Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το έγραψα και στις μικρές απορίες αλλά νομίζω εδώ ταιριάζει καλύτερα. οπότε το γράφω εδώ.

 

ξέρει κάποιος να μου πει στα σίγουρα αν για αλβανία χρειαζόμαστε διαβατήριο;

άλλος λέει ναι,

άλλος λέει όχι αρκεί η ταυτότητα να είναι με λατινικούς χαρακτήρες (νέου τύπου),

άλλος λέει οτι θέλει διαβατήριο αλλά στην πράξη περνάς κι έτσι.

 

δε θέλω να δώσω 80+€ για διαβατήριο αν δεν είναι απαραίτητο.

που μπορώ να μάθω επίσημα;

στην αστυνομία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρηκα μια πτήση που θελω μέσω skyscanner 10 ευρώ φθηνότερα από τις υπόλοιπες, με παραπέμπει στο site petas.gr, εχει κλείσει κανείς απο εκεί;

 

το εψαξα λιγο, είναι αξιοπιστο αλλά έχει χρεωση 8 ευρώ στη χρεωστική καρτα.. Well played....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι λεει ο ο τιτλος,ψαχνω φθηνους προορισμους που μπορει να παει ο μεσος Ελληνας..Και οταν μιλαω για εξωτερικο δεν λεω για τους γειτονες μας Βουλγαρια,Αλβανια αλλα λιγο πιο μακρια... :-)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λιγο πιο μακρια...Κροατια, Αιγυπτο!

-----------------

 

το έγραψα και στις μικρές απορίες αλλά νομίζω εδώ ταιριάζει καλύτερα. οπότε το γράφω εδώ.

ξέρει κάποιος να μου πει στα σίγουρα αν για αλβανία χρειαζόμαστε διαβατήριο;

άλλος λέει ναι,

άλλος λέει όχι αρκεί η ταυτότητα να είναι με λατινικούς χαρακτήρες (νέου τύπου),

άλλος λέει οτι θέλει διαβατήριο αλλά στην πράξη περνάς κι έτσι.

δε θέλω να δώσω 80+€ για διαβατήριο αν δεν είναι απαραίτητο.

που μπορώ να μάθω επίσημα;

στην αστυνομία;

Ρωτα εδω μια

http://www.vrisko.gr/details/bf3kafa2b35i7bbj7adg_736a322a670

Εγω ηξερα οτι απλα ταυτοτητα χρειαζεται(πριν μερικα χρονια), αλλα μπορει να εχει η αλλαξει νομοθεσια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θα παω διακοπες μτ ην κοπελα μου στην Καρπαθο ..εχει παει κανεις ειναι ωραιο νησι?ψαξαμε αρκετα μπορω να πω και μας βολευει απο ολες τις αποψεις το συγκεκριμενο νησακι ωστοσο θα ηθελα εμπειριες απο καποιον που εχει παει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μήπως ξέρει κανείς τι παίζει με εκείνα τα φθηνά εισιτήρια με ΟΣΕ (9,19,29,39) που έβγαζε σε περιορισμένο αριθμό κι όποιος προλάβει;

 

Έβαλα για Αθήνα αρχές Ιουλίου και βγάζει μόνο τα κανονικά. Ούτε να εκκρεμουν τα υπόλοιπα ούτε τίποτα. Μήπως καταργήθηκαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας παλαιότερα posts περί Μήλου είδα ότι ένα ερώτημα έμεινε αναπάντητο: Το μηχανάκι παλεύεται; Τι κατάστασης δρόμους έχει το νησί; Πχ από προηγούμενες εμπειρίες έχω να πω ότι η Σίφνος είχε άριστους και η Σέριφος χείριστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά..

 

Το επόμενο Σάββατο πετάω για 5 μέρες Βαρκελώνη (5 γεμάτες μέρες, στην ουσία φτάνουμε εκεί 4 το πρωί της πρώτης και αναχωρούμε 9 το βράδυ της 5ης).. Το ξενοδοχείο είναι 2 τετράγωνα πάνω από την Passeig de Gracia, χαμηλά, κοντά στην Plazza Catalunya

 

Έκανα ένα search στο φόρουμ (για να είμαι ειλικρινής το μόνο αναλυτικό ποστ που βρήκα είναι αυτό:

http://www.insomnia.gr/topic/100280-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BA%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%AD%CF%82/page-204?do=findComment&comment=3728460

)

 

, πέρα από αυτά ήθελα να ρωτήσω λίγα πραγματάκια.

 

1. Πετάω με Vueling, θα είμαστε εκεί ξημερώματα, κάτα τις 4 το πρωί. Αυτό το εξπρές που αναφέρει και ο φίλος στο ποστ που παραθέτω παραπάνω, να υποθέσω είναι όλο το 24ωρο έτσι; Περί τίνος πρόκειται ακριβώς; Μετρό; Προαστιακός; Λεωφορείο; Πόση ώρα περίπου κάνει; Υπάρχει κάπου το πλήρες πρόγραμμα;

 

2. Στην Vueling είναι όντως τόσο αυστηροί με την χειραποσκευή; Αναφέρει στο site για διαστάσεις 40x20x55. Έχουν κι αυτά τα κουτιά που βάζουν μέσα στην βαλίτσα κι αν προεξέχει πληρώνεις σαν εξτρά αποσκευή; Αυτό είναι ΕΞΤΡΑ από μια τσάντα πχ που θα΄χω μέσα laptop, tablet κλπ; Δεν έχω ταξιδέψει ξανά με low cοst, αλλά αν είναι τόσο αυστηρά, σε συνδυασμό με την απαγόρευση για υγρά κλπ, πού δηλαδή θα βάλω αν θέλω κανένα άρωμα κλπ;

 

3. Μου ανέφερε ένας φίλος που πήγε, ότι από την Plazza Catalunya φεύγουν κάθε πρωί κάτι τουριστικά λεωφορεία, που μπορείς να κλείσεις all-day ticket, έχει 3 γραμμές και καλύπτει όλα τα main attractions, ανεβαίνεις, κατεβαίνεις όπου θες, κάθεσαι όσο θέλεις, και παίρνεις απλά το επόμενο που έρχεται. Κάτι μου είπε ότι σου δίνουν και κάτι κουπόνια για φαγάδικα κλπ, που αν τα αξιοποιήσεις, στην ουσία κάνεις απόσβεση το εισητήριο. Το΄χει κάνει κανείς; Το προτείνει; Μένει τίποτα σημαντικό απ'εξω που θα χρειαστεί να πάμε ξεχωριστά;

 

4. Αξίζει να κλείσω για κάποια από αυτά εισητήρια από πριν online; Εννοώ πχ στο ενυδρείο ή τον ζωολογικό κήπο. Το έχει κάνει κανείς; Γενικά πάντως βλέπω όλα τα εισητήρια, για Sagrada Familia, ζωολογικό κήπο και ενυδρείο που είδα, κυμαίνονται γύρω στο 20άρικο :fear:

 

Αυτά προς το παρόν, έχω κατεβάσει κάτι οδηγούς, και σε μορφή eBook, και σε apps στο κινητό (αλήθεια, έχει μήπως τίποτα δωρεάν wifi μέσα στην πόλη; ), αλλά τώρα βρήκαν να πλακώσουν όλα μαζί και δεν βρήκα ακόμα χρόνο να τα ψαχουλέψω πολύ, έχω σημειώσει πάντως κάποια σημαντικά, κάτι Γκαουντί κλπ.. Μόνο αν έχει κανείς να αναφέρει τίποτα "ψαγμένο" (και δεν αναφέρεται στο ποστ που παραθέτω παραπάνω), κάτι δηλαδή που δεν το βρήκε σε κάποιον οδηγό, αλλά το ανακάλυψε τυχαία κατά την παραμονή του εκεί και θα το πρότεινε..

 

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 2. θα σου απαντησω οτι εγω με την Easyjet που προεξειχε λιγο δεν ειχα προβλημα στη χειραποσκευη. Αρωματα τα εβαλα ομως στη βαλιτσα. Κανονικα απαγορευεται στη χειραποσκευη πανω απο ενα οριο μλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Θέλω να κλείσω ενα εισιτήριο για το δρομολόγιο Αθήνα Κολονία όπως βλέπω στο site της tui που κοστίζει 160€+10€ η βαλίτσα εως 23kg. Κανω κατι λαθος? Πρεπει να προσεξω κατι αλλο σχετικα με την εταιρεια αυτη γιατι ειναι η πρωτη μου φορα γενικα που θα κλεισω αεροπορικα εισιτήρια?? Μπορει καποιος να με βοηθησει σχετικα με την εταιρεια αυτη και τι πρεπει να προσεξω?

Υπαρχουν εξτρα χρεωσεις?

 

Το δρομολογιο που με ενδιαφερει ειναι το: Athens (ATH) > Cologne/Bonn (CGN)Tue, 06 Aug 1310:35 - 12:404U 683

 

 

Εχει δικα της αεροπλανα η συνεργαζεται με καποια αλλη εταιρεια?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα! Θέλω να κλείσω ενα εισιτήριο για το δρομολόγιο Αθήνα Κολονία όπως βλέπω στο site της tui που κοστίζει 160€+10€ η βαλίτσα εως 23kg. Κανω κατι λαθος? Πρεπει να προσεξω κατι αλλο σχετικα με την εταιρεια αυτη γιατι ειναι η πρωτη μου φορα γενικα που θα κλεισω αεροπορικα εισιτήρια?? Μπορει καποιος να με βοηθησει σχετικα με την εταιρεια αυτη και τι πρεπει να προσεξω?
Υπαρχουν εξτρα χρεωσεις?
 
Το δρομολογιο που με ενδιαφερει ειναι το: Athens (ATH) > Cologne/Bonn (CGN)Tue, 06 Aug 1310:35 - 12:404U 683
 
 
Εχει δικα της αεροπλανα η συνεργαζεται με καποια αλλη εταιρεια?

 

 

Πριν ενα μηνα ηρθα απο Κολονια. Πηγα με 156€ με την Germanwings και στο γυρισμο με Λουφθανσα.

 

Σαν εταιρια γνωστη ειναι η Tui. Tσεκαρε και για πτηση προς Ντιζελντορφ γιατι απο εκει ειναι 17€ το τικετ για Κολονια με το τρενο και εχει ανα μια ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω να βρω οσο πιο οικονομικα εισητηρια γινεται από Αθήνα για Ντίσελντορφ ή Κολωνία ή Βρέμη για αναχώρηση 5/8 και επιστροφή 20/8... Καποια προταση? Τη Germanwings δεν την ηξερα, τωρα κοιταω να δω τι εχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο πιο γρηγορα τοσο καλυτερα. Εγω τα ειχα κλεισει 2 μηνες πριν. Και τωρα θα ξανακλεισω παλι απο τωρα για το Σεπτεμβρη που θα παω παλι.

 

Βρεμη ειναι μακρια. Θα πληρωσεις τη διαφορα του εισητηριου στο τρενο.

 

Δες και Φρανκφουρτη. Απο εκει φευγω εγω για Ελλαδα. Μεσω της Λουφθανσα και το Rail & Fly εχει μεσα στη τιμη αεροπορικα απο Αθηνα-Φρανκφουρτη ή το αντιθετο και τικετ τρενου απο Φρανκφουρτη για Κολονια ή αλλο μερος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...