Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σκεφτόμαστε να πάμε με την κοπέλα μου 3 Ιανουαρίου για κανα 4-5 μέρες σε μια απο τις παρακατω χώρες. Τι θα προτείνατε εσεις;;

 

Ρωμη vs Βουδαπέστη vs Παρίσι

 

(Οποιαδήποτε άλλη πρόταση για ενα ζευγάρι, δεκτή!)

 

[GeographyNaziMode On]

Οι Ρώμη, Βουδαπέστη και Παρίσι δεν είναι χώρες, είναι πόλεις. Οι αντίστοιχες χώρες είναι οι Ιταλία, Ουγγαρία και Γαλλία.

[GeographyNaziMode Off]

 

Ξαναλέω ότι δεν έχω πάει Παρίσι, γι' αυτό θα σου πω για τις άλλες δύο.

Η Ρώμη είναι εντελώς off-season την περίοδο που αναφέρεις. Όχι ότι δεν έχει πράγματα να δεις. Απλά η Ρώμη έχει αρκετό περπάτημα και τον Ιανουάριο κάνει πολύ κρύο. Δεν θα την ευχαριστηθείτε. Η καλύτεροι μήνες για Ρώμη είναι οι Μαΐος, Ιούνιος και Σεπτέμβριος. Ούτε πολύ κρύο, ούτε πολύ ζέστη, αλλά οι τιμές των ξενοδοχείων είναι στα ουράνια.

 

Βουδαπέστη είναι πιο χειμωνιάτικος προορισμός, αλλά έχει και περισσότερο κρύο. Είχα πάει πέρισυ τον Οκτώβριο και δεν μπορούσαμε να σταθούμε. Πιστέυω ότι 5 μέρες για Βουδαπέστη είναι πολλές. Οι 4 είναι μια χαρά.

 

Αν θέλεις εναλλακτικούς προορισμούς για την περίοδο που αναφέρεις, προτείνω Πράγα και Βιέννη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βουδαπέστη πολύ πίκρα. Πολύ γκρί, πολλά κατάλοιπα κομμουνισμού, και το 2011 που πήγα εγώ (χριστούγεννα) πολύ νέκρα. Τις γιορτές τις γιορτάζουν οικογενειακά οι Ούγγροι και λέγοντας οικογενειακά δεν βγαίνουν καν απο το σπίτι τους. 5 μέρες με τίποτα. Πάρα πολλές.

 

Το Παρίσι είναι Παρίσι. Προφανώς θα σου βγει ο κούκος αηδόνι, αλλά ειναι Παρίσι.

 

Ρώμη δεν έχω πάει, και δεν θα πήγαινα χειμερινή περίοδο.

 

Βιέννη όπως λέει και ο Λούσιφερ πολύ τουρίστας και παλιότερα πολύ Έλληνας τουρίστας. Σπαστικά πολύ όμως, ένιωθα λες και έβγαινα βόλτα στην Τσιμισκή. Τώρα που δεν ρέει και τόσο το χρήμα μπορεί να ειναι πιο ήρεμα τα πράγματα. Έχει να σου προτείνει και ένα γαμάτο μέρος για φαί ο Λουσι.

 

Πράγα θα ήταν μια καλή και φθηνή λύση αλλά και πάλι όχι 5 μέρες, είναι πάρα πολλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρανκφούρτη ελπίζω να εννοείς "θα μένω Φρανκφούρτη και θα βλέπω κάνα ωραίο τριγύρω".

 

Yeap. Να πριν 2 σελίδες μιλούσα με τον Φίλλιπα για Χαιδελεμβεργη. Μάλλον Χαιδελεμβεργη, και Wisbadenπωςδιαολογραφεται αν και ξαναπηγα. Αν εχεις κατι κοντινο κατα νου πες, αλλα για 4 μερες θα μεινω οποτε δεν ξερω αν θα προλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμαστε να πάμε με την κοπέλα μου 3 Ιανουαρίου για κανα 4-5 μέρες σε μια απο τις παρακατω χώρες. Τι θα προτείνατε εσεις;;

 

Ρωμη vs Βουδαπέστη vs Παρίσι

 

(Οποιαδήποτε άλλη πρόταση για ενα ζευγάρι, δεκτή!)

Ειδα τωρα την αναρτηση σου.

Εχω παει και στις .Ρωμη με την καμια (λογω εποχης) σου προτεινω ανεπιφυλακτα παρισι.

Το  οτι ειναι ακριβο ειναι ψιλοσχετικο απο την αποψη οτι εχει ξενοδοχεια 50 ευρω το δικλινο στου διαολου τον πατερα ομως η 150 ευρω το δικλινο στα champs elysses(εχω μεινει και στα δυο).Κατα τα αλλα και απο φαι μπορεις να την βγαλεις νορμαλ και απο μετακινησεις (βγαζεις καρτα) και φυσικα απο αξιοθεατα.Αν καθυστερησεις και καμια εβδομαδα την αναχωρηση σου πεφτουν πολυ και τα αεροπορικα(ειχα παει με AEGEAN με λιγοτερα απο 250 ευρω με επιστροφη απλα το ειχα κλεισει πολυ πριν)>

τοιμασου παντως για πολυ κρυο οπου και αν πας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θα παω μια βδομΔα βουδαπεστη.επειδη ειναι πολυ θαθελα να παω κ αλλου 2 μερες.

Βιεννη, μπρατισλαβα και πραγα εχω ξαναπαει.

Επειδη ομως η πραγα μαρεσε πιο πολυ απολλες λεω να ξαναπαω πραγα.ο καλυτερος τροπος? Τρενο? Εσειτηρι μπορω να κλεισω ονλαιν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το Εδιμβούργο είναι η πιο ωραία πόλη πού'χω δει ποτέ.

Πολύ gothic σκηνικά, οι εκκλησίες θυμίζουν νά'ναι βγαλμένες από βιβλία του Lovecraft και από κάποια στενά περιμένεις να σου πεταχτεί κανας Jack the Ripper. Ομορφιές ^_^

Επίσης, η περιοχή Portobello/Joppa ωραία για περίπατους δίπλα στη θάλασσα (κλασσική απέραντη αμμουδιά).

Πάρα πολλές pubs (φυσικά) που σερβίρουν κάθε μία και την δική τους μπύρα. Π.χ. δοκίμασα μία που λεγόταν Red MacGregor και ήταν τέλεια.

Από φαγητό απέφυγα τα παραδοσιακά Σκωτσέζικα και κάθε μέρα πήγαινα στο Bella Italia και έτρωγα με δέκα μασέλες.

Τα ταξί ακριβά, το λεωφορείο μιάμιση λίρα.

Το καλό είναι ότι πέτυχα εκπτώσεις στα μαγαζιά (70% φάση woohoo!!) οπότε το ταξιδάκι ήταν ευκαιρία για ψώνια.

Οι Σκωτσέζοι μου φάνηκαν πολύ καλοί, έξω καρδιά, ωραίο χιούμορ, φιλικοί. Για την τσιγγουνιά δεν μπορώ να επιβεβαιώσω κάτι :P

I'll post pics soon.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...