Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακούω ότι πολλές πρωτεύουσες και γενικά πόλεις ιδιαίτερα δημοφιλείς τέτοιο καιρό είναι σε συναγερμό μπας και χτυπήσουν οι βλαμμένοι...άντε να κάνεις ταξίδι έτσι κι άντε να το ευχαριστηθείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακούω ότι πολλές πρωτεύουσες και γενικά πόλεις ιδιαίτερα δημοφιλείς τέτοιο καιρό είναι σε συναγερμό μπας και χτυπήσουν οι βλαμμένοι...άντε να κάνεις ταξίδι έτσι κι άντε να το ευχαριστηθείς...

 

Έτυχε να είμαι Βρυξέλλες όταν η πόλη ήταν σε επίπεδο συναγερμού 4. ΟΚ υπήρχε στρατός στους δρόμους (βέβαια στο κέντρο της Αθήνας έχουμε περισσότερους οπλισμένους αστυνομικούς) απλά για τους Βέλγους ήταν ασυνήθιστο. Κόσμος όμως κυκλοφορούσε στους δρόμους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτυχε να είμαι Βρυξέλλες όταν η πόλη ήταν σε επίπεδο συναγερμού 4. ΟΚ υπήρχε στρατός στους δρόμους (βέβαια στο κέντρο της Αθήνας έχουμε περισσότερους οπλισμένους αστυνομικούς) απλά για τους Βέλγους ήταν ασυνήθιστο. Κόσμος όμως κυκλοφορούσε στους δρόμους...

Όσο να πεις επηρεάζει όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! 

 

Θα πάω ένα ταξίδι Βρυξέλλες και Άμστερνταμ αρχές Γενάρη και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες από όσους γνωρίζουν.

 

5) Πόσες μέρες έιναι αρκετες στο Άμστερνταμ? 3-4 βράδυα είναι αρκετά ή όχι? 

6) Tips για Άμστερνταμ?

Θα κάνω copy paste μερικά πράγματα για Αμστερνταμ (και εκεί τριγύρω) που έγραψα πρόσφατα σε μια γνωστή μου που πήγε για Χριστούγεννα:

 

 

 

Θα έλεγα τη μια μέρα να πας σε: Van Gogh Museum/Rijksmuseum/Heineken museum (θα εχει ουρα για εισιτηρια) και Vondelpark

που είναι κοντα στο ξενοδοχείο.

Την άλλη μέρα πήγαινε προς κεντρικό σταθμό (Amsterdam Centraal).

- Περπατάς στα κανάλια, πας Red Light District να δεις τις βιτρίνες, αναπνέεις "καθαρό" αέρα από τα στενά :P

- Dam Square που είναι και το Madam Tisseau.

- Rembrandtplein (εκεί έχει και πολύ ζωή το βράδυ).

- Old Church, Oudekerksplein

- Αγορά λουλουδιών (Bloemenmarkt)

- Στην Waterlooplein είναι ένας έλληνας με καντίνα που έχει φραπέ και μπουγάτσα!! Αξιζει για μια στάση!!

- Πήγαινε στο Nemo museum, ανέβα ταράτσα να δεις θέα. Δε χρειάζεται να πληρώσεις!

Αυτά δες τα στο χάρτη και κάνε μια καλή διαδρομή. Εγώ τα έχω πάει αρκετές φορές αλλά όχι όλα μαζί.

Για καφέ προτείνω Hard Rock cafe. Επίσης αντί για Starbucks, δοκίμασε την αλυσίδα Coffee Company, έχει σε αρκετα σημεία.

Ποτό πήγαινε στο roof top του Hilton Hotel, Skylounge Amsterdam (ακριβό).

Φαγητό με περιμένεις πολλά, ολλανδικη κουζίνα δεν υπάρχει. Σούπες νεροζούμι, πατάτες τηγανιτές με μαγιονέζα και κάτι κροκέτες αηδία. Μου έχουν πει για το ινδικό Koh-i-noor.

Για πρωινο και bruch πηγαινε στο http://omelegg.com/

 

Για μονοήμερες: Εγω είχα παει στο Volendam-Edam (ψαροχώρια). Αλλά καλύτερα να κοιτάξεις ή για Zaandam ή Kinderdijk!!

Επίσης, αφού έχεις μέρες προτείνω να πας και Rotterdam. H Erasmus bridge είναι ωραία, και μετά ένα τεράστιο κτιριο-λαική αγορά (Markthal).

Λέω Rotterdam για κάτι πιο διαφορετικό. Γιατί και Ουτρέχτη ειναι πανέμορφη και 25 λεπτά από το A'dam αλλά παρόμοια φάση. Χάγη επίσης όμορφη. Μικρές γραφικές πολείς ειναι το Delft και το Leiden, αλλα μικρογραφίες του A'dam.

Για μετακινήσεις: Οταν βγεις απο κεντρικό σταθμό, αριστερά απέναντι στο δρόμο έχει Tourist Info. Μπορείς να ρωτήσεις για κάρτα με εισιτήρια και μουσεία. Κάτι εβδομαδιαίο δε ξέρω. Επίσης υπάρχει ένα μαγαζί που βγάζει προσφορές εισιτήρια τρένων με 15-17 ευρώ για όλη τη μέρα!! Αυτό καρασυμφέρει για να πας Rotterdam! Αλλά δε ξέρω ποσο τυχερη θα εισαι να τα πάρεις τότε..

Ολα τα μέσα τους δουλεύουν με κάρτα (και εισιτηριο βέβαια) που τη σκανάρεις όταν μπεις και την ξανασκαναρεις όταν βγεις για να σε χρεωσει. Αυτό είναι καλό γτ θα σε χρεωσει όσες στασεις πας, οχι ολη την τιμή του εισιτηρίου (απλο εισιτηριο λεωφορείου 3 ευρώ!!!) Μπορείς να πάρεις μία μη προσωπική (7.5ευρώ) που τη γεμίζει λεφτά. Αλλά ίσως να μην αξίζει.

Αν και να προσπαθησεις να νοικιασεις και ποδηλατο, αξιζει να δοκιμασεις, αλλο επιπεδο εκεί!! Απλά προσοχή!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνω copy paste μερικά πράγματα για Αμστερνταμ (και εκεί τριγύρω) που έγραψα πρόσφατα σε μια γνωστή μου που πήγε για Χριστούγεννα:

 

 

 

Θα έλεγα τη μια μέρα να πας σε: Van Gogh Museum/Rijksmuseum/Heineken museum (θα εχει ουρα για εισιτηρια) και Vondelpark

που είναι κοντα στο ξενοδοχείο.

Την άλλη μέρα πήγαινε προς κεντρικό σταθμό (Amsterdam Centraal).

- Περπατάς στα κανάλια, πας Red Light District να δεις τις βιτρίνες, αναπνέεις "καθαρό" αέρα από τα στενά :P

- Dam Square που είναι και το Madam Tisseau.

- Rembrandtplein (εκεί έχει και πολύ ζωή το βράδυ).

- Old Church, Oudekerksplein

- Αγορά λουλουδιών (Bloemenmarkt)

- Στην Waterlooplein είναι ένας έλληνας με καντίνα που έχει φραπέ και μπουγάτσα!! Αξιζει για μια στάση!!

- Πήγαινε στο Nemo museum, ανέβα ταράτσα να δεις θέα. Δε χρειάζεται να πληρώσεις!

Αυτά δες τα στο χάρτη και κάνε μια καλή διαδρομή. Εγώ τα έχω πάει αρκετές φορές αλλά όχι όλα μαζί.

Για καφέ προτείνω Hard Rock cafe. Επίσης αντί για Starbucks, δοκίμασε την αλυσίδα Coffee Company, έχει σε αρκετα σημεία.

Ποτό πήγαινε στο roof top του Hilton Hotel, Skylounge Amsterdam (ακριβό).

Φαγητό με περιμένεις πολλά, ολλανδικη κουζίνα δεν υπάρχει. Σούπες νεροζούμι, πατάτες τηγανιτές με μαγιονέζα και κάτι κροκέτες αηδία. Μου έχουν πει για το ινδικό Koh-i-noor.Για πρωινο και bruch πηγαινε στο http://omelegg.com/

 

Για μονοήμερες: Εγω είχα παει στο Volendam-Edam (ψαροχώρια). Αλλά καλύτερα να κοιτάξεις ή για Zaandam ή Kinderdijk!!

Επίσης, αφού έχεις μέρες προτείνω να πας και Rotterdam. H Erasmus bridge είναι ωραία, και μετά ένα τεράστιο κτιριο-λαική αγορά (Markthal).

Λέω Rotterdam για κάτι πιο διαφορετικό. Γιατί και Ουτρέχτη ειναι πανέμορφη και 25 λεπτά από το A'dam αλλά παρόμοια φάση. Χάγη επίσης όμορφη. Μικρές γραφικές πολείς ειναι το Delft και το Leiden, αλλα μικρογραφίες του A'dam.

Για μετακινήσεις: Οταν βγεις απο κεντρικό σταθμό, αριστερά απέναντι στο δρόμο έχει Tourist Info. Μπορείς να ρωτήσεις για κάρτα με εισιτήρια και μουσεία. Κάτι εβδομαδιαίο δε ξέρω. Επίσης υπάρχει ένα μαγαζί που βγάζει προσφορές εισιτήρια τρένων με 15-17 ευρώ για όλη τη μέρα!! Αυτό καρασυμφέρει για να πας Rotterdam! Αλλά δε ξέρω ποσο τυχερη θα εισαι να τα πάρεις τότε..

Ολα τα μέσα τους δουλεύουν με κάρτα (και εισιτηριο βέβαια) που τη σκανάρεις όταν μπεις και την ξανασκαναρεις όταν βγεις για να σε χρεωσει. Αυτό είναι καλό γτ θα σε χρεωσει όσες στασεις πας, οχι ολη την τιμή του εισιτηρίου (απλο εισιτηριο λεωφορείου 3 ευρώ!!!) Μπορείς να πάρεις μία μη προσωπική (7.5ευρώ) που τη γεμίζει λεφτά. Αλλά ίσως να μην αξίζει.

Αν και να προσπαθησεις να νοικιασεις και ποδηλατο, αξιζει να δοκιμασεις, αλλο επιπεδο εκεί!! Απλά προσοχή!!

 

 

red light για ματι και χαβαλε (οτι εχει μεινει δλδ) barneys (για πιωμα), dam square (για βολτα), burger bar (για φαι... ισως τα καλυτερα burgers... try black angus) και το βραδυ για ποτο στο fun 4 two εξω απο το ροτερνταμ (δεν μπαινεις alone εκει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνω copy paste μερικά πράγματα για Αμστερνταμ (και εκεί τριγύρω) που έγραψα πρόσφατα σε μια γνωστή μου που πήγε για Χριστούγεννα:

 

 

 

Θα έλεγα τη μια μέρα να πας σε: Van Gogh Museum/Rijksmuseum/Heineken museum (θα εχει ουρα για εισιτηρια) και Vondelpark

που είναι κοντα στο ξενοδοχείο.

Την άλλη μέρα πήγαινε προς κεντρικό σταθμό (Amsterdam Centraal).

- Περπατάς στα κανάλια, πας Red Light District να δεις τις βιτρίνες, αναπνέεις "καθαρό" αέρα από τα στενά :P

- Dam Square που είναι και το Madam Tisseau.

- Rembrandtplein (εκεί έχει και πολύ ζωή το βράδυ).

- Old Church, Oudekerksplein

- Αγορά λουλουδιών (Bloemenmarkt)

- Στην Waterlooplein είναι ένας έλληνας με καντίνα που έχει φραπέ και μπουγάτσα!! Αξιζει για μια στάση!!

- Πήγαινε στο Nemo museum, ανέβα ταράτσα να δεις θέα. Δε χρειάζεται να πληρώσεις!

Αυτά δες τα στο χάρτη και κάνε μια καλή διαδρομή. Εγώ τα έχω πάει αρκετές φορές αλλά όχι όλα μαζί.

Για καφέ προτείνω Hard Rock cafe. Επίσης αντί για Starbucks, δοκίμασε την αλυσίδα Coffee Company, έχει σε αρκετα σημεία.

Ποτό πήγαινε στο roof top του Hilton Hotel, Skylounge Amsterdam (ακριβό).

Φαγητό με περιμένεις πολλά, ολλανδικη κουζίνα δεν υπάρχει. Σούπες νεροζούμι, πατάτες τηγανιτές με μαγιονέζα και κάτι κροκέτες αηδία. Μου έχουν πει για το ινδικό Koh-i-noor.

Για πρωινο και bruch πηγαινε στο http://omelegg.com/

 

Για μονοήμερες: Εγω είχα παει στο Volendam-Edam (ψαροχώρια). Αλλά καλύτερα να κοιτάξεις ή για Zaandam ή Kinderdijk!!

Επίσης, αφού έχεις μέρες προτείνω να πας και Rotterdam. H Erasmus bridge είναι ωραία, και μετά ένα τεράστιο κτιριο-λαική αγορά (Markthal).

Λέω Rotterdam για κάτι πιο διαφορετικό. Γιατί και Ουτρέχτη ειναι πανέμορφη και 25 λεπτά από το A'dam αλλά παρόμοια φάση. Χάγη επίσης όμορφη. Μικρές γραφικές πολείς ειναι το Delft και το Leiden, αλλα μικρογραφίες του A'dam.

Για μετακινήσεις: Οταν βγεις απο κεντρικό σταθμό, αριστερά απέναντι στο δρόμο έχει Tourist Info. Μπορείς να ρωτήσεις για κάρτα με εισιτήρια και μουσεία. Κάτι εβδομαδιαίο δε ξέρω. Επίσης υπάρχει ένα μαγαζί που βγάζει προσφορές εισιτήρια τρένων με 15-17 ευρώ για όλη τη μέρα!! Αυτό καρασυμφέρει για να πας Rotterdam! Αλλά δε ξέρω ποσο τυχερη θα εισαι να τα πάρεις τότε..

Ολα τα μέσα τους δουλεύουν με κάρτα (και εισιτηριο βέβαια) που τη σκανάρεις όταν μπεις και την ξανασκαναρεις όταν βγεις για να σε χρεωσει. Αυτό είναι καλό γτ θα σε χρεωσει όσες στασεις πας, οχι ολη την τιμή του εισιτηρίου (απλο εισιτηριο λεωφορείου 3 ευρώ!!!) Μπορείς να πάρεις μία μη προσωπική (7.5ευρώ) που τη γεμίζει λεφτά. Αλλά ίσως να μην αξίζει.

Αν και να προσπαθησεις να νοικιασεις και ποδηλατο, αξιζει να δοκιμασεις, αλλο επιπεδο εκεί!! Απλά προσοχή!!

 

 

Συμφωνώ στα αξιοθέατα αλλά υπαρχουν ωραιότερα μέρη να πιείς/φας στο Amsterdam. Αν ενδιαφέρεται κανείς ας πει να τα γράψω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
Φαγητό:
 
Υπάρχουν άπειρα πανάκριβα gourmet εστιατόρια, αν σας ενδιαφέρει κάτι τέτοιο θα βρείτε τα καλύτερα στο tripadvisor.
Εγώ συνήθως τρώω στα εξής:

Pizza: Pizzabakkers μικρά συμπαθητικά μαγαζάκια έχει σε 6 σημεία στην πόλη

Pizza - Pasta: Vapiano σε Oosterdokskade (δίπλα στη βιβλιοθήκη) και Rembrandtplein, μεγάλα self-service μαγαζία.

Burger: The Butcher (Albert Cuypstraat, Pijp) το καλύτερο burger στην πόλη και Lombardo's (Spiegelstraat) και τα 2 μικρά μαγαζιά οπότε ίσως χρειαστεί να περιμένεις, αλλιώς Burgermeester και Burger Bar (restaurant chains).

Thai: Kinaree (Jordaan) Chinese: Nam Kee (Red light) Indian: Bombay Inn (Leidseplein)

 
Breakfast - Lunch (sandwich κτλ): Singel 404 (δίπλα σε Spui), Greenwoods (Keizersgracht) πολύ καλό english breakfast, Bagels & Beans πολύ ωραία bagels (chain), Eye το καφέ του μουσείο του σινεμά (Eye Film Institute) στο Noord με πολύ ωραία θέα στο κέντρο (για να πας παίρνεις το ferry προς Buiksloterweg από κεντρικό σταθμό (δωρεάν).
 
 
Ποτό:
 
Roest (Jacob Bontiusplaats, Oost) chill χώρος δίπλα στο ποτάμι με άμμο. Τέλειο για καλοκαίρι, πολύ ωραία μουσική, φωτιά τη νύχτα.
Πεζόδρομος στο Pijp: Eerste van der Helstraat με πολλά μαγαζιά και ελάχιστους τουρίστες
Hannekes Boom κοντά στη βιβλιοθήκη, δίπλα στο ποτάμι, κλασικό spot, πολύς κόσμος
Pllek (NDSM, Noord): Υπέροχος χώρος με παραλία δίπλα στο IJ και φοβερή θέα. Για να πας πρέπει να πάρεις το ferry από τον κεντρικό σταθμό προς NDSM dok (δωρεάν και ωραία διαδρομή). Από εκεί είναι 3 λεπτά περπάτημα. Full τα καλοκαίρια.
Brecht (Weteringschans): Μικρό και όμορφο, πολύ γνωστό στους locals
Waterkant (Μarnixstraat): Ωραίος χώρος δίπλα στο ποτάμι, συχνά γεμάτος
Bierfabriek (Rokin): Μεγάλο μαγαζί που σερβίρει τις δικές του μπύρες
Brouwerij 't IJ (Oost): Διάσημo ζυθοποιείο του Amsterdam δίπλα σε ένα παλιό Ολλανδικό ανεμόμυλο. Σουπερ τουριστικό αλλά ωραίες μπύρες
Beer Temple (Dam): Μεγάλη συλλογή από διαφορες περίεργες μπύρες
OT301 (Overtoom): Πρώην squat από αναρχικούς που μετατράπηκε σε hip μαγαζί με vegan organic μπλα μπλα restaurant και ανάλογο ύφος - έχει και ping-pong table!
 
Lives: Paradiso (πρώην εκκλησία), Melkweg (πρώην εργοστάσιο γάλακτος) Leidseplein
 
Coffeeshop: Dampkrimp (Jordaan), Katsu (Pijp)
 
Αυτά, ελπίζω να βοήθησα (ποιό resort;)
Α και προσφορές στα τρένα κάνουν κατα διαστήματα τα Kruidvat, HEMA, Blokker συμφέρει αν θες να πας κάπου μονοήμερη (θα πρότεινα Utrecht, Delft και Gouda)
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ πήγα Sieam Reap και Saigon, τι θέλεις να μάθεις;

θα παω μαλλον καλοκαιρι με ενα φιλο και θα αγορασουμε μηχανες για να γυρισουμε τις 3 χωρες (+ ταυλανδη στο τελος) και θελω γενικες πληφοροριες για το τι να δουμε κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...