Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τι διάστημα μιλάμε; Έχεις υπόψιν σου οτι η Καμπότζη και το Λάος έχουν περιορισμένο και μάλλον κακής ποιότητας οδικό δίκτυο μεταξύ των μεγαλύτερων πόλεων, ενώ στις πιο απομακρισμένες περιοχές υπάρχει στην καλύτερη χωματόδρομος. Επίσης, ειδικά σε αυτές τις δυο χώρες αλλά γενικά σε SE Asia τα ποσοστά ατυχημάτων είναι τρομακτικά, αφου κανείς δεν ακολουθεί κανένα κανόνα οδήγησης. Δες εδώ. Έχετε σκοπό να κάνετε camping; Σε αυτές οι δυο χώρες υπάρχει μαλάρια (εκτός των μεγάλων πόλεων) οπότε θα πρέπει να κοιτάξεις για χάπια. Εάν μείνεις για πάνω από 1 μήνα σε εκείνη την περιοχή - που μάλλον θα μείνεις, θα χρειαστείς εβδομαδιαία δόση (Chloroquine ή Mefloquine) που έχουν σοβαρές αντενδείξεις, τσέκαρε τες. Ένα άλλο πρόβλημα είναι το Dengue fever, που όταν ήμουν στο SIem Reap ήταν σε severe epidemia. Γενικώς ενημερώσου οπωσδήποτε για θέματα υγείας, διότι το να αρρωστήσεις σε τέτοιες χώρες με μηδεν ιατρικη περίθαλψη δεν είναι αστείο. Εάν πάθεις κάτι σοβαρό θα πρέπει να σε στείλουν στην Ταυλάνδη asap.

 

Όσο για το τι να δείτε, στην Καμπότζη οπωσδήποτε Siem Reap και αφιερώστε χρόνο στο Angkor Wat. Η πρωτεύουσα Phnom Penh έχει σημαντικά μουσεία αν σε ενδιαφέρει η ατυχής ιστορία της Καμπότζης. Η πόλη Kampot προσφέρεται για υπέροχα τοπία και αν θέλεις κάτι σε νησί οπωσδήποτε Koh Rong. Στο Λάος η πιο όμορφη πόλη είναι σίγουρα η Luang Prabang. Επίσης ονομαστά είναι και τα λεγομενα '4 χιλιάδες νησιά' (Si Phan Don) στα νότια της χώρας. Από εκεί και πέρα όπου και να οδηγήσεις στο Λάος σίγουρα θα εντυπωσιαστείς. Για Βιετνάμ θα σου πει η Garnele που είναι expert.

 

Το rough guides σου δίνει itineraries για κάθε χώρα: http://www.roughguides.com/destinations/asia/cambodia/itineraries/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Για τι διάστημα μιλάμε; Έχεις υπόψιν σου οτι η Καμπότζη και το Λάος έχουν περιορισμένο και μάλλον κακής ποιότητας οδικό δίκτυο μεταξύ των μεγαλύτερων πόλεων, ενώ στις πιο απομακρισμένες περιοχές υπάρχει στην καλύτερη χωματόδρομος. Επίσης, ειδικά σε αυτές τις δυο χώρες αλλά γενικά σε SE Asia τα ποσοστά ατυχημάτων είναι τρομακτικά, αφου κανείς δεν ακολουθεί κανένα κανόνα οδήγησης. Δες εδώ. Έχετε σκοπό να κάνετε camping; Σε αυτές οι δυο χώρες υπάρχει μαλάρια (εκτός των μεγάλων πόλεων) οπότε θα πρέπει να κοιτάξεις για χάπια. Εάν μείνεις για πάνω από 1 μήνα σε εκείνη την περιοχή - που μάλλον θα μείνεις, θα χρειαστείς εβδομαδιαία δόση (Chloroquine ή Mefloquine) που έχουν σοβαρές αντενδείξεις, τσέκαρε τες. Ένα άλλο πρόβλημα είναι το Dengue fever, που όταν ήμουν στο SIem Reap ήταν σε severe epidemia. Γενικώς ενημερώσου οπωσδήποτε για θέματα υγείας, διότι το να αρρωστήσεις σε τέτοιες χώρες με μηδεν ιατρικη περίθαλψη δεν είναι αστείο. Εάν πάθεις κάτι σοβαρό θα πρέπει να σε στείλουν στην Ταυλάνδη asap.

 

Όσο για το τι να δείτε, στην Καμπότζη οπωσδήποτε Siem Reap και αφιερώστε χρόνο στο Angkor Wat. Η πρωτεύουσα Phnom Penh έχει σημαντικά μουσεία αν σε ενδιαφέρει η ατυχής ιστορία της Καμπότζης. Η πόλη Kampot προσφέρεται για υπέροχα τοπία και αν θέλεις κάτι σε νησί οπωσδήποτε Koh Rong. Στο Λάος η πιο όμορφη πόλη είναι σίγουρα η Luang Prabang. Επίσης ονομαστά είναι και τα λεγομενα '4 χιλιάδες νησιά' (Si Phan Don) στα νότια της χώρας. Από εκεί και πέρα όπου και να οδηγήσεις στο Λάος σίγουρα θα εντυπωσιαστείς. Για Βιετνάμ θα σου πει η Garnele που είναι expert.

 

Το rough guides σου δίνει itineraries για κάθε χώρα: http://www.roughguides.com/destinations/asia/cambodia/itineraries/

 23 Ιουnιο - 23 Αυγοστου περιπου λογικα 3 βδομαδες απο Ανοι το Χο Μιν Τσι, μετα Καμποτζη και θα ανεβουμε προς Λαος οπου θα πουλησουμε μηχανες και θα κατεβουμε Μπανκοκ για τελευταιες μερες χαλαρωσης. Το οδικο δικτυο ξερω οτι ειναι χαλια και επισης ξερω το πως οδηγουν στην Ασια (τις πρωτες δυο ωρες σε αμαξι στη σρι λανκα καθε ενα λεπτο ελεγα "οοοο φακ σκοτωθηκαμε!!! οο τη γλιτωσαμε παλι".

 

Επισης το εχω στο μυαλο μου για αρρωστιες κτλ και οτι δεν παιζεις με αυτα και οτι θα παιξει σιγουρα εμβολιο/χαπια. Καμπινκ δεν εχουμε σκεφτει αλλα δεν αποκλειω τιποτα. Αν και νομιζω οτι ειναι τοσα φτηνα που το να βρεις δωματιο δεν ειναι τιποτα.

 

θα τα κοιταξω! και θα περιμενω και την εξπερτ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι διάστημα μιλάμε; Έχεις υπόψιν σου οτι η Καμπότζη και το Λάος έχουν περιορισμένο και μάλλον κακής ποιότητας οδικό δίκτυο μεταξύ των μεγαλύτερων πόλεων, ενώ στις πιο απομακρισμένες περιοχές υπάρχει στην καλύτερη χωματόδρομος. Επίσης, ειδικά σε αυτές τις δυο χώρες αλλά γενικά σε SE Asia τα ποσοστά ατυχημάτων είναι τρομακτικά, αφου κανείς δεν ακολουθεί κανένα κανόνα οδήγησης. Δες εδώ. Έχετε σκοπό να κάνετε camping; Σε αυτές οι δυο χώρες υπάρχει μαλάρια (εκτός των μεγάλων πόλεων) οπότε θα πρέπει να κοιτάξεις για χάπια. Εάν μείνεις για πάνω από 1 μήνα σε εκείνη την περιοχή - που μάλλον θα μείνεις, θα χρειαστείς εβδομαδιαία δόση (Chloroquine ή Mefloquine) που έχουν σοβαρές αντενδείξεις, τσέκαρε τες. Ένα άλλο πρόβλημα είναι το Dengue fever, που όταν ήμουν στο SIem Reap ήταν σε severe epidemia. Γενικώς ενημερώσου οπωσδήποτε για θέματα υγείας, διότι το να αρρωστήσεις σε τέτοιες χώρες με μηδεν ιατρικη περίθαλψη δεν είναι αστείο. Εάν πάθεις κάτι σοβαρό θα πρέπει να σε στείλουν στην Ταυλάνδη asap.

 

Όσο για το τι να δείτε, στην Καμπότζη οπωσδήποτε Siem Reap και αφιερώστε χρόνο στο Angkor Wat. Η πρωτεύουσα Phnom Penh έχει σημαντικά μουσεία αν σε ενδιαφέρει η ατυχής ιστορία της Καμπότζης. Η πόλη Kampot προσφέρεται για υπέροχα τοπία και αν θέλεις κάτι σε νησί οπωσδήποτε Koh Rong. Στο Λάος η πιο όμορφη πόλη είναι σίγουρα η Luang Prabang. Επίσης ονομαστά είναι και τα λεγομενα '4 χιλιάδες νησιά' (Si Phan Don) στα νότια της χώρας. Από εκεί και πέρα όπου και να οδηγήσεις στο Λάος σίγουρα θα εντυπωσιαστείς. Για Βιετνάμ θα σου πει η Garnele που είναι expert.

 

Το rough guides σου δίνει itineraries για κάθε χώρα: http://www.roughguides.com/destinations/asia/cambodia/itineraries/

Χρήσιμες πληροφορίες, που να με πληρώνανε δεν πήγαινα! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Χρήσιμες πληροφορίες, που να με πληρώνανε δεν πήγαινα! :P

πιστεψε με αν αρχισεις να κανεις ταξιδια και βγεις λιγο απο ην ανεση του καναπε θα δεις οτι μετα αυτα θα τα βλεπεις σαν απραιτητα για ενα σωστο ταξιδι! Δεν το λεω με κακια αλλα για travellers και οχι για tourists αυτα δεν ειναι τιποτα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεψε με αν αρχισεις να κανεις ταξιδια και βγεις λιγο απο ην ανεση του καναπε θα δεις οτι μετα αυτα θα τα βλεπεις σαν απραιτητα για ενα σωστο ταξιδι! Δεν το λεω με κακια αλλα για travellers και οχι για tourists αυτα δεν ειναι τιποτα

Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι πολύ του ταξιδιού έξω. Με προβλημάτισαν πάντως αυτά, να είμαι ειλικρινής! Ίσως είναι για πιο έμπειρους ταξιδιώτες όντως! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 23 Ιουnιο - 23 Αυγοστου περιπου λογικα 3 βδομαδες απο Ανοι το Χο Μιν Τσι, μετα Καμποτζη και θα ανεβουμε προς Λαος οπου θα πουλησουμε μηχανες και θα κατεβουμε Μπανκοκ για τελευταιες μερες χαλαρωσης. Το οδικο δικτυο ξερω οτι ειναι χαλια και επισης ξερω το πως οδηγουν στην Ασια (τις πρωτες δυο ωρες σε αμαξι στη σρι λανκα καθε ενα λεπτο ελεγα "οοοο φακ σκοτωθηκαμε!!! οο τη γλιτωσαμε παλι".

 

Επισης το εχω στο μυαλο μου για αρρωστιες κτλ και οτι δεν παιζεις με αυτα και οτι θα παιξει σιγουρα εμβολιο/χαπια. Καμπινκ δεν εχουμε σκεφτει αλλα δεν αποκλειω τιποτα. Αν και νομιζω οτι ειναι τοσα φτηνα που το να βρεις δωματιο δεν ειναι τιποτα.

 

θα τα κοιταξω! και θα περιμενω και την εξπερτ!!

Ζηλεύω λίγο το σενάριο με τις μηχανές η αλήθεια ειναι, είχαμε σκεφτεί κι εμείς να το κάνουμε σε κάποια φάση, αλλά τελικά κάπως κάτι έγινε και δεν το κάναμε. Πάντως πέρα από το οδικό δίκτυο της ανατολικής Ασίας που είναι σίγουρα όχι ιδιαίτερα ευνοϊκό για τέτοια πράγματα, πλας οι οδηγοί - αναφέρομαι κυρίως στο Βιετνάμ - που πραγματικά είναι ό,τι πιο τρελό έχω δει στη ζωή μου (έχει γίνει και βιβλίο) θα έχεις σίγουρα και ένα πρόβλημα με τον καιρό... Και πέρα από την έξτρα δυσκολία στην οδήγηση υπό συνθήκες βροχής, οι καλοκαιρινοί μήνες είναι ακόμη πιο επικίνδυνοι για μαλάριες κτλ, οπότε το κάμπινγκ ίσως δεν είναι πολύ καλή ιδέα. Υπάρχουν παρόλα αυτά διάφορες μορφές πρόληψης από μαλαρόνε (χάπια) μέχρι μία αντιβίωση που προτείνεται για μεγαλύτερης διάρκειας παραμονή σε περιοχές με μαλάρια. Όλα αυτά, εφόσον πρόκειται για τρέκκινγκ ταξίδι θα πρέπει να τα λάβεις σοβαρά υπόψη σου και όταν&αν χρειαστείς βοήθεια με αυτό, ευχαρίστως να σε βοηθήσω. Αλλά ας μη μιλάμε για αρρώστιες ακόμη δεν έκλεισες καλα καλά το ταξίδι. ;)

 

Όταν είσαι σίγουρος τι θέλεις να κάνεις εκεί με μεταφορικά, χρόνο κτλ μπορώ να σε βοηθήσω αρκετά νομίζω σχετικά με το Βιετνάμ και το σύμπλεγμα νησιών στη Νότια Ταϋλάνδη/προς Καμπότζη (γύρω από Ko Chang δηλαδή) το οποίο το προτείνω ανεπιφύλακτα γενικά, απλά επειδή δεν μπαίνω συχνά αν θέλεις στείλε μία το μέηλ σου με πμ για να μην ξεχαστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πάω για επαγγελματικούς λόγους στη Σόφια, Βουλγαρία.

Υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να νοικιάσω κανένα αμαξάκι χωρίς πιστωτική (δε διαθέτω);

στην ελλάδα είναι σχεδόν απίθανο. στη Βουλγαρία τι γίνεται?

αυτό με την πιστωτική έχει γίνει must παντού;

επίσης αν κανείς έχει πάει έχει καμια πρόταση για τίποτα ψώνια αν αξίζει;

φαγητό-διασκέδαση;

 

πρώτη φορά πηγαίνω, δεν έχω ιδέα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σκ (1 διανυκτερευση) καπου κοντα (1-2ωρες αποσταση με το αυτοκινητο απο) Θεσσαλονικη, τι θα προτεινατε;

 

Σημ. Δεν μαρεσει πολυ το "χωριατικο" στυλ. Δλδ ενω το Μετσοβο μου αρεσει παρα πολυ, τα ξενοδοχεια εκει και η διαμονη τα βρισκω λιγο :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σκ (1 διανυκτερευση) καπου κοντα (1-2ωρες αποσταση με το αυτοκινητο απο) Θεσσαλονικη, τι θα προτεινατε;

 

Σημ. Δεν μαρεσει πολυ το "χωριατικο" στυλ. Δλδ ενω το Μετσοβο μου αρεσει παρα πολυ, τα ξενοδοχεια εκει και η διαμονη τα βρισκω λιγο :unsure:

 

Εγώ θα πρότεινα Καστοριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα Πόζαρ. Καστοριά είναι χαζομάρα να πάει τώρα χειμωνιάτικα - ασε που μπορει να χρειαστεί και αλυσίδες. Πόζαρ. Να πας και για χαμάμ  :wub:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόζαρ θα έλεγε κι εγώ, πολύ όμορφη και η Καστοριά βέβαια αλλά θα μπορούσατε να πάτε λίγες μέρες πριν που έχουν τα ραγκουτσάρια και γίνεται τζέτρτζελο! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για σκ 13-14/2 σχεδιάζουμε να πάμε κάπου. Τα ραγκουτσαρια έχει μια βδομάδα που έγιναν.

Συν τοις άλλοις, Λουτράκι έχουμε πάει και περάσαμε από τα λουτρά αλλά δεν είμαστε για τέτοια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για σκ 13-14/2 σχεδιάζουμε να πάμε κάπου. Τα ραγκουτσαρια έχει μια βδομάδα που έγιναν

Μπορείτε να μείνετε στα Πόζαρ και να πάτε και Έδεσσα και Καϊκμακτσαλαν, Άγιο Αθανάσιο για βόλτα.

 

Μπορείτε επίσης να πάτε Μέτσοβο - Ανήλιο, ενώ αν θέλετε πολύ ησυχία και χαλάρωση μπορείτε να μείνετε κοντά στα Γρεβενά (Κρανιά) και από κει πάλι να κάνετε βόλτες σε Γρεβενά, Μέτσοβο, Ανήλιο.

 

Κοιτάξτε τι καιρό θα έχει όμως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για σκ 13-14/2 σχεδιάζουμε να πάμε κάπου. 

Κερκίνη. Πανέμορφο μέρος και χλίδα διαμονή παντού τριγύρω. Επισης πολύ καλό φαγητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...