Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεσα στις γιορτες θα παω πρωτη φορα ορεινη Αρκαδια, στο Βαλτεσινικο συγκεκριμενα , και λεμε να παμε και στα γυρω χωρια μονοημερες (3 διανυκτερευσεις ειναι)

Σκεφτομαστε για Λαγκαδια, Βυτινα, Στεμνιτσα..... Αν υπαρχει καποια προταση για την περιοχη, κατι πχ που πρεπει να δουμε ή καποια προταση σε ταβερνα σε καποιο χωριο, θα το εκτιμουσα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπον μαργαριτα τα must χωρια που πρεπει να δεις για μενα ειναι: Λεβιδι-Βυτινα-Λαγκαδια-Δημητσανα.

 

Το Λεβιδι θα το δεις αναγκαστηκα γιατι θα περασεις απο μεσα για να πας Βαλτεσινικο. Αμα σταματησετε οπωσδηποτε να πατε να φατε στην ταβερνα "Ο Κουμπουρης".

 

Αμα πατε Λαγκαδια προσοχη στον δρομο γιατι ειναι στενος και με αρκετες στροφες (ενα μικρο κομματι).

 

Δημητσανα αξιζει να δεις το μουσειο υδροκινησης.

 

Και η Βυτινα ειναι ενα πανεμορφο μερος με ωραια τοπικα προιοντα να αγορασεις (τυρια, ζυμαρικα)

 

Ολα αυτα τα χωρια που σου ειπα ειναι σχετικα κοντα απο εκει που θα μενεις. Αμα εχεις χρονο και ορεξη μπορεις να πας και στο χιονοδρομικο κεντρο. Αυτα απο εμενα.

 

Οταν με το καλο πας και γυρισεις θα ηθελα πολυ να μας πεις τις εντυπωσεις σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση, μηπως εχεις επισκεφθει και την Στεμνιτσα?

σε αναζητηση μου διάβασα οτι είναι πιο παραδοσιακος οικοσμος σε σχέση με τη Βυτινα, οσο για τις εντυπώσεις , θα χαρω να τις μοιραστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεφτόμουν κι εγώ αυτό... Στο Βιετνάμ πήγες ή όχι ακόμη.

Πήγα στο Σαϊγκόν αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να συνεχίσω βόρεια της χώρας γιατί το 10 ήμερο που ήμουν είχε μουσώνες. Πολύ σουρεαλ χώρα πράγματι, αλλά τους Βιετναμέζους δεν τους λες ακριβώς φιλικούς.. Τουλάχιστον σε σύγκριση με Ταϋλάνδη και Καμπότζη. Το πιο εντυπωσιακό μέρος που είδα ηταν το δέλτα του Mekong!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα ρε συ... Δεν πειράζει, next time. Θυμάμαι όταν προσγειώθηκα στο Ανόι - μετά την κατάσταση στην Μπανγκοκ 40 βαθμοί και 90% υγρασία - σκέφτηκα τον Φόρεστ Γκαμπ, που έλεγε ότι έβρεχε από πάντού, από πάνω από κάνω από το πλάι... Δεν ήταν ωραία συνθήκη για να κάνεις τουρισμό ας πούμε.

Οι Βιετναμέζοι δεν είναι ιδιαιτέρως φιλικοί - τουλάχιστον όχι με τον ίδιο τρόπο που είναι οι Καμποτζιανοι και οι Ταυλανδοί.

Να, μερικές φωτογραφίες, να δεις τι έχασες ;)

Στο Ανόι, η κόκκινη γέφυρα και η λίμνη, σήμα κατατεθέν (πλας το πιο καθαρό μέρος στο Ανόι. 

2015310184100310u5l8fca.jpg

20153111217173k5fx7sder.jpg

 street-food

2015308193820fvsgbli68t.jpg

street... haircut

2015311150815g8kd0cl9aw.jpg

γενικά street

dsc09083joert0c9bw.jpg

20150311151bzekihjlrn.jpg

Hoi An

2015316160529dcufth3876.jpg

2015314155241rjcu9tphko.jpg

Το ΟΜG-Market στο Hoi An

2015315090844p06bi153s2.jpg



2015315090210t6lc04aqox.jpg

2015315093033b5os3fhgqp.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση, μηπως εχεις επισκεφθει και την Στεμνιτσα?

σε αναζητηση μου διάβασα οτι είναι πιο παραδοσιακος οικοσμος σε σχέση με τη Βυτινα, οσο για τις εντυπώσεις , θα χαρω να τις μοιραστώ :)

 

Κοιτα η Στεμνιτσα ειναι πιο μικρο χωριο και ησυχο δεν τοσο τουριστικο μερος οσο η Βυτινα, αλλα αμα πας Δημητσανα πιστευω επιβαλλεται να πας (ειναι ενα δεκαλεπτο δρομος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στεμνίτσα πανέμορφη. Πιο γραφική απ'την Δημητσάνα. Επίσης, μπορείς να αγοράσεις ασημικά, κοσμήματα από κει, θα βρεις εργαστήρια.

 

Και τα Λαγκάδια ωραιοτατα, ιδανικά για καφε/φαγητό στο χείλος του γκρεμού. Θέα που προκαλεί δέος, ειδικά όταν πέφτει και η ομίχλη. Ιδιαίτερη προσοχή στον δρόμο ομως! Παρά πολύ συχνά πέφτουν πέτρες και μπορεί ο δήμος να μην έχει προλάβει να τις μαζέψει.

 

Στο Λεβίδι οπωσδήποτε στάση για φαγητό, και συγκεκριμένα για γουρνοπούλα! Μιαμμμμμ

 

Καλά να περάσεις κούκλα μου! Σε λίγες μέρες κατεβαινω κι εγώ πατρίδα.

 

Και μεταξύ μας οι ντόπιοι την λέμε...Ευρωπαϊκή Γορτυνία χεχεχε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΟΜG-Market στο Hoi An

 

2015315090844p06bi153s2.jpg

 

 

 

2015315090210t6lc04aqox.jpg

 

 

Χαχα εντελώς OMG! Αυτό που τα κρέατα τα έχουν εκτός ψυγείου σε κοινή θέα με ξεπερνάει. Εδώ στην Ταυλάνδη το κάνουν και στα σουπερ μαρκετ αυτό. Οπότε εκεί που ψωνίζεις σαμπουάν σου έρχεται μια βοδίλα θανατηφόρα! Τώρα που είπα θανατηφόρα.. durian έφαγες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα εντελώς OMG! Αυτό που τα κρέατα τα έχουν εκτός ψυγείου σε κοινή θέα με ξεπερνάει. Εδώ στην Ταυλάνδη το κάνουν και στα σουπερ μαρκετ αυτό. Οπότε εκεί που ψωνίζεις σαμπουάν σου έρχεται μια βοδίλα θανατηφόρα! Τώρα που είπα θανατηφόρα.. durian έφαγες;

 

Αν δεν είσαι πολύ μικρός σε ηλικία δεν θα πρέπει να σε πολυξενίζει αφού και στην "ευρωπαϊκή" Αθήνα δεν είναι πολλά χρόνια που στην Βαρβάκειο αγορά τα κρέατα ήταν κάπως έτσι εκτεθειμένα (εντάξει οι χασάπηδες εκεί ήταν άντρες και φορούσαν λευκές ποδιές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, κι εμένα Βαρβάκειο μου θύμισε!

 

Durian είναι αυτό το σιχαμενο φρούτο ε; δεν έφαγα στην Ταϋλάνδη, όχι, το είχα δοκιμάσει πιο παλια και απο τοτε δεν ξαναμπήκα στον κόπο... Έφαγα ενα παραπλήσιο μικρο όμως που δε βρωμουσε και ήταν μουρλια - το όνομα το ξέχασα με το που το άκουσα. Και βρήκα τον ερωτα στα μαρακουγια <3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σκεφτομαι μαζι με την κοπελια μου για ενα φτηνο ευρωπαικο προορισμο 5-6 μερες φεβρουαριο -μαρτιο ( εαν και δεν ειναι υποχρεωτικο) , φοιτητες και οι δυο. Εχετε να προτεινετε κατι? Σκεφτομουν Πράγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σκεφτομαι μαζι με την κοπελια μου για ενα φτηνο ευρωπαικο προορισμο 5-6 μερες φεβρουαριο -μαρτιο ( εαν και δεν ειναι υποχρεωτικο) , φοιτητες και οι δυο. Εχετε να προτεινετε κατι? Σκεφτομουν Πράγα.

Για τσέκαρε π.χ. στο Expedia.

Βλέπω για παράδειγμα 27/2 - 4/3, Άμστερνταμ, 333 ευρώ το άτομο [περιλαμβάνει ξενοδοχείο + αεροπορικό εισιτήριο μετ'επιστροφής + φόροι].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως - σε λίγο πιο Balkan κατασταση - θα σου πρότεινα να πάτε στη Βοσνία: Σαράγεβο, ή με λίγο χρονο παραπανω και Μόσταρ). Tο μπάτζετ φοιτητικό, ιδιαίτερες πολεις και η δυο - το Σαράγεβο εχει τρομερά αρχιτεκτονικα διαμάντια (αρα ιδανική περίπτωση για βόλτες) και οι δυο πολεις είναι ζωντανες - μπαρ και κουλ καφέ σε κάθε γωνία... Γενικά παίρνεις εναν καλό ταξιδιωτικό οδηγό (πχ lonely planet) και τριγυρνας. Το Σαραγεβο ειναι ιδανικό για 4 μερες - αν εχεις 6-7 να πας και στο Μόσταρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! 

 

Θα πάω ένα ταξίδι Βρυξέλλες και Άμστερνταμ αρχές Γενάρη και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες από όσους γνωρίζουν.

 

1) Τι παίζει στις Βρυξέλλες αυτή τη περίοδο με όσα γίνονται με τις τρομοκρατικές ενέργειες κλπ από άποψη κλίματος? Λειτουργούν όλα κανονικά? Θα πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο?

2) Είναι αρκετά 2 βράδια Βρυξέλλες για να δω καποια βασικά?

3) Υπάρχει κάτι εκεί κοντά που αξίζει να πάω και να μείνω?

4) Τι προτείνετε να δω οπωσδήποτε σε Βρυξέλλες και Άμστερνταμ?

5) Πόσες μέρες έιναι αρκετες στο Άμστερνταμ? 3-4 βράδυα είναι αρκετά ή όχι? 

6) Tips για Άμστερνταμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...