξεχάσεις να πιεις το κοκτέιλ σου, στο μαγευτικό parasol

 

http://www.visitlesvos.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνος σου θα πας ή με τουριστικό γραφείο;

 

Μόνος θα Πάω.. Βασικά έκλεισα μόνο αεροπορικά και έμεινε το ξενοδοχείο. Έχεις να προτείνεις κάποια περιοχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνος θα Πάω.. Βασικά έκλεισα μόνο αεροπορικά και έμεινε το ξενοδοχείο. Έχεις να προτείνεις κάποια περιοχή;

 

Κοίτα κι εγώ μόνος είχα πάει και νομίζω ήταν οι ίδιες ημερομηνίες. Θα σιχαθείς τα γκρουπ Ελλήνων, αλλά τέλος πάντων. Εγώ δεν είχα μείνει στο κέντρο. Μπορείς να βρεις καλά ξενοδοχεία σε καλύτερες τιμές λίγο εκτός κέντρου. Απλώς δες να περνάει τραμ ή μετρό από κοντά. Οι αποστάσεις με αυτά είναι πολύ μικρές, αλλά δεν λέει να περπατάς και 20 λεπτά μέχρι να βρεις μέσο μεταφοράς. Θα το δαγκώσεις που θα το δαγκώσεις απ΄ το κρύο, μην έχεις και επιπλέον ταλαιπωρία.

 

Από αξιοθέατα, θα δεις τα κλασικά παλάτια και μουσεία. Απλώς, φρόντιζε να ξεκινάς αρκετά νωρίς το πρωί, για να μην πέφτεις πάνω στα γκρουπ Ελλήνων. Είναι απαράδεκτοι και σου χαλάνε την εμπειρία. Και γενικά τα γκρουπ, αλλά ειδικά των Ελλήνων. Να έχεις ντυθεί καλά για να την περπατήσεις.

Να φας σνίτσελ στο Figlmueller, κοντά στον καθεδρικό. Πρόσεχε, έχει 2 εστιατόρια η φίρμα στην περιοχή. Στο ένα, που είναι πιο κοντά στην εκκλησία, έχει ουρά απ'έξω. Πήγαινε λίγο πιο πέρα, έχει ακριβώς το ίδιο φαγητό, χωρίς την ουρά. Δες τα στο ίντερνετ πού είναι ακριβώς.

Δες από τώρα τι μουσικές εκδηλώσεις έχει στο Musikverein ή στην Όπερα. Μπορείς να βρεις σχετικά φθηνά εισιτήρια και αξίζει, εκτός αν πραγματικά μισείς την κλασική μουσική.

Επειδή έτσι κι αλλιώς θα κρυώνεις και κάθε λίγες ώρες θα πρέπει να μπαίνεις σε κλειστό χώρο, εντόπισε τα καφέ/ζαχαροπλαστεία που σου φαίνονται ωραία και μπαίνε να πίνεις καφεδάκι και γλυκάκι. Υπάρχουν τα κλασικά (πχ Ντεμελ) αλλά θα βρεις παντού. Στο Πράτερ δεν πήγα γιατί δεν με ενδιαφέρει.

Χμ, αυτά προς το παρόν. Αν έχεις πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις, εδώ είμαστε. Επειδή έχει πολλά μουσεία/πινακοθήκες, ψάξε λίγο τι έχει το καθένα και τι σε ενδιαφέρει, για να διαλέξεις σε ποια θα πας (δεν είναι και τσάμπα...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26-30/11 θα είμαι Βιέννη :-) έχει να προτείνει κάποιος τίποτα tips για να περάσω καλύτερα;

 

Το καφέ Hawelka είναι ωραία εμπειρία!Είναι στον κεντρικό δρόμο με τα εμπορικά...Δε θυμάμαι το όνομα, αλλά με μια μικρή αναζήτηση στο google πιστεύω ότι θα το βρεις! Ιστορικό καφέ που ήταν στέκι καλλιτεχνών... και από τα λίγα όπου ακόμα επιτρέπεται το κάπνισμα (για τους καπνιστές της παρέας ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε, θα σε ενημερώσει ο λούσιφερ που έχει εντρυφήσει στο θέμα "Θεσσαλονίκη - Σόφια με πούλμαν".

 

Σοβαρά τώρα. Γιατί με γραφείο και όχι μόνος; Με τρένο ή λεωφορείο του ΟΣΕ, τιμαί λογικόταται. Αν επιμένεις, νομίζω ο Ζορπίδης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε, θα σε ενημερώσει ο λούσιφερ που έχει εντρυφήσει στο θέμα "Θεσσαλονίκη - Σόφια με πούλμαν".

 

Σοβαρά τώρα. Γιατί με γραφείο και όχι μόνος; Με τρένο ή λεωφορείο του ΟΣΕ, τιμαί λογικόταται. Αν επιμένεις, νομίζω ο Ζορπίδης.

Ευχαριστώ. Απλά δεν το έχω ξανακάνει και προτιμώ να κανονίσει το γραφείο ξενοδοχεία κτλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...