Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Baba αν έχει να κάτσεις είναι πολύ καλο, πίσω απτό grasshopers στα στενάκια. Τα πάντα είναι στο κέντρο και τριγύρω, μουσεία πλατείες κλπ. Aμα είσαι στουρης δε παίζει να πας παραέξω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Baba αν έχει να κάτσεις είναι πολύ καλο, πίσω απτό grasshopers στα στενάκια. Τα πάντα είναι στο κέντρο και τριγύρω, μουσεία πλατείες κλπ. Aμα είσαι στουρης δε παίζει να πας παραέξω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία σκεφτόμαστε με τη γυναίκα να πάμε κάπου εξωτερικό στις γιορτές και λέμε για Brugge. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και επίσης αυτό που γουστάρουμε είναι ότι δεν πρόκειται για κλασικό τουριστικό προορισμό όπου πήζεις στην πολυκοσμία... Έχει πάει κανείς να μας πει την άποψή του?

Επίσης αν υπάρχει καμιά άλλη ιδέα για όμορφη ευρωπαϊκή πολύ πέραν των συνηθισμένων (Λονδίνο, Παρίσι, Πράγα κλπ), καλοδεχούμενη... Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας βγει οικονομικά το ξενοδοχείο, φτάνετε με την πρωινή πτήση Βρυξέλες, με τρένο στην Brugge, 4 ωρίτσες μαζί με το φαγητό, περπάτημα γύρω γύρω και πίσω στο αεροδρόμιο για τη βραδινή πτήση.

 

Στον περίπατο θα πάτε στην κεντρική πλατεία που έχει ένα παλάτι/δημαρχείο, θα περιδιαβείτε τα κανάλια που πραγματικά είναι ατμοσφαιρικά, θα βρείτε και καναδυο εκκλησιές και τα μεσαιωνικά σπίτια και αυτό ήταν. Εξαιρετικά όμορφη πόλη, αλλά δε θα πέταγα από Αθήνα-Βέλγιο μόνο για την Brugge, εκτός και αν δε θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία σκεφτόμαστε με τη γυναίκα να πάμε κάπου εξωτερικό στις γιορτές και λέμε για Brugge. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και επίσης αυτό που γουστάρουμε είναι ότι δεν πρόκειται για κλασικό τουριστικό προορισμό όπου πήζεις στην πολυκοσμία... Έχει πάει κανείς να μας πει την άποψή του?

Επίσης αν υπάρχει καμιά άλλη ιδέα για όμορφη ευρωπαϊκή πολύ πέραν των συνηθισμένων (Λονδίνο, Παρίσι, Πράγα κλπ), καλοδεχούμενη... Ευχαριστώ

 

Καλός προορισμός είναι και η Λουκέρνη τον χειμώνα,στην Ελβετία.

Η πόλη χωρίζεται από τον ποταμό Reuss σε νέα και παλιά πόλη,και από τον οποίο θα περάσεις από την Kapellbrücke,γέφυρα που μετράει τα 57890 χρόνια από τα δικά μας :P.

Τον χειμώνα είναι μια κούκλα,συνήθως όλα χιονισμένα και τα χωριά του Άι Βασίλη να σκορπίζουν στους δρόμους γλυκιές μυρωδιές.

Από τιμές...εχμ,θα μπορούσε να είναι και φθηνότερα,δεν ξέρω τι φταίει,λόγω το ότι βρίσκεται ανάμεσα σε πεδιάδα/βουνό/ποταμό,μάλλον,η για τα καλά εστιατόρια ξέρω γω :-D

Από ξενοδοχείο θυμάμαι τιμές πάνω από 80 Ευρώ,βασικό κριτήριο αλλά προσωπικά για τον χειμώνα θεωρώ αξίζει, σου προσφέρει απόλυτα την αίσθηση των γιορτών και του χειμώνα...

αυτά τα ενναλακτικά σου προτείνω,για Brugge δεν ξέρω οπότε σου απάντησαν άλλοιB)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Θα σας βγει οικονομικά το ξενοδοχείο, φτάνετε με την πρωινή πτήση Βρυξέλες, με τρένο στην Brugge, 4 ωρίτσες μαζί με το φαγητό, περπάτημα γύρω γύρω και πίσω στο αεροδρόμιο για τη βραδινή πτήση.

 

Στον περίπατο θα πάτε στην κεντρική πλατεία που έχει ένα παλάτι/δημαρχείο, θα περιδιαβείτε τα κανάλια που πραγματικά είναι ατμοσφαιρικά, θα βρείτε και καναδυο εκκλησιές και τα μεσαιωνικά σπίτια και αυτό ήταν. Εξαιρετικά όμορφη πόλη, αλλά δε θα πέταγα από Αθήνα-Βέλγιο μόνο για την Brugge, εκτός και αν δε θυμάμαι καλά.

 

Καλά, εδώ έλεγες οτι θα καθόσουν μόνο μια μέρα Μαδρίτη ρε ελεεινέ γιατι "εκτός από το Πράδο δεν έχει τίποτα άλλο να δείς/κάνεις".

Μαδρίτη. 3η μεγαλύτερη Ευρωπαική πόλη.

Που έμεινα 6 μέρες χ 20h/μέρα στο πόδι, και ούτε μια στιγμή δεν είπα "βαρέθηκα".

Επεξ/σία από freedubus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε συγκρίνονται, αυτό που είχα πει είναι αφού θα πας μέχρι εκεί, φρόντισε να φτάσεις βαρκελώνη...

 

[...]

---------- Προσθήκη στις 22:04 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:02 ----------

 

Για Μαδρίτη σου είχα γράψει σε ποιο μουσείο να πας και αμέσως μετά να πάρεις το αεροπλάνο για Βαρκελώνη.

 

Και τώρα ως καλή καρλότα περιμένω τον οδηγό που θα ρίξει τον σέρβερ :D

 

Καλά ρε καρλότες, όταν γυρίσω έχω να ποστάρω τέτοιου όγκου οδηγό που θα πέσει ο σέρβερ του ινσόμνια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άσχημο πρέπει να σου συνέβη στη Μαδρίτη, δεν εξηγείται αλλιώς.

Βαρκελώνη λέω να πάω για πρωτοχρονιά αν βρώ παρέα.

Και οδηγό θα γράψω για κάποιον που ενδιαφέρεται σοβαρά να πάει, όχι για άσπονδους Βερολινιάρηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς πληροφορίες για Αμστερνταμ;

Μουσεία - πλατείες - πάρκα - γειτονικές περιοχές για βολτίτσα; :-)

Τα Coffee shops επιτρέπουν μέχρι 5γρ. τη μέρα από οτι διάβαζα, έχει κανεις προτασούλα από κάποιο που έχει επισκεφτεί;

 

 

Eχω παει 4 φορες στο Αμστερνταμ. Γενικα τη λατρευω την Ολλανδια. Αν θες συγκεκριμενες πληροφοριες για οτιδηποτε στειλε μου ΡΜ.

-Βολταρε στα coffeeshops, τα αγαπημενα μου ειναι το Baba (κοντα στη κεντρικη πλατεια,Dam square),to grasshoper (προς red ligts district), το -Abraxas (επισης κοντα στην πλατεια) κτλ κτλ

Βραδακι βολταρε προς red lights district μερια να χαζεψεις τιποτα καλο.

-Οποτε εχει ωραια μερα πηγαινε στο vondelpark,ενα τεραστιο ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ παρκο. ΕΙναι οπως βλεπεις το χαρτη του Amsterdam κατω αριστερα.

Προτιμησε να το επισκεφτεις με truffles;-) Υπαρχουν σε ολα τα smartshops.

-αν θες πηγαινε μια βολτα και απο Ουτρέχτη. Ειναι πανεμορφη,πολυ πιο ωραια απο amsterdam και δεν εχει καφρους τουριστες οπως το amsterdam.

Απο το central station στο Αμστερνταμ περνεις το τραινο και αν θυμαμαι καλα σενα 15-20λεπτο εισαι Ουτρεχτη. Φευγεις πρωι και γυρνας απογευματακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...