Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αμαξι που να μην καιει πολυ βενζινη (δες αν σε συμφερει να νοικιασεις) και να οδηγατε και οι 2 για ξεκουραση. 

Εχει πολλα μερη να δεις και απο τη στιγμη που θα εισαι με το αμαξι θα κανεις οτι θες. 

Ποσα ατομα θα εισαστε; 2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα στην παρεα. Εχω μερικες ερωτησεις. Φετος το καλοκαιρι σχεδιαζω να παω διακοπες αρχες ιουλιου και για καμπινγκ μεσα ιουλιου. Εκτος απο σκιαθο ξερετε καποιο αλλο μερος π να ειναι στην μεση περιπου απο αθηνα και θεσσαλονικη;
Για να παω σκιαθο εκτος να πηγαινω μεχρι τον αγιο κωνσταντινο με κτελ μπορω να παω και μεχρι τον βολο και απο εκει να παρω το πλοιο; Και αν ναι ποσα εχει το κτελ μεχρι βολο το φοιτητικο πηγαινε ελα;
Και ποσες ωρες κανει περιπου αν ξερετε;
Το ξερω οτι σας επρηξα :D
Εχω και συνεχεια ομωωωως. Κανενα καλο καμπινγκ ξερετε; Φθηνο και με νεολαια; Να παμε εκει απο αθηνα.
Ευχαριστω εκ των προτερων :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πας Σκιάθο, δεν αξίζει

Πήγαινε καλύτερα Πάρο/Μύκονο αν ψάχνεις τέτοιου είδους νησί

Και πιο φθηνά θα σου βγει και καλύτερες υποδομές έχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην μέση περίπου από Αθήνα-Θεσσαλονίκη παίζει το περισσότερο Ιόνιο. Αν κατάλαβα καλά πώς το εννοείς ε (ίδια απόσταση στο περίπου). Το Αιγαίο δεν παίζει ντιπ, γιατί από Θεσσαλονίκη Αιγαίο πας σχεδόν αποκλειστικά μέσω Πειραιά πλέον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν αποφασίσεις να πάς Σκιάθο απο βόλό χωρίς αμάξι όμως στείλε μου pm να σου στείλω τηλ να πας απο χωριό της μαγνησίας με 20ευρώ πήγαινε έλα...

Eγω πάω κάθε χρόνο έτσι και γλιτώνω χρήματα αρκετά όταν πήγαινα απο Αγ Κωνσταντίνο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεση αποσταση ψαχνουμε κ αν γινεται να ταξιδεψουμε μαζι-ειμαστε 2 παρεες, οι μισοι αθηνα και οι μισοι θεσσαλονικη-. Για αυτο λεγαμε σκιαθο. Παντως κανεις δεν ξερεις για κτελ αθηνα-βολο;
Απο ιονιο τι λετε; Μπορουμε να ταξιδεψουμε ολοι μαζι ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιόνιο εγω ψηφίζω Λευκάδα αλλά για παραλίες για διασκέδαση δεν ξέρω...

Κοιτάξτε για Πάργα.

Πάντως Σκιάθο ψηφίζω δαγκωτό και για διασκέδαση και για super παραλίες...

Η Πάρος φουλ διασκέδαση πιτσιρικαρία κτλ αλλά 2-3 παραλίες αξίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παργα δεν ειναι πολυ χαμηλα;
Ειναι απιστευτα παντως εκει.
Λευκαδα π ξερω ατομα λενε οτι ειναι φοβερα.
Παρο λεμε εκει ναπαμε με κατι αλλα παιδια για κατασκηνωση.
Απο κυκλαδες ποιο νησι σας αρεσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική άποψη, δεν κλάνουν μία οι κυκλάδες μπροστά στα Ιόνια. Αν είσαι για κλάμπινγκ και νυχτερινή ζωή κλπ μάλλον δεν σου πολυταιριάζουν, εκτός ίσως από την Κέρκυρα. Για χαλαρουίτα και ησυχία και ψάρεμα ξερωγώ, παξούς και ιθάκη (η τελευταία έχει απίστευτες θάλασσες αλλά πάσχει από αμμουδιές). Για ψιλοενδιάμεσα, λευκάδα, ζάκυνθος, κεφαλονιά.

Η Λευκάδα έχει το τεράστιο προσόν ότι δεν απαιτεί καράβι.

 

Η Πάργα δεν είναι πολύ χαμηλά. Είναι πιο πάνω από την Λευκάδα. Ο Σαλονικιός θέλει γύρω στο τριαμισάωρο (εγνατία), ο Αθηναίος μάλλον λίγο παραπάνω. Έχει (είχε για την ακρίβεια πριν 10+ χρόνια, δεν ξέρω αν έχει ακόμα) ένα πολύ γαμάτο κάμπινγκ σε μια πολύ γαμάτη παραλία λίγα χλμ από την Πάργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Πάργα είναι ποιο ψηλά απο τη Λευκάδα...Έχει 2-3 παραλίες καλές.

Λευκάδα απο τη δυτική πλευρά έχει απίστευτες παραλίες Εγκρεμνούς-Πόρτο Κατσίκι-Κάθισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παργα το σκεφτομαστε εντονα. Και τωρα μας βαλατε στο μυαλο και την λευκαδα. Θα ψαξω και αν μαθω λεπτομεριες θα τις πω και εδω. Γενικα δεν ξερει κανεις τελικα αν εχει κτελ αθηνα-βολο  και ποσο κανει ε;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Φίλοι πολυταξιδεμένοι. Βρήκα κάτι προσφορές και, χωρίς να το πολυψάξω, έβγαλα εισιτήρια. Αποτέλεσμα, προσγειώνομαι Μιλάνο και 6 μέρες αργότερα φεύγω από Κόμο (με τρένο).

 

Δεν έχω πάει ποτέ κατά κει και δεν ξέρω και σχεδόν τίποτα. Μιλάνο έχω ακούσει ότι πάνω από 2 μέρες βαριέσαι (και είναι και πανάκριβα τα ξενοδοχεία βλέπω). Για πείτε καμιά συμβουλή. Πού μένουμε και τι βλέπουμε;

 

Υπόψιν πάω με τη σύζυγο, οπότε μιλάμε για αξιοπρεπή καταλύματα και χαλαρές καταστάσεις. Αυτό που έχω στο νου μου είναι βόλτες δίπλα στη λίμνη (και να την κρατήσω μακριά από τα μαγαζιά του Μιλάνου, λέμε τώρα), αλλά ειλικρινά δεν ξέρω. Ευχαριστώ!

Σε ζηλευω.. Θα μπορουσα να μεινω μονιμα εκει. There, I said it.

 

Εκτος απο αυτα που ειπε ο andreapaog328 θα πατε φυσικα στη Santa MAria Delle Grazie για να δειτε τον Μυστικο Δειπνο (αλλα πρεπει να κλεισεις απο πριν εισοδο αν θυμαμαι καλα). Εννοειται La Scala, κατα τη γνωμη μου αφου θα βρεθεις εκει τοσες μερες, ας το δεις και αυτο. Λειτουργει και ως μουσειο (τυπου). Επισης πολυ ομορφο ειναι και το Castello Sforzesco

 

Corso Buenos Aires, Via Montenapoleone και Via Della Spiga ειναι επισης must εστω και για χαζεμα (αν καταφερεις δλδ τη γυναικα να μη μπει μεσα στα καταστηματα) :lol:

 

Μπορεις να μεινεις κοντα στο Duomo οπου ειναι πανακριβα συνηθως, αλλα μπορεις να μεινεις και στο Stazione Centrale οπου θα βρεις πιο καλες τιμες. Τα ξενοδοχεια (γενικα στο Μιλανο) πρεπει να τα προσεξεις αν τα κλεισεις απο net και δεν εχεις καποιον που να εχει δει το χωρο. Δεν ειναι παντα ο,τι φαινεται. Εχω να προτεινω το Berna και το Madisson στο Stazione Centrale. Αποφευγεις με καθε τροπο ενα που λεγεται Margherita (ψαξτο μια) και οτιδηποτε μοιαζει με αυτο, γιατι θα φυγετε τρεχοντας. Γενικα ο Stazione Centrale αν και ειναι decent περιοχη θελει και λιγο προσοχη γιατι εχει και μια σχετικη εγκληματικοτητα κυριως αργα το βραδυ, αλλα δεν εχετε λογο να κυκλοφορησετε οπουδηποτε με τα ποδια βραδυ εκτος απο το ιστορικο κεντρο.

 

Για φαγητο πρεπει να κατσετε τουλαχιστον μια φορα στο Biffi στη  Galeria ή/και καφε εκει.

 

Επισης μπορειτε να πατε σε ενα τυπου παζαρι το οποιο ειναι πολυ γραφικο (εχει και ενα γυραδικο, οχι πως σας ενδιαφερει :lol: ) στη Ripa di Porta Ticinese και μπορει να βρειτε και ομορφα πραγματακια (περαν του γραφικου της υποθεσης).

 

Τελος ενα ποτο στο Bvlgari Hotel (μονο ποτο ομως) ειναι καλη ιδεα αν σας παιρνει οικονομικα.

 

Για κανεναν λογο δεν αγορεζετε καλλυντικοαρωματα απο το Rinascente καθως ειναι πανακριβα, αλλα προτιματε τις perfumerie που υπαρχουν διασπαρτες και καποιες φορες εχουν πολυ καλες προσφορες σε επιλεγμενα ειδη. Επισης προσεχουμε σαν τρελοι στη λαοθαλασσα του Duomo καθως ειναι η χαρα του κλεφτη (και δε θα ξεχασω την ανατριχιλα προ διετιας οταν διασχιζοντας ενα κυμα κοσμου μια γυναικα αρχισε να ουρλιαζει πως της εκλεψαν το παιδι της) και δε σταματαμε για κανεναν λογο στους μαυρουληδες που δινουν κατι βραχιολακια (καποιοι τα περνανε στο χερι των τουριστων με το ετσι θελω αν σταματησουν) καθως στατιστικα οση ωρα σας μιλαει καποιος αλλος ψειριζει τις τσαντες.

 

Οσον αφορα το Como δεν εχω αποψη γιατι δεν εχω παει ποτε προς το παρον..

 

Αυτα. Ειπα πως ζηλευω? Ειπα. Αν μου ερθουν κι αλλα θα προσθεσω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...