Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγα πηγα πριν 2 χρονια.παμφτηνα ηταν. κατι εισοδους σε μουσεια ηθελα 2-3ευρω, σε μαγαζια ωραια για φαγητο ξεκοιλιαζομασταν και πανω απο 25 ευρω δε διναμε ποτε.ακομα και σε κυριλε εστιατοριο.

για γκρουπ εννοειται οτι ΔΕΝ χρειαζεται. πολυ μικρη πολη,την περπατας ολη.

κανε μια ερευνα για τα αξιοθεατα,αγορασε αν θες κενα τουριστικο οδηγο με χαρτη κ εισαι κομπλε.

οσον αφορα την ασφαλεια εγω δεν ειδα πουθενα κινδυνο.και επισης ειδικα τα βραδια εβλεπα παντου αστυνομια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια χαρά παιδιά. 2-3 ερωτήσεις κ απο μένα. Λέμε τον Ιούλιο να πάμε Βαρκελώνη κ Ίμπιζα. Θα είναι η πρώτη μας φορά σε ισπανικά εδάφη και γιαυτό είπαμε να πιάσουμε τα 2 'άκρα'

 

Για Βαρκελώνη έχουν γραφτεί αρκετά εδώ στο thread. Βασικά λόγω τρέλας με Gaudi μας βλέπω να πάρουμε σβάρνα όλα τα σχετικά μέρη και να μην καταφέρουμε να δούμε τίποτα άλλο στην πόλη, οπότε θέλει προσοχή! Γενικά πόσες μέρες θεωρείτε οτι αρκούν στη Βαρκελώνη για να πάρεις μια καλή γεύση; 4 με 5; 

Κάποιο tip για ποια περιοχή να μένουμε ώστε να είναι εύκολη η μετακίνηση;

 

Τώρα για Ίμπιζα, το μόνο που ξέρω είναι οτι έχει φέρρυ απο Βαρκελώνη, αλλά δεν ξέρω τη διάρκεια του ταξιδιού.

Για τα υπόλοιπα δεν έχω ιδέα. Ούτε που παίζει το δυνατό club scene, ούτε που πρέπει να μένεις, μετακινήσεις κλπ, οπότε όποιος έχει εμπειρία, είναι καλοδεχούμενη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για Βαρκελώνη είναι γραμμένα, για ιμπιζα ρώτα τομέλος msquito.

 

Ξέρεις εσύ :*

 

Τώρα για Ίμπιζα, το μόνο που ξέρω είναι οτι έχει φέρρυ απο Βαρκελώνη, αλλά δεν ξέρω τη διάρκεια του ταξιδιού.

Για τα υπόλοιπα δεν έχω ιδέα. Ούτε που παίζει το δυνατό club scene, ούτε που πρέπει να μένεις, μετακινήσεις κλπ, οπότε όποιος έχει εμπειρία, είναι καλοδεχούμενη!

 

Καταρχήν ξεκινάω από το γεγονός ότι σε μισώ και σε ζηλεύω αφόρητα. Θα πάρω όμως βαθειές ανάσες, θα κάνω και λίγο ΜΜΜΜΜ και θα το ξεπεράσω. Επί του θέματος, ώρα για μακροσκελές ποστ!

 

Εναλλακτικά του φέρυ, μπορείς να δεις και για πτήσεις. Με το αεροπλάνο είναι 50 λεπτά από Βαρκελώνη και μπορείς να ψάξεις για μπάτζετ πτήσεις μέσω Easyjet ή Vueling.

 

Διαμονή

 

Δύο είναι οι βασικές επιλογές διαμονής, το San Antonio και η πόλη της Ίμπιζας. Καλύτερα να αποφύγεις την πρώτη επιλογή, καθώς είναι τέρμα τουριστική, ενώ η πόλη είναι απλά πανυπέροχη για να μη μείνεις εκεί. Οι αποστάσεις στην πόλη δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλες, ενώ η συγκοινωνία τους είναι τόσο συχνή και οργανωμένη, που όπου και να μείνετε, δεν θα έχετε θέμα. Μπορείτε να μείνετε π.χ. στην Playa Den Bossa, η οποία είναι φουλ στα μπαρς και τα φαγάδικα (εκεί βρίσκεται το Space και το Ushuaia) ή στο κέντρο όπου είναι και απείρως πιο όμορφα και στο προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Μετακινήσεις

 

Περνάνε λεωφορεία συνέχεια. Υπάρχουν τα ημερήσια για τις διαδρομές έως και τις 23:30 το βράδυ. Μετά αναλαμβάνουν τα Disco Buses, τα οποία λειτουργούν 00:00-06:00 με 3 διαφορετικές γραμμές προς όλα τα μεγάλα clubs του νησιού (3ευρώ το εισιτήριο). Kάποια clubs τέλος, έχουν δικά τους λεωφορεία (Amnesia και Privilege) που σε μεταφέρουν τσάμπα.

 

Γενικά το να νοικιάσετε αυτοκίνητο, είναι η καλύτερη επιλογή, γιατί θα έχετε περισσότερη αυτονομία στις μετακινήσεις σας και δεν θα ταλαιπωρηθείτε με αναμονή σε ουρές για να μπείτε σε λεωφορείο ή ταξί στις 8 το πρωί. Και όταν λέω ουρές, αναφέρομαι σε χιλιομετρικές αποστάσεις ε. Το οδικό τους δίκτυο γαμεί και δέρνει. Έχει τόσες ταμπέλες και roundabouts, που δεν παίζει να χαθείτε. Και μαλακία να κάνεις εκεί, στα 200 μέτρα είναι αναστρέψιμη λόγω roundabout, χωρίς να χρειάζεται να κάνεις π.χ. παράνομα αναστροφή. ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΑΤΕ ΣΤΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ! Κοντέψαμε να φάμε κόσμο εμείς την πρώτη χρονιά ως Ελληνάρες.

 

Clubbing

 

Και περνάμε στο αγαπημένο μου κομμάτι, που είναι τα Clubs. Δεν ξέρω ποιες ημερομηνίες θα πάτε, αλλά προσπαθήστε να είναι μεσοβδόμαδα και όχι σαββατοκύριακο. Τα πιο γνωστά clubs του νησιού είναι το Amnesia, το Space, το Pacha και το Privilege. Τα πάρτυ ξεκινάνε 22:00 ή 00:00 και τελειώνουν γύρω στις 9 το πρωί.  

 

Το Pacha, δυστυχώς δεν το έχω επισκεφθεί και δεν έχω άποψη, αλλά το αναφέρω γιατί είναι το πιο ιστορικό κλαμπ του νησιού και είναι γενικότερα must-go προορισμός.

 

Το Privilege είναι το μεγαλύτερο club στον κόσμο. Πραγματικά χαοτικό και εντυπωσιακό και ό,τι να ναι γενικά, αφού τα decks και το βασικό stage είναι πάνω από πισίνα. Έχει εκεί residency το State of Trance του Armin. Δυστυχώς δεν το αγάπησα, γιατί η εμπειρία στα δύο από κάτω είναι too good to be true.

 

Space και Amnesia είναι superclubs. Αν είναι να πάτε σε 2 μαγαζιά μόνο και τέλος, θα πάτε σ' αυτά. Mιλάμε για ΑΔΙΑΝΟΗΤΑ ηχοσυστήματα.

 

Tα δύο βασικά residencies του Space είναι Carl Cox με την παρέα του κάθε Τρίτη και Richie Hawtin με την παρέα του κάθε Πέμπτη. Επιβάλλονται και τα δύο.

 

Τα βασικά residencies του Amnesia είναι Cocoon(techno) κάθε Δευτέρα, Cream(trance) κάθε Πέμπτη και Music On(techno) κάθε Παρασκευή. Θα μπορούσα να γράψω έπος για το Amnesia. Ο ήχος που θα ακούσεις εκεί μέσα θα σε κάνει να πάθεις επικών διαστάσεων κοκομπλοκο. Αν προσπαθήσεις δηλαδή να απεικονίσεις τον ήχο του σε equalizer μορφή, το equalizer αυτό είναι το ιδανικότερο ιδανικό και θα πρέπει να πάρει οχτακόσια νόμπελ. Απίστευτα κρυστάλλινος ήχος, όπου και να σταθείς μέσα στο μαγαζί είναι ίδιος, ενώ δεν τον ακούς απλά, αλλά τον νιώθεις να σου κάνει ακτινογραφία και μασσάζ σ'όλο το σώμα δύο-σε-ένα. True story bro. Ιδίως το main room του Amnesia, για μένα, είναι ό,τι πιο μαγικό έχει να προσφέρει ως εμπειρία το νησί στο κομμάτι του Clubbing.

 

Οδηγό για τα line-ups μπορείς να βρεις εδώ ή στην ιστοσελίδα του κάθε μαγαζιού.

 

Kinky parties

 

Για πιο ίμπιζα καταστάσεις, μπορείτε να δείτε και τo supermartxe του privilege, το cafe ole του Space και το Matinee του Amnesia. Οι χορευτές σε αυτά είναι nude, και ενιότε επιδίδονται σε live τσόντα.

 

Πιο χαλαρές καταστάσεις

 

Για πιο ήρεμα πράγματα αλλά και για λόγους marketing επιβάλλεται Cafe Del Mar στo San Antonio. Eπίσης αξίζει να βγείτε σχετικά νωρίς (πριν το κλάμπινγκ) για βόλτα στο κέντρο της πόλης. Έχει μπαρς, άπειρο κόσμο, οι χορεύτριες των κλαμπς κάνουν παρέλαση για να προμοτάρουν το εκάστοτε μαγαζί. Γενικά πανδαισία ανθρώπων.

 

Φράγκα

 

Η διαμονή, η μετακίνηση και η διατροφή δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά. Λεφτά θα σας φύγουν στα κλαμπς. Η είσοδος παίζει κατά μέσο όρο στα 50 ευρώ. Σε καμία περίπτωση μην πάρετε εισιτήρια στην είσοδο, γιατί πρώτον οι ουρές είναι μεγάλες και θα περιμένετε αρκετά, και δεύτερον επειδή εκεί είναι πιο ακριβά. Βγάλτε τα είτε ηλεκτρονικά, είτε από τοπικά μαγαζιά. Όσοι έχουν ήδη εισιτήριο, μπαίνουν από άλλη ουρά που είναι πολύ μικρότερη. Επίσης τα ποτά είναι ακριβά. Το μπουκαλάκι το νερό κάνει 7-9ευρώ (μιλάμε για ποσότητα των 400ml), και τα ποτά 12+ ευρώ. Be prepared.

 

Σε γενικές γραμμές, η Ίμπιζα είναι φτιαγμένη και οργανωμένη γι αυτό το πράγμα. Στα μαγαζιά ο ήχος, τα εφέ, τα ice cannons, το κοινό, οι χορεύτριες πραγματικά κάνουν το όλο πράγμα εμπειρία ζωής. Τη μέρα πάλι (αν είστε ξύπνιοι) θα δείτε μια υπέροχη πόλη που είναι ήσυχη και φτιαγμένη και για οικογενειακές διακοπές. Έχω πάει 3 φορές τα τελευταία τρία χρόνια και κάθε χρόνος ήταν 100 φορές καλύτερος από τον προηγούμενο. So, have fun και απλά βιώστε μία από τις καλύτερες εμπειρίες της ζωής σας =)

 

Επεξ/σία από MsquitoPrincess
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τους 3 σας, για Βαρκελώνη 5 μέρες τελικά, έτσι για την απληστία!

 

Εντάξει η προσοχή είναι ίδια παντού. Και πριν πάω Πράγα μας τρομοκρατούσαν όλοι οτι πέφτει τρελό κλέψιμο, αλλά ήταν μια κανονική κατάσταση. Όσο προσέχω στην Αθήνα άλλο τόσο προσέχω και έξω.

 

 

Msquito 3 φορές τα τελευταία 3 χρόνια, μάλλον εγώ πρέπει να σε ζηλεύω! Επίσης νομίζω μας οργάνωσες κανονικά το ταξίδι, φοβερή!

To be honest είχα μια μικρή ανησυχία χωρίς κάποιο ειδικό λόγο για το πως θα είναι, αλλά μου έλυσες όλα τα ερωτηματικά οπότε το προχωράω τρέχοντας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τους 3 σας, για Βαρκελώνη 5 μέρες τελικά, έτσι για την απληστία!

 

Εντάξει η προσοχή είναι ίδια παντού. Και πριν πάω Πράγα μας τρομοκρατούσαν όλοι οτι πέφτει τρελό κλέψιμο, αλλά ήταν μια κανονική κατάσταση. Όσο προσέχω στην Αθήνα άλλο τόσο προσέχω και έξω.

 

 

Msquito 3 φορές τα τελευταία 3 χρόνια, μάλλον εγώ πρέπει να σε ζηλεύω! Επίσης νομίζω μας οργάνωσες κανονικά το ταξίδι, φοβερή!

To be honest είχα μια μικρή ανησυχία χωρίς κάποιο ειδικό λόγο για το πως θα είναι, αλλά μου έλυσες όλα τα ερωτηματικά οπότε το προχωράω τρέχοντας!

 

 

Κάποιες διευκρινίσεις επιπλέον μόνο. Αν είναι να κλείσετε αυτοκίνητο, κάντε το ηλεκτρονικά από πριν. Την πρώτη χρονιά σκάσαμε Αύγουστο και βρήκαμε δύσκολα αμάξι. Και είναι και πιο τσιμπημένες οι τιμές. Ψάξε για κράτηση από το rentalcars.com. Θυμάμαι είχε τις καλύτερες τιμές και με την πιο ευνοϊκή πολιτική. Εννοείται θα πρέπει να έχετε πιστωτική μαζί σας, για να σας παραδώσουν το αμάξι από το πρακτορείο του αεροδρομίου.

 

Επίσης, σε όλα τα clubs κάνουν σωματικό έλεγχο πριν μπεις. Δεν επιτρέπονται τα υγρά, οπότε μη σκεφτείτε ως λύση να πάρετε κανά λίτρο νερό ή ξίδια. Θα πάνε άκλαφτα. Αν έχετε και γυναίκες στην παρέα, μπορούν να κρατάνε μόνο μικρά τσαντάκια. Οι κανονικές τσάντες απαγορεύονται.

 

Τέλος στο Amnesia, δεν επιτρέπονται φωτογραφικές. Αν έχετε και τις βρουν, θα τις κρατήσουν στην είσοδο και θα τις πάρετε φεύγοντας. Μόνο λαθραίο πέρασμα.

 

Have a blast!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τους 3 σας, για Βαρκελώνη 5 μέρες τελικά, έτσι για την απληστία!

 

Εντάξει η προσοχή είναι ίδια παντού. Και πριν πάω Πράγα μας τρομοκρατούσαν όλοι οτι πέφτει τρελό κλέψιμο, αλλά ήταν μια κανονική κατάσταση. Όσο προσέχω στην Αθήνα άλλο τόσο προσέχω και έξω.

αυτο ειναι το θεμα να εισαι alert.προς θεου δεν θελω να σε τρομοκρατησω αλλα τη κλεψια εκει και τη βιωσα και την ειδα.εφοσον προσεχεις το χωρο σου θα περασεις 5 μερες τελεια.

 

 

πωω κουνουποπριγκιπεσα τρομερες πληροφοριες.θελω και εγω καποια στιγμη να παω ιμπιζα B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Pegasus Airlines από τις 29 Ιουνίου θα συνδέει καθημερινά Αθήνα με Κωνσταντινούπολη από 88 ευρώ. Δεν ακούγεται καθόλου άσχημο...

 

http://www.flydeals.gr/η-pegasus-συνδέει-καθημερινά-αθήνα-με-κωνστα/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι πολυταξιδεμένοι. Βρήκα κάτι προσφορές και, χωρίς να το πολυψάξω, έβγαλα εισιτήρια. Αποτέλεσμα, προσγειώνομαι Μιλάνο και 6 μέρες αργότερα φεύγω από Κόμο (με τρένο).

 

Δεν έχω πάει ποτέ κατά κει και δεν ξέρω και σχεδόν τίποτα. Μιλάνο έχω ακούσει ότι πάνω από 2 μέρες βαριέσαι (και είναι και πανάκριβα τα ξενοδοχεία βλέπω). Για πείτε καμιά συμβουλή. Πού μένουμε και τι βλέπουμε;

 

Υπόψιν πάω με τη σύζυγο, οπότε μιλάμε για αξιοπρεπή καταλύματα και χαλαρές καταστάσεις. Αυτό που έχω στο νου μου είναι βόλτες δίπλα στη λίμνη (και να την κρατήσω μακριά από τα μαγαζιά του Μιλάνου, λέμε τώρα), αλλά ειλικρινά δεν ξέρω. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

duomo di milano, θέατρο la scala αν τ'αχντεχει η τσέπη σου και εχει τιποτα καλό (αξίζει πιστευω), san siro αν πετύχεις καναν αγώνα inter/milan και σαρεσει η μπαλα. ε και μετα τα μαγαζια της γυναικας δε θα τα γλιτωσεις  :P

 

γενικά 6 μέρες είναι αρκετές για το μιλανο οπότε μπορεις να πεταχτείς μια μονοήμερη στο τορίνο, 1.5 ώρα με τρένο. αρκετά γραφικό και ωραίο.

 

como περασα μια μέρα περσι. εκτός απο τις βολτες στη λίμνη δεν έχει τίποτα άλλο κει γύρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύζυγε Φίλιππε, θες να γίνεις και πατέρας; Αν ναι, το μιλάνο είναι εξαιρετικό μέρος για να νοίκιάσεις αυτοκίνητο και να γυρίσεις τις εξοχές της Β. Ιταλίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πετάξου και μια Βενετία! Είναι 1-1.5 ώρες με το τρένο και το εισιτήριο είναι γύρω στα 20€ αν θυμάμαι καλα!

 

Μιλάνο γενικά μην περιμένεις πολλά...2 βόλτες το κέντρο θα κάνεις και αυτο είναι. Δεν έχει κάτι αξιόλογο να δεις.Επίσης ναι ειναι πανάκριβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκευτόμαστε με ένα φίλο αφού έχουμε μαζέψει ένα καλό ποσό να πάμε για κανένα 20ήμερο (Ιούνιο/ιούλιο) κέντρο και νότια Ιταλία με το αμάξι με το ενδεχόμενο να έχουμε και τη βάρκα μαζί.

Έχει κάνει κάποιος ανάλογη κατάσταση;

Με το free κάμπινγκ πως τα πάνε οι Ιταλοί;

Τουρισμός;

Πάντως είναι πανέμορφα.
Οποιαδήποτε εμπειρία συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...