Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και χρόνια πολλά .

 

Μιας που το καλοκαίρι πλησιάζει και εγώ από νωρίς - νωρίς είπα να ψάχνω τον προορισμό για καλοκαιρινές διακοπές .

Λοιπόν θέλω να με βοηθήσετε με προσωπικές σας εμπειρίες από τις δικές σας καλοκαιρινές διακοπές .

 

Θέλω να ενημερώσω πως πέρσι επισκέφτηκα το νησί της Λευκάδας , της Σάμου και της Μυτιλήνης ( από Μυτιλήνη δεν είχα και πολλές εξορμήσεις ) .

 

Θα είμαστε 4 άτομα με 2 μηχανές .

 

Επομένως , τι ψάχνω από διακοπές στο περίπου ; Κυρίως να είναι νησί κοντά στην στεριά , δηλαδή να μην κάνω καμιά μέρα να φτάσω στο νησί , τώρα αυτό εξαρτάται και από που μένω . Από Θεσσαλονίκη ή Πάτρα θα ξεκινήσουμε . Επομένως τα σημεία έναρξης είναι αυτά . Άρα βλέπω και Αιγαίο και Ιόνιο .

 

Μπορείτε να βοηθήσετε στο να βρούμε ένα νησί ή γενικά έναν προορισμό ώστε να μην είναι και τόσο μακριά για να γλιτώσουμε την ταλαιπωρία ;

 

Υ.Γ. Ο προορισμός δεν είναι απαραίτητα νησί , αλλά δεν ξέρω αν αξίζει και πουθενά αλλού για διακοπές εκτός από νησί , άντε και καμιά Πάργα ή Χαλκιδική .

 

Please help :) Ευχαριστώ για τον χρόνο σας .

 

η κρητη σου πεφτει λιγο μακρυα βεβαια αλλα αν αποφασισετε για κατα εδω μερια μιας και ειναι και μεγαλο νησι εχω να σας προτεινω πολλα,ειδικα για μοτο βολτες :):rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Πλοίο BLUE STAR από Πειραιά για Σύρο (4 ώρες). Τι διαφορά έχει η οικονομική θέση από την "AK1 - ΑΡ.ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ"; Στην οικονομική δεν έχεις κάθισμα;

 

Aν δεν κάνω λάθος η διαφορά είναι μεταξύ των "αεροπορικών" θέσεων (λαϊκιστί "πούλμαν", αριθμημένες) και των σαλονιών της οικονομικής, με τα τραπέζια, πολυθρονάκια και άπειρες πλαστικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

 

Τώρα που ανοίγει ο καιρός όλοι ψάχνουμε λίγο πολύ τρόπους να φύγουμε για κανα δυο μέρες απο την πόλη.Ως πρώτη ιδέα μου ήρθε το Λουτράκι που είναι κοντά στην Αθήνα. Θα ήθελα λοιπόν πληροφορίες για το ΚΤΕΛ απο Αθήνα προς Λουτράκι αλλα και γενικά για την περιοχή του Λουτρακίου, όπως οικονομικά ξενοδοχεία κοντά στο κέντρο(γιατί θέλω να είμαι κοντά στο ΚΤΕΛ της επιστροφής αφού δεν θέλω να πληρώσω επιπλέον χρήματα σε ταξί, αλλα και για να μην είμαι στην απομόνωση..).Καλό φαγητό και γενικές προτάσεις τέλος πάντων απο τους γνώστες της περιοχής.. Αν υπάρχουν, χρήσιμα είναι τηλ.επικοινωνίας.

 

* Αλλά και επειδή δεν έχω αποφασίσει-κλείσει για το Λουτράκι δεκτές όλες οι προτάσεις για οικονομικούς πάντα προορισμούς προσβάσιμους με ΚΤΕΛ και κοντα στην Αθήνα. :P

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλογαρα 11880.

 

 

Ναι πιστεύω ότι ο φίλος μας δεν θέλει σκέτα τηλεφωνα ξενοδοχείων η ταβερνών... αλλα feedback.. πχ εγώ πήγα στην τάδε ταβέρνα και ήταν χαλια... η εγώ έμεινα στο τάδε ξενοδοχείο που ήταν οικονομικό αλλα είχε απίστευτη θεα και βόλευε πολύ στο να παο στις κοντινές παραλιες γιατί πχ είναι κοντά μια στάση λεωφορείων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 11880 ειναι σιγουρα η επομενή μου κίνηση! :P

Σκοπός μου είναι να μάθω κυρίως απο αυτούς που έχουν πάει και γνωρίζουν τι παίζει στο Λουτράκι και να μου δώσουν πληροφορίες-επιλογές εμπειρικά (ακριβώς *feedback) πράγμα που δεν σου λεει το 11880..

 

Οσο για τα τηλεφωνα εννοω οτι αν υπαρχει καποιο αξιόλογο μέρος που να ανταποκρίνεται σε αυτα που ζητάω θα μου φαινοταν χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είμαι από κόρινθο και το λουτράκι είναι κλασσικός προορισμός μου, νομίζω πως μπορώ να σου πω 2 - 3 πραγματάκια! Σε γενικές γραμμές μην περιμένεις να βρεις τρομερές επιλογές, ειδικά στο θέμα ξενοδοχείων :P επίσης το Λουτράκι σαν περιοχή έχει αρκετά τσιμπημένες τιμές.

 

Από όσα ξενοδοχεία έχω μείνει το καλύτερο(ανάμεσα στα πιο οικονομικά) ήταν το Hotel Cristina Maris. Αλλιώς μπορώ να σου προτείνω κι άλλα, αλλά αρκετά πιο ακριβά :P

 

Τώρα για καφέ,αν βγείτε παραλιακά θα δεις διάφορα μαγαζιά,όπως κ κάτι λίγα στον κεντρικό δρόμο. Όλα είναι κοντά σχετικά, καθώς το κέντρο δεν έχει κ τόσο μεγάλη έκταση. Ωραία είναι να πάτε και στο πευκάκι,έχει ωραία θέα και γενικά είναι χαλαρό σκηνικό.

 

Τώρα για φαγητό τα πιο "γνωστά" μαγαζιά είναι το Μαιστράλι (ταβέρνα), Η στρουγκα (ταβέρνα) , Ο Μουστάκας (πιτσαρία), Ιχθυόεσσα.

 

Αυτά για αρχή!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ που εισαι απο Κορινθο εχεις να μου προτείνεις κατι απο τα δικά σου μέρη?

Και οταν λες απο τα πιο οικονομικα στο Λουτρακι πως κυμαίνονται οι τιμές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ξενοδοχειο δεν μπορω να πω γιατι δεν μου χρειαζεται, οποτε δεν ξερω τι παιζει με τιμες.

 

ταβερνες οντως η στρουγκα (κρεατικα - νορμαλ τιμες) και το μαιστραλι (θαλασσινα - νορμαλ τιμες), ο γιαννης (θαλασσινα - μεγαλες μεριδες, πολυ καλες τιμες http://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g644224-d1054589-Reviews-Giannis-Loutraki_Peloponnese.html ) ειναι απο τις καλυτερες επιλογες. ο μουστακας ειναι ακριβος, αλλα σε πιτσαρια δεν εχεις και πολλες επιλογες. και τα τεσσερα αυτα ειναι πανω στην παραλια...η στρουγκα ειναι στον κεντρικο παραλιακο δρομο οπως και το μαιστραλι, ενω στο τερμα του πεζοδρομου ειναι ο γιαννης και ο μουστακας περιπου στη μεση του (γωνιακο και στην αμεσως προηγουμενη γωνια ειναι η καφετερια Sax που συνηθως προτιμω). το κτελ σε αφηνει στα goodys και ευθεια κατω απο τα goodys σκας στην παραλια στον πεζοδρομο εχοντας στα δεξια σου το μουστακα και αριστερα το sax. αν προχωρησεις αριστερα..και κατευθυνθεις προς στουγκα και μαιστραλι, παρακατω θα βρεις το cocoon (παραλιακο κλαμπομπαρακι-καφετερια) http://el-gr.facebook.com/pages/Cocoon-Cafe-Bar-Restaurant/199990583362063 και αμεσως μετα το waves http://www.facebook.com/wavesloutraki .

α...αν θες ωραιο παγωτο, χειροποιητο, θα πας στην οδο αιγαιου - μελινας μερκουρη (η τελευταια που κατεβαινει μεχρι παραλια πριν αρχισει ο πεζοδρομος) και θα βρεις το μαγαζι στο δεξι σου χερι κατεβαινοντας, λιγο πριν την παραλια (ανοιγει καθε απριλη-μαη και κλεινει σεπτεμβρη-οκτωβρη) :)

 

απο κορινθο δεν θα μπορεσω να σε βοηθησω ιδιατερα για φαγητο γιατι περιοριζω τις επισκεψεις μου κυριως στα καλαμια για μπανιο και καφε (φλοκα κτλ) εκει στον παραλιακο πεζοδρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ALX..είσαι καλύτερος και απο εμένα :P ξέρω ότι μας έρχεσαι συχνά, αλλά εσύ δίνεις ρέστα :P

 

Από τιμές σκέψου ότι μέχρι πέρσι πχ ήταν γύρω στα 50-80 τα δίκλινα με πρωινό. Επειδή είναι και η δουλειά μου οι ξενοδοχειακές επιχ. κτλ, θέλω να πιστεύω πως επειδή φέτος κλείσανε αρκετά ξενοδοχεία στο Λουτράκι,ίως κατάφέρεις να βρεις καλύτερη τιμή. Το μεγάλο αρνητικό είναι πως ενώ είναι τουριστικό μέρος, τα ξενοδοχεία δεν είναι σε κάλή κατάσταση σε γενικές γραμμές.

 

Έψαχνα πρόσφατα δουλειά εκεί και ειλικρινά αναρωτιέμαι πως πάνε και μένουν σε κάποια απ'αυτά και τα πληρώνουν κιόλας..

 

PS το μαγαζί για το χειροποίητο παγωτό πραγματικά μην το χάσεις..είναι γνωστοί του αδελφού μου και είναι όλα τα λεφτά και απο γεύση και από ποιότητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ALX..είσαι καλύτερος και απο εμένα :P ξέρω ότι μας έρχεσαι συχνά, αλλά εσύ δίνεις ρέστα :P

 

εμ...απο πιτσιρικι, απο το 87 στα μερη αυτα γυρναω καλοκαιρια, λοιπες διακοπες αλλα και π/σ/κ...να μην ξερω;! εσυ ποσο ησουν τοτε ειπαμε; αγεννητη εως στην καλυτερη νεογεννητη;; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ...απο πιτσιρικι, απο το 87 στα μερη αυτα γυρναω καλοκαιρια, λοιπες διακοπες αλλα και π/σ/κ...να μην ξερω;! εσυ ποσο ησουν τοτε ειπαμε; αγεννητη εως στην καλυτερη νεογεννητη;; :P

 

Αν ήταν καλοκαίρι, μόλις είχα σκάσει μύτη στο τοπίο :P Ιούλιος μήνας, μεγααάλο γεγονός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...