Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε, όχι και να κοστολογήσει τις βαλίτσες στην ίδια τιμή. Αν σκεφτείς ότι η Norwegian χρεώνει ένα 150άρι κάθε βαλίτσα σε πτήση για ηπα με επιστροφή (με ενδιάμεσο connection), τότε η Ryanair χαλαρά μπορεί να χρεώσει 150-200 ευρώ. Δηλαδή αν πχ ένα ζευγάρι πετύχει την προσφορά και μοιραστούν μόνο μια βαλίτσα θα πληρώσουν περίπου 200-250 ευρώ συνολικά. Too good to be true?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για μονοήμερη εκτός Αττικής σχετικά κοντά στην Αθήνα τι προτείνετε; Λέγαμε για Ναύπλιο αλλά ο καιρός δεν ενδείκνυται... :/

 

Μια απ τα ίδια! ( πρόταση για μέρος κοντά στην Αθήνα για αύριο Σάββατο ) απόσταση μέχρι περίπου 150km για αυτήν την περίοδο που και ο καιρός είναι λίγο χάλια ,λοιπόν ...? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! :)

 

Σκέφτομαι να επισκεφτώ την Ελλάδα και συγκεκριμένα την Αθήνα ενα οποιοδήποτε τριήμερο του Απρίλη (εκτός από μεγάλη βδομάδα που φαντάζομαι ότι όλα θα είναι κλειστά). Ιδανικά θα ήθελα να συμπεριλαμβάνει σαββατοκύριακο. Τα ερωτήματά μου είναι: 

 

1) Αρκούν 3 μέρες να δω την Αθήνα ή να σκαρφιστώ καμια δικαιολογία για να πάρω περισσότερη άδεια από τη δουλειά;

2) Τί προτείνετε να δω;

3) Σε ποια περιοχή/-ες να ψάξω για διαμονή για να είμαι κοντά σε αξιοθέατα;

4) Τί άλλο νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμο να ξέρω;

5) Υπάρχουν μέρες που τα καταστήματα λειτουργούν μισή μέρα; Θυμάμαι ότι τη Δευτέρα και Τετάρτη έκλειναν το μεσημέρι. Έτσι είναι και τώρα; Με ενδιαφέρει κυρίως για τα σαββατοκύριακα να μάθω.

6) Από θέατρο τί παίζει τον Απρίλη;

 

Ευχαριστώ όλους προκαταβολικά!

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

1. φαντάζομαι πως ναι

2. Ακρόπολη, το μουσείο, διάφορα μουσεία γενικότερα, εθνικός κήπος κλπ

3. κέντρο

4. γενικά τις βραδινές ώρες, μην πολυκυκλοφορείς στο κέντρο-κέντρο

5. δευτέρα, τετάρτη, σάββατο. Σάββατο από 10-έως 3 (; ) το μεσημέρι, κυριακή κλειστά.

6. δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4. γενικά τις βραδινές ώρες, μην πολυκυκλοφορείς στο κέντρο-κέντρο

Όταν λες κέντρο-κέντρο εννοείς Σύνταγμα μεριά;

 

Προσδιόρισε λίγο αν θέλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μαγαζιά τι να τα κάνεις; Για ψώνια θα έρθεις; Να πας στα μουσεία, στο πεζοδρομημένο κέντρο και εγώ προτείνω και βόλτα προς το θαλάσσιο μέτωπο στα νότια. Παίρνεις τραμ και πας Φλοίσβο πχ και απολαμβάνεις βόλτα και καφέ δίπλα στη θάλασσα. Στο τόπικ με τα ταξίδια θα πάρεις και πιο πολλές απαντήσεις. Αν δεν έχεις ξαναπάει Αθήνα, 3 μέρες εγώ τις βρίσκω λίγες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ!

Για ψώνια δε με ενδιαφέρει, απλά το ωράριο καταστημάτων εδώ συμπίπτει με τα ωράρια λειτουργίας μουσείων κλπ. Υπέθεσα ότι έτσι θα είναι κι Ελλάδα. Οπότε όλα λειτουργούν μέχρι απόγευμα μόνο Τρίτη, Πέμπτη, Παρασκευή, σωστά; 

Αν είναι λίγες οι 3 μέρες, πόσες θεωρείτε ότι θα ήταν αρκετές, έστω για να δω τα βασικά;

Επίσης για βράδυ τι επιλογές υπάρχουν; Με ενδιαφέρει κυρίως θέατρο/ καμια ωραία μουσικη σκηνή ή κάτι άλλο που νομίζετε ότι αξίζει να δω.

Θέλω να βγάλω πρόγραμμα από τώρα πριν κλείσω εισιτήρια.

 

Ευχαριστώ και χρόνια πολλά σε όλες τις γυναίκες του φόρουμ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όταν λες κέντρο-κέντρο εννοείς Σύνταγμα μεριά;

 

Προσδιόρισε λίγο αν θέλεις.

κοιτα γιωργο, οχι συνταγμα, εκει ειναι οκ. Προς Ομονοια μερια και τους γυρω δρομους μην. Βεβαια δεν λεμε να μην πατας εκει καθολου, κυριως το βραδυ, καπου μετα τις 8-9-10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα γιωργο, οχι συνταγμα, εκει ειναι οκ. Προς Ομονοια μερια και τους γυρω δρομους μην. Βεβαια δεν λεμε να μην πατας εκει καθολου, κυριως το βραδυ, καπου μετα τις 8-9-10.

Καλά το υπέθεσα ότι μιλάς για Ομόνοια, απλά με το "Κέντρο-κέντρο" μου είχε κολλήσει το Σύνταγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Πλάκα συγκαταλέγεται σε αυτό το επικίνδυνο από ό,τι κατάλαβα κέντρο;  Απλα μου φάνηκε ωραία περιοχή (στο ίντερνετ) κι αν είναι όντως οκ, θα κλείσω εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Έχει πάει κανείς στην Ιταλική Ριβιέρα; Συγκεκριμένα Γένοβα (Genoa), είναι προγραμματισμένο να πάω 14-16 Μαίου για δουλειές, οπότε λέω να κάτσω και το σαββατοκύριακο, με εναλλακτική αν δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο να πάω σε κάποια άλλη ιταλική πόλη τριγύρω... Τι προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Έχει πάει κανείς στην Ιταλική Ριβιέρα; Συγκεκριμένα Γένοβα (Genoa), είναι προγραμματισμένο να πάω 14-16 Μαίου για δουλειές, οπότε λέω να κάτσω και το σαββατοκύριακο, με εναλλακτική αν δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο να πάω σε κάποια άλλη ιταλική πόλη τριγύρω... Τι προτείνετε;

 

Σε 45' με αυτοκίνητο, φτάνεις στο Portofino. Έχει ένα μεγάλο πάρκο (Parco Naturale Regionale di Portofino) και γενικά όλα τα χωριά  που θα συναντήσεις στη διαδρομή από Rapallo ως εκεί είναι πολύ γραφικά (πχ Santa Margherita Ligure, η προτεινόμενη διαδρομή google maps genova->portofino περνάει απ' όλα αυτά).

 

Σε 1.30' φτάνεις στο Portovenere και το εθνικό πάρκο Cinque Terre, 5 χωριά στα οποία πολύ δύσκολα φτάνεις με αυτοκίνητο. Μετακινείσαι από το ένα στο άλλο είτε με τα πόδια (πανέμορφα τα μονοπάτια δίπλα στη θάλασσα) είτε με τρένο. Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα να περάσεις ένα σαββατοκύριακο εκεί κι αν το επιτρέπει ο καιρός να κάνεις καμιά διαδρομή με τα πόδια. Ειδικά αν δεν νοικιάσεις αυτοκίνητο, είναι ιδανική εκδρομή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 45' με αυτοκίνητο, φτάνεις στο Portofino. Έχει ένα μεγάλο πάρκο (Parco Naturale Regionale di Portofino) και γενικά όλα τα χωριά  που θα συναντήσεις στη διαδρομή από Rapallo ως εκεί είναι πολύ γραφικά (πχ Santa Margherita Ligure, η προτεινόμενη διαδρομή google maps genova->portofino περνάει απ' όλα αυτά).

 

Σε 1.30' φτάνεις στο Portovenere και το εθνικό πάρκο Cinque Terre, 5 χωριά στα οποία πολύ δύσκολα φτάνεις με αυτοκίνητο. Μετακινείσαι από το ένα στο άλλο είτε με τα πόδια (πανέμορφα τα μονοπάτια δίπλα στη θάλασσα) είτε με τρένο. Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα να περάσεις ένα σαββατοκύριακο εκεί κι αν το επιτρέπει ο καιρός να κάνεις καμιά διαδρομή με τα πόδια. Ειδικά αν δεν νοικιάσεις αυτοκίνητο, είναι ιδανική εκδρομή.

Ευχαριστώ πολυ! Παρόλα αυτά δε νομίζω να πάρουμε αυτοκίνητο, θέλω λίγη ηρεμία να είμαι ειλικρινής και υποθέτω και η υπόλοιπη παρέα οπότε τέλεια! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...